Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση απειλή επίθεσης απο αναβάτη μηχανής


christoschar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κάθε μέρα περνάω από λεωφορειολωρίδα στο λιμάνι του Πειραιά 

9/10 φυσικά ειναι Τίγκα στα αμάξια

τη 1/10 που δεν ειναι κατειλημμένη, είναι 100% βέβαιο ότι κάποιος θα κόψει απότομα από τη μεσαία στη δεξιά είτε χωρίς φλας, είτε βγάζοντας φλας τη στιγμή που έχει ήδη στρίψει το τιμόνι 

Όταν γίνεται χαμός και τολμάω να τους κάνω παρατήρηση ότι απαγορεύεται να κινούνται εκεί Και τους λέω ότι αυτή λωρίδα είναι μόνο για λεωφορεία και δίκυκλα, με κοιτάνε λες και είμαι εξωγήινος. Τις περισσότερες φορές ακούω και μπινελίκια

Γι αυτο ειπα στο κεντρο της για να μπορεσεις να αντιδρασεις. Οι καμερες ηταν κλειστες τοσο καιρο αλλα προσφατα διαβασα οτι επανερχονται. Δεν ξερω το βλεπω ασφαλεστερο απο το να χώνομαι ολη την ωρα και να ρισκάρω. Οι πεζοι επισης ειναι φουλ επικινδυνοι σε τετοιες φασεις.

Επεξ/σία από bvb7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως νομίζω πως οι περίσσοτεροι κοιτάνε να βολευτούνε, είτε με παρανομία είτε χωρίς. Καλύτερα να χάσει ο άλλος 1000 παρά εμείς 0,000001

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Το να στέκεσαι ανάμεσα σε αυτοκίνητα σταματημένος, και όχι πίσω από αυτά το κανεις για λόγους ασφαλείας 

Την διήθηση την κάνουμε για εξυπηρέτηση ημών, η οποία συνεπαγωγικά μεταφράζεται σε εξυπηρέτηση υμών

Το να στέκονται τα δίτροχα ανάμεσα σε στοίχους οχημάτων, λες και είναι αρμοστοκος, μόνο ασφάλεια δεν εμπνέει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Γι αυτο ειπα στο κεντρο της για να μπορεσεις να αντιδρασεις. Οι καμερες ηταν κλειστες τοσο καιρο αλλα προσφατα διαβασα οτι επανερχονται. Δεν ξερω το βλεπω ασφαλεστερο απο το να χώνομαι ολη την ωρα και ρισκάρω. Οι πεζοι επισης ειναι φουλ επικινδυνοι σε τετοιες φασεις.

Άμα σου βγει ο άλλος στα 10 μέτρα, τι να προλάβεις...

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Το να στέκονται τα δίτροχα ανάμεσα σε στοίχους οχημάτων, λες και είναι αρμοστοκος, μόνο ασφάλεια δεν εμπνέει. 

Εντάξει, εσυ μπορείς να πιστεύεις ότι θες 

καβαλα μηχανακι κανα μήνα και έλα να μου πεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Άμα σου βγει ο άλλος στα 10 μέτρα, τι να προλάβεις...

Εντάξει, εσυ μπορείς να πιστεύεις ότι θες 

καβαλα μηχανακι κανα μήνα και έλα να μου πεις 

Επειδή καβαλαω μηχανάκι, μπορώ να σου απαντήσω άμεσα; 

Όπως και να έχει, keep going και αναμένουμε το νήμα σου για τον κακό (και αχάριστο) κουτάκια που σε χτύπησε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το να στέκονται τα δίτροχα ανάμεσα σε στοίχους οχημάτων, λες και είναι αρμοστοκος, μόνο ασφάλεια δεν εμπνέει. 

Μα εκεί πρέπει να κάτσει και να περιμένει τη σειρά του. Και όταν έρθει η σειρά μας και είναι πορτοκαλί σταματάμε. (Στην Ελλάδα βέβαια το πορτοκαλί είναι "Πάτα γκάζι να φύγεις")

Και θα περάσουν και άλλοι 2 από πίσω.

Tip: Ο πεζός ΔΕΝ έχει πάντα προτεραιότητα. Ο πεζός πρέπει να περάσει μόνο όπου υπάρχει διάβαση ή/και φωτεινός σηματοδότης. Αυτοκίνητο που πέφτει σε πεζό που περνάει σε δρόμο χωρίς διάβαση, έχει ευθύνη και ο πεζός

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 1 Μαιου μεχρι τελη Σεπτεμβριου με πριζουν τα @ρχιδι@  οι καγκουρες με τα ξεταπωμενα TDM- XT660 -KTM -παπακια κ.α.Με το που κανουν ππρρρρρ πρεπει εμεις να  βαραμε προσοχη.Να ανοιγουμε δρομο για να αφησουμε τον γ@μι@ να περασει, απο δεξια-αριστερα-πανω- κατω.Ασε που  εαν εισαι πεζοδρομιο σε χτυπαει στο νευρικο.

Παντως στην πολη μου υπαρχουν 2 κατηγοριες.Οι κυριοι, με τα μεγαλα ON-OFF, που ειναι ταξιδευτες και ειναι απο 40 και ανω.Αυτοι ειναι κυριοι στην κυριολεξια.Δεν χρειαζεται να απο δειξουν τιποτε με πρωτες-δευτερες μεσα στην πολη.Πηγαινουν πισω απο τα αυτοκινητα, δεν κανουν σφηνες, δεν βγαινουν μπροστα στο φαναρι.Δεν πασχουν απ οτο συνδρομο του μικροτουτσουνισμου.Χαιρονται την οδηγηση εκει που πρεπει.Βουνο-ταξιδια και οχι πολη.

Οι επιδιξιες, κυριως πιτσιρικαδες 18-25 η και λιγο παραπανω με τα supermotard, που ξεφυτρωνουν απο παντου και φταιει ο κακομοιρης 60αρης με το octavia, που δεν του αφησε χωρο να περασει.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Επειδή καβαλαω μηχανάκι, μπορώ να σου απαντήσω άμεσα; 

Όπως και να έχει, keep going και αναμένουμε το νήμα σου για τον κακό (και αχάριστο) κουτάκια που σε χτύπησε. 

Φίλε 21 χρόνια σε δίτροχο δόξα τω Θεώ δεν έχω τρακάρει (έχω πέσει, αλλά όχι συγκρουστεί)

Τώρα αν εσυ νιώθεις ασφαλής πάνω στο μηχανακι όντας τελευταίο όχημα σε μια ουρά σε ένα φανάρι, δικαίωμα σου να το πιστεύεις 

Μαλλον δεν έχεις δει μηχανακι να απογειώνεται σε διόδια επειδή έσκασε τζιπ από πίσω χωρίς φρένα...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christoschar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα αφορά κάτι που μου συνέβη χτες. Ενώ άλλαζα λωρίδα(απόλυτα νόμιμος η διπλανή λωρίδα ήταν άδεια) μηχανάκι ήρθε δίπλα μου με τη μόνη επιθυμία να "κατέβω κάτω να παίξουμε ξύλο" ακόμα και όταν το ρωτούσα "γιατί". Προσπάθησα να αποφύγω τον τύπο ο οποιος είχε και τη γυναίκα του τη μηχανή αλλά την κοκάλωσε μπροστά μου στη μέση του δρόμου. Με το που κατέβηκε κάτω και ήρθε προς το μέρος μου κατάφερα και έκανα σφήνα δεξιά ανάμεσα σε άλλα αυτοκίνητα και έφυγα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν αυτός ο τρελός καταφέρει και φτάσει μέχρι την πόρτα του αυτοκινήτου στο οποίο μάλιστα έχει μέσα και άλλο κόσμο πως το αντιμετωπίζω εγώ ως οδηγός? Δεν θα ήθελα να χτυπήσω κάποιον μεσηλικα στη μέση του δρόμου πόσο μάλον μπροστά στη γυναίκα του που κοιτούσε άναυδη..

Χωρίς να είμαστε μπροστά όλοι εδώ στο φόρουμ λέμε σαφώς διάφορες γνώμες.. εσύ μόνο γνωρίζεις ποιος έφταιξε και σε τι.. Πάντα θα είσαι προσεκτικός στον δρόμο είτε οδηγάς 5 είτε 15 χρόνια.. Ένα φεγγάρι μου είπε ο πατέρας μου: Αγόρι μου όταν βγαίνεις στον δρόμο οδηγάς 3 οχήματα, το δικό σου, το μπροστά και το πίσω.. πλέον υπολογίζω+ 2, αριστερά μου και δεξιά μου και κυρίως μηχανές-μηχανάκια,  Λόγο ότι έχω δουλέψει διανομή  και πάνω κάτω ξέρω πως λειτουργούν προσέχω περισσότερο 1ον επειδή δεν έχουν καμία ασφάλεια όπως εγώ με το αμάξι και 2ον δεν ξέρω τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας και τι χέρια έχει στο τιμόνι, αν θα πηγαίνει σαν την κότα η αν θα χωθέι ξαφνικά απο κλειστή γωνία κλπ... Εν'ολίγης πρόσέχουμε για να έχουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Φίλε 21 χρόνια σε δίτροχο δόξα τω Θεώ δεν έχω τρακάρει (έχω πέσει, αλλά όχι συγκρουστεί)

Τώρα αν εσυ νιώθεις ασφαλής πάνω στο μηχανακι όντας τελευταίο όχημα σε μια ουρά σε ένα φανάρι, δικαίωμα σου να το πιστεύεις 

Μαλλον δεν έχεις δει μηχανακι να απογειώνεται σε διόδια επειδή έσκασε τζιπ από πίσω χωρίς φρένα...

Δεν χρειάζεται να βιώσω 1 συγκεκριμένο περιστατικό για να καταλάβω τι παίζει. Μια βόλτα στο ΚΑΤ μου αρκεί (κάθε φορά). Όσοι ενδιαφέρονται να γίνουν πρόωρα δωρητές οργάνων, ας συνεχίσουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Επειδή θα καταλήξει σε vs το θέμα, TS την επόμενη φορά κλειδώνεσαι στο αμάξι (κλείνεις και παράθυρα) και τραβάς βίντεο τα όσα συμβαίνουν (καταγράφεις πρόσωπα, αριθμό πινακίδας). Αν κάνει ζημιά στο όχημα, συμβουλεύεσαι κάποιο δικηγόρο για τον εάν μπορείς να κάνεις κάτι. 

Δεν ήταν σωστό αυτό που έκανες, γιατί μπορεί να προκαλούσες ατύχημα.

.

Πάντως ορισμένοι έχουν πλήρη άγνοια κινδύνου. Αν ο TS ήταν τρελός και τον χτυπούσε με το αμάξι την ώρα που το έπαιζε μάγκας, σκέφτηκε τι μπορεί να πάθει;

ολα αυτά μέχρι να τραβήξει κάνα όπλο... για αυτό το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε να προβλέπουμε όσο δυνατών γινεται τι μ...α μπορεί να γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, christopher0016 said:

Δεν περίμενα καλύτερη απάντηση από σένα .. η θα ρωτάς χαζομάρες η θα πετάγεσε σαν την βούρτσα να πεις χαζομάρες .

 

Το ποιος λέει χαζομάρες είναι φανερό σε όποιον έχει κυκλοφορήσει πάνω από 10 χιλιόμετρα σε δρόμο και ειδικά σε πόλη. 

Μια χαρά υπάρχουν μηχανάκια που ενοχλούν με τη συμπεριφορά τους στο δρόμο όπως φυσικά και αυτοκίνητα. 

Κατά τα άλλα σου προτείνω να ανεβάσεις λίγο το επίπεδο σου στην ηλικία σου. Ποτέ δεν είναι αργά να βελτιωθεί κάποιος και να μάθει να γράφει χωρίς να προσπαθεί να προσβάλει τον άλλον. 

Βέβαια μέχρι εκεί που μπορεί ο καθένας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα φίλε μου δεν έχει να κάνει αν έκανες λάθος ή όχι , γενικός στην Ελλάδα βλέπεις τα απίστευτα στους δρόμους και απο τον καιρό της κρίσης όλα έχουν πάρει την κάτω βόλτα ,οδηγούν και σκέφτονται το ενφια τα φροντιστήρια τα έξοδα.....!!!!οδηγώ μηχανάκι και αμάξι σχεδόν 20 χρόνια , δυστυχώς δεν υπάρχει σεβασμος εκατέρωθεν.Εγω κάθε μερα που κινούμε στην εθνική με το μηχανάκι παρατηρώ ανθρώπους οι οποίοι κατα 80%μιλάνε στο κινητό και ούτε ξέρουν τι παίζει δίπλα τους , και τους υπόλοιπους απλά στον κόσμο του.Προσοχη και υπομονή.Σε φάση με ξύλο μην ψαρώνεις οι περισσότεροι είναι θρασύδειλοι κάνε πως γράφεις πινακίδα πες θα σου κάνω μήνυση και ίσως αποφύγεις την κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το ποιος λέει χαζομάρες είναι φανερό σε όποιον έχει κυκλοφορήσει πάνω από 10 χιλιόμετρα σε δρόμο και ειδικά σε πόλη. 

Μια χαρά υπάρχουν μηχανάκια που ενοχλούν με τη συμπεριφορά τους στο δρόμο όπως φυσικά και αυτοκίνητα. 

Κατά τα άλλα σου προτείνω να ανεβάσεις λίγο το επίπεδο σου στην ηλικία σου. Ποτέ δεν είναι αργά να βελτιωθεί κάποιος και να μάθει να γράφει χωρίς να προσπαθεί να προσβάλει τον άλλον. 

Βέβαια μέχρι εκεί που μπορεί ο καθένας. 

Προσπάθησε πρώτα να βελτιώσεις το δικό σου επίπεδο ο τρόπος σου είναι αγενής. και σε άλλα ποστ έρχεσαι ρωτάς ρωτάς χωρίς ουσία κάτι , Την λες στον άλλον  γενικά έχεις ένα υφακι.. που υποβιβάζεις τον συνομιλητή σου επειδή  δεν συμφωνείς  με αυτό που λέει.και το αστείο είναι ότι χάνεις την ουσία σε αυτά που λέει κάποιος που δεν συμπαθείς , κολας σε 5 Γραμμές χάνοντας στην ουσία, έρχεσαι μετα να το παίξεις έξυπνος.

 μάθε να μην έχεις απαίτηση να πάρεις κάτι που δεν μπορείς να δώσεις.

Και που σου απαντάω πολύ είναι. επανειλημμένα βλέπεις δεν σου απαντάω επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί σου..   ούτε το προφίλ σου κοιτάω 100 φορές ούτε ψάχνω ποστ σου για να σου την πω.. 

τόσο πολύ που στο ανέλυσα ,πολύ σου είναι . Υπάρχει και το μπλοκ

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, christopher0016 said:

σε αυτά που λέει κάποιος που δεν συμπαθείς

 

Δεν θα σταθώ στο υπόλοιπο παραλήρημα γιατί είναι λίγο θλιβερό στην ηλικία σου αλλά με το παραπάνω γέλασα είναι η αλήθεια. 

Άλλη όρεξη δεν είχα από το να συμπαθώ ή να αντιπαθώ άγνωστους στο Internet. :lol:

Ένα τελευταίο μόνο. Αν δεν θες να σχολιάζουν πράγματα που γράφεις και δεν ισχύουν μην γράφεις σε forum. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...