Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση απειλή επίθεσης απο αναβάτη μηχανής


christoschar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα αφορά κάτι που μου συνέβη χτες. Ενώ άλλαζα λωρίδα(απόλυτα νόμιμος η διπλανή λωρίδα ήταν άδεια) μηχανάκι ήρθε δίπλα μου με τη μόνη επιθυμία να "κατέβω κάτω να παίξουμε ξύλο" ακόμα και όταν το ρωτούσα "γιατί". Προσπάθησα να αποφύγω τον τύπο ο οποιος είχε και τη γυναίκα του τη μηχανή αλλά την κοκάλωσε μπροστά μου στη μέση του δρόμου. Με το που κατέβηκε κάτω και ήρθε προς το μέρος μου κατάφερα και έκανα σφήνα δεξιά ανάμεσα σε άλλα αυτοκίνητα και έφυγα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν αυτός ο τρελός καταφέρει και φτάσει μέχρι την πόρτα του αυτοκινήτου στο οποίο μάλιστα έχει μέσα και άλλο κόσμο πως το αντιμετωπίζω εγώ ως οδηγός? Δεν θα ήθελα να χτυπήσω κάποιον μεσηλικα στη μέση του δρόμου πόσο μάλον μπροστά στη γυναίκα του που κοιτούσε άναυδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ποιός ξέρει τι μαλακιούλα έκανες και τον έκλεισες τον άνθρωπο και θες και τα ρέστα.

Και το χειρότερο μέ εσα στους οδηγούς των αυτοκινήτων είναι ότι δεν αντιλαμβάνεστε και τι κάνετε στους δρόμους.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 14
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έκλεισε δεν τον έκλεισε, ο άλλος δεν είναι ανάγκη να συμπεριφέρεται σαν πίθηκος. Γενικώς αρκετοί οδηγοί αυτοκινήτων δεν προσέχουν τα μηχανάκια(ιδιαιτέρως αυτοί που δεν είχαν ποτέ μηχανή και δεν νιώθουν) αλλά από την άλλη και οι μηχανές οδηγούν αρκετά επικίνδυνα, με σφήνες, απότομες μανούβρες, υψηλές ταχύτητες κλπ.

  • Like 11
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά έχει μυριάδες τρελούς έξω απλά μην ασχολείσαι. Μου έχει τύχει και εμένα ερχόταν με 150 στην Πατησίων και φυσικά δε φαινόταν πουθενά και ζήτησε και τα ρέστα. Συνήθως έχουν μαζί γκομενα και το κάνουν επίτηδες για να το παίξουν άντρες. 

Γενικα από τους οδηγούς δίτροχων μόλις το 10-20% θα έπρεπε να οδηγάει 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ποιός ξέρει τι μαλακιούλα έκανες και τον έκλεισες τον άνθρωπο και θες και τα ρέστα.

Και το χειρότερο μέ εσα στους οδηγούς των αυτοκινήτων είναι ότι δεν αντιλαμβάνεστε και τι κάνετε στους δρόμους.

Γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι εκανε μαλακιουλα ? Αν ειχε κανει δεν θα το εγραφε εδω...Η κατασταση με τα μηχανακια που νομιζουν οτι ολος ο δρομος ειναι δικος τους εχει παραγινει .

Φυσικα δεν φταινε παντα τα μηχανακια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σκοπό να προχωρήσω σε λεπτομέρειες αλλά βλέπω οτι μέσα σε 5 λεπτά πρόλαβαν να θιχτούν 2 άτομα. Είμαι στη συγγρού στην Αθήνα πίσω απο λεωφορείο  και ο συγκεκριμένος φαίνεται στο βάθος μπροστά απο αυτοκίνητα επομένως τον έχω δει και αυτόν και τους απο πίσω... Αλλάζω λωρίδα όπως είπα σε άδειο χώρο  νομιμότατα με φλας αναμένο αρκετή ώρα, προφανώς επειδή είμαι πίσω από σταματημένο λεωφορείο με αργή ταχύτητα. Ο συγκεκριμένος με πρόλαβε επιταχύνοντας αφού δίπλα μου ήρθε μόνο αυτός χωρίς τα άλλα αυτοκίνητα που ήταν απο πίσω του επομένως δεν διέτρεχε κανένα κίνδυνο από εμένα ούτε τον έκλεισα. Προφανώς επειδή στο ίντερνετ όποιος έχει μηχανάκι έχει και ένα φωτοστέφανο από πάνω του σας λεώ το εξής: Πείτε ότι έφταιγα απόλυτα , εκτός από εμένα απειλούσε και το συνοδηγό ο οποίος όχι μόνο δεν είχε κάνει τίποτα, δεν έχει και ιδέα απο οδήγηση. Οδηγάω 5 χρόνια χωρίς μισό ατύχημα σε όλα νόμιμος και δεν θα έκανα τέτοια ερώτηση αν ήξερα ότι έφταιγα οπότε μπορείτε  αν θέλετε να κλάψετε αλλού για τον κάθε "τυφλό" οδηγό που πετυχαίνετε στο δρόμο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εσυ λες οτι δεν ηταν κανενας το εχω δει πολλες φορες να με κλεινουν ασχετοι με αμαξια και να με κοιτανε με υφος μπαμπουινου οταν ζητας και τα ρέστα. 

4 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Είπε ο εκπρόσωπος των αρχιμαλάκων (δική σου φρασεολογία ακολουθώ, ελπίζω να μην ενοχλείσαι) των λωριδοσφηνοκαβαλητων.

Δεν νομίζω οτι φταίει το όχημα αδερφε αλλα ο οδηγός, και αμαξι να εδίνες παλι σφήνες θα έψαχνε να κάνει. Και για να μιλας ετσι να φανταστω ούτε ποδήλατο ; 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου έχει τύχει τουλάχιστον δύο φορές ΖΩΟ που θεωρεί ότι πρέπει τουλάχιστον να ξυλοκοπήσει όποιον δεν τσακιστεί να αφήσει όσο χώρο νομίζει αυτός για να περάσει σφήνα ανάμεσα σε δύο λωρίδες. Η κατάσταση με μερικούς αναβάτες έχει φθάσει στο απροχώρητο (από την άλλη υπάρχουν και ευγενείς άνθρωποι που κάνουν ένα διακριτικό beep παρακαλώντας να τους αφήσουμε παραπάνω χώρο-κανένα πρόβλημα).

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με μηχανή κυκλοφορώ. Πολλές φορές με έχουν κλείσει. Ποτέ δεν είπα τίποτε και σε κανέναν κυρίως φοβούμενος τον εαυτό μου και το τι μπορεί να κάνω. Ανέλυσε το λίγο στο μυαλό σου. Κάτι λάθος έκανες. Φρόντισε να μην το ξανακάνεις! Δυστυχώς όταν κινείσαι με αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται να χτυπήσεις ένα δίκυκλο για να τον σκοτώσεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ποιός ξέρει τι μαλακιούλα έκανες και τον έκλεισες τον άνθρωπο και θες και τα ρέστα.

Και το χειρότερο μέ εσα στους οδηγούς των αυτοκινήτων είναι ότι δεν αντιλαμβάνεστε και τι κάνετε στους δρόμους.

καλά χαλάρωσε λίγο, όλοι κάνουν μαλακιούλες κάποια στιγμή θα αφαιρεθούν

 

εγώ προσωπικά ενώ μηχανικά ανάβω πάντα φλας ακόμα και όταν είμαι μόνος μου στο δρόμο σήμερα το ξέχασα σε ένα μόλις σημείο πριν φτάσω σπίτι γιατί είχα κεφάλι καζάνι, όχι ότι αυτό δικαιολογεί κάτι..  (είχα βέβαια στηθεί για να στρίψω και φαινόταν) και μου σκάει σκουτεράς με ύφος και κορνάροντας να μου πει να ανάβω και κάνα φλας

 

οκ έκανα βλακεία, από τη στιγμή που δεν έγινε κάτι ας χαλάρωνε λίγο ο τύπος γιατί μπορεί να τις μάζευε στο τέλος (ή και εγώ ποιος ξέρει, δεν θα έβγαινε κάτι καλό από αυτό πάντως )

 

αντίστοιχα κι εγώ σε τύπο που ξεπάρκαρε τσολιάς (και όντως με ξάφνιασε γιατί ήρθε τελευταία στιγμή να μου κλείνει το δρόμο) τον είχα ταράξει στην κόρνα και παρεξηγήθηκε 

 

εντάξει λογικός ο εκνευρισμός, αλλά δεν υπάρχει λόγος.. λάθη γίνονται και όλοι κάνουν βλακείες

 

εσύ δε γουστάρεις αυτοκίνητα κατανοητό, από την άλλη οι μηχανές που πάνε χωρίς κράνη κάνουν απίστευτες σφήνες, σούζες και εξορισμού πατάνε πάνω στη λωρίδα δεν είναι μάλλον και οι καλύτεροι να κριτικάρουν τη κατάσταση του δρόμου 

 

όταν βγαίνω σε δρόμο με 3 λωρίδες αν κάτσω στη μεσαία χάθηκα, δεξιά έχει τα λεωφορεία, οπότε πιάνω αριστερά, πάω 5 εκατοστά από το κράσπεδο για να μην μου βγουν από αριστερά και νιώθω καλά επειδή έχω μόνο τη δεξιά μου μεριά να προσέχω τις μηχανές 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδηγω και απο τα δυο για πολλα χρονια 

πολλες φορες εχω σαν οδηγος δικυκλου στριμωχθει  αλλα και εχω στριμωξει δικυκλα.....τα μηχανακια κινουνται και επιταχυνουν παραπανω και πολλες φορες δε προλαβαινουμε να τα δουμε ...τα λεω απο τη δικια μου πλευρα γιατι και γω τα ιδια κανω μερικες φορες και πεφτω στα φρενα οταν καταλαβαινω οτι δε προλαβε να με δει ο οδηγος

σημασια εχει να μην τα παιρνουμε με το παραμικρο γιατι αν παμε λιγο εξω απο Ελλαδα συνηθως ενας που ειναι μισο αυτοκινητο πισω θα δωσει χωρο στο μπροστινο που παει να αλλαξει λωριδα δεν θα τον πλακωσει στα κορναρισματα,οπως και οι μηχανες δε χωνονται γενικα ..παραμενουν στη λωριδα σαν τα αυτοκινητα...και τωρα καλα ειναι γιατι εχουν συνιθισει οι οδηγοι τουτου τις μηχανες,αν παμε παλιοτερα  καλυτερα να μην τα θυμαμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις παραβιάσεις που κάνουν τα μηχανάκια καθημερινά(Αντίθετο ρεύμα, φανάρια κτλ) έχω πάρει ένα οικόπεδο και ο φαναρτζής μου κάνει χρυσές δουλείες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mikeluffy είπε

Δεν νομίζω οτι φταίει το όχημα αδερφε αλλα ο οδηγός, και αμαξι να εδίνες παλι σφήνες θα έψαχνε να κάνει. Και για να μιλας ετσι να φανταστω ούτε ποδήλατο ; 

Μέντιουμ είσαι φίλε;

Οδηγός από το '98 που χω το δίπλωμα. Εσύ, είχες γεννηθεί το 98;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...