Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε αν καταλαβα καλα παω με την  MSI Z370-A Pro που την βρισκω 110Ε απο τη στιγμη που δεν αλλαζει κατι για μενα!!! Απλως επειδη στην αγορα mbd μπερδευομαι πολυ αν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος για να δωσω 30-40ευρω παραπανω ή υπαρχει καποια αλλη καρτα με καλυτερο συνδιασμο ποιοτητας-τιμης θα ηθελα να το ξερω αλλιως παω με το φθητοτερο . Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας για μεγάλο κλοκαρισμα (δεν σε αφορά ,  πας σε κλειδωμένο) τότε αγοράζεις μητρική με ποιοτικά vrms για να αντέξουν τα πολλά πειραγμένα volts.

 

κατα τα άλλα όλα τα άλλα είναι έξτρα μπιχλιμπίδια που άλλοι τα ζητάνε άλλοι αδιαφορούν.

όλες οι Ζ370 είτε κάνουν 110ευρώ είτε κάνουν 310ευρώ τις ίδιες επιδόσεις έχουν σε κλειδωμένο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παω απο τον 1080 σε fx8350? Λεω να ανεβω και στα 16 gb.

 

Γενικα το θελω για gaming και καποια render, και ξερω οτι ο 1090t κραταει πισω την καρτα.

Κανεις? Γενικα απο το λιγο που το εψαξα booastαρει αρκετα ο fx στο gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε η πλατφόρμα σου ΔΕΝ κάνει για gaming!

βελτίωση θα δεις αλλά χωρίς μεγάααααααλο κλοκάρισμα προκοπή δεν θα κάνεις.

στο ρεντερινγκ θα δεις μεγαλύτερη βελτίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το θέμα είναι για gaming pc , τότε κάνε την σύνθεση που σου έβαλαν είναι προσαρμοσμένη στις ανάγκες σου.

 

βελτιώσεις για χρήση που θες.

α) άλλαξε το τροφοδοτικό με αυτό που σου είπα

β) βάλε την gigabyte H110 s2h που έχει hdmi/dvi και γλύτωσε 20ευρώ

γ) δώσε 70ευρώ παραπάνω και βάλε 16GB RAM (2χ8GB)

δ) βάλε τον WD BLUE 1TB EZEX (προσοχή στο EZEX)

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ ως προς τις αλλαγές. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό (Corsair VS) όπως είναι γνωστό δεν έχει την καλύτερη φήμη. Επίσης τι να τα κάνει 16gb ram για την χρήση που θέλει το pc και τέλος το Η110 chipset είναι κατώτερο απ' το B250 με λιγότερα features και μόνο 2 ram slots. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ ως προς τις αλλαγές. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό (Corsair VS) όπως είναι γνωστό δεν έχει την καλύτερη φήμη. Επίσης τι να τα κάνει 16gb ram για την χρήση που θέλει το pc και τέλος το Η110 chipset είναι κατώτερο απ' το B250 με λιγότερα features και μόνο 2 ram slots. 

 

Το τροφοδοτικό που μου προτείνεις (Be Quiet Pure Power 10 300w 44 ευρώ) σε σύγκριση με αυτό (EVGA 430w Power Supply 80+ 43 ευρώ) πια η γνώμη σου?
 
Αξίζει να πάω μήπως στην Gigabyte B250M-DS3H αντί για την Asrock B250M Pro4?
 
Θα ήθελα τη γνώμη σου κ γι αυτήν....Crucial Ballistix Sport LT White 8GB DDR4 - 2400MHz (BLS8G4D240FSC) σε σχέση με ...Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2400 C16 (CMK8GX4M1A2400C16)
 
Ευχαριστώ
Επεξ/σία από kroumel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρά είναι οι μνήμες, πάρε αυτές τα ίδια χαρακτηριστικά έχουμε με τις Corsair. Τροφοδοτικό πάρε το Evga, έχει αποδειχθεί αρκετά καλό για τα χρήματά του. Λογικά θα σου είχα προτείνει το BeQuiet γιατί θα ήταν σε χαμηλότερη τιμή τότε αλλιώς το Evga θα σου έλεγα εξ αρχής. 

 

Τώρα όσον αφορά την μητρική γενικά οτιδήποτε αφορά Gigabyte, Msi σε μητρικές δε το αγγίζω. Ξέρω ότι κάποιες μητρικές τους είναι ποιοτικές αλλά εφόσον η χρηματική διαφορά με την Asrock είναι πολύ μικρή γιατί να μην πας σε κάτι πιο δοκιμασμένο; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Physiciant και σε όλη την κοινότητα, έτοιμο το σύστημα! Έβαλα ό,τι πρότεινες εκτός από την gpu που πήγα σε Evga 1060 3Gb.

Οι RAM δουλεύουν στα 2133, έχετε κάτι-κάπου να μου υποδείξετε ώστε να δω πως θα τις ανεβάσω (αν το προτείνετε φυσικά).

Το σύστημα κατά τα άλλα πετάει. Boot τρελό με τον ssd NVMe, Dota 2 στα full με 120 fps, εφαρμογές ανοίγουν στο δευτερόλεπτο... πάρα πολύ ικανοποιημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Physiciant και σε όλη την κοινότητα, έτοιμο το σύστημα! Έβαλα ό,τι πρότεινες εκτός από την gpu που πήγα σε Evga 1060 3Gb.

Οι RAM δουλεύουν στα 2133, έχετε κάτι-κάπου να μου υποδείξετε ώστε να δω πως θα τις ανεβάσω (αν το προτείνετε φυσικά).

Το σύστημα κατά τα άλλα πετάει. Boot τρελό με τον ssd NVMe, Dota 2 στα full με 120 fps, εφαρμογές ανοίγουν στο δευτερόλεπτο... πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

Μεγειές και μπράβο στον physiciant και σε όλα τα παιδιά εδώ που βοηθάνε αφιλοκερδώς.

Θα μπείς στο bios θα πας στο advance mode μετά ai tweaker

Στο ai overclock tuner θα επιλέξεις docp και στο memory frequency 3000. Άν δεν το πάρει επιστρέφεις και βάζεις 2933 που είναι σιγουράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

 

Σκέφτομαι την παρακάτω σύνθεση:

 

Asus Prime X370 Pro
AMD 1600X 
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz
Corsair CX Series CX550
Corsair Carbide 100R
 
έχω ακόμα μια Nvidia 960 και 2 SSD Samsung οπότε είμαι ΟΚ για κάποιο διάστημα.
 
Υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση;
Να το πάρω τώρα ή να περιμένω λίγο για κάτι καλύτερο;
 
Ευχαριστώ
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα 

 

Σκέφτομαι την παρακάτω σύνθεση:

 

Asus Prime X370 Pro
AMD 1600X 
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz
Corsair CX Series CX550
Corsair Carbide 100R
 
έχω ακόμα μια Nvidia 960 και 2 SSD Samsung οπότε είμαι ΟΚ για κάποιο διάστημα.
 
Υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση;
Να το πάρω τώρα ή να περιμένω λίγο για κάτι καλύτερο;
 
Ευχαριστώ
 

 

 

Συμπλήρωσε

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές και μπράβο στον physiciant και σε όλα τα παιδιά εδώ που βοηθάνε αφιλοκερδώς.

Θα μπείς στο bios θα πας στο advance mode μετά ai tweaker

Στο ai overclock tuner θα επιλέξεις docp και στο memory frequency 3000. Άν δεν το πάρει επιστρέφεις και βάζεις 2933 που είναι σιγουράκι.

Έτοιμος! Ευχαριστώ πολύ radiohead! Πήρε το 2933Mhz! :-D

post-458418-0-81669700-1508678888_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα 

 

Σκέφτομαι την παρακάτω σύνθεση:

 

Asus Prime X370 Pro
AMD 1600X 
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz
Corsair CX Series CX550
Corsair Carbide 100R
 
έχω ακόμα μια Nvidia 960 και 2 SSD Samsung οπότε είμαι ΟΚ για κάποιο διάστημα.
 
Υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση;
Να το πάρω τώρα ή να περιμένω λίγο για κάτι καλύτερο;
 
Ευχαριστώ
 

 

 

Οθόνη και λοιπα περιφερειακά καθώς και windows 10 έχω

Για Sli OC κλπ είμαι πλέον μεγάλος σε ηλικία γι' αυτά αλλά το σύστημα θέλω να κρατήσει αρκετά (με τις απαραίτητες προσθήκες πάντα ή/και με αλλαγή CPU)

 

Ειδικά προγράμματα δεν έχω και το pc το θέλω για γενική χρήση.

 

Αναφέρω ότι τα SSD και την κάρτα γραφικών θα τα κρατήσω

 

Ποσό 600-700

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη και λοιπα περιφερειακά καθώς και windows 10 έχω

Για Sli OC κλπ είμαι πλέον μεγάλος σε ηλικία γι' αυτά αλλά το σύστημα θέλω να κρατήσει αρκετά (με τις απαραίτητες προσθήκες πάντα ή/και με αλλαγή CPU)

 

Ειδικά προγράμματα δεν έχω και το pc το θέλω για γενική χρήση.

 

Αναφέρω ότι τα SSD και την κάρτα γραφικών θα τα κρατήσω

 

Ποσό 600-700

 

Ευχαριστώ 

 

Για γενική χρήση ο 1600 είναι overkill, ξεχνάς x370 εφόσον δεν κάνεις oc, θα κοιτούσα άλλο κουτάκι ανάλογα βέβαια και τις ανάγκες μου.

Τι έχεις τώρα και πας για αναβάθμιση;

Οθόνη ποιά έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι 

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις ψάχνομαι βασικά γιατί το σύστημα μου είναι πλέον αρκετά παλιο. Οθόνη έχω την Dell P2417H. To x370 το κοιτάω κυρίως για μελλοντική αναβάθμιση επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...