Προς το περιεχόμενο

Αγορά μοτοσυκλέτας και δήλωση στην φορολογική


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, το 2018 έκανα μια αγορά μηχανής. Έκανα μεταβιβάση κλπ κανονικά, τώρα ο λογιστής μου ζητάει το ΑΦΜ του πωλητή για να δηλώσουμε την αγορά στην φορολογική που θα κάνω. Ο πωλητής (δεν μίλησα ακόμα εγώ) μίλησε με τον φαδερ μου και του λέει οτι δεν χρειάζεται να το δηλώσουμε και οτι έτσι γίνεται με τις μηχανές γτ δεν πιάνει τεκμήριο και οτι αυτός έχει αγοράσει 3 απο τότε και δεν δήλωσε καμία.

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι παίζει με τις μηχανές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα έχει πει ήδη ο λογιστής σου. Οι μηχανές όντως δεν έχουν τεκμήρια χρήσης, αλλά έχουν τεκμήριο αγοράς, η αγορά/πώληση δηλώνεται κανονικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοτοσικλέτες δηλώνονται μόνο για την αξία αγοράς και μόνο σε μία φορολογική δήλωση.

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου δώσει υπεύθυνη δήλωση πώλησης εκεί αναγράφονται Όλα τα στοιχεία του ΑΦΜ τιμη, μάρκα κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μου εχει φαει τη παναγια ο τυπος οτι δεν χρειάζεται και οτι ποτε δεν εχει δηλωσει. Για μοτοσυκλετες λεει δεν ειναι οπως τα αμαξια. Εχει αλλαξει καμια 30αρια μηχανές όντως ο τύπος και λεει δεν τις δηλωσε ποτέ.

Το ίδιο μου είπε και άλλος ένας φίλος μηχανόβιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλακιες λέει. Δύο αγορές μηχανής τα τελευταία χρόνια με την μια αγορά τον Απρίλη. Μου έδωσε υπεύθυνη δήλωση για την πώληση και. Την πέρασε ο λογιστής στη δήλωση, ή θα την περάσει στην επόμενη βασικά (του χρόνου). Όπως και να χει τη δηλώνεις μια φορά σαν έξοδο για αγορά μηχανης. Αν θες σου λέω ακριβώς σε ποιο κωδικό της δηλώσης πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μαλακιες λέει. Δύο αγορές μηχανής τα τελευταία χρόνια με την μια αγορά τον Απρίλη. Μου έδωσε υπεύθυνη δήλωση για την πώληση και. Την πέρασε ο λογιστής στη δήλωση, ή θα την περάσει στην επόμενη βασικά (του χρόνου). Όπως και να χει τη δηλώνεις μια φορά σαν έξοδο για αγορά μηχανης. Αν θες σου λέω ακριβώς σε ποιο κωδικό της δηλώσης πάει 

Το 2018 την αγόρασα πρέπει να μπει σε αυτη που θα κανω τωρα.

Αυτός μάλλον δεν θέλει να δηλώσει τα λεφτά που πήρε. Ούτως ή άλλως απο εμένα φαίνεται η κατάθεση 1000€ τα υπολοιπα 2000 τα δωσα μετρητα. Ουτε για 1000 δέχεται και οτι τα ακουει πρωτη φορα αυτα

Επεξ/σία από logokrimenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Το 2018 την αγόρασα πρέπει να μπει σε αυτη που θα κανω τωρα.

Αυτός μάλλον δεν θέλει να δηλώσει τα λεφτά που πήρε. Ούτως ή άλλως απο εμένα φαίνεται η κατάθεση 1000€ τα υπολοιπα 2000 τα δωσα μετρητα. Ουτε για 1000 δέχεται και οτι τα ακουει πρωτη φορα αυτα

Αν δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη μαζί του, τότε απλά ενημέρωσε τον πως εσύ θα δηλώσεις ότι την αγόρασες 1.000€, και αυτός ας κάνει ότι νομίζει ή ας μην κάνει τίποτα.

Αν δεν έχεις το ΑΦΜ του και αρνείται να στο δώσει τότε πήγαινε στην εφορία και ζήτα βεβαίωση τελών κυκλοφορίας, σε αυτή τη βεβαίωση θα αναγράφονται όλοι οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες με τα ΑΦΜ τους.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πάντως από το 2011 ποτέ δεν την έχω δηλώσει, ούτε καν το χαρτί αυτό που λέει τα χρήματα είχαμε κάνει μετά από οδηγία της λογίστριας μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Εγώ παιδιά πάντως από το 2011 ποτέ δεν την έχω δηλώσει, ούτε καν το χαρτί αυτό που λέει τα χρήματα είχαμε κάνει μετά από οδηγία της λογίστριας μου!

Για ρώτησε την, στον κωδικό 719-720 που στην περιγραφή λέει "2. Από τη δαπάνη που καταβάλατε: α) για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων", τι ακριβώς πρέπει να βάζει εκεί ο φορολογούμενος?

Επεξήγηση από το βιβλιαράκι οδηγιών για τη συμπλήρωση της δήλωσης:

Κωδικοί 719-720

Συμπληρώνονται τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε το 2018 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων της οικογένειάς σας ή της ατομικής επιχείρησης σας. Εξαιρούνται όσα αποτελούν το άμεσοαντικείμενο εμπορικής δραστηριότητας καθώς και τα επιβατικά Δ.Χ. και Ι.Χ. καθώς και τα φορτηγά Δ.Χ. και Ι.Χ. που αποτελούν πάγιο εξοπλισμόεπαγγελματικής χρήσης. Στην έννοια του επαγγελματικού εξοπλισμού δεν περιλαμβάνεται η απόκτηση Ι.Χ. επιβατικού αυτοκινήτου, για τα οποία ισχύει σε κάθε περίπτωση το τεκμήριο απόκτησης.

Επίσης, εξαιρούνται τα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα που είναι ειδικά διασκευασμένα για πρόσωπα που παρουσιάζουν κινητικές αναπηρίες που υπερβαίνουν σε ποσοστό το εξήντα επτά τοις εκατό (67%). Εφόσον συντρέχει κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις που εξαιρούνται της δαπάνης απόκτησης, δε θα συμπληρώνονται οι κωδικοί αυτοί. Ως επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης ειδικά διασκευασμένα για κινητικά ανάπηρους θεωρούνται εκείνα που διασκευάστηκαν ύστερα από άδεια της αρμόδιας αρχής για να οδηγούνται από πρόσωπα που παρουσιάζουν κινητικές αναπηρίες που υπερβαίνουν με ποσοστό τουλάχιστον 67% ή για να μεταφέρουν αυτά τα πρόσωπα μαζί με τα αντικείμενα που είναι απαραίτητα για τη μετακίνησή τους.

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι, δεν συμπληρώνονται τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε το 2018 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων εφόσον ανήκετε στα πρόσωπα που αναφέρονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 12 της Συμφωνίας Έδρας μεταξύ της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Τράπεζας Εμπορίου και Ανάπτυξης του Ευξείνου Πόντου, που κυρώθηκε με το ν.2707/1999 (Α'78). 

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για ρώτησε την, στον κωδικό 719-720 που στην περιγραφή λέει "2. Από τη δαπάνη που καταβάλατε: α) για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων", τι ακριβώς πρέπει να βάζει εκεί ο φορολογούμενος?

Επεξήγηση από το βιβλιαράκι οδηγιών για τη συμπλήρωση της δήλωσης:

Κωδικοί 719-720

Συμπληρώνονται τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε το 2018 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων της οικογένειάς σας ή της ατομικής επιχείρησης σας. Εξαιρούνται όσα αποτελούν το άμεσοαντικείμενο εμπορικής δραστηριότητας καθώς και τα επιβατικά Δ.Χ. και Ι.Χ. καθώς και τα φορτηγά Δ.Χ. και Ι.Χ. που αποτελούν πάγιο εξοπλισμόεπαγγελματικής χρήσης. Στην έννοια του επαγγελματικού εξοπλισμού δεν περιλαμβάνεται η απόκτηση Ι.Χ. επιβατικού αυτοκινήτου, για τα οποία ισχύει σε κάθε περίπτωση το τεκμήριο απόκτησης.

Επίσης, εξαιρούνται τα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα που είναι ειδικά διασκευασμένα για πρόσωπα που παρουσιάζουν κινητικές αναπηρίες που υπερβαίνουν σε ποσοστό το εξήντα επτά τοις εκατό (67%). Εφόσον συντρέχει κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις που εξαιρούνται της δαπάνης απόκτησης, δε θα συμπληρώνονται οι κωδικοί αυτοί. Ως επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης ειδικά διασκευασμένα για κινητικά ανάπηρους θεωρούνται εκείνα που διασκευάστηκαν ύστερα από άδεια της αρμόδιας αρχής για να οδηγούνται από πρόσωπα που παρουσιάζουν κινητικές αναπηρίες που υπερβαίνουν με ποσοστό τουλάχιστον 67% ή για να μεταφέρουν αυτά τα πρόσωπα μαζί με τα αντικείμενα που είναι απαραίτητα για τη μετακίνησή τους.

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι, δεν συμπληρώνονται τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε το 2018 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων εφόσον ανήκετε στα πρόσωπα που αναφέρονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 12 της Συμφωνίας Έδρας μεταξύ της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Τράπεζας Εμπορίου και Ανάπτυξης του Ευξείνου Πόντου, που κυρώθηκε με το ν.2707/1999 (Α'78). 

Θα την ρωτήσω σήμερα κιόλας! Έχω στις 7 ρεντεβού για την φορολογική μου δήλωση! Και θα σας απαντήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosRocknRolla είπε

Θα την ρωτήσω σήμερα κιόλας! Έχω στις 7 ρεντεβού για την φορολογική μου δήλωση! Και θα σας απαντήσω!

Βασικά να τη ρωτήσεις για να δεις την αντίδραση της, την απάντηση την ξέρεις ήδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά να τη ρωτήσεις για να δεις την αντίδραση της, την απάντηση την ξέρεις ήδη :)

Εντάξει μωρέ, 8 χρόνια μετά λίγη σημασία έχει πλέον 

Και εγώ συνειδητοποίησα μια φορά σε άσχετο χρόνο, ότι είχα ξεχάσει να δηλώσω ένα παπί που αγόρασα 950 ευρώ, ε δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα 

Βέβαια αν έχεις λογίστρια / λογιστή που δε ξέρει τέτοια πράγματα, μια τέτοια περίπτωση είναι ένα εξαιρετικό καμπανάκι για να τα μαζεύεις από αυτήν / αυτόν... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει μωρέ, 8 χρόνια μετά λίγη σημασία έχει πλέον 

Και εγώ συνειδητοποίησα μια φορά σε άσχετο χρόνο, ότι είχα ξεχάσει να δηλώσω ένα παπί που αγόρασα 950 ευρώ, ε δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα 

Βέβαια αν έχεις λογίστρια / λογιστή που δε ξέρει τέτοια πράγματα, μια τέτοια περίπτωση είναι ένα εξαιρετικό καμπανάκι για να τα μαζεύεις από αυτήν / αυτόν... 

Αυτό ακριβώς στα bold είναι το θέμα, αν δεν ξέρει τόσο απλά πράγματα φαντάσου τα πιο σύνθετα...

Αν είναι να γίνονται τέτοιες μλκιες τις κάνουμε και μόνοι μας τις δηλώσεις, δεν είναι ανάγκη να πληρώνουμε λογιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει μωρέ, 8 χρόνια μετά λίγη σημασία έχει πλέον 

Και εγώ συνειδητοποίησα μια φορά σε άσχετο χρόνο, ότι είχα ξεχάσει να δηλώσω ένα παπί που αγόρασα 950 ευρώ, ε δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα 

Βέβαια αν έχεις λογίστρια / λογιστή που δε ξέρει τέτοια πράγματα, μια τέτοια περίπτωση είναι ένα εξαιρετικό καμπανάκι για να τα μαζεύεις από αυτήν / αυτόν... 

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς στα bold είναι το θέμα, αν δεν ξέρει τόσο απλά πράγματα φαντάσου τα πιο σύνθετα...

Αν είναι να γίνονται τέτοιες μλκιες τις κάνουμε και μόνοι μας τις δηλώσεις, δεν είναι ανάγκη να πληρώνουμε λογιστή.

Εμένα μου είχε πει ότι η μηχανή είναι όπως τα αγροτικά μηχανήματα(αγροτικά,τρακτέρ κλπ.), δεν φαίνονται πουθενά στην φορολογική δήλωση παρά μόνο σαν ιδιοκτησία. Το θέμα είναι πως το λογιστικό γραφείο αυτό είναι από τα καλύτερα της περιοχής. Αρκετοί επιχειρηματίες είναι σε αυτό η τους συμβουλεύονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Εγώ παιδιά πάντως από το 2011 ποτέ δεν την έχω δηλώσει, ούτε καν το χαρτί αυτό που λέει τα χρήματα είχαμε κάνει μετά από οδηγία της λογίστριας μου!

Στην Ελλάδα συμβαίνει και αυτο, αφου κατα την αγορα ή την πώληση δεν ζητα καμια αρχή ΦΔ, ετσι λοιπόν επαληθεύετε η ρήση "στην Ελλάδα οτι δηλώσεις εισαι"

,,,αλλα και να ζητούσαν δεν επιβεβαιώνετε απο την ΦΔ η κατοχή μοτοσυκλέτας (δεν αναγράφετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...