Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, plebeos είπε

καλησπερα παιδια, καποιος με μηδενικες γνωσεις μαθηματικων θα την παλεψει στην πληροφορικη?

Ρε συ μπες στην διαδικασία να διαβάσεις τα θέματα που σου έδωσα, πίστεψε με θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις περισσότερα από τα να κάνεις copy/paste το ίδιο μήνυμα σε άλλο νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, plebeos είπε

.

Φίλε μου δε σου λέει κάτι κακό...Το ΕΑΠ είναι δύσκολο, είμαι κι εγώ απόφοιτος. Και αν κατάλαβα καλά σε βοήθησε κιόλας με ύλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/3/2023 στις 6:15 ΜΜ, plebeos είπε

καλησπερα παιδια, καποιος με μηδενικες γνωσεις μαθηματικων θα την παλεψει στην πληροφορικη?

Οχι, θα εχει abort mission απο την 2η εργασια της πλη12, άντε απο την ενδιάμεση εξέταση (ύλη γραμμικής άλγεβρας). Το καλό με εσένα είναι ότι εχεις συνειδητοποιήσει οτι χρειάζονται μαθηματικά. Τα μαθηματικά (γενικά) είναι εύκολα μόνο όταν χτιζονται προοδευτικά, ξεκινάς δηλαδή απο τα βασικά και προχωράς. Αν πας να πέσεις κατευθείαν στα βαθιά, πιθανόν να βαλτώσεις, να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις. Και το ΕΑΠ θα αποτελέσει μια δυσάρεστη εμπειρία.

Να σου δώσω μια κατευθυντήρια γραμμή: αν θές να τελειώσεις την ΠΛΗ σε λογικό χρόνο (ας πούμε το πολύ 6 χρόνια) πρέπει να έρθεις στο επίπεδο να κατέχεις κάπως ικανοποιητικά τα μαθηματικά κατεύθυνσης του λυκείου. 
Κάποιοι επίμονοι με ταλέντο στην αυτοδιδασκαλία, τα κατάφεραν σε ένα 6μηνο, άλλους τους πήρε ένας χρόνος, άλλοι χρειάστηκαν φροντιστήριο. Τα μαθηματικά αυτά, δεν είναι όμως για την αρχή. Θα τα χρειαστείς σε ΟΛΕΣ τις ενότητες της ΠΛΗ, οπότε θα έχεις κάνει μια καλή επένδυση. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, σου δίνω.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/3/2023 στις 6:15 ΜΜ, plebeos είπε

καλησπερα παιδια, καποιος με μηδενικες γνωσεις μαθηματικων θα την παλεψει στην πληροφορικη?

μπορεις να ξεκινήσεις προετοιμασία σε κάποιο φροντιστήριο όπως έκανα και εγώ τότε 

ξεκίνησα ένα χρόνο νωρίτερα για τη ΠΛΗ12 με μαθηματικά γυμνάσιου - λυκείου 

βεβαία το μεγαλύτερο σοκ ειναι η ΠΛΗ20 τότε στην εξεταστική είχαμε και αρνητική βαθμολογία στα πολλαπλής 

μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ http://edu.eap.gr/pli/pli12/

Επεξ/σία από @zouve@
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σε κανένα τμήμα Πληροφορικής δεν θα τα καταφέρεις χωρίς μαθηματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, antonis35 είπε

σε κανένα τμήμα Πληροφορικής δεν θα τα καταφέρεις χωρίς μαθηματικά

ετσι ειναι στο Πανεπιστήμιο σου μαθαίνουν την επιστήμη της Πληροφορικής και τις αρχές που την διέπουν που δεν ειναι άλλο απο τα μαθηματικά
8 από τις 12 ΘΕ ειναι μαθηματικά με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ΠΛΗ24 - ΠΛΗ23 - ΠΛΗ37

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, plebeos είπε

@zouve@ η υλη που καλυψες στο φροντιστηριο ηταν ολα τα μαθηματικα των ταξεων?

τα 6 χρόνια που έκανα το προπτυχιακό πληροφορικής του ΕΑΠ πέρασα από 3 φροντιστήρια 
μιας και είχα τελειώσει το λύκειο 9 χρονιά πριν ξεκινήσω το ΕΑΠ συν του ότι εχω βαθμό απολυτηρίου κοντά στη βάση
καταλαβαινεις ότι με τα μαθηματικά δεν το είχα οπότε μόλις είδα την ύλη της ΠΛΗ12 κατάλαβα ότι ήθελα προετοιμασία από κάποιο φροντιστήριο γιατί να διαβάσω μόνος δεν νομίζω ότι τότε μπορούσα να το κάνω

Τα παλιά τα χρόνια (2009-2010 τα δικά μου) η κλήρωση του ΕΑΠ γινόταν το Δεκέμβριο (ναι, με κλήρωση μας έπαιρναν η ζήτηση τότε ήταν τεράστια) και ξεκινούσες μάθημα αν κληρωνόσουν τον Οκτώβριο του επόμενου ακαδημαϊκού έτους.
Έτσι και εγώ αυτούς τους μήνες αφού είδα ότι κληρώθηκα, έσκασα τον γκαφρά και γράφτηκα σε ένα συνοικιακό φροντιστήριο για προετοιμασία της ΠΛΗ12 και εκεί έκανα και τη ΠΛΗ12 όλο το υπόλοιπο έτος. Η τύπισσα που μου έκανε μάθημα θυμάμαι βλαστήμαγε γιατί τα είχε βρήκε μπαστούνια. 

Επίσης είχα πάει σε ένα άλλο για τη ΠΛΗ20-22.

Υπάρχουν πάντως φροντιστήρια που ειναι εξειδικευμένα στο ΕΑΠ . Όπως το φροντιστήριο του Ψούνη. Εκεί είχα κάνει ΠΛΗ30-36.
Ναι, ήμουν και εγώ ένας από τους μαθητές του , οι παλιοί θα ξέρουν για ποιον μιλάω αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον σαν φροντιστήριο αλλά τα βιντεο του μπορεις να τα βρεις στο διαδίκτυο.  

Τις άλλες θεματικές ΠΛΗ10-11-21-24-37-31-36 χωρίς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω zouve, τωρα δεν εχει κληρωση απλα τα σκας και μπαινεις την ιδια χρονια.

οσο αφορα την προαπαιτουμενη υλη των μαθηματικων, καλυψες οτι ειχαν τα βιβλια του γυμνασιου-λυκειου η συγκεκριμενα κομματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, plebeos είπε

σε ευχαριστω zouve, τωρα δεν εχει κληρωση απλα τα σκας και μπαινεις την ιδια χρονια.

οσο αφορα την προαπαιτουμενη υλη των μαθηματικων, καλυψες οτι ειχαν τα βιβλια του γυμνασιου-λυκειου η συγκεκριμενα κομματια?

ναι παλιά με ανοικτή κλήρωση και ηλικιακά έπρεπε να ήσουν άνω των 25
τωρα τα σκας και μπαίνεις , συνήθως οι θέσεις δεν γεμίζουν  

η ύλη των μαθηματικών γυμνασίου και λυκείου ήταν μόνο για τη προετοιμασία μου. Τα ξεκίνησα από την αρχή γιατί δεν θυμόμουν ούτε εξίσωση πρώτου βαθμού να λύσω. Είχαν περάσει 8 χρόνια από τότε που είχα τελειώσει το λύκειο και είχα και περίπου 1 χρόνο προετοιμασίας οπότε το πήγαμε λάου λάου. Τα μαθηματικά Γυμνασίου τα τελειώσαμε σχετικά εύκολα και γρήγορα στου λυκείου μείναμε λίγο παραπάνω !!!
Γενικά τα μαθηματικά της ΠΛΗ12 ειναι από το 1ο έτος του μαθηματικού δλδ δεν τα έχουμε διδαχτεί στη γ' λυκείου. Εκεί που θα φας το μεγάλο σοκ ειναι η ΠΛΗ20 και μετά πολύ λιγότερο η ΠΛΗ30.

αλλα γενικά έχει πόνο το ΕΑΠ θυμάμαι άλλο ένα καλοκαίρι που είχα φάει για να προετοιμαστώ  στη ΠΛΗ24 από μόνος μου στη JAVA αλλά μου άρεσε το είχα μεράκι. Σχολουσα μετά από τη δουλειά άνοιγα pc έμπαινα YouTube και παρακολουθουσα βιντεο-μαθήματά. Γιατι στη ΠΛΗ24 δεν θα κατσουν να σου μάθουν προγραμματισμο JAVA αλλά κατευθείαν θα σου δώσουν την εργασία και να φτιάξεις τον κώδικα.
Επίσης όλα τα βιβλία του ΕΑΠ ειναι για πέταμα.

Έχε στα υπόψιν σου ότι πλέον υπάρχουν και κάτι εργαστήρια που πρέπει να πρακολουθησεις ΠΛΗΠΡΟ-ΠΛΗΨΙ-ΠΛΗΨΙΙ και ίσως χρειάζεται να πας Πάτρα για αυτά δεν το ξέρω με σιγουριά αυτο
Εμείς δε τα είχαμε στο πρόγραμμα σπουδών μας τότε.

Μπορείς να ρωτήσεις συναδέλφους εδώ https://www.facebook.com/groups/156824551021423

Επεξ/σία από @zouve@
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις αρχικές ΘΕ έχουν προστεθεί οι ΠΛΗΠΡΟ-ΠΛΗΨΙ-ΠΛΗΨΙΙ.

Η ΠΛΗΠΡΟ προστέθηκε στο πρόγραμμα σπουδών πέρυσι. Αφορά σε προγραμματισμό σε Python, στο τέλος ορίζονται ομάδες φοιτητών για να αναλάβουν ένα προγραμματιστικό project (επιλέγουν από μια λίστα με διαθέσιμα) και αντί εξέτασης, παραδίδουν τον κώδικά τους και τον παρουσιάζουν την ημέρα της εξέτασης. Όλο γίνεται διαδικτυακά, και η εξέταση εννοείται. Είναι ετήσια ΘΕ και κοστίζει 500€. Είναι υποχρεωτική για κάποιον που θα εγγραφεί τώρα στο ΕΑΠ.

Τα εργαστήρια της ΠΛΗΨΙ και ΠΛΗΨΙΙ δεν γνωρίζω πότε προστέθηκαν στο πρόγραμμα σπουδών. Είναι 2 ετήσιοι κύκλοι εργαστηρίου στην Ψηφιακή Σχεδίαση, στις οποίες παραδίδεις εργασίες στην πορεία της χρονιάς και εξετάζεσαι στην Πάτρα για 1 ή 2 μέρες. Κάθε εργαστήριο στοιχίζει 250€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...