Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/6/2019 στις 8:32 ΜΜ, DevC είπε

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω αυτό το θέμα για όλους εμάς που  γραφτήκαμε στο ΕΑΠ και από Οκτώβριο, αρχίζουμε μαθήματα.

Έχω πάρει ως πρώτο μάθημα το ΠΛΗ10 και θα ήθελα  να ρωτήσω εάν έχει κάποιος σημειώσεις ή κάποια PDF, ώστε να αρχίσω την προετοιμασία.

Υπάρχει το eap-forum, αλλά δεν βλέπω συμμετοχή τα τελευταία χρόνια

Φυσικά το θέμα είναι για όλους όσους ενδιαφέρονται για ανταλλαγή απόψεων σε αυτό τον κλάδο, είτε έχουν εγγραφεί, είτε φοιτούν ήδη σε μεγαλύτερο έτος

Στο FB θα βρεις τις κλειστές ομάδες κάθε ενότητας. Δεν ξέρω τι γίνεται με την ΠΛΗ10 αλλά οι ενότητες του δεύτερου, τρίτου και τετάρτου έτους έχουν. 

Ξεκινά με Ψούνης αφού κανείς μια ανάγνωση το σύγγραμμα/τα της ενότητας. Τουλάχιστον να ξέρεις που βρίσκετε το καθετί που διαβάζεις. 

Γλώσσες προγραμματισμού δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις. Ακόμα και αν γνωρίζεις θα σε βοηθήσει αλλά όχι στον βαθμό μου φαντάζεσαι. 3 μονάδες επί παραδείγματι πιάνει στις εξετάσεις ο κώδικας C. Θέλεις άλλες 2 για να περάσεις το μάθημα. 

Μαθηματικά χρειάζεται να ξέρεις πολύ καλά. Ως άριστα. Η ΠΛΗ12 όπως είπε συνάδελφος είναι το βάπτισμα του πυρός. Αν ήσουν πρωτοδεσμιτης (προ 1990 - Βιβλία ΟΕΔΒ) θα συναντήσεις τα ίδια πράγματα. Υπάρχει μια αλυσίδα μαθημάτων που είναι ΠΛΗ12-ΠΛΗ20-ΠΛΗ30. Φουλ μαθηματικά. Μην σε ξεγελούν οι τίτλοι Π.χ αλγόριθμοι. Μαθηματικά είναι.

Από γλώσσες θα ακούσεις για: C, SQL, JAVA, Prolog, Assembly, MATLAB, Python (γενετικούς) κ.α. Δεν θα μάθεις καμιά καλά. Άλλωστε δεν είναι αυτός ο σκοπός των σπουδών σου. Σκοπός είναι να μάθεις το θεωρητικό υπόβαθρο που υλοποιείται μέσω των παραπάνω εργαλείων. 

Αν θέλεις κάτι παραπάνω στείλε μου PM. 

Καλή επιτυχία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχω ξεκινήσει από τώρα, διαβάζοντας το βιβλίο ως ανάγνωση και έχω αρχίσει τα βίντεο / σημειώσεις του ψουνη.

Δουλεύω αρκετές ώρες κ έχω οικογένεια, οπότε άρχισα από τώρα να κερδίσω χρόνο. Ελπίζω να ξεκίνησα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DevC είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχω ξεκινήσει από τώρα, διαβάζοντας το βιβλίο ως ανάγνωση και έχω αρχίσει τα βίντεο / σημειώσεις του ψουνη.

Δουλεύω αρκετές ώρες κ έχω οικογένεια, οπότε άρχισα από τώρα να κερδίσω χρόνο. Ελπίζω να ξεκίνησα σωστά.

Καλημέρα. Όλοι στο ίδιο "καζανι" βράζουμε. Δουλεύουμε έχουμε οικογένειά και παράλληλα σπουδάζουμαι. 

Πάντως καλά κάνεις και ξεκίνησες από τώρα. Αλλά με μέτρο γιατί στο τέλος θα κουραστείς. Φτιάξε πρόγραμμα μελέτης και να το ακολουθείς σωστά. Και επίσης να κατανοείς αυτά που διαβάζεις.

Αυτά για την ώρα. Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DevC, θα σου δώσω μερικές συμβουλές επιβίωσης για την ΠΛΗ του ΕΑΠ, μιας και βρίσκομαι σε αυτή ήδη τρία χρόνια. Αν ξεκινήσεις τηρώντας κατά γραμμα τις οδηγίες του ΕΑΠ, διαβάζοντας δηλαδή σύμφωνα με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα, από τα βιβλία του ΕΑΠ, το ΕΔΥ, το ΣΕΥ και ότι άλλο περιέχει μέσα στην πλατφόρμα,  προσπαθείς να βγάλεις τις εργασίες μόνο με αυτά και να πας μέχρι τις εξετάσεις, δεν σε φτάνει ένας χρόνος για να ολοκληρώνεις ούτε μια ΘΕ. Και φυσικά, επειδή πρόκειται για μέτριο έως κακό υλικό, η αποτυχία σου με την πρώτη είναι εξασφαλισμένη, ειδικά αν δεν έχεις υποδομή πάνω σε μαθηματικά, πληροφορική, τηλεπικοινωνίες κ.α. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι ή κάποια μέθοδος αν θες, ώστε να γίνει η πορεία σου επιεικώς βατή. Προσοχή μην παρεξηγηθώ: δεν εννοώ μόνο το να πας σε οργανωμένο ή μη φροντιστήριο, γιατί ελάχιστοι από αυτούς ξέρουν πραγματικά τις απαιτήσεις της ΠΛΗ (όπως λ.χ ήξερε ο Δ. Ψούνης, ο οποίος τα έχει παρατήσει εδώ και καιρό) και ακόμα λιγότεροι είναι ικανοί να σε βοηθήσουν πραγματικά και επιπλέον θέλεις ένα σκασμό λεφτά. Είναι μια συνολικά ατομική διαδικασία, οπότε ότι και να σου πει ο άλλος πρέπει να σε γνωρίζει από κοντά. Πρέπει να δει το προφίλ σου για να σε βοηθήσει, δίνοντας σου μόνο τις σωστές συμβουλές.

Προσωπικά δεν με βοήθησε κανένας σε τίποτα, αντιθέτως κάτι γνωστοί που ρώτησα (φίλοι φίλων), απέφυγαν να μου πούνε ακόμα και αυτά που σου γράφω ή μου σέρβιραν παραπλανητικά φούμαρα. Στην πορεία διαπίστωσα πως υπάρχουν πολλά "πονηρούλια" εκεί έξω που την έβγαλαν φίνα και ζάχαρη με διάφορα φτηνά κολπάκια (εργασίες από φροντιστήρια, παπαγαλία στάνταρ θέματα για τις εξετάσεις, έδωσαν ν φορές κάποια μαθήματα, στόχος πάντα το 5ράκι κλπ) και απλά θέλουν να πουλάνε εφέ στους άλλους ότι και καλά έλιωσαν στο διάβασμα 6 χρονάκια. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Απλά επειδή δεν σε ξέρω, δεν μπορώ (και δεν θέλω επειδή πρέπει να μιλήσουμε διαζώσης για κάτι ώρες) να σου πω τίποτε άλλο, παρά το ότι έχω δει ανθρώπους που δεν ήξεραν που πάνε τα τέσσερα (και εξακολουθούν να μην ξέρουν) να περνάνε 3 ΘΕ το χρόνο και να παίρνουν πτυχίο σε 4 χρόνια. Φυσικά μην φανταστείς χωρίς διάβασμα, δεν παίζει αυτό με την καμία.

Απλά ήταν υποψιασμένοι και ψάχτηκαν εξ αρχής. Βρήκαν το σύστημα που τους ταιριάζει ή είχαν κάποιον κολλητό φοιτητή ή απόφοιτο που τους έμαθε τα κόλπα. Υπάρχει ένας βασικός τρόπος, σε παραλλαγές για τον καθένα, με τον οποίο γίνεται βατή η σχολή. Δεν γλυτώνεις το διάβασμα φυσικά, αν αυτό σε απασχολεί, ξέχασέ το. Το αποτέλεσμα αυτών των τρόπων συνήθως είναι να περνάς μεν τις ΘΕ, αλλά να μην έχεις μάθει τίποτε παραπάνω από το πως θα περάσεις με βαθμό πάνω από τη βάση την συγκεκριμένη ΘΕ. Αν το να πάρεις ένα χαρτί πληροφορικής σε 6 ή λιγότερα χρόνια είναι ο δρόμος σου, τότε αυτό είναι το σύστημα για σένα. Εμένα πάντως δεν είναι,  οπότε διαβάζω σαν να φοιτούσα σε κάποια κανονική σχολή. Και ναι, έχω κι άλλα πτυχία και μπορώ να συγκρίνω και να κρίνω. Πάντως το σύστημα αυτό εφαρμόζεται παντού και όχι μονο στο ΕΑΠ. Απλά εδώ έχεις τη λιγότερη δυνατή βοήθεια από τη σχολή, οπότε επιβάλλεται να εφαρμόσεις κάποια "κόλπα" για να επιβιώσεις. Απλά σε ενημερώνω επιγραμματικά, γιατί υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση, και θετική και  αρνητική  γύρω από το ΕΑΠ.

υ.γ. έχω βαρεθεί να διαβάζω στο νετ ότι η ΠΛΗ είναι από τις δυσκολότερες σχολές πληροφορικής της Ελλάδας επειδή αποφοιτεί μόνο το ~10% των εισαχθέντων. Δεν είναι. Όντως τόσοι αποφοιτούν κάθε χρόνο, αλλά οι πραγματικές δυσκολίες που έχει είναι υποκειμενικές και όχι αντικειμενικές. Οφείλεται στο προφίλ των ανθρώπων που επιλέγουν την ΠΛΗ και στους λόγους που το κάνουν. Αν οι ίδιοι άνθρωποι βρισκόταν με κάποιο "μαγικό" τρόπο στην Πληροφορική του ΕΚΠΑ ή στο Επιστήμης Υπολογιστών στο Κρήτης, μην πω καμιά πολυτεχνική σχολή γιατί θα πέσει γέλιο, δεν θα έπαιρνε πτυχίο ούτε το 1%. 

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι θέμα ΕΑΠ. ολες οι σχολές Πληροφορική εξ αποστάσεως δυσκολεύουν εξ' ορισμού.  Δεν είναι τυχαίο που σε αντίστοιχες σχολές ΑΕΙ-ΤΕΙ πηγαίνεις υποχρεωτικά 5-6 ώρες τη μέρα σε εργαστήρια, ανταλλάσσεις απόψεις ή σημειώσεις κλπ. Οπότε σίγουρα στο ΕΑΠ θα χρειαστεί να δικτυωθείς με φόρουμ, γκρουπ στο fb κλπ.

Δεν είναι όπως οι θεωρητικές σχολές που διαβάζεις μόνο θεωρίες. Σε αυτές ακόμη και στα ΑΕΙ υπάρχουν φοιτητές που δεν έχουν μπει ποτέ σε έδρανο σχολής.

Επίσης προφανώς και παίζει ρόλο το υπόβαθρο του καθενός, αν δεν ξέρει μαθηματικά, ίσως χρειαστεί να κάνει ιδιαίτερα. Δεν νομίζω να υπάρχει σχολή πληροφορικής χωρίς μαθηματικά. Το πρόγραμμα σπουδών καρμπόν είναι σε όλες αυτές τις σχολές (διακρικά μαθηματικά κλπ).

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι και ένα εκ των κόλπων που πρέπει να εφαρμόσεις στην ΠΛΗ. Πρέπει να φτιάξεις ομάδα μερικών ατόμων αξ αρχής με τους οποίους θα δουλεύετε από κοινού τα θέματα των εργασιών. Πολλά από αυτά είναι πρακτικά, δηλαδή εργαστηριακά. Στο τέλος πρέπει να συγκρίνετε αποτελέσματα για να ξέρεις αν είσαι μέσα. Προσοχή, δεν εννοώ να πάει και να αντιγράφει ο ένας τον άλλον. Ομαδική δουλειά, βοηθάει πάρα πολύ. Η ομάδα αυτή μπορεί να είναι αποκεντρωμένη, δεν είναι απαραίτητο να είστε στην ίδια πόλη, αν και βοηθάει να έχετε και επαφή δια ζώσης.

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσωπικη μου εμπειρα απτη πλη του εαπ ειναι πολυ θετικη παντως. και εχω παει σε αλλα 4 πανεπιστημια, οποτε μπορω να εχω μια ταπεινη αποψη. τα ατομα ηταν πιο συνειδητοποιημενα και διαβασμενα στις εξεταστικες απτα αλλα αει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνειδητοποιημένοι ειναι αρκετοι λογω ηλικίας. Σε ολα τα αλλα δεν νομίζω να μπορεί να συγκριθεί. Που ειναι τα εργαστηρια για παραδειγμα, που ειναι οι παραδοσεις υλης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μια ερώτηση.Εχω ένα πρόβλημα: Κάθε εργαζόμενος μιας βιοτεχνίας πληρώνεται μ ημερομίσθιο 35€,ενώ ο μισθός του υπόκειται σε κρατήσεις 12%. να γράψατε αλγόριθμο που διαβάζει το ονοματεπώνυμο ενός εργαζομένου,τον αριθμό ημερών που εργάστηκε τον περασμένο μήνα και να εμφανίζει τις καθαρές αποδοχές καθώς και το ποσο των κρατήσεων.

 

θα ήθελα βοήθεια σε αυτό το πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pota1233 είπε

Μια ερώτηση.Εχω ένα πρόβλημα: Κάθε εργαζόμενος μιας βιοτεχνίας πληρώνεται μ ημερομίσθιο 35€,ενώ ο μισθός του υπόκειται σε κρατήσεις 12%. να γράψατε αλγόριθμο που διαβάζει το ονοματεπώνυμο ενός εργαζομένου,τον αριθμό ημερών που εργάστηκε τον περασμένο μήνα και να εμφανίζει τις καθαρές αποδοχές καθώς και το ποσο των κρατήσεων.

θα ήθελα βοήθεια σε αυτό το πρόβλημα 

1. Άνοιξε νέο θέμα για την ερώτησή σου.

2. Γράψε περισσότερα στοιχεία (σε ποιά γλώσσα θα υλοποιηθεί).

3. Αν η ερώτηση σου φαίνεται από άλλο πλανήτη, δώσε ένα μικροποσό σε κάποιον να στην κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 10/11/2019 στις 10:02 ΠΜ, Pota1233 είπε

Μια ερώτηση.Εχω ένα πρόβλημα: Κάθε εργαζόμενος μιας βιοτεχνίας πληρώνεται μ ημερομίσθιο 35€,ενώ ο μισθός του υπόκειται σε κρατήσεις 12%. να γράψατε αλγόριθμο που διαβάζει το ονοματεπώνυμο ενός εργαζομένου,τον αριθμό ημερών που εργάστηκε τον περασμένο μήνα και να εμφανίζει τις καθαρές αποδοχές καθώς και το ποσο των κρατήσεων.

θα ήθελα βοήθεια σε αυτό το πρόβλημα 

Μη μου πεις ότι είσαι στην ΠΛΗ του ΕΑΠ γιατί θα πέσω από τα σύννεφα...
😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tasos είπε

Μη μου πεις ότι είσαι στην ΠΛΗ του ΕΑΠ γιατί θα πέσω από τα σύννεφα...
😋

Προφανώς και το λες ειρωνικά, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το υπονοείς.

Το ΕΑΠ έχει ένα κακό, ότι στο ξεκίνημα επικρατεί ένας αχταρμάς φοιτητών οι οποίοι και δεν είναι συνειδητοποιημένοι ως προς το τι τους περιμένει στη σχολή. Ίσως να θεωρούν ότι θα πάρουν το ecdl και θα κάνουν ασκησούλες σε office. Κυρίως δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν ένα πτυχίο.

Μετά το πρώτο ξεκαθάρισμα, οι υπόλοιποι προχωρούν ως το τέλος και παίρνουν πτυχίο. Αρκεί να σου πω ότι περίπου 80% εγκαταλείπουν τον πρώτο χρόνο.

Αυτή η άσκηση μάλλον είναι από τα προκαταρκτικά της C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Προφανώς και το λες ειρωνικά, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το υπονοείς.

Το ΕΑΠ έχει ένα κακό, ότι στο ξεκίνημα επικρατεί ένας αχταρμάς φοιτητών οι οποίοι και δεν είναι συνειδητοποιημένοι ως προς το τι τους περιμένει στη σχολή. Ίσως να θεωρούν ότι θα πάρουν το ecdl και θα κάνουν ασκησούλες σε office. Κυρίως δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν ένα πτυχίο.

Μετά το πρώτο ξεκαθάρισμα, οι υπόλοιποι προχωρούν ως το τέλος και παίρνουν πτυχίο. Αρκεί να σου πω ότι περίπου 80% εγκαταλείπουν τον πρώτο χρόνο.

Αυτή η άσκηση μάλλον είναι από τα προκαταρκτικά της C.

Σαφώς και το είπα ειρωνικά. Το πρόγραμμα της ΠΛΗ πάντως δεν έχει τόσους δημοσίους υπαλλήλους όσο οι δυο πολιτισμοί. Ίσως να είναι φυσιολογικα τα νούμερα, δεδομένου ότι αν ένας εργαζόμενος κάποιας ηλικίας αποφασίσει να σπουδάσει, πιθανότατα να πάει στο ΕΑΠ. Στη προκειμένη περίπτωση τώρα, αν κάποιος αποφάσισε να σπουδάσει πληροφορική και ζητάει βοήθεια σε αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, η μόνη συμβουλή που μπορώ να του δώσω είναι να τα παρατήσει τώρα, πριν χάσει την ώρα του και τα λεφτά του. Δεν έχει νόημα η όποια συνέχεια. Επίσης, θεωρώ λάθος τη τακτική του ΕΑΠ να παίρνει κόσμο αδιακρίτως, που απλά υποβάλει μια αίτηση. Επρεπε να τους βάζει πρώτα σε σε εξετάσεις στην ύλη μαθηματικών και πληροφορικής λυκείου (με βάση το 10). Μόνο έτσι θα γίνει ουσιαστική αναβάθμιση, αφού δεν θα είναι αναγκασμένοι να τους κάνουν λυκειακή ύλη στις πρώτες ΘΕ και θα είχε περισσότερους  συνειδητοποιημένους φοιτητές. Περιττό να πω πως ομολογουμένως έχω κάποιο πρόβλημα με το ΕΑΠ, γιατί το άθλιο σύστημα της κλήρωσης με απέτρεψε επί 10ετια να μπορέσω να μπω στο πρόγραμμα, όταν έμπαιναν διάφοροι οι οποίοι τα παράταγαν σωρηδόν από την πρώτη εργασία της πληροφορικής. Αντε των μαθηματικών, να μην είμαι υπερβολικός.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tasos είπε

Σαφώς και το είπα ειρωνικά. Το πρόγραμμα της ΠΛΗ πάντως δεν έχει τόσους δημοσίους υπαλλήλους όσο οι δυο πολιτισμοί. Ίσως να είναι φυσιολογικα τα νούμερα, δεδομένου ότι αν ένας εργαζόμενος κάποιας ηλικίας αποφασίσει να σπουδάσει, πιθανότατα να πάει στο ΕΑΠ. Στη προκειμένη περίπτωση τώρα, αν κάποιος αποφάσισε να σπουδάσει πληροφορική και ζητάει βοήθεια σε αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, η μόνη συμβουλή που μπορώ να του δώσω είναι να τα παρατήσει τώρα, πριν χάσει την ώρα του και τα λεφτά του. Δεν έχει νόημα η όποια συνέχεια. Επίσης, θεωρώ λάθος τη τακτική του ΕΑΠ να παίρνει κόσμο αδιακρίτως, που απλά υποβάλει μια αίτηση. Επρεπε να τους βάζει πρώτα σε σε εξετάσεις στην ύλη μαθηματικών και πληροφορικής λυκείου (με βάση το 10). Μόνο έτσι θα γίνει ουσιαστική αναβάθμιση, αφού δεν θα είναι αναγκασμένοι να τους κάνουν λυκειακή ύλη στις πρώτες ΘΕ και θα είχε περισσότερους  συνειδητοποιημένους φοιτητές. Περιττό να πω πως ομολογουμένως έχω κάποιο πρόβλημα με το ΕΑΠ, γιατί το άθλιο σύστημα της κλήρωσης με απέτρεψε επί 10ετια να μπορέσω να μπω στο πρόγραμμα, όταν έμπαιναν διάφοροι οι οποίοι τα παράταγαν σωρηδόν από την πρώτη εργασία της πληροφορικής. Αντε των μαθηματικών, να μην είμαι υπερβολικός.

Αν και στα περισσότερα συμφωνώ, δε νομίζω όμως να έχεις δίκιο εκεί που γράφεις εισαγωγικές εξετάσεις σε μαθηματικά και πληροφορική.

Έχεις την εντύπωση ότι οι 18άρηδες που μπαίνουν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ γράφοντας μαθηματικά 5-6-7, είναι καλύτεροι; Μάλλον όχι... Ξαναλέω, δεν ξέρουν πόσο δύσκολο είναι και γι' αυτό δοκιμάζουν την τύχη τους.

Το μόνο που θα άλλαζα, αν ήμουν ΕΑΠ, θα ήταν να κρατάω "δεξαμενή" με την κλήρωση για ένα χρόνο. Τι σημαίνει αυτό; Αν ένας πρωτοετής εγκαταλείψει τον πρώτο χρόνο, θα έπαιρνα τον αμέσως επόμενο επιλαχόντα-αντικαταστάτη από την υπάρχουσα τελευταία κλήρωση. Ίσως ήταν δικαιότερο σύστημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

[...]

Έχεις την εντύπωση ότι οι 18άρηδες που μπαίνουν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ γράφοντας μαθηματικά 5-6-7, είναι καλύτεροι; Μάλλον όχι... Ξαναλέω, δεν ξέρουν πόσο δύσκολο είναι και γι' αυτό δοκιμάζουν την τύχη τους.

[...]

Όχι δεν είναι καλύτεροι οι 18άρηδες!

Αν και τα παρακάτω δεν αφορούν ειδικά την ΠΛΗ, γνωρίζω καλά ότι σε πολλές και διαφορετικές Σχολές του ΕΑΠ, οι ίδιοι καθηγητές οι οποίοι στο συμβατικό Πανεπιστήμιο που εργάζονται μόνιμα, απορρίπτουν στην 1η εξεταστική το 60-70% των εξεταζομένων (δεν μιλάμε για πρωτοετείς φοιτητές), σπάνια απορρίπτουν άτομα σε αντίστοιχα μαθήματα, στο 3ο ή το 4ο έτος του ΕΑΠ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...