Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, arispanaou είπε

Καλησπέρα μάγγες. Έχω τρία παιδιά και είμαι 32. Επίσης εργαζόμενος πλην τα σαββατοκύριακα. Μπορώ να ανταπεξέλθω αν γραφτώ στο τμήμα πληροφορικής του ΕΑΠ ή είναι απίθανο?

Απίθανο δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή αν το θες πραγματικά.

Αν έχεις καλή σχέση με τα μαθηματικά λυκείου (δεν ξεκινάς από το μηδέν δηλαδή) και είσαι έτοιμος να πιεστείς, γιατί όχι;

Εννοείται επίσης ότι έχεις ευχέρεια στη χρήση υπολογιστών και καλό θα ήταν, όχι απαραίτητο όμως, αν ήξερες και τα βασικά του προγραμματισμού γιατί έχει αρκετά μαθήματα με προγραμματισμό.

Αν το χαρτί, το θες μόνο και μόνο για να κάνεις μία μετάταξη στο δημόσιο κλπ, διάλεξε άλλη σχολή. Υπάρχουν άλλες πολύ πιο εύκολες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, arispanaou είπε

Καλησπέρα μάγγες. Έχω τρία παιδιά και είμαι 32. Επίσης εργαζόμενος πλην τα σαββατοκύριακα. Μπορώ να ανταπεξέλθω αν γραφτώ στο τμήμα πληροφορικής του ΕΑΠ ή είναι απίθανο?

Εξαρταται. Για φουλ πρόγραμμα χρειάζονται αρκετες ωρες μελετης, δοκίμασε στην αρχή με 2 ενοτητες να δεις πως θα τα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, arispanaou είπε

Και πρέπει να πάρω στα 6 χρόνια το μέγιστο πτυχίο? Αλλιώς τζάμπα λεφτά και χρόνος?

Σε κανενα προπτυχιακο του ΕΑΠ δεν ισχυει το ν+2 που ισχυει στα συμβατικα πανεπιστημια.

Μπορεις να παρεις πτυχιο και σε 12 χρονια, αν θες.

Επεξ/σία από Dark_panel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arispanaou είπε

Και πρέπει να πάρω στα 6 χρόνια το μέγιστο πτυχίο? Αλλιώς τζάμπα λεφτά και χρόνος?

Το 2 θεματικές ανά έτος είναι η χρυσή τομή για κάποιον με οικογένεια και υποχρεώσεις.

Στα 6 χρόνια τελειώνεις. Θυμάμαι την τελευταία χρονιά ότι είχα φτάσει στα όριά μου, δεν άντεχα άλλο. Όχι από θέμα διαβάσματος, αλλά από θέμα διάβασμα+πρόσθετες υποχρεώσεις+δουλειά ή με όποια σειρά θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελείωσα πέρσι στα 5 χρόνια.  2 χρονιές χρειάστηκε δλδ να πάρω 3 ενότητες. Βγήκε αρκετά δύσκολα και με δουλεια ειδικα οταν ειχα 3 ενοτητες μαζι δεν προλαβαίνα να βγω εξω. Χρειάζεται καθημερινή ενασχόληση διότι οι εργασίες είναι απαιτητικές και σίγουρα μόνο ΣΚ δεν προλαβαίνεις να τις κάνεις.

Γενικά είναι λίγο παγιδα γιατί ειδικα το πρωτο ετος δεν απαιτεί πολλές γνώσεις αν γνωρίζεις μαθηματικά λυκειου και γλώσσα C. Τα επόμενα όμως έχουν πολύ δύσκολα μαθηματικά και οι περισσότεροι το παρατάνε εκεί στο 2ο με 3ο ετος . Εμείς στην χρονιά μου ξεκινήσαμε 200 άτομα και στο τέλος καταλήξαμε 20. 

Αν έχει κάποιος όρεξη για γνώση μπορεί να  τελειώσει και ας έχει υποχρεώσεις αλλά σίγουρα θα θυσιάσει πολύ προσωπικό χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2022 στις 10:45 ΠΜ, arispanaou είπε

Καλησπέρα μάγγες. Έχω τρία παιδιά και είμαι 32. Επίσης εργαζόμενος πλην τα σαββατοκύριακα. Μπορώ να ανταπεξέλθω αν γραφτώ στο τμήμα πληροφορικής του ΕΑΠ ή είναι απίθανο?

To ΕΑΠ/ΠΛΗ ειναι φτιαγμένο για προφιλ σαν το δικό σου, το θέμα ειναι πως πρεπει να δώσεις μερικές πληροφοριες ακομα αν θελεις πιο εξειδικευμενες συμβουλες. Εγω φετος μπηκα στο 4 ετος, εχω δηλαδη 3 ΘΕ και πτυχιο. Πληφοροριακα αναφέρω οτι η ΠΛΗ τα τελευταια δεχεται σταθερα στα ~600 ατομα και  απο αυτους αποφοιτουν ~150. Η μεγαλη "σφαγή" γινεται στο Α ετος, γιατι πολλοι ερχονται ανυποπτοι (κοινως ειδα φως και μπηκα). Οι ενοτητες που πρεπει να παρεις δεν ειναι 12 (οπως εχω εγω) αλλα και δυο υποχρεωτικα εργαστηρια, εκ των οποιων το προβλημα βρισκεται στο ενα απο αυτα, την ΠΛΗΠΡΟ. Και πρεπει να την παρεις στο Α ετος. Αλλα και παλι θα ηθελα feedback απο σενα για να γραψω περισσοτερα, αν σε ενδιαφερει φυσικα να γραφτεις

 

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 10:45 ΠΜ, arispanaou είπε

Καλησπέρα μάγγες. Έχω τρία παιδιά και είμαι 32. Επίσης εργαζόμενος πλην τα σαββατοκύριακα. Μπορώ να ανταπεξέλθω αν γραφτώ στο τμήμα πληροφορικής του ΕΑΠ ή είναι απίθανο?

Τη γυναίκα σου ρώτα φίλε κατά πόσο μπορεί και είναι διατεθειμένη να το περάσει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos00 είπε

Τη γυναίκα σου ρώτα φίλε κατά πόσο μπορεί και είναι διατεθειμένη να το περάσει αυτό.

Ισχύει. Νομίζω έχω τις βάσεις να το πάρω άνετα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξοδέψω χρόνο και χρήμα. Απλά πάντα μου άρεσε η πληροφορική και για αυτό το σκέφτομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου αρέσει να το κάνεις και θα τα καταφέρεις. Μόνο έτσι θα καταφέρεις να αποφοιτήσεις, γιατί πραγματικά είναι δύσκολη σχολή και πρέπει να προσπαθήσεις πολύ.

Δεν είναι ούτε Ελληνικός πολιτισμός ούτε διοίκηση επιχειρήσεων.

Απλά θα πρέπει να κλέβεις χρόνο από τα (3) παιδιά σου, από τη γυναίκα σου, από το σπίτι σου, από τους φίλους σου, από τους συγγενείς σου. Και αυτό θα είναι δύσκολο και για σένα και όχι μόνο για αυτούς.

Ξεκίνα με 1-2 ενότητες, όπως μπορείς, και βλέπεις πως θα πάει.

Αλλά να ξέρεις πως μπορεί να κουραστείς άμα τις παίρνεις τρεις τρεις για να βγάλεις τη σχολή σε 4 χρόνια αλλά θα κουραστείς και άμα τις παίρνεις δύο δύο γιατί 6 χρόνια είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, arispanaou είπε

Ισχύει. Νομίζω έχω τις βάσεις να το πάρω άνετα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξοδέψω χρόνο και χρήμα. Απλά πάντα μου άρεσε η πληροφορική και για αυτό το σκέφτομαι. 

Έχε στο νου σου όμως ότι θα υπάρχουν μαθήματα που θα αναρωτιέσαι αν ανήκουν στην πληροφορική.

Είχα συμφοιτητή αυτοδίδακτο προγραμματιστή στο πρώτο έτος, που μαθαίναμε Αρχιτεκτονική Υπολογιστών αν θυμάμαι καλά και έβριζε κάθε φορά λέγοντας "Αυτό δεν είναι πληροφορική".

Τελικά εγκατέλειψε στο πρώτο έτος, θεωρώντας ότι δεν του έδινε κάτι η σχολή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Έχε στο νου σου όμως ότι θα υπάρχουν μαθήματα που θα αναρωτιέσαι αν ανήκουν στην πληροφορική.

Είχα συμφοιτητή αυτοδίδακτο προγραμματιστή στο πρώτο έτος, που μαθαίναμε Αρχιτεκτονική Υπολογιστών αν θυμάμαι καλά και έβριζε κάθε φορά λέγοντας "Αυτό δεν είναι πληροφορική".

Τελικά εγκατέλειψε στο πρώτο έτος, θεωρώντας ότι δεν του έδινε κάτι η σχολή.

 

Αυτές οι απόψεις είναι ένα θέμα γιατί παρασύρουν αρκετά παιδιά και παρατάνε τη σχολή ή δεν γράφονται από φόβο. Τα έχω δει κι εγώ από το Α έτος και καλό είναι να τα θίξω επι τη ευκαιρία της συζήτησης. Γράφονται διάφοροι στην ΠΛΗ νομίζοντας ότι από το πανεπιστήμιο βγαίνεις προγραμματιστής (dev) και μάλιστα το είδος του dev που ζητάνε στην Ελλάδα (βλ. εργοδότες με μαγαζιά-τρύπες που φτιάχνουν σελίδες για σκρουτζομάγαζα). Στο A έτος του ΕΑΠ αδυνατούν να κατανοήσουν ότι αυτά δεν είναι πληροφορική, αλλά εφαρμογές πληροφορικής επιπέδου ΙΕΚ (το πολύ) και μετα τα παρατάνε και αρκετοί γυρίζουν και θάβουν συστηματικά την ΠΛΗ και το ΕΑΠ όπου σταθούν. Προφανώς δεν θα σου βρει δουλειά το ΕΑΠ (και σχεδόν καμία σχολή), αλλα είσαι υποχρεωμένος να έχεις συνειδητοποιήσει τι σχεδιάζεις να κάνεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...