Προς το περιεχόμενο

5.1 Home Cinema


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Κάνε μια βόλτα στα καταστήματα ήχου γιατί νομίζω ότι θα εκπλαγείς από την πραγματική τιμή του 550... .

😲?? Έχεις κάτι να προτίνεις ? Κάποπιο κατάστημα στην ευρύτρη περιοχή του Πειραιά? Οι τιμές είναι απο Σκρούτζ, και μάλιστα οι χαμηλότερες. Δεν μου έχει τύχει να βρω πιο χαμηλές τιμές....

Επεξ/σία από ilvadaoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άμα ψάχνεις από σκρουτζ δεν πρόκειται να βρεις τη χαμηλότερη τιμή. Μέσα σε κατάστημα την πετυχαίνεις την καλύτερη τιμή. Εγώ τον βρήκα χαμηλότερα από το skroutz. Επίσημου δικτύου πώλησης εννοείται τα πάντα όλα κομπλέ.

Σήκω από την καρέκλα και πήγαινε να τον δεις, να τον ακούσεις και να πάρεις τιμή. Αλλιώς και ακριβά θα τον πάρεις και δεν θα ξέρεις τι παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από δύο χρόνια ξεθάβω το θέμα γιατί έφτασε ο καιρός τελικά να προβώ σε αγορά ενός οικονομικού home cinema. Έχω βάλει στο μάτι τον STR-DH590 λόγω ότι έχω και τηλεόραση Sony bravia και πιστεύω θα είναι πιο συμβατό σωστά; Τι λέτε αξίζει ο συγκεκριμένος δέκτης; Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο στα ίδια χρήματα; Με ενδιαφέρει να έχει ήχο Dts.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από δύο χρόνια ξεθάβω το θέμα γιατί έφτασε ο καιρός τελικά να προβώ σε αγορά ενός οικονομικού home cinema. Έχω βάλει στο μάτι τον STR-DH590 λόγω ότι έχω και τηλεόραση Sony bravia και πιστεύω θα είναι πιο συμβατό σωστά; Τι λέτε αξίζει ο συγκεκριμένος δέκτης; Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο στα ίδια χρήματα; Με ενδιαφέρει να έχει ήχο Dts.

Καλημέρα!

Που τον ξέθαψες τον Sony? Θα σου πρότεινα μακριά από sony καθως εχει αποσυρθεί από την αγορα των AVR. Το μοντέλο είναι παλιο και τεχνολογικά ξεπερασμένο. Κρίμα τα χρήματα που θα δώσεις

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τι θέλεις να κάνεις(χρήση κλπ)?ηχεία έχεις? με τι θα συνδεθεί γενικά και τι ποσο θες να δώσεις.

Από εκεί και πέρα κοιτάς για Yamaha, μετά Denon και ταβάνι Marantz

Επίσης έχεις σκεφτει και τη λυση της ηχόμπαρας. Κατώτερη μεν, φτηνότερη δε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Είπα για Sony επειδή έχω και τηλεόραση Sony να έχει πιο πλήρη συμβατότητα αλλά ok αν είναι έτσι το αφήνω. Στη λύση της ηχόμπαρας πήγαινα αλλά είπα αν είναι να δώσω πάνω από 350/400 ευρώ (μαζί με τα ηχεία πίσω και για dts ήχο) να πήγαινα σε κομμάτια έως 500-600 ευρώ αν υπήρχε κάτι σε αυτά τα χρήματα.

Τα βασικά είναι ταινίες και βιντεοπαιχνίδια!😀

Αν φυσικά πήγαινα σε κομμάτια θα έκανε και για μουσική αλλά από ότι ακούω οι ηχόμπαρες υστερούν εκεί σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Καλημέρα!

Είπα για Sony επειδή έχω και τηλεόραση Sony να έχει πιο πλήρη συμβατότητα αλλά ok αν είναι έτσι το αφήνω. Στη λύση της ηχόμπαρας πήγαινα αλλά είπα αν είναι να δώσω πάνω από 350/400 ευρώ (μαζί με τα ηχεία πίσω και για dts ήχο) να πήγαινα σε κομμάτια έως 500-600 ευρώ αν υπήρχε κάτι σε αυτά τα χρήματα.

Τα βασικά είναι ταινίες και βιντεοπαιχνίδια!😀

Αν φυσικά πήγαινα σε κομμάτια θα έκανε και για μουσική αλλά από ότι ακούω οι ηχόμπαρες υστερούν εκεί σωστά;

Aν θες αποκλειστικά sony, χωρις να τα εχω ακουσει, εχει παρει το ματι μου 2 μοντελα soundbar στο budget που θες.

https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-s40r με ασυρματα πισω ηχεια καπου στα 400€

https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-s20r με ενσυρματα πισω ηχεια καπου στα 250€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Καλημέρα!

Είπα για Sony επειδή έχω και τηλεόραση Sony να έχει πιο πλήρη συμβατότητα αλλά ok αν είναι έτσι το αφήνω. Στη λύση της ηχόμπαρας πήγαινα αλλά είπα αν είναι να δώσω πάνω από 350/400 ευρώ (μαζί με τα ηχεία πίσω και για dts ήχο) να πήγαινα σε κομμάτια έως 500-600 ευρώ αν υπήρχε κάτι σε αυτά τα χρήματα.

Τα βασικά είναι ταινίες και βιντεοπαιχνίδια!😀

Αν φυσικά πήγαινα σε κομμάτια θα έκανε και για μουσική αλλά από ότι ακούω οι ηχόμπαρες υστερούν εκεί σωστά;

Θα μπορούσες να πεις ποια τηλεόραση ειναι (μοντέλο, ίντσες) και περίπου πως είναι ο χώρος (τετράγωνος?τετραγωνικά)

Επίσης για gaming τι θα χρησιμοποιησεις? xbox series ή play? ποιο ακριβώς

Γενικά δυστυχώς έχεις πέσει σε περίοδο που ακόμα και οι βασικοί ενισχυτές έχουν ανέβει σε τιμή. Σκέψου οτι εγώ είχα πάρει πριν 18 μήνες εναν Denon X1600H γυρω στα 450 και τώρα ο ίδιος εχει 630.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kallair είπε

Aν θες αποκλειστικά sony, χωρις να τα εχω ακουσει, εχει παρει το ματι μου 2 μοντελα soundbar στο budget που θες.

https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-s40r με ασυρματα πισω ηχεια καπου στα 400€

https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-s20r με ενσυρματα πισω ηχεια καπου στα 250€

 

Όχι δεν θέλω αποκλειστικά, απλά είπα επειδή έχω και τηλεόραση Sony και θα ήταν πιο συμβατά.

Ναι τα είδα, αλλά το 2ο δεν έχει dts δυστυχώς και το 1ο είναι ωραίο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τόσα χρήματα για ηχόμπαρα.

19 ώρες πριν, konstantin79 είπε

Θα μπορούσες να πεις ποια τηλεόραση ειναι (μοντέλο, ίντσες) και περίπου πως είναι ο χώρος (τετράγωνος?τετραγωνικά)

Επίσης για gaming τι θα χρησιμοποιησεις? xbox series ή play? ποιο ακριβώς

Γενικά δυστυχώς έχεις πέσει σε περίοδο που ακόμα και οι βασικοί ενισχυτές έχουν ανέβει σε τιμή. Σκέψου οτι εγώ είχα πάρει πριν 18 μήνες εναν Denon X1600H γυρω στα 450 και τώρα ο ίδιος εχει 630.

Η τηλεόραση μου είναι η SONY KD-55XF7096, επάνω θα είναι συνδεδεμένο ένα Htpc 4k κι ένα Ps4 pro. Το σαλόνι μου είναι ορθογώνιο περίπου 15-18 τμ.

Ναι το παρατήρησα πως έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές!😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Όχι δεν θέλω αποκλειστικά, απλά είπα επειδή έχω και τηλεόραση Sony και θα ήταν πιο συμβατά.

Ναι τα είδα, αλλά το 2ο δεν έχει dts δυστυχώς και το 1ο είναι ωραίο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τόσα χρήματα για ηχόμπαρα.

Η τηλεόραση μου είναι η SONY KD-55XF7096, επάνω θα είναι συνδεδεμένο ένα Htpc 4k κι ένα Ps4 pro. Το σαλόνι μου είναι ορθογώνιο περίπου 15-18 τμ.

Ναι το παρατήρησα πως έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές!😪

χωρις πισω ηχεια θα νιωθεις οτι κατι σου λειπει. Προσωπικα πηρα χθες την LG SN7Y 3.1.2 στα 279€ που παιζει αυτη την περιοδο και εχω παραγγειλει τα LG SPK-8 (τα εχει 150 στις μεγαλες αλυσιδες αλλα σκρουτζ τα βρισκεις κ πιο φθηνα) για πισω ηχεια. δεν εχω προλαβει να τα δοκιμασω ακομα περα απο 10 λεπτακια οταν την συνδεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kallair είπε

χωρις πισω ηχεια θα νιωθεις οτι κατι σου λειπει. Προσωπικα πηρα χθες την LG SN7Y 3.1.2 στα 279€ που παιζει αυτη την περιοδο και εχω παραγγειλει τα LG SPK-8 (τα εχει 150 στις μεγαλες αλυσιδες αλλα σκρουτζ τα βρισκεις κ πιο φθηνα) για πισω ηχεια. δεν εχω προλαβει να τα δοκιμασω ακομα περα απο 10 λεπτακια οταν την συνδεσα.

Η HT-S40R στα 400 ευρώ έχει και πίσω ηχεία! Την έχω δει την LG αλλά να πω την αλήθεια δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από εμπειρία που είχα με τη συγκεκριμένη εταιρία στο παρελθόν και δεν της έχω πολύ εμπιστοσύνη, ενώ ότι έχω πάρει Sony, ακόμη και από την παιδική μου ηλικία, δεν μου έχει χαλάσει τίποτα. Οπότε στα 400 ευρώ που βγαίνουν και τα δύο με ηχεία πίσω, θα προτιμούσα την Sony. (Δεν κάνω διαφήμιση αλλά πραγματικά, ότι έχω πάρει Sony, ειδικά τις παλιές καλές εποχές, έχουν βγει σκυλιά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λεγα να χεις το νου σου και σε αγγελίες για κανέναν Denon x1600h-x2600h ίσως και x2500h, ίσως προκύψει και εκεί κάτι. Πάντως αν έχεις σκοπό να περάσεις καλωδίωση για τα surround ηχεία, μπορείς να δώσεις όλο το budget για τον AVR, και να πάρεις για αρχή μικρά ηχεία από αγγελίες για τα πίσω surround, και σε 2ο χρόνο να τα αναβαθμίσεις σε κάτι καλύτερο. 

Εγώ τώρα είμαι με τον x2500h και είναι αρκετά τίμιος ενισχυτής, σίγουρα όχι πολύ futureproof, αλλά με Xbox one S, htpc και μια τηλεόραση Sony 55XE7096 τα πάει τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Θα λεγα να χεις το νου σου και σε αγγελίες για κανέναν Denon x1600h-x2600h ίσως και x2500h, ίσως προκύψει και εκεί κάτι. Πάντως αν έχεις σκοπό να περάσεις καλωδίωση για τα surround ηχεία, μπορείς να δώσεις όλο το budget για τον AVR, και να πάρεις για αρχή μικρά ηχεία από αγγελίες για τα πίσω surround, και σε 2ο χρόνο να τα αναβαθμίσεις σε κάτι καλύτερο. 

Εγώ τώρα είμαι με τον x2500h και είναι αρκετά τίμιος ενισχυτής, σίγουρα όχι πολύ futureproof, αλλά με Xbox one S, htpc και μια τηλεόραση Sony 55XE7096 τα πάει τέλεια.

Ναι κοιτάζω και τις αγγελίες αλλά πέρα το ότι πολλές φορές τα δίνουν σε τιμές που αγγίζουν τα καινούρια😁 με ανησυχεί και σε τι πραγματική κατάσταση θα είναι γιατί είμαι επαρχία και δεν μπορεί να γίνει από κοντά έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

sorry για το ~off topic
Κάηκε το "controller" απο τα z5500......
Τι μπορω να αγορασω και να τα συνδεσω πανω ώστε να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ;;
Δε φτιαχνεται, το πηγα σε 3 ηλεκτρονικους
Ευχαριστω
image.png.3171ea20c7211c2f6c75f7cf88b4b1ca.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 8:41 ΜΜ, koulouri είπε

sorry για το ~off topic
Κάηκε το "controller" απο τα z5500......
Τι μπορω να αγορασω και να τα συνδεσω πανω ώστε να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ;;
Δε φτιαχνεται, το πηγα σε 3 ηλεκτρονικους
Ευχαριστω
image.png.3171ea20c7211c2f6c75f7cf88b4b1ca.png

https://www.ebay.com/itm/Logitech-Z-5500-Speakers-Replacement-Control-Pod-Post636-Subwoofer-Wired-Remote-/321069120064?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item4ac135fa40

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...