Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση απειλή επίθεσης απο αναβάτη μηχανής


christoschar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι εκανες λαθος. Το να δηλωνεις αλλαγη πορειας με το φλας ειναι σωστο, αλλα δεν εχεις πρωτεραιοτητα. Την εχει ο αλλος που κινητε ηδη στην λωριδα που θες να κινηθεις.

Οποτε καπου εχασες το τοπι. Οδηγω και τα δυο απο το 92, και εχω βρεθει σε απειρες καταστασεις καλους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Μιας και οδήγαω και τα δύο το μόνο που έχω να πω είναι , ότι ανάψτε φλας οι οδηγοί αυτοκινήτων , πριν στρίψετε κοιτάξτε τον  αναθεματισμενο καθρέπτη σας  , απλά αφήστε να περάσουν τα μηχανάκια...  Εάν δεν μπορείτε να τους δείτε καλύτερα πάρτε ΜΜΜ , τι πάει να πει πάει γρήγορα δεν τον είδα;; Ειμουν κουρασμένος δεν κοίταξα τον καθρέπτη πάρε λεωφορείο ρε που θα με σκοτώσεις εσύ εμένα ρε μεγάλε...

Τα γράφω αυτά έχοντας πολλά χιλιόμετρα με αυτοκίνητο.. 

Ειμουν δεξιά λωρίδα με το μηχανάκι και πάω αριστερά ξαφνικά το ίχ κάνει αριστερά πάει να πέσει πάνω μου , του λέω τι κάνεις κτλπ  γυρνάει και μου λέει δεξιά δεν εισουν;;; Δηλαδή το ζώο δεν κοίταξε καν αριστερά. Κάθε φορά φοβάμαι μην με ακουμπήσει ο κάθε τράγος άχρηστος οδηγός ΙΧ γιατί άχρηστοι είστε όταν δεν κοιτάτε καθρέπτη και στρίβετε χωρίς φλας η χωρίς να ελέγξετε 2 φορές.

Και εγώ έχω κάνει ένα σωρό χιλιόμετρα με αυτοκίνητο ποτέ δεν μου την είπε μηχανοβιος ίσα ίσα με χαιρετούσαν ευχαριστήρια γιατί τους έδινα χώρο κτλπ.

Άμα είστε ικανοί να σκοτώσετε άνθρωπο με την άθλια οδήγηση σας πάτε σπίτι και ΜΜΜ.  Το μηχανάκι άμα δεν τον πειράζεις δεν του κλείσεις το δρόμο δεν πας να πέσεις πάνω του ποτέ δεν σας ενοχλεί , εκτός εάν σας ενοχλεί που βρίσκεται πάντα Μπροστά. Η όταν σας προσπερνάει είναι δυνατόν ρε τράγοι να αλλάζετε λωρίδα κινήστε λίγο δεξιά η αριστερά χωρίς να κοιτάξετε καθρέπτες;; Σας φταίνε μετά τα μηχανάκια 

και εγω θα πω εσυ και οι αλλοι καγκουρες με τα δικυκλα να ειστε στο δρομο οπως οριζει ο νομος ,  να μην χωναιστε στο εκατοστο να βγειτε μπροστα απο το αυτοκινητο στο φαναρι , να μην πηγαινετε δεξια αριστερα οποως σας καπνισει και πολλα αλλα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Ειμουν δεξιά λωρίδα με το μηχανάκι και πάω αριστερά

Εσύ έβγαλες φλας, έτσι;

Δεν πάω να σ' την πω. Προφανώς και έχεις δίκιο για το φλας και τους καθρέπτες, αλλά αυτά τα «αξεσουάρ» τα έχουν και τα μηχανάκια/μηχανές. Είναι πιο επικίνδυνη η απροσεξία του ΙΧ, αλλά δεν σημαίνει ότι τα μηχανάκια μπορούν να χορεύουν στον δρόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Ποιός ξέρει τι μαλακιούλα έκανες και τον έκλεισες τον άνθρωπο και θες και τα ρέστα.

Και το χειρότερο μέ εσα στους οδηγούς των αυτοκινήτων είναι ότι δεν αντιλαμβάνεστε και τι κάνετε στους δρόμους.

Ακόμα και έτσι να είναι και να έφταιγε ο δημιουργός του thread christoschar δε σημαίνει ότι είμαστε νταήδες να παίξουμε ξύλο.

Εάν ο Α φταίει και ο Β πάει να "πουλήσει" μαγκιά και νταηλίκη στον Α, ο Β κατηγορείται ποινικά.

1 ώρα πριν, christoschar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα αφορά κάτι που μου συνέβη χτες. Ενώ άλλαζα λωρίδα(απόλυτα νόμιμος η διπλανή λωρίδα ήταν άδεια) μηχανάκι ήρθε δίπλα μου με τη μόνη επιθυμία να "κατέβω κάτω να παίξουμε ξύλο" ακόμα και όταν το ρωτούσα "γιατί". Προσπάθησα να αποφύγω τον τύπο ο οποιος είχε και τη γυναίκα του τη μηχανή αλλά την κοκάλωσε μπροστά μου στη μέση του δρόμου. Με το που κατέβηκε κάτω και ήρθε προς το μέρος μου κατάφερα και έκανα σφήνα δεξιά ανάμεσα σε άλλα αυτοκίνητα και έφυγα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν αυτός ο τρελός καταφέρει και φτάσει μέχρι την πόρτα του αυτοκινήτου στο οποίο μάλιστα έχει μέσα και άλλο κόσμο πως το αντιμετωπίζω εγώ ως οδηγός? Δεν θα ήθελα να χτυπήσω κάποιον μεσηλικα στη μέση του δρόμου πόσο μάλον μπροστά στη γυναίκα του που κοιτούσε άναυδη..

@christoschar

Προσπαθείς να αποφύγεις κάθε βία. Κλειδώνεις το αμάξι και καλείς το 100. Φωνάζεις κάποιον άλλον να πάρει το 100. Εάν ο άλλος καταφύγει σε χειροδοκία, τον αφήνεις να σε χτυπήσει και δεν τον ακουμπάς καν. Μετά κάνεις μήνυση, πιθανό θα υπάρχουν και μάρτυρες και ίσως και κάποιος καταγράψει το όλο συμβάν.

Το λυπηρό είναι οτι ζούμε σε μια χώρα όπου ξεκίνησε ο πολιτισμός και είμαστε οι πλέων πιο απολίτιστοι

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tsipakis said:

και εγω θα πω εσυ και οι αλλοι καγκουρες με τα δικυκλα να ειστε στο δρομο οπως οριζει ο νομος ,  να μην χωναιστε στο εκατοστο να βγειτε μπροστα απο το αυτοκινητο στο φαναρι , να μην πηγαινετε δεξια αριστερα οποως σας καπνισει και πολλα αλλα

Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι παρανομώντας το μηχανάκι με την διήθηση βοηθάει εσένα τύπε με το αυτοκίνητο και κυρίως την ασφάλειά του. Γιατί αν καθόταν στην σειρά όπως λες η ουρά στο φανάρι θα έφτανε 2 τετράγωνα πίσω και κυρίως αν κάτσει πίσω από ενα αυτοκίνητο ή ανάμεσα σε δύο είναι πιο επικίνδυνο για αυτόν (αν πέσει με ταχύτητα κάποιο αυτοκίνητο από πίσω) σε σχέση με το να περάσει μπροστά. Γιατί πρέπει να γνωρίζουμε και μερικα πράματα.

  • Like 5
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι παρανομώντας το μηχανάκι με την διήθηση βοηθάει εσένα τύπε με το αυτοκίνητο και κυρίως την ασφάλειά του. Γιατί αν καθόταν στην σειρά όπως λες η ουρά στο φανάρι θα έφτανε 2 τετράγωνα πίσω και κυρίως αν κάτσει πίσω από ενα αυτοκίνητο ή ανάμεσα σε δύο είναι πιο επικίνδυνο για αυτόν (αν πέσει με ταχύτητα κάποιο αυτοκίνητο από πίσω) σε σχέση με το να περάσει μπροστά. Γιατί πρέπει να γνωρίζουμε και μερικα πράματα.

Θα συμφωνήσω ότι βοηθά σε αρκετές περιπτώσεις. Πρέπει όμως το μηχανάκι να γνωρίζει ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο, και να μην πουλάει τσαμπουκάδες όταν φταίει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jimmy213 said:

Θα συμφωνήσω ότι βοηθά σε αρκετές περιπτώσεις. Πρέπει όμως το μηχανάκι να γνωρίζει ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο, και να μην πουλάει τσαμπουκάδες όταν φταίει.

Για αυτό ακριβώς δεν πρέπει να είναι παράνομη η διήθηση.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christoschar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα αφορά κάτι που μου συνέβη χτες. Ενώ άλλαζα λωρίδα(απόλυτα νόμιμος η διπλανή λωρίδα ήταν άδεια) μηχανάκι ήρθε δίπλα μου με τη μόνη επιθυμία να "κατέβω κάτω να παίξουμε ξύλο" ακόμα και όταν το ρωτούσα "γιατί". Προσπάθησα να αποφύγω τον τύπο ο οποιος είχε και τη γυναίκα του τη μηχανή αλλά την κοκάλωσε μπροστά μου στη μέση του δρόμου. Με το που κατέβηκε κάτω και ήρθε προς το μέρος μου κατάφερα και έκανα σφήνα δεξιά ανάμεσα σε άλλα αυτοκίνητα και έφυγα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν αυτός ο τρελός καταφέρει και φτάσει μέχρι την πόρτα του αυτοκινήτου στο οποίο μάλιστα έχει μέσα και άλλο κόσμο πως το αντιμετωπίζω εγώ ως οδηγός? Δεν θα ήθελα να χτυπήσω κάποιον μεσηλικα στη μέση του δρόμου πόσο μάλον μπροστά στη γυναίκα του που κοιτούσε άναυδη..

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο την προηγούμενη Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη.

Βγαίνω κλειστά στην αριστερή λωρίδα από κάθετο δρόμο στην Καλαμάρια σε κεντρικό δρόμο  και ανάβω φλας για δεξιά επειδή ήθελα να πάω δεξιά στην επόμενη διασταύρωση.

Δε βγαίνω γιατί βλέπω ένα μηχανάκι να έρχεται με φόρα από πίσω (κατά 99% πέρασε με κόκκινο) πατώντας κόρνα! Κολλάει μπροστά μου και αρχίζει να φωνάζει "πας καλά" κτλ για αρκετά δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια πάει μπροστά μου και αριστερά με πρόθεση να έρθει στο παράθυρο μου. 

Τον προσπέρασα και έστριψα δεξιά ενώ πατούσε συνέχεια κόρνα και φώναζε. 

Πραγματικά μερικοί άνθρωποι έχουν ψυχολογικά προβλήματα. 

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι παρανομώντας το μηχανάκι με την διήθηση βοηθάει εσένα τύπε με το αυτοκίνητο και κυρίως την ασφάλειά του. Γιατί αν καθόταν στην σειρά όπως λες η ουρά στο φανάρι θα έφτανε 2 τετράγωνα πίσω και κυρίως αν κάτσει πίσω από ενα αυτοκίνητο ή ανάμεσα σε δύο είναι πιο επικίνδυνο για αυτόν (αν πέσει με ταχύτητα κάποιο αυτοκίνητο από πίσω) σε σχέση με το να περάσει μπροστά. Γιατί πρέπει να γνωρίζουμε και μερικα πράματα.

Η παρανομία είναι παρανομία. Το να παρανομήσεις και να σπάσεις τη πόρτα ενός μαγαζιού / σπιτιού γιατί κάποιος κλειδώθηκε μέσα, είναι παράνομο αλλά γίνεται  "αντέρα βία" και δικαιολογείται.

Πραγματικό συμβάν. Γυναίκα φεμινίστρια έκανε μήνυση για σεξουαλική παρενόχληση σε άνδρα που την έβγαλε από πισίνα ενώ ήταν αναίσθητη. Νομικά είναι αποδεκτό. Αλλά γίνεται για να σώσεις τη ζωή κάποιου που θεωρείς οτι κινδυνεύει.

Το να πηγαίνουμε με τη μηχανή μας μπροστά από τους άλλους με τη "διακιολογία" οτι "κινδυνεύω" μην έρθει κάποιος απο πίσω, δε ξέρω κατά πόσο θα γίνει αποδεκτό σε πιθανό δικαστήριο.

@VonLoutsos Δε το λέω για να σας κατηγορήσω

Και κακά τα ψέματα, το κάνουμε για να φύγουμε πρώτοι και δε σκεφτόμαστε το αν θα πέσει κάποιος πίσω μας.

Δεν είμαι οδηγός, δεν έχω μηχανή, αλλά θεωρώ έτσι σκεφτόμαστε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα μου ειχε τυχει κατι παρομοιο . Πηγα να κανω αλλαγη απο τη δεξια στην αριστερη λωριδα, αναψα φλας, γυρισα και με το κεφαλι για να ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ και απο πισω μου ηταν ενα μηχανακι σε λογικη αποσταση(πολυ πισω απ τη νεκρη γωνια ). Ε μπαινω στη λωριδα με κανει προσπεραση, βριζει , μου κανει brake test και στο τελος τελειωνει την εκτονωσγ του με το μεσαιο του δαχτυλο .  Τι να κανεις ομως, να δινεις αξια στο καθε σκουπιδι; Δεν γινεται. Και σε μενα ποσες φορες μου πεταγονται απο μονοδρομο μηχανακια, μπαινουν σε μονοδρομο,πεταγονται απο στοπ αλλα δεν κανω κ ετσι δηλαδη ελεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Για αυτό ακριβώς δεν πρέπει να είναι παράνομη η διήθηση.

Μάλλον θα διαφωνήσω σ' αυτό. Όμως ανοίγει μεγάλη κουβέντα και δεν θα ήθελα να το αναλύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsipakis είπε

εαν ζησεις εξωτερικο  σε σοβαρη χωρα  και δεις την οδηγικη κουλτουρα και παιδεια στους δρομους θα σταματήσεις να λες αυτες τις μαλακιες που μου ειπες μολις . 

εκεί στο εξωτερικό που ζούσες έμαθες να γενικεύεις , να τσουβαλιάζεις γενικώς και .... τρόπους γενικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Εσύ έβγαλες φλας, έτσι;

Δεν πάω να σ' την πω. Προφανώς και έχεις δίκιο για το φλας και τους καθρέπτες, αλλά αυτά τα «αξεσουάρ» τα έχουν και τα μηχανάκια/μηχανές. Είναι πιο επικίνδυνη η απροσεξία του ΙΧ, αλλά δεν σημαίνει ότι τα μηχανάκια μπορούν να χορεύουν στον δρόμο.

Εγώ προσωπικά  είμαι εμμονικος με τους καθρέπτες και τα φλας  με έχουν βοηθήσει άπειρες φορές κυρίως οι καθρέπτες. 

Κοίταξε δεν υποστηρίζω τους μηχανοβιους που περνάνε κόκκινα δεν έχουν καν καθρέπτες Κτλπ κτλπ. Όπως και να έχει οι οδηγοί ΙΧ πρέπει να προσέχουν πολύ γιατί κινούν ένα μεγάλο όχημα ικανό να σκοτώσει κάποιον. Δεν χωράνε δικαιολογίες δεν έβγαλα φλας δεν τον είδα κτλπ κτλπ. Εδώ οι περισσότεροι οδηγοί δεν τσεκαρουν τακτικά εάν λειτουργούν τα φώτα στοπ φλας  εάν έχει καεί κάποια λάμπα. Λέω τα πιο απλά... Το μηχανάκι εάν δεν το κλείσεις δεν του πεταχτεις δεν σε ενοχλεί , εάν κάνει παραβάσεις δικό του κακό... Το θέμα είναι σαν οδηγός ΙΧ να μην στείλεις κάποιον στον νοσοκομείο η στο νεκροταφείο.

Όταν οδηγάω μηχανάκι πρέπει να έχω τα αντανακλαστικά μου στο μέγιστο και να είμαι στην τσίτα για να μην με φάει κανένας...

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, -^fallen said:

Η παρανομία είναι παρανομία. Το να παρανομήσεις και να σπάσεις τη πόρτα ενός μαγαζιού / σπιτιού γιατί κάποιος κλειδώθηκε μέσα, είναι παράνομο αλλά γίνεται  "αντέρα βία" και δικαιολογείται.

Πραγματικό συμβάν. Γυναίκα φεμινίστρια έκανε μήνυση για σεξουαλική παρενόχληση σε άνδρα που την έβγαλε από πισίνα ενώ ήταν αναίσθητη. Νομικά είναι αποδεκτό. Αλλά γίνεται για να σώσεις τη ζωή κάποιου που θεωρείς οτι κινδυνεύει.

Το να πηγαίνουμε με τη μηχανή μας μπροστά από τους άλλους με τη "διακιολογία" οτι "κινδυνεύω" μην έρθει κάποιος απο πίσω, δε ξέρω κατά πόσο θα γίνει αποδεκτό σε πιθανό δικαστήριο.

@VonLoutsos Δε το λέω για να σας κατηγορήσω

Και κακά τα ψέματα, το κάνουμε για να φύγουμε πρώτοι και δε σκεφτόμαστε το αν θα πέσει κάποιος πίσω μας.

Δεν είμαι οδηγός, δεν έχω μηχανή, αλλά θεωρώ έτσι σκεφτόμαστε.

Κοίτα, δεν περιμένω ο νομοθέτης να έχει πάει σε σχολή ασφαλούς οδήγησης για να ξέρει τι είναι σωστό. Βλέπει από εμπειρία, σκέφτεται λογικά και πράττει. Και τι λέει η εμπειρια, οτι πολλά μηχανάκια κατά την διήθηση τρακάρουν γιατί τους ανοίγουν πόρτες (και αυτά τρέχουν), πετάγεται πεζός που δεν έπρεπε κτλ. Αυτά είναι πιο συχνά από το να γίνει σαντουιτς ο άλλος, άρα λογικά σκεπτόμενος παράνομη η διήθηση.

Αλλά μεταξύ μας πάλι πολλοί οδηγοί πιστεύουν/θεωρούν οτι με το που βγάλουν φλας ο άλλος είναι υποχρεωμένος να κόψει για να αλλάξουν πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οδηγοί δικύκλων - οδηγοί αυτοκινήτων 12-15

Μηχανόβιοι βάλτε τα δυνατά σας, μας νικάνε :)

Στο τέλος του θέματος θα δώσω

KYPELLO-1.jpg

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...