Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/5/2022 στις 10:26 ΜΜ, xtrmsnpr είπε

Δεν έχω ιδέα, υποθέτω ο φίλος δεν έχει ένα από τα final boss η το build που παίζει είναι τόσο broken που βαρέθηκε.

 

Spoiler

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πως ακριβως να στεισω τον χαρακτηρα μου και μαλλον αναβαθμιζω λιγο στην τυχη διαφορα χαρακτηριστικα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 7:57 ΜΜ, fearless είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πως ακριβως να στεισω τον χαρακτηρα μου και μαλλον αναβαθμιζω λιγο στην τυχη διαφορα χαρακτηριστικα. 

 

Fextralife οδηγός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Fextralife οδηγός 

Ναι τωρα διαβαζω. Οπως οι περισσοτεροι ετσι και εγω, το λαθος build γινεται απ την αρχη και μετα τρεχεις στο χαος. 

Spoiler

Εχω 1,5 μηνα που παλευω καθε μερα ολη μερα. Ευτυχως που περιμενω αυριο μαστορα για βαψιμο στο σπιτι και κατι δουλεις, λιγες μερες θα ξεκουραστω! 😜

Μετα μου εμεινε μονο η Malenia και ο elden beast που πιστευω δεν θα τα καταφερω. Τρεις μερες και τι δεν εχω δοκιμασει να βγουν.

 

Spoiler

Με εσωσε που βρηκα εντελως τυχαια την επαναφορα του ''remembrance starscourge'' και πηρα την οπλαρα πισω γιατι το ειχα πουλησει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fearless είπε

Οπως οι περισσοτεροι ετσι και εγω, το λαθος build γινεται απ την αρχη και μετα τρεχεις στο χαος.

Να φανταστώ ξέρεις ότι υπάρχει respec έτσι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς τι σημαίνει λάθος Build για pve? Μπορείς να βγάλεις όλο το game RL1 my dude με λιιιιιιιίγο skill.😁

Μόνο στο pvp έχει νόημα, ειδικά αν τη ψάχνεις με minmax κλπ.

Εξάλλου τι λάθος build να κάνεις, όλοι ένα Build κάνουν ROB, 60 arcane και L2 to win.🤑

Well sometimes at least.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Καταρχάς τι σημαίνει λάθος Build για pve? Μπορείς να βγάλεις όλο το game RL1 my dude με λιιιιιιιίγο skill.😁

Μόνο στο pvp έχει νόημα, ειδικά αν τη ψάχνεις με minmax κλπ.

Εξάλλου τι λάθος build να κάνεις, όλοι ένα Build κάνουν ROB, 60 arcane και L2 to win.🤑

Well sometimes at least.

Θα σου πω τι εχω ακριβως μιας και δεν πολυ καταλαβαινω να πω την αληθεια. 

Επισης τι να αναβαθμησω για να γινω πιο δυνατος στη μαχη με Malenia και Elden Beast;

Spoiler

Ειμαι με ''Confessor''
Level: 229

Vigor: 42
Mind: 35
Endurance: 35
Strengh: 45
Dexterity: 30
Imtelligence: 61
Fait: 40
Arcane: 20

Weapons:
Sword of Night and Flame+10 (με βοηθαει αρκετα)
Rivers of Blood+10 (αυτο εχω σαν κυριο οπλο μεχρι στιγμης)
Fallingstar Beast Jaw+9
Envoy's Long Horn+9
Bloodhound's Fang+9
Starscourge Greatsword+9
Και (θα ξεχνουσα) το οπλο που εχεις στα βιντεο+9

Εχω στην διαθεση μου ακομη 9 Somber Smithing Stone (1-9) και 1 Somber Ancient Dragon Smithing Stone. Ποιο οπλο να βρω για να φτιαξω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Level 229 λέει. :D 😂

Dude...απλά κανε respec και δώσε σε vigor. Σήκωσε ότι σε βολεύει και δώσε σε ότι κάνει scaling. Τέλος πάνε max την Tiche και τερμάτισες το game.

Αν δεν, τότε απλά sorry, αλλα git gud, γιατί level 229 θα έπρεπε να φυσάς και να πεθαίνουν τα πάντα. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fearless είπε

Θα σου πω τι εχω ακριβως μιας και δεν πολυ καταλαβαινω να πω την αληθεια. 

Επισης τι να αναβαθμησω για να γινω πιο δυνατος στη μαχη με Malenia και Elden Beast;

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ειμαι με ''Confessor''
Level: 229

Vigor: 42
Mind: 35
Endurance: 35
Strengh: 45
Dexterity: 30
Imtelligence: 61
Fait: 40
Arcane: 20

Weapons:
Sword of Night and Flame+10 (με βοηθαει αρκετα)
Rivers of Blood+10 (αυτο εχω σαν κυριο οπλο μεχρι στιγμης)
Fallingstar Beast Jaw+9
Envoy's Long Horn+9
Bloodhound's Fang+9
Starscourge Greatsword+9
Και (θα ξεχνουσα) το οπλο που εχεις στα βιντεο+9

Εχω στην διαθεση μου ακομη 9 Somber Smithing Stone (1-9) και 1 Somber Ancient Dragon Smithing Stone. Ποιο οπλο να βρω για να φτιαξω;

 

Καταλαβαινεις οτι 61 int με το river of blood παει χαμενο ετσι ??

Καταλαβαινω οτι βοηθαει το sword of the night and flame αλλα εχει φαει νερφαρισμα κ δε ξερω τι λεει 

 

Με 40 faith εχει νοημα να δοκιμασεις κ blasphemous blade . Οσο για τις stones βαλε ενα guide να παρεις ολα τα bells για να μπορεις να φτασεις ολα τα οπλα εως +9 ή + 24 αντιστοιχα

 

Αλλα ενα respec χρειαζεσαι εδω που τα λεμε .  Ας πουμε 60 vigor , 30 dext , 50 arcane ?? Για το river of blood παντα 

Αν και το elden beast δεν κανει bleed ... 

Χλμ βασικα ετσι οπως εισαι βρες το sword of astel κ το pest threads incantation  κ κοβεις φετες το elden beast .

Για την malenia ειναι μια χαρα το rivers of blood  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τo ''Pest Threads'' δεν ειχα ακουσει, θα ψαξω. Μηπως αντι για ''Sword of Astel'' ηθελες να γραψεις ''Wing of Astel'';

To ''Blasphemous Blade'' το εχω και αυτο στο +9, ξεχασα να το γραψω. 

Για το ''Rivers of Blood'' ειναι καλα να εχω 50 arcane, αυτο εννοεις; Την εκατσα εχω μονο 20.

Υπαρχει να φτασουν καποια οπλα στο + 24; Τωρα το ακουω.

Spoiler

Για τα 61 int και εγω το μετανισα. Ειχα ακολουθησει εναν οδηγο πολυ αρχη (τοτε που ηταν φθηνα ολα) και εδωσα σε int. 

Να ρωτισω, στην Rennala με δινει επιλογη αν θελω να κανω αλλαγες στα Stats Explained, π.χ Vigor, Mind, Endurance, Strength, Dexterity, Intelligence, Faith, Arcane;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 229 level δε θα έπρεπε να δυσκολευτείς πουθενά, πλην Malenia Solo / ΧΩΡΙΣ Summons, που απλά πρέπει να μάθεις το fight και να είσαι και λίγο τυχερός να μη σου κάτσει waterfowl από πάνω σου... 60+ arcane λιώνουν τα πάντα με bleed weapons πλην των 2 last bosses. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει λάθος build σε τόσο μεγάλο level, μπορείς να παίξεις τα πάντα με τα stats σου🤣, απλά μπορεί να μην είναι optimal κάποια όπλα σε σχέση με το αν το έκανες minmax.

Το μόνο που είναι τέρμα λάθος στο build σου είναι που έχεις μόνο 42 vigor (60 είναι το standard/soft cap) και μόνο 20 arcane ΑΝ θες να παίξεις bleed.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fearless είπε

Για τo ''Pest Threads'' δεν ειχα ακουσει, θα ψαξω. Μηπως αντι για ''Sword of Astel'' ηθελες να γραψεις ''Wing of Astel'';

To ''Blasphemous Blade'' το εχω και αυτο στο +9, ξεχασα να το γραψω. 

Για το ''Rivers of Blood'' ειναι καλα να εχω 50 arcane, αυτο εννοεις; Την εκατσα εχω μονο 20.

Υπαρχει να φτασουν καποια οπλα στο + 24; Τωρα το ακουω.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για τα 61 int και εγω το μετανισα. Ειχα ακολουθησει εναν οδηγο πολυ αρχη (τοτε που ηταν φθηνα ολα) και εδωσα σε int. 

Να ρωτισω, στην Rennala με δινει επιλογη αν θελω να κανω αλλαγες στα Stats Explained, π.χ Vigor, Mind, Endurance, Strength, Dexterity, Intelligence, Faith, Arcane;

 

Ναι το wing of astel εννοω . Το weapon art του καταστρεφει το elden beast κ κανει τρομερο poise damage αρκει να χτυπησει "γεματα' κατι που δεν ειναι παντα ευκολο στο elden beast. Γενικα τρομερο οπλο για mage (παρολο που δεν εχω παιξει καθολου με intel character να πω την αληθεια :P αλλα το δοκιμασα σε level 1 character )

 

Τα απλα οπλα με τις απλες stones και οχι τις somber stones τερματιζουν στο +25 ( οσα περνουν weapon arts απο ashes)  Απιθανο που δε το ξερεις τετοιο level .

 

Εγω με ng + τελειωμενο ολα τα boss μαλλον μικροτερο level ειμαι ...

 

Και να σου πω την αληθεια το rivers of blood κ με 15 arcane που το ειχα κανει ετσι κι αλλιως ζημια . Αλλα ναι θελει πολυ arcane κανονικα . Η ενσταση μου ειναι οτι το elden beast δε παθαινει bleed αν κ λογικα το direct damage που βγαζει ειναι αρκετο.

Και μια ιδεα για τη malenia εγω στο ng εδωσα στο mimic blood of river κ εγω ειχα blasphemous . Σφαγη εγινε . Και οι δυο με blood of river φυσικα γινεται δουλεια . Και μια ακομα συμβουλη οι tower shields μπλοκαρουν ολο το waterflow combo της malenia χωρις να ιδρωσεις . Προφανως γεμιζει health βεβαια αλλα ποσες φορες θα προλαβει να το κανει :P

Ναι στο spoiler αυτο εννοω 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια θα αυξησω arcane, καλα που μου το ειπατε. waterfowl εννοεις εκεινο το πορτοκαλι που σε σκεπαζει στην δευτερη φαση μαλλον. Ε ναι εκεινο δεν μου αφηνει να την παιξω καθολου. 

5 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Οσο για τις stones βαλε ενα guide να παρεις ολα τα bells για να μπορεις να φτασεις ολα τα οπλα εως +9 ή + 24 αντιστοιχα

Ωραια πληροφορια. Δεν ηξερα οτι με τα ''Bell Bearing'' μπορεις να αγορασεις και αλλα Stones. Θα ασχοληθω με το Beast πρωτα και μετα την Malenia.

Τα απλα somber stones δεν τα εδινα σημασια απ την αρχη του παιχνιδιου γιατι φανταστηκα οτι θα ειναι καπως πιο αδυναμα σε σχεση με οπλα που απαιτουν Somber. Απλα αυτο περασε απ το μυαλο μου και δεν ετυχε να διαβασω κατι. Που χρονος! 😂

Το ειπα απ την αρχη δεν γνωριζω πολες ονομασιες στο παιχνιδι. 

Και εγω με mimic παιζω. Το πηρα αποφαση θα δωσω το μοναδικο μου ''Somber ancient dragon smithing stone'' στο ''blasphemous''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Και μια ιδεα για τη malenia εγω στο ng εδωσα στο mimic blood of river κ εγω ειχα blasphemous . Σφαγη εγινε . Και οι δυο με blood of river φυσικα γινεται δουλεια . Και μια ακομα συμβουλη οι tower shields μπλοκαρουν ολο το waterflow combo της malenia χωρις να ιδρωσεις . Προφανως γεμιζει health βεβαια αλλα ποσες φορες θα προλαβει να το κανει :P
 

Μου έχει τύχει 1η phase να φάω 4 (τα 2 εντελώς σε άκυρα σημεία/hp της και με βρήκαν από  κάτω της) 😁...

Με bleed fingerprint/palisade την κάνεις abuse με shield crash πρώτη phase εύκολα και μπορείς να κάνεις και block όλο το waterfowl (αλλά θα τραβήξει πιο πολύ η μάχη έτσι - δε το συνιστώ). Αν χασ... (γκουχ γκουχ) παίξεις αρκετά μετά από λίγο μαθαίνεις πως να αποφεύγεις το waterfowl και πότε να υποψιάζεσαι ότι θα το κάνει και να την κάνεις bait για να είσαι μακριά και safe στο πρώτο attack.

Η δεύτερη phase της όμως είναι chaotic και κουνιέται συνέχεια οπότε δε δουλεύει αυτό το strategy. Πάντα μιλάω για solo, με Tiche/Mimic είναι άλλο fight εντελώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...