Προς το περιεχόμενο

Αγορά μοτοσυκλέτας και δήλωση στην φορολογική


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μηχανάκια δηλώνονται μόνο την πρώτη φορά με το ποσό της αγοράς και τέλος ...είτε νέα είτε μεταχειρο ....εάν ο αγοραστής το δηλώσει με όλο το ποσό κανονικά που αναγράφει στην δηλωση και ο προηγούμενος δεν το δηλώσει ,τότε κατά την διασταύρωση ο προηγούμενος μπορεί να έχει θέματα στην ΔΟΥ του εάν και εφόσον ασχοληθεί η εφορία του κατά την εκκαθάριση ....συνήθως το σύστημα το κάνει αυτόματα και τον βρίσκει .....εάν δεν δηλωθεί η αγορά από κανέναν αγοραστή και πωλητή τότε πάλι σε έναν έλεγχο η εφορία μπορεί να τους σκίσει εάν και εφόσον θελήσει ....προκύπτει από τα τέλη κυκλοφορίας κατά την μεταβίβαση ότι υπάρχει φέτος μια μηχανή σε νέο κατοχο ο οποίος δεν δήλωσε πουθενά την αγορά ούτε και ο πωλητής ....εάν θελήσουν να το χτυπήσουν το όλο σύστημα με πρόστιμα μπορεί κάποια στιγμή να το κάνουν....η μισοί Ελλάδα δεν δηλώνει την αγορά ή την πώληση των μεταχειρο μηχανών ....τα νέα μηχανάκια από καταστήματα δηλώνονται κανονικα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Προφανώς και θα την κρατήσω εννοείται, με έχει γλιτώσει όχι από πολλά αλλά από πάρα πολλά! Όχι δεν τις αγνοοώ προς Θεού, απλά αφού πήρα και την απάντηση της ότι το 2012 εκεί στο σημείο 719-720 που λες μπορούσα να μην την δηλώσω διότι όπως είπα οι μηχανές ανεξαρτήτως κυβικών δεν είχαν τεκμήριο και ο νόμος δεν σε υποχρέωνε να το κάνεις και επειδή μου το επιβεβαιωσαν και από ΣΔΟΕ, ΕΦΟΡΙΑ και ΤΜΗΜΑ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ θα κρατήσων και θα πορευθώ με αυτονών τις γνώμες, αποδείξεις και ισχυρισμούς γιατί θεωρώ πως ίσως κάτι μπορεί να ξέρουν παραπάνω!!!

Φίλε μου σου εξήγησα αναλυτικά πως οι μηχανές ποτέ δεν επιβάρυναν με τεκμήριο χρήσης, πάντα όμως επιβάρυναν με τεκμήριο αγοράς.

Όσο για το τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να βάλουμε στον κωδικό 719-720 της δήλωσης του 2012 έχω ήδη παραθέσει το βιβλιαράκι με τις οδηγίες συμπλήρωσης εκείνης της χρονιάς, στο οποίο φαίνεται ξεκάθαρα ότι έπρεπε να συμπεριληφθεί το ποσό που δαπανήθηκε για αγορά "δίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων". Τώρα αν πιστεύεις ότι η λογίστρια σου ξέρει καλύτερα από το ίδιο το υπουργείο οικονομικών που εκδίδει το βιβλιαράκι με τις οδηγίες, σηκώνω τα χέρια ψηλά :)

Επίσης σηκώνω τα χέρια ψηλά και με τους ισχυρισμούς σου περί επιβεβαίωσης από το τμήμα συγκοινωνιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Τα μηχανάκια δηλώνονται μόνο την πρώτη φορά με το ποσό της αγοράς και τέλος ...είτε νέα είτε μεταχειρο ....εάν ο αγοραστής το δηλώσει με όλο το ποσό κανονικά που αναγράφει στην δηλωση και ο προηγούμενος δεν το δηλώσει ,τότε κατά την διασταύρωση ο προηγούμενος μπορεί να έχει θέματα στην ΔΟΥ του εάν και εφόσον ασχοληθεί η εφορία του κατά την εκκαθάριση ....συνήθως το σύστημα το κάνει αυτόματα και τον βρίσκει .....εάν δεν δηλωθεί η αγορά από κανέναν αγοραστή και πωλητή τότε πάλι σε έναν έλεγχο η εφορία μπορεί να τους σκίσει εάν και εφόσον θελήσει ....προκύπτει από τα τέλη κυκλοφορίας κατά την μεταβίβαση ότι υπάρχει φέτος μια μηχανή σε νέο κατοχο ο οποίος δεν δήλωσε πουθενά την αγορά ούτε και ο πωλητής ....εάν θελήσουν να το χτυπήσουν το όλο σύστημα με πρόστιμα μπορεί κάποια στιγμή να το κάνουν....η μισοί Ελλάδα δεν δηλώνει την αγορά ή την πώληση των μεταχειρο μηχανών ....τα νέα μηχανάκια από καταστήματα δηλώνονται κανονικα .

Αυτό ακριβώς μου είπε ισχύει τώρα και δεν θυμάμαι πότε ξεκίνησε! Το 2011 δεν σε υποχρέωνε κανείς! Όποιος ήθελε το έκανε όποιος ήθελε δεν το έκανε!

26 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φίλε μου σου εξήγησα αναλυτικά πως οι μηχανές ποτέ δεν επιβάρυναν με τεκμήριο χρήσης, πάντα όμως επιβάρυναν με τεκμήριο αγοράς.

Όσο για το τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να βάλουμε στον κωδικό 719-720 της δήλωσης του 2012 έχω ήδη παραθέσει το βιβλιαράκι με τις οδηγίες συμπλήρωσης εκείνης της χρονιάς, στο οποίο φαίνεται ξεκάθαρα ότι έπρεπε να συμπεριληφθεί το ποσό που δαπανήθηκε για αγορά "δίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων". Τώρα αν πιστεύεις ότι η λογίστρια σου ξέρει καλύτερα από το ίδιο το υπουργείο οικονομικών που εκδίδει το βιβλιαράκι με τις οδηγίες, σηκώνω τα χέρια ψηλά :)

Επίσης σηκώνω τα χέρια ψηλά και με τους ισχυρισμούς σου περί επιβεβαίωσης από το τμήμα συγκοινωνιών.

Ναι ναι κατάλαβα! Και εγώ σου εξήγησα τι μου είπαν. Τώρα εγώ το έχω επιβαιβεώσει από 4 άτομα, αν κόλλησες στο τμήμα συγκοινωνιών και παρέλειψες την Εφορία που είπα τότε τι να πω; Σηκώνω και εγώ τα χέρια ψηλά. Μάλλον η εφορία του Νομού μου είναι σκατά και δεν ξέρει προφανώς τι γίνεται! Κάνε ένα τηλέφωνο και εσύ εκεί στην δική σου να δούμε τι θα πούνε!

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, czarjuly είπε

Ουπς!Κι εγώ αγόρασα μηχανάκι μέσα στο 2018 αλλά δεν το δήλωσα,μια φίλη μου που δουλεύει σε λογιστικό γραφείο και με βοήθησε να κάνουμε την δήλωση μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο...

Μπορείς να κάνεις τροποποιητική χωρίς κάποιο κόστος μέχρι να κλείσει η προθεσμία υποβολής δηλώσεων

Ωραίους λογιστές έχετε ρε παιδιά, αν δε ξέρουν πράγματα που τα ξέρουμε χρόνια άνθρωποι που δεν είμαστε του επαγγέλματος, φαντάσου στα περίπλοκα τι γίνεται...

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

@NikosRocknRolla

Εγώ σου παραθέτω αποδείξεις, και εσύ μου λες "τι σου είπαν"...

Καμιά ελπίδα.

Αυτοί τα ξέρουν γιατί είναι η δουλειά τους και το κάνουν 15-20 χρόνια. Αυτό και πολλά άλλα τα ξέρουν από έξω. Και σου είπα ότι η οδηγία λέει ότι εκεί μπαίνει το ποσό, αλλά το 2011 δεν ήσουν υποχρεωμένος να το δηλώσεις, αν ήθελες το έβαζες. Εσύ βρήκες απλά το pdf στο ίντερνετ. Ψάξε μήπως δεν έχεις εσύ ελπίδα. 

Την εφορία την πήρες τηλέφωνο η πήγες από εκεί δεν μας είπες.

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Αυτοί τα ξέρουν γιατί είναι η δουλειά τους και το κάνουν 15-20 χρόνια. Αυτό και πολλά άλλα τα ξέρουν από έξω. Και σου είπα ότι η οδηγία λέει ότι εκεί μπαίνει το ποσό, αλλά το 2011 δεν ήσουν υποχρεωμένος να το δηλώσεις, αν ήθελες το έβαζες. Εσύ βρήκες απλά το pdf στο ίντερνετ. Ψάξε μήπως δεν έχεις εσύ ελπίδα. 

 Την εφορία την πήρες τηλέφωνο η πήγες από εκεί δεν μας είπες.

Μη γίνεσαι επιθετικός, τουλάχιστον χωρίς να έχεις προσωπική γνώση τον πραγμάτων

Η δήλωση αγοράς, επειδή συνιστά τεκμήριο ήταν σίγουρα υποχρεωτική το 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μη γίνεσαι επιθετικός, τουλάχιστον χωρίς να έχεις προσωπική γνώση τον πραγμάτων

Η δήλωση αγοράς, επειδή συνιστά τεκμήριο ήταν σίγουρα υποχρεωτική το 2011

Αν φάνηκε κάτι επιθετικό συγνώμη! Δεν το λέω επιθετικά! Απλά δεν ξέρω πως μπορεί μια λογίστρια, ένας εφοριακός και ένας από Σδοε(άσχετος αλλά τον είχα δίπλα) που κάνουν αυτήν την δουλειά 15-20 χρόνια και όλες οι διαταγές έρχονται απευθείας σε αυτούς να κάνουν λάθος και να είναι σωστό ένα pdf στο ίντερνετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosRocknRolla είπε

Αν φάνηκε κάτι επιθετικό συγνώμη! Δεν το λέω επιθετικά! Απλά δεν ξέρω πως μπορεί μια λογίστρια, ένας εφοριακός και ένας από Σδοε(άσχετος αλλά τον είχα δίπλα) που κάνουν αυτήν την δουλειά 15-20 χρόνια και όλες οι διαταγές έρχονται απευθείας σε αυτούς να κάνουν λάθος και να είναι σωστό ένα pdf στο ίντερνετ!

Δεν είναι "απλά ένα pdf", είναι ο οδηγός του ΥΠ.ΟΙΚ., μη μπλέκεσαι :)

Σου είπα, λίγη σημασία έχει πλέον, απλά κράτα το σαν γνώση, δια πάσαν χρήσην ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δεν είναι "απλά ένα pdf", είναι ο οδηγός του ΥΠ.ΟΙΚ., μη μπλέκεσαι :)

Σου είπα, λίγη σημασία έχει πλέον, απλά κράτα το σαν γνώση, δια πάσαν χρήσην ;)

Και δηλαδή αυτοί που ρώτησα δεν τον έχουν αυτό η δεν το ξέρουν; Άντε η λογίστρια την πληρώνω οκ μπορεί να μου κάνει χαζά. Αλλά οι άλλοι 2 γιατί να μου πούνε ψέματα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosRocknRolla είπε

Και δηλαδή αυτοί που ρώτησα δεν τον έχουν αυτό η δεν το ξέρουν; Άντε η λογίστρια την πληρώνω οκ μπορεί να μου κάνει χαζά. Αλλά οι άλλοι 2 γιατί να μου πούνε ψέματα;;;

Γιατί δε θυμούνται και βαριούνται να ψάξουν

Για ρώτα τους, τι άλλαξε από το 2011 μέχρι σήμερα και έγινε υποχρεωτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γιατί δε θυμούνται και βαριούνται να ψάξουν

Για ρώτα τους, τι άλλαξε από το 2011 μέχρι σήμερα και έγινε υποχρεωτικό 

Δεν είναι κάποιοι τυχαίοι που τους πήρα τηλέφωνο. Είναι οικογενιακοί φίλοι! Και τους είχα κάνει πάλι την ερώτηση αυτή και τότε το 2011 που ήταν να την πάρω γιατί τότε ήμουν φοιτητής και έπρεπε να ξέρω αν θα δηλωθεί η όχι γιατί θα έπρεπε να κάνω φορολογική. Η λογίστρια είπε χθες πως άλλαξε ο νόμος και είναι πλέον υποχρεωτικό. Δεν ζήτησα να δω που το λέει! Αυτόν από την εφορία θα τον ρωτήσω και θα σας πω!

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αγορά της μηχανής δηλώνεται για το χρηματικό ποσό που έδωσες στην εφορία κανονικά. Έπρεπε να έχεις υπεύθυνη δηλωση που να αναγράφει οτι ο κύριος αγόρασε την μηχανη απο εσένα για το αντίστοιχο ποσό στην οποία πρέπει να σου αναγράφει υποχρεωτικά το ΑΦΜ του 30+ χρόνια αλλάζω μοτοσυκλέτες ( πάνω απο 30 τον αριθμό μέχρι στιγμής) τα τελευταία 6-7 χρόνια ( δεν το ήξερα και εγώ και το έμαθα) είναι έτσι ακριβώς όπως στα λένε. Πρίν 10 μέρες έκανα φορολογική ( πέρυσι πούλησα μια μηχανή ( και όπως μου είπε και ο λογιστής που έχω χρόνια τώρα) πήρα υπεύθυνη δήλωση αλλά από χαζομάρα μου δέν έγραψα το ΑΦΜ  ...ενώ σε παλαιότερες αγοροπωλησίες δέν το ξεχνούσα !!!~ έτσι δέν μπορούσε να περαστεί στα έξοδα μου ...δυστηχώς το αντίστοιχο ποσό.

Επεξ/σία από Hellfire45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Δεν είναι κάποιοι τυχαίοι που τους πήρα τηλέφωνο. Είναι οικογενιακοί φίλοι! Και τους είχα κάνει πάλι την ερώτηση αυτή και τότε το 2011 που ήταν να την πάρω γιατί τότε ήμουν φοιτητής και έπρεπε να ξέρω αν θα δηλωθεί η όχι γιατί θα έπρεπε να κάνω φορολογική. Η λογίστρια είπε χθες πως άλλαξε ο νόμος και είναι πλέον υποχρεωτικό. Δεν ζήτησα να δω που το λέει! Αυτόν από την εφορία θα τον ρωτήσω και θα σας πω!

Περσι στην φορολογικη δηλωση υπηρχε ενα κολλημα με το επιδομα ανατροφης τεκνου που πηρε η συζυγος απο τον ΟΑΕΔ.

Δεν το ειχε περασει ο ΟΑΕΔ και δεν μπορουσες να το περασεις μονος σου στον κωδικο (κλειδωμένος)

Μιλησα με 9!!!! Λογιστες και πηρα 6 διαφορετικες απαντησεις. Και οι 6 απαντησεις ηταν λαθος...

Πηγα στην ΔΟΥ μου και πηρα την σωστη απαντηση την οποια ζητησα να μου την δωσουν γραπτα.. 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...