Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, filipN είπε

Όχι δεν είναι καλύτεροι οι 18άρηδες!

Αν και τα παρακάτω δεν αφορούν ειδικά την ΠΛΗ, γνωρίζω καλά ότι σε πολλές και διαφορετικές Σχολές του ΕΑΠ, οι ίδιοι καθηγητές οι οποίοι στο συμβατικό Πανεπιστήμιο που εργάζονται μόνιμα, απορρίπτουν στην 1η εξεταστική το 60-70% των εξεταζομένων (δεν μιλάμε για πρωτοετείς φοιτητές), σπάνια απορρίπτουν άτομα σε αντίστοιχα μαθήματα, στο 3ο ή το 4ο έτος του ΕΑΠ.

Δηλαδή γίνεται διάκριση υπέρ του ΕΑΠ;

Υπάρχει κάποιος λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

1. Δηλαδή γίνεται διάκριση υπέρ του ΕΑΠ;

2. Υπάρχει κάποιος λόγος;

1. Δεν γράφω αυτό. Απλά επιβεβαιώνω αυτά που λες εσύ προηγουμένως ότι, ...οι 18άρηδες που μπαίνουν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ γράφοντας μαθηματικά 5-6-7, είναι καλύτεροι; Μάλλον όχι..." Και προχωράω "παρακάτω"-επειδή έχω εμπειρία και από τις δύο αυτές μορφές των ΑΕΙ-τονίζοντας εμφατικά ότι ούτε οι ωριμότεροι φοιτητές (όλοι), του 3ου και 4ου έτους σπουδών, είναι καλύτεροι από από τους αντίστοιχους φοιτητές του ΕΑΠ.

2. Εάν εννοείς ποιος είναι ο λόγος που υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά στους απορριφθέντες της 1ης εξεταστικής, μεταξύ των φοιτητών του ΕΑΠ και των φοιτητών του παραδοσιακού Πανεπιστημίου, έχει απαντήσει από τις 11 Αυγούστου (εδώ σε αυτό το θέμα) ο Επισκέπτης (Guests). Αντιγράφω το τελευταίο και ποιο ουσιώδες, εδώ, τμήμα της απάντησής του και ακριβώς όπως είναι γραμμένο:

...τα ατομα ηταν πιο συνειδητοποιημενα και διαβασμενα στις εξεταστικες απ τα αλλα αει. (στην ΠΛΗ του ΕΑΠ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Αν και στα περισσότερα συμφωνώ, δε νομίζω όμως να έχεις δίκιο εκεί που γράφεις εισαγωγικές εξετάσεις σε μαθηματικά και πληροφορική.

Έχεις την εντύπωση ότι οι 18άρηδες που μπαίνουν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ γράφοντας μαθηματικά 5-6-7, είναι καλύτεροι; Μάλλον όχι... Ξαναλέω, δεν ξέρουν πόσο δύσκολο είναι και γι' αυτό δοκιμάζουν την τύχη τους.

Το μόνο που θα άλλαζα, αν ήμουν ΕΑΠ, θα ήταν να κρατάω "δεξαμενή" με την κλήρωση για ένα χρόνο. Τι σημαίνει αυτό; Αν ένας πρωτοετής εγκαταλείψει τον πρώτο χρόνο, θα έπαιρνα τον αμέσως επόμενο επιλαχόντα-αντικαταστάτη από την υπάρχουσα τελευταία κλήρωση. Ίσως ήταν δικαιότερο σύστημα αυτό.

Όταν έγραψα για εξετάσεις σε μαθηματικά και πληροφορική, εννόησα εξετάσεις από το ΕΑΠ. Όχι την παράνοια των θεμάτων των πανελλαδικών, που σε ορισμένα από αυτά ζορίζονται και απόφοιτοι πανεπιστημίων. Απλά θέματα επιπέδου προαγωγικών εξετάσεων λυκείου, ώστε να υποχρεώσεις τους υποψηφίους φοιτητές της ΠΛΗ να στρωθούν και να διαβάσουν τα βασικά. Εκεί θα φανεί αν κάνουν για πληροφορικοί ή είναι σε λάθος δρόμο. Γιατι οι πλειοψηφία του ΙΤ στην Ελλάδα που δεν έχει κάνει πανεπιστημιακές σπουδές, νομίζει ότι σε μια σχολή που έχει αντικείμενο την επιστήμη υπολογιστών, όπως η ΠΛΗ, θα συναντήσει εφαρμογές hardware τύπου pc και τεχνολογίες web. Γράφεται εκεί λοιπόν όλο χαρά και όρεξη και σύντομα διαπιστώνει ότι έχει να αντιμετωπίσει εφαρμοσμένα μαθηματικά και ειδικά τα στρυφνά που λέγονται διακριτά. Οπότε το abort mission είναι η μόνη διέξοδος.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι (στην πληροφορική του ΑΠΘ) μου άρεσαν τα διακριτικά μαθηματικά (αν και ο Τσιτσας ήταν πρόβλημα), στους απειροστικούς λογισμούς είχα το μεγάλο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΠΛΗ του ΕΑΠ τα διακριτά ειναι σοβαρό πρόβλημα για το απλούστατο λόγο οτι το σύστημα του ΕΑΠ λειτουργεί ως εξής: τράβα και μάθε μόνος σου διακριτά (όπου διακριτά μπορείς να βάλεις οτι αντικείμενο θέλεις, πχ θεωρία πληροφορίας) και έλα μετα να μας αποδείξεις οτι τα ξέρεις. Και στις τελικές εξετάσεις μηδέν εκπτώσεις, δηλαδή ο πήχης (το 5ρι) βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και στις άλλες σχολές, συν οτι μέσα σε ~3 ώρες γράφεις 3 ή 4 σε 1 μαθήματα. Στην περίπτωση των διακριτών δηλαδη, γράφεις συνδυαστική, μαθηματική λογική και γραφήματα. Βλέπε και επισυναπτόμενο κείμενο, για να πάρεις μια ιδέα.

Τελική εξέταση Ιούλιος 2018.pdf

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos είπε

Στην ΠΛΗ του ΕΑΠ τα διακριτά ειναι σοβαρό πρόβλημα για το απλούστατο λόγο οτι το σύστημα του ΕΑΠ λειτουργεί ως εξής: τράβα και μάθε μόνος σου διακριτά (όπου διακριτά μπορείς να βάλεις οτι αντικείμενο θέλεις, πχ θεωρία πληροφορίας) και έλα μετα να μας αποδείξεις οτι τα ξέρεις. Και στις τελικές εξετάσεις μηδέν εκπτώσεις, δηλαδή ο πήχης (το 5ρι) βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και στις άλλες σχολές, συν οτι μέσα σε ~3 ώρες γράφεις 3 ή 4 σε 1 μαθήματα. Στην περίπτωση των διακριτών δηλαδη, γράφεις συνδυαστική, μαθηματική λογική και γραφήματα. Βλέπε και επισυναπτόμενο κείμενο, για να πάρεις μια ιδέα.

Τελική εξέταση Ιούλιος 2018.pdf 459 kB · 5 downloads

Τι μου θύμησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα σκεφτομαι να κανω εγγραφη στο ΕΑΠ στη πληροφορικη και οι εγγραφες κλεινουν τελη μαιου για οικονομικους λογους δε ξερω αν θα μπορεσω να παρω ουτε μια  θεματικη. Ξερει κανεις να μου πει αν με μηδενικη δηλωση παιρνεις καποια υποτροφια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα σκεφτομαι να κανω εγγραφη στο ΕΑΠ στη πληροφορικη και οι εγγραφες κλεινουν τελη μαιου για οικονομικους λογους δε ξερω αν θα μπορεσω να παρω ουτε μια  θεματικη. Ξερει κανεις να μου πει αν με μηδενικη δηλωση παιρνεις καποια υποτροφια?

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω πως υποτροφίες διεκδικούν άτομα με ειδικές παθήσεις και οι αριστούχοι κάθε έτους (ήτοι κατόπιν εορτής...). Όπως και να έχει, είναι καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο στην γραμματεία της σχολής που σε ενδιαφέρει: https://www.eap.gr/el/programmata-spoudwn/56-pliroforiki/464-pli (δες στην επικοινωνία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις ειδικές παθήσεις ισχύει ότι και στα υπολοιπα:  5% επιπλέον των θεσεων δίνονται σε ατομα με ειδικές παθήσεις. υποτροφία μόνο αν η παθηση πιστοποιειται ως αναπηρία ΚΑΙ παραλληλα πολύ χαμηό εισοδημα, ανεργια, πολυτεκνια/τριτεκνία κλπ. το κυριοτερο κριτηριο είναι το εισοδηματικό. επίσης στς υποτροφίες πληρώνεις πρώτα ολο το ποσό και μετα από καιρό ανάλογα με το αν θα επιλέγεις σου επιστρέφουν το ποσο της έκπτωσης που δικαιούσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 28/12/2019 στις 6:33 ΜΜ, tsioulak είπε

Εμένα πάλι (στην πληροφορική του ΑΠΘ) μου άρεσαν τα διακριτικά μαθηματικά (αν και ο Τσιτσας ήταν πρόβλημα), στους απειροστικούς λογισμούς είχα το μεγάλο πρόβλημα.

το ιδιο, σε άλλη σχολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΠΛΗ του ΕΑΠ παιδες, γενικά ζοριζουν αφάνταστα. Για να καταλαβετε φετος υπευθυνος στα διακριτά μαθηματικά ειναι ο Δ. Φωτάκης, καθηγητης ΕΜΠ. Γενικά θεωρω πως ειναι απο τους κορυφαιους εκπαιδευτικους στον τομέα του. Τωρα με τις online παραδοσεις, δοθηκε επιτελους η δυνατοτητα να δουμε τι γινεται και στα αλλα ΑΕΙ και να συγκρινουμε.

Θα πω το παρακάτω: φοιτητές που προχωράνε κανονικά στο ΕΑΠ ειναι ηρωες. Ειδικά ανθρωποι που τελειώνουν  με αριστα στα 4 χρονια, μαλλον αδικουνται εκει μέσα. Μοιραζουν μια εργασια στο ΕΜΠ: ναι καλα μου παιδια, να σας εξηγήσουμε οτι θέλετε και παρτε σημειώσεις και παρτε βοηθεια, και ναι να σας βγαλω λιγο την αρχη αμα ζοριζεστε κλπ. Στο δε ΕΑΠ, παρτε την και βγαλτε τη μονοι σας, γρηγορα και στην ώρα της. Και κοφτε το λαιμο σας αν δεν καταλαβαινετε, και μη μας ζαλιζετε γιατι μας μειωσανε τις αποδοχες που παιρνουμε και για αυτα τα λεφτα δεν αξιζει να ασχολουμαστε ουτε μια ωρα τη βδομαδα μαζι σας κλπ. Οχι οτι αυτα τα λεει ο συγκεκριμένος, αλλα το κανει η πλειοψηφία. Και να μην τα λενε ετσι ωμα, το δειχνουν εμπρακτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tasos είπε

Στην ΠΛΗ του ΕΑΠ παιδες, γενικά ζοριζουν αφάνταστα. Για να καταλαβετε φετος υπευθυνος στα διακριτά μαθηματικά ειναι ο Δ. Φωτάκης, καθηγητης ΕΜΠ

Οι μισές σημειώσεις και παραδείγματα που κυκλοφορούν, από δικά του βιβλία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
46 λεπτά πριν, ΒΑΛΣΑΒ είπε

Γνωρίζετε αν είναι εύκολο να το περάσει το πτυχίο σε 4 χρόνια ; ( Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό παρά ο βαθμός του πτυχίου)

Εξαρτάται το χρόνο που έχεις. Αν μιλάμε για εργαζόμενο με οικογένεια, θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα μάγγες. Έχω τρία παιδιά και είμαι 32. Επίσης εργαζόμενος πλην τα σαββατοκύριακα. Μπορώ να ανταπεξέλθω αν γραφτώ στο τμήμα πληροφορικής του ΕΑΠ ή είναι απίθανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...