Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, RSi_Weaver είπε

α εργαστήρια της ΠΛΗΨΙ και ΠΛΗΨΙΙ δεν γνωρίζω πότε προστέθηκαν στο πρόγραμμα σπουδών. Είναι 2 ετήσιοι κύκλοι εργαστηρίου στην Ψηφιακή Σχεδίαση, στις οποίες παραδίδεις εργασίες στην πορεία της χρονιάς και εξετάζεσαι στην Πάτρα για 1 ή 2 μέρες. Κάθε εργαστήριο στοιχίζει 250€.

 

στην πατρα πας οπουδηποτε μενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2023 στις 1:25 ΜΜ, @zouve@ είπε

ετσι ειναι στο Πανεπιστήμιο σου μαθαίνουν την επιστήμη της Πληροφορικής και τις αρχές που την διέπουν που δεν ειναι άλλο απο τα μαθηματικά
8 από τις 12 ΘΕ ειναι μαθηματικά με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ΠΛΗ24 - ΠΛΗ23 - ΠΛΗ37

Ξέχασες το κομμάτι των μεταγλωτιστών της πλη24... ύλη 90% πλη30. Μου έπεσε θέμα στις online και μάλιστα είχε 6 σελίδες σχεδίαση parser σε Java-like ψευδοκώδικα. Συν ενα νορμάλ θέμα Java με κώδικα γμσε τα, μια εφαρμογή ενός design pattern που είχα ψιλοασχοληθεί πριν κάτι μήνες.... λάλησα μέχρι να το βγάλω και όταν έφτασα στο θέμα του parser έτρεμαν τα χέρια μου.
Δεν ξεχνάω φυσικά την ομαδική εργασία της 24, παραδώσαμε μίνι πτυχιακή 150 σελίδες σε 1.5 μήνα. Αυτή η ενότητα αν δεν ξέρεις Java = να έχεις βγάλει 1, 2 project-ακια μόνος σου από πριν, έχει όλα τα φόντα να γίνει κόλαση και ελπίζω να λυπηθούν τα παιδιά φέτος, γιατί έμαθα ότι τη γυρνάνε ξανά σε διαζώσης. Οπότε τέρμα το IDE και ... η βοήθεια του κοινού  ;-D

Στις 4/5/2023 στις 7:31 ΜΜ, plebeos είπε

@zouve@ η υλη που καλυψες στο φροντιστηριο ηταν ολα τα μαθηματικα των ταξεων?

Αν κάνεις φροντιστήριο προετοιμασίας, θα σου κάνουν κατευθείαν ύλη λυκείου. Ειδικά αν πας σε τμήμα  για ΕΑΠ ή σε ιδιαίτερα. Δεν σε προετοιμάζουν όμως σαν για να δώσεις πανελλαδικές, είναι πολύ πιο λάιτ οι απαιτήσεις για το ΕΑΠ. Απλά όπου έχεις κενά (πχ δεν θυμάσαι πως γίνεται η παραγοντοποίηση ή το ΕΚΠ, ΜΚΔ κλπ) σταματάνε, σου το λένε και συνεχίζουν. Αν έχεις μεγάλες ελλείψεις, πχ δεν καταλαβαίνεις οτι -200 < -50 (ναι έχω δει άτομο να μην το ξέρει... φυσικά τα παιξε πλη12 και ... abort mission), αρχίζεις από ύλη γυμνασίου. Γενικά αν πας σε καθηγητή που ξέρει τη δουλειά του, δεν θα χεις πρόβλημα, στηρίζεσαι επάνω του. Απλά φρόντισε να έχεις χρόνο μπροστά σου για να μην ζοριστείς εσύ

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρηκα αυτην την σελιδα για τις προαπαιτουμενες γνωσεις μαθηματικων

https://github.com/ikiranis/EAPDocs/blob/main/topics/PLH12/basicMath.md.

θελει και αλλες εννοιες?

για φετος δεν διαλεξα πλη12 οποτε θα εχω χρονο μεχρι του χρονου να καλυψω τα κενα.

 

 

Επεξ/σία από plebeos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα αυτή περιλαμβάνεται η ύλη μαθηματικών Γυμνασίου Λυκείου. Είναι ότι θα χρειαστεί να γνωρίζει κάποιος για να τα βγάλει πέρα με τις απαιτήσεις του προγράμματος σπουδών. Τις άλλες έννοιες θα τις μάθεις στην πορεία της φοίτησής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πολλά ακούγονται για την ΠΛΗ (μεταξύ των οποίων και κάποιες ανακρίβειες), είναι καιρός να μιλήσουμε με στοιχεία. Το παρακάτω αρχείο είναι η ετήσια έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης της ΠΛΗ του ΕΑΠ για τα έτη 2020-21. Περιλαμβάνει πολλά χρήσιμα στατιστικά που αξίζει να δει όποιος ενδιαφέρεται για σπουδές στην ΠΛΗ

pli_2020_2021.pdf

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βίντεο αυτό είναι καταγραφή απο πρόσφατη παρουσίαση του προγράμματος σπουδών ΠΛΗ απο τον διευθυντή σπουδών Δημήτρη Καλλέ:  https://mega.nz/file/S0ERXQba#k-CFl8r0vt0jPMhZcQj2PJJfMiD2jqqu7i_WzAph1Lk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/3/2023 στις 6:15 ΜΜ, plebeos είπε

καλησπερα παιδια, καποιος με μηδενικες γνωσεις μαθηματικων θα την παλεψει στην πληροφορικη?

Απαντώ λίγο αργά (:-D) και η απάντηση μου αφορά την ΠΛΗ του ΕΑΠ (και μόνο). Από προσωπική εμπειρία λοιπόν θα έλεγα ότι αν δεν το έχεις καθόλου με τα μαθηματικά ίσως θα ήταν καλύτερο να μην ασχοληθείς με την ΠΛΗ ή για να μην είμαι κάθετα αρνητικός - αν θες να δοκιμάσεις τουλάχιστον ξεκινά κατευθείαν με την Θεματική Ενότητα ΠΛΗ12 για να δεις εξ αρχής αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στα μαθηματικά του πρώτου έτους. Αν μπορείς , έχεις καλές πιθανότητες να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου , αν όχι μην εγκαταλείψεις αμέσως  , δοκίμασε και μια δεύτερη φορά , αν πάλι δεν τα καταφέρεις , ε τότε μην πετάς τα λεφτά σου τζάμπα.. είναι κρίμα και ίσως αν όλοι κάναμε το ίδιο εξ αρχής να είχε υποχρεωθεί και το ΕΑΠ να βελτιώσει την ύλη της ΠΛΗ του, τα συγγράμματα της και γενικά την νοοτροπία της σε διάφορα θέματα...

Όπως και να έχει , καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2023 στις 12:46 ΠΜ, Directx είπε

Απαντώ λίγο αργά (:-D) και η απάντηση μου αφορά την ΠΛΗ του ΕΑΠ (και μόνο). Από προσωπική εμπειρία λοιπόν θα έλεγα ότι αν δεν το έχεις καθόλου με τα μαθηματικά ίσως θα ήταν καλύτερο να μην ασχοληθείς με την ΠΛΗ ή για να μην είμαι κάθετα αρνητικός - αν θες να δοκιμάσεις τουλάχιστον ξεκινά κατευθείαν με την Θεματική Ενότητα ΠΛΗ12 για να δεις εξ αρχής αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στα μαθηματικά του πρώτου έτους. Αν μπορείς , έχεις καλές πιθανότητες να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου , αν όχι μην εγκαταλείψεις αμέσως  , δοκίμασε και μια δεύτερη φορά , αν πάλι δεν τα καταφέρεις , ε τότε μην πετάς τα λεφτά σου τζάμπα.. είναι κρίμα και ίσως αν όλοι κάναμε το ίδιο εξ αρχής να είχε υποχρεωθεί και το ΕΑΠ να βελτιώσει την ύλη της ΠΛΗ του, τα συγγράμματα της και γενικά την νοοτροπία της σε διάφορα θέματα...

Όπως και να έχει , καλή τύχη.

Έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε που αποφοίτησα από το ΕΑΠ ΠΛΗ.

Δε θα έλεγα ότι η ΠΛΗ12 είναι κάτι το δύσκολο, βλέποντάς το τώρα. Απλά, τυχαίνει να είναι πάνω στην αρχή των σπουδών και κάποιος μη εξοικειωμένος μόλις δεχθεί μία μικρή σφαλιάρα, θα απογοητευτεί.

Αν δυσκολευτεί στη 12, φαντάζομαι τι θα γίνει στις 20,22,30...Και 24 φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2023 στις 3:21 ΜΜ, Lanike71 είπε

Έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε που αποφοίτησα από το ΕΑΠ ΠΛΗ.

Δε θα έλεγα ότι η ΠΛΗ12 είναι κάτι το δύσκολο, βλέποντάς το τώρα. Απλά, τυχαίνει να είναι πάνω στην αρχή των σπουδών και κάποιος μη εξοικειωμένος μόλις δεχθεί μία μικρή σφαλιάρα, θα απογοητευτεί.

Αν δυσκολευτεί στη 12, φαντάζομαι τι θα γίνει στις 20,22,30...Και 24 φυσικά.

Δεν νομίζω ότι λέμε κάτι διαφορετικό.

Η ΠΛΗ12 δρα ως κόφτης σχεδόν από "κτίσεως κόσμου" στην ΠΛΗ του ΕΑΠ και τούτο είναι γνωστό "στους παροικούντες της Ιερουσαλήμ" επειδή τα μαθηματικά που ακολουθούν στις επόμενες Θ.Ε. είναι περισσότερο απαιτητικά.

Συνεπώς αν κάποιος τα βρει μπαστούνια για μεγάλο διάστημα στην ΠΛΗ12 , δεν έχει νόημα να εθελοτυφλεί  όπερ να πετά τα λεφτά του στο διηνεκές.

Βέβαια περί ορέξεως … :)

Επεξ/σία από Directx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ακόμα ένας απόφοιτος της ΠΛΗ του ΕΑΠ.

Θα πω και εγώ για την ΠΛΗ12 (Μαθηματικά ), όχι γιατί είναι διαφορετικά, ευκολότερα ή δυσκολότερα απο τα άλλα ΑΕΙ, αλλά υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες στο ΕΑΠ.

Στα άλλα ΑΕΙ οι φοιτητές για να μπουν μελετάνε εκτεταμένα μαθηματικά κατεύθυνσης και όχι απλά είναι εξοικειωμένοι με αυτά, αλλά προφανώς και είναι πολύ καλοί γιατι περάσανε με καλές βαθμολογίες στο πανεπιστήμιο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα έχουν φρέσκα απο τις πανελλήνιες και μόνο 4 μήνες μετα τις εξετάσεις ξεκινάνε τα μαθηματικά του πανεπιστημίου, που είναι η φυσική συνέχεια αυτών του Λυκειου.

Στο ΕΑΠ, μπορεί να μπει όποιος θέλει, χωρίς εξετάσεις και χωρίς να έχει μελετήσει σοβαρά μαθηματικά προηγουμένος. Ως αποτέλεσμα συχνά καταλήγουν στην ΠΛΗ του ΕΑΠ, άνθρωποι χωρίς μαθηματικό υποβαθρο, κάποιοι που δεν έχουν ασχοληθεί για δεκαετίες με μαθηματικά ή ακόμα και ποτέ, απλά περνώντας τις τάξεις στο Λύκειο με την ελάχιστη προσπάθεια.

Έτσι για τους ανθρώπους της τελευταίας κατηγορίας η ΠΛΗ12 είναι ένα σοκ και ακόμα μεγαλύτερο σοκ είναι ότι το ΕΑΠ δεν κάνει εκπτώσεις στις απαιτήσεις του απο τους φοιτητές. Οντως οι ΠΛΗ12 και  ΠΛΗ10 (Εισαγωγή στην πληροφορική) είναι εκεί για να κόψουν νωρίς νωρίς όσους δεν είναι διατεθειμένοι να ιδρώσουν για το πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2023 στις 9:36 ΜΜ, fast8 είπε

Εδώ ακόμα ένας απόφοιτος της ΠΛΗ του ΕΑΠ.

Θα πω και εγώ για την ΠΛΗ12 (Μαθηματικά ), όχι γιατί είναι διαφορετικά, ευκολότερα ή δυσκολότερα απο τα άλλα ΑΕΙ, αλλά υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες στο ΕΑΠ.

Στα άλλα ΑΕΙ οι φοιτητές για να μπουν μελετάνε εκτεταμένα μαθηματικά κατεύθυνσης και όχι απλά είναι εξοικειωμένοι με αυτά, αλλά προφανώς και είναι πολύ καλοί γιατι περάσανε με καλές βαθμολογίες στο πανεπιστήμιο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα έχουν φρέσκα απο τις πανελλήνιες και μόνο 4 μήνες μετα τις εξετάσεις ξεκινάνε τα μαθηματικά του πανεπιστημίου, που είναι η φυσική συνέχεια αυτών του Λυκειου.

Στο ΕΑΠ, μπορεί να μπει όποιος θέλει, χωρίς εξετάσεις και χωρίς να έχει μελετήσει σοβαρά μαθηματικά προηγουμένος. Ως αποτέλεσμα συχνά καταλήγουν στην ΠΛΗ του ΕΑΠ, άνθρωποι χωρίς μαθηματικό υποβαθρο, κάποιοι που δεν έχουν ασχοληθεί για δεκαετίες με μαθηματικά ή ακόμα και ποτέ, απλά περνώντας τις τάξεις στο Λύκειο με την ελάχιστη προσπάθεια.

Έτσι για τους ανθρώπους της τελευταίας κατηγορίας η ΠΛΗ12 είναι ένα σοκ και ακόμα μεγαλύτερο σοκ είναι ότι το ΕΑΠ δεν κάνει εκπτώσεις στις απαιτήσεις του απο τους φοιτητές. Οντως οι ΠΛΗ12 και  ΠΛΗ10 (Εισαγωγή στην πληροφορική) είναι εκεί για να κόψουν νωρίς νωρίς όσους δεν είναι διατεθειμένοι να ιδρώσουν για το πτυχίο.

Καλησπέρα, 

Το σκέφτομαι και εγώ για το ΕΑΠ τώρα. Ασχολούμαι με τον προγραμματισμό χρόνια επαγγελματικά και σκέφτομαι ότι ίσως ήρθε να πάρω ένα σοβαρό πτυχίο μιας και δεν κατάφερα να τελειώσω την σχολή μου για προσωπικούς λόγους.

Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια 10 για την ακρίβεια από τότε που ήμουν στην σχολή και θυμόμουν τα μαθηματικά. Ολοκληρώματα, συναρτήσεις κτλ.

Τώρα δεν θυμάμαι τπτ απολύτως.

Γνώσεις πληροφορικής έχω μιας και ασχολούμαι χρόνια.

Θα ήταν προτιμότερο να κάνω κάποιο φροντιστήριο στα μαθηματικά πριν ξεκινήσω ή να επιχειρήσω να μπω έτσι βάζοντας τα δυνατά μου.

Επίσης, ξέρω ότι θα είναι αρκετά δύσκολο μιας και δουλεύω. Αν μπορέσω να αφιερώνω 2 ώρες την ημέρα θα μπορέσω να είμαι σε καλό επίπεδο με εργασίες και εξεταστικές;

Επεξ/σία από Niiikoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Niiikoc είπε

Καλησπέρα, 

Το σκέφτομαι και εγώ για το ΕΑΠ τώρα. Ασχολούμαι με τον προγραμματισμό χρόνια επαγγελματικά και σκέφτομαι ότι ίσως ήρθε να πάρω ένα σοβαρό πτυχίο μιας και δεν κατάφερα να τελειώσω την σχολή μου για προσωπικούς λόγους.

Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια 10 για την ακρίβεια από τότε που ήμουν στην σχολή και θυμόμουν τα μαθηματικά. Ολοκληρώματα, συναρτήσεις κτλ.

Τώρα δεν θυμάμαι τπτ απολύτως.

Γνώσεις πληροφορικής έχω μιας και ασχολούμαι χρόνια.

Θα ήταν προτιμότερο να κάνω κάποιο φροντιστήριο στα μαθηματικά πριν ξεκινήσω ή να επιχειρήσω να μπω έτσι βάζοντας τα δυνατά μου.

Επίσης, ξέρω ότι θα είναι αρκετά δύσκολο μιας και δουλεύω. Αν μπορέσω να αφιερώνω 2 ώρες την ημέρα θα μπορέσω να είμαι σε καλό επίπεδο με εργασίες και εξεταστικές;

Και εγώ το πρώτο πράμα που σκέφτηκα όταν ξεκίνησα την ΠΛΗ του ΕΑΠ ήταν ότι ήμουν επαγγελματίας software developer, πόσο δύσκολο μπορεί να ήταν; Αποδείχτηκε ότι αυτή η ιδιότητα ήταν ψιλοάσχετη και όλες οι σπουδές είναι γύρω από τα μαθηματικά και τις εφαρμογές τους στην πληροφορική. Ναι έχει κάποιες ασκήσεις όπου θα γράψεις κώδικα σε C, Java, php, αλλά είναι λίγες οι ευκαιρίες για προγραμματισμό ώστε να σου δώσουν κάποιο σημαντικό  πλεονέκτημα στο συνολικό χρόνο μελέτης.

Τώρα το άλλο που ρωτάς και πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψιν σου, είναι ο χρόνος μελέτης. Χοντρικά το ΕΑΠ προτείνει το ελάχιστο 10 ώρες διάβασμα την εβδομάδα, ανά θεματική ενότητα. Αν πάρεις 3 θεματικές ενότητες αυτό μας κάνει 30 ώρες διάβασμα την εβδομάδα. 


Πως προκύπτει αυτό; Αν δεν βαριέσαι διάβασε τις παρακάτω λεπτομέρειες

Spoiler

Τα ακαδημαϊκά προγράμματα μετριούνται με ECTS, το οποίο δείχνει περίπου τι όγκο πληροφορίας και προσπάθειας έχει κάθε μάθημα. Ένα ECTS αντιστοιχεί σε περίπου 28 ώρες μελέτης. Έτσι ένα τυπικό 3ετής προπτυχιακό χρειάζεται 180ECTS = 180*28=5040 ώρες μελέτης, τα 4ετή (όπως το ΕΑΠ) 240*28 = 6720 ώρες μελέτης κτλ.


Κάθε θεματική ενότητα του ΕΑΠ έχει 18ECTS  (επειδή αποτελείται από 3-4 επιμέρους μαθήματα των κλασικών πανεπιστημίων), οπότε θέλεις 18*28=504 ώρες σε διάστημα 8 μηνών, που είναι περίπου η διάρκεια των μαθημάτων ανά έτος του ΕΑΠ.

Οπότε αυτό βγαίνει 14 ώρες την εβδομάδα ή 2 ώρες την ημέρα για μια θεματική. 
Οπότε βλέπεις οι 2 ώρες που θέλεις να διαθέσεις, επίσημα φτάνουν μόνο για 1 από τις 3 θεματικές ενότητες.


Προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείς με 2 ώρες την ημέρα να καλύψεις 2 θεματικές ενότητες, αν είσαι σοβαρός, αλλά για 3 θεματικές, 2 ώρες την ημέρα είναι καθαρά λίγες. Υπολόγισε επίσης ότι είμαστε άνθρωποι, έχουμε υποχρεώσεις, προσωπική ζωή και ελεύθερο χρόνο, οπότε δεν είναι ρεαλιστικό κάθε μέρα να διαβάζεις, θα υπάρξουν πολλές καθημερινές και ΣΚ που δεν θα ανοίξεις καν βιβλίο. Έτσι λίγο πριν κάθε εργασία θα υπάρχουν αρκετές καθημερινές που θα μελετάς 3-6 ώρες και ΣΚ 6-8 ώρες για να προλάβεις τις προθεσμίες στις εργασίες. Γενικά αν βάλεις ως στόχο να τελειώσεις την σχολή σε 6 αντί για 4 χρόνια, πιστεύω ότι οι χρόνοι είναι πιο ανθρώπινοι για εργαζομενους. 

Και τώρα τελευταίο από όλα τα μαθηματικά. Όπως καταλαβαίνεις, αν δεν θυμάσαι μαθηματικά και πάρεις 3 θεματικές, θα πρέπει να διαβάζεις 30+ ώρες, παλεύοντας και με τις ελλείψεις.  Εσύ θα αποφασίσεις πόσο κόπο είσαι διατεθειμένος να κάνεις. 


Όσο αφορά το φροντιστήριο, τόσο πριν την ΠΛΗ12 (Μαθηματικά) και όσο και κατά την διάρκεια της σε όσους ρωτάνε, λέω κάντε το. Ο λόγος είναι πως σε αντίθεση με τα κλασσικά πανεπιστήμια δεν υπάρχουν παραδόσεις, παρα μόνο κάποιες συμβουλευτικές συναντήσεις, που δεν αρκούν όμως χρονικά. Ασύγχρονα διαδικτυακά αξιόλογα πακέτα φροντιστηρίων βρίσκεις από 150€ τον χρόνο και η βοήθεια που έχεις στην κατανόηση της ύλης είναι σημαντική, συν του ότι απλοποιείται η μελέτη σου, γιατί ξέρουν που να ρίχνουν το βάρος της μελέτης. Στην συνέχεια μπορείς να βρεις στο internet αρκετά δωρεάν μαθήματα, όπως από τον κ. Ψούνη (psounis.gr) για πολλές από τις βαριές σε μαθηματικά ενότητες, όπως οι 20,30,31 ή και την 10.

Γενικά, άσχετα απο το αν σου φανεί εύκολο ή δύσκολο το ΕΑΠ, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να διαθέσεις πάρα πολύ χρόνο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fast8 είπε

Και εγώ το πρώτο πράμα που σκέφτηκα όταν ξεκίνησα την ΠΛΗ του ΕΑΠ ήταν ότι ήμουν επαγγελματίας software developer, πόσο δύσκολο μπορεί να ήταν; Αποδείχτηκε ότι αυτή η ιδιότητα ήταν ψιλοάσχετη και όλες οι σπουδές είναι γύρω από τα μαθηματικά και τις εφαρμογές τους στην πληροφορική. Ναι έχει κάποιες ασκήσεις όπου θα γράψεις κώδικα σε C, Java, php, αλλά είναι λίγες οι ευκαιρίες για προγραμματισμό ώστε να σου δώσουν κάποιο σημαντικό  πλεονέκτημα στο συνολικό χρόνο μελέτης.

Τώρα το άλλο που ρωτάς και πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψιν σου, είναι ο χρόνος μελέτης. Χοντρικά το ΕΑΠ προτείνει το ελάχιστο 10 ώρες διάβασμα την εβδομάδα, ανά θεματική ενότητα. Αν πάρεις 3 θεματικές ενότητες αυτό μας κάνει 30 ώρες διάβασμα την εβδομάδα. 


Πως προκύπτει αυτό; Αν δεν βαριέσαι διάβασε τις παρακάτω λεπτομέρειες

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τα ακαδημαϊκά προγράμματα μετριούνται με ECTS, το οποίο δείχνει περίπου τι όγκο πληροφορίας και προσπάθειας έχει κάθε μάθημα. Ένα ECTS αντιστοιχεί σε περίπου 28 ώρες μελέτης. Έτσι ένα τυπικό 3ετής προπτυχιακό χρειάζεται 180ECTS = 180*28=5040 ώρες μελέτης, τα 4ετή (όπως το ΕΑΠ) 240*28 = 6720 ώρες μελέτης κτλ.


Κάθε θεματική ενότητα του ΕΑΠ έχει 18ECTS  (επειδή αποτελείται από 3-4 επιμέρους μαθήματα των κλασικών πανεπιστημίων), οπότε θέλεις 18*28=504 ώρες σε διάστημα 8 μηνών, που είναι περίπου η διάρκεια των μαθημάτων ανά έτος του ΕΑΠ.

Οπότε αυτό βγαίνει 14 ώρες την εβδομάδα ή 2 ώρες την ημέρα για μια θεματική. 
Οπότε βλέπεις οι 2 ώρες που θέλεις να διαθέσεις, επίσημα φτάνουν μόνο για 1 από τις 3 θεματικές ενότητες.


Προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείς με 2 ώρες την ημέρα να καλύψεις 2 θεματικές ενότητες, αν είσαι σοβαρός, αλλά για 3 θεματικές, 2 ώρες την ημέρα είναι καθαρά λίγες. Υπολόγισε επίσης ότι είμαστε άνθρωποι, έχουμε υποχρεώσεις, προσωπική ζωή και ελεύθερο χρόνο, οπότε δεν είναι ρεαλιστικό κάθε μέρα να διαβάζεις, θα υπάρξουν πολλές καθημερινές και ΣΚ που δεν θα ανοίξεις καν βιβλίο. Έτσι λίγο πριν κάθε εργασία θα υπάρχουν αρκετές καθημερινές που θα μελετάς 3-6 ώρες και ΣΚ 6-8 ώρες για να προλάβεις τις προθεσμίες στις εργασίες. Γενικά αν βάλεις ως στόχο να τελειώσεις την σχολή σε 6 αντί για 4 χρόνια, πιστεύω ότι οι χρόνοι είναι πιο ανθρώπινοι για εργαζομενους. 

Και τώρα τελευταίο από όλα τα μαθηματικά. Όπως καταλαβαίνεις, αν δεν θυμάσαι μαθηματικά και πάρεις 3 θεματικές, θα πρέπει να διαβάζεις 30+ ώρες, παλεύοντας και με τις ελλείψεις.  Εσύ θα αποφασίσεις πόσο κόπο είσαι διατεθειμένος να κάνεις. 


Όσο αφορά το φροντιστήριο, τόσο πριν την ΠΛΗ12 (Μαθηματικά) και όσο και κατά την διάρκεια της σε όσους ρωτάνε, λέω κάντε το. Ο λόγος είναι πως σε αντίθεση με τα κλασσικά πανεπιστήμια δεν υπάρχουν παραδόσεις, παρα μόνο κάποιες συμβουλευτικές συναντήσεις, που δεν αρκούν όμως χρονικά. Ασύγχρονα διαδικτυακά αξιόλογα πακέτα φροντιστηρίων βρίσκεις από 150€ τον χρόνο και η βοήθεια που έχεις στην κατανόηση της ύλης είναι σημαντική, συν του ότι απλοποιείται η μελέτη σου, γιατί ξέρουν που να ρίχνουν το βάρος της μελέτης. Στην συνέχεια μπορείς να βρεις στο internet αρκετά δωρεάν μαθήματα, όπως από τον κ. Ψούνη (psounis.gr) για πολλές από τις βαριές σε μαθηματικά ενότητες, όπως οι 20,30,31 ή και την 10.

Γενικά, άσχετα απο το αν σου φανεί εύκολο ή δύσκολο το ΕΑΠ, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να διαθέσεις πάρα πολύ χρόνο.
 

Σε ευχαριστώ πολύ για το αναλυτικό μήνυμα σου.

Όπως επιβεβαιώνεις και εσύ μαζί με τα άλλα παιδιά θέλει πολλά μαθηματικά και καλές γνώσεις για να το τελειώσεις.

Επίσης, ένας προβληματισμός μου είναι τα 6 χρόνια (ανά 2 θεματικές ενότητες τον χρόνο) είναι επίφοβα και αβέβαια μακροπρόθεσμα θα έλεγα. 

Με όσα έχω διαβάσει για το ΕΑΠ και τον τομέα της πληροφορικής τις τελευταίες μέρες αρχίζω να πιστεύω ότι ακόμη κι αν είχε την οικονομική δυνατότητα και δεν δουλεύει κάποιος είναι πολύ δύσκολο να παρει και να περάσει 3 θεματικές ενότητες για να το τελειώσει σε 4 χρόνια.

Απ'την άλλη υπάρχουν ξένα πανεπιστήμια I think που μπορείς να πάρεις πτυχίο σε 3 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Niiikoc είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το αναλυτικό μήνυμα σου.

Όπως επιβεβαιώνεις και εσύ μαζί με τα άλλα παιδιά θέλει πολλά μαθηματικά και καλές γνώσεις για να το τελειώσεις.

Επίσης, ένας προβληματισμός μου είναι τα 6 χρόνια (ανά 2 θεματικές ενότητες τον χρόνο) είναι επίφοβα και αβέβαια μακροπρόθεσμα θα έλεγα. 

Με όσα έχω διαβάσει για το ΕΑΠ και τον τομέα της πληροφορικής τις τελευταίες μέρες αρχίζω να πιστεύω ότι ακόμη κι αν είχε την οικονομική δυνατότητα και δεν δουλεύει κάποιος είναι πολύ δύσκολο να παρει και να περάσει 3 θεματικές ενότητες για να το τελειώσει σε 4 χρόνια.

Απ'την άλλη υπάρχουν ξένα πανεπιστήμια I think που μπορείς να πάρεις πτυχίο σε 3 χρόνια. 

Όντως, στην Ελλάδα υπάρχουν ιδιωτικές σχολές, που συνεργάζονται με  ξένα πανεπιστήμια και δίνουν Bachelor, σε τιμές παραπλήσιες του ΕΑΠ, αλλά αρκετά ευκολότερες, κυρίως γιατί δεν είναι Επιστήμη Υπολογιστών, αλλά προγραμματισμός Υπολογιστών, κυβερνοασφάλεια, προγραμματισμός βιντεοπαιχνιδιών κτλ. Έτσι αντί να επικεντρωθείς στην επιστήμη, επικεντρώνεσαι στις εφαρμογές της πληροφορικής και μπορείς να κάνεις χρήση των γνώσεων και της εμπειρίας που ήδη έχεις. Κάτι σαν τις διαφορές ΑΕΙ / ΤΕΙ, που εκνευρίζει συχνά τους αποφοιτους ΤΕΙ (ΑΤΕΙ), αλλά έτσι είναι.

Μπορείτε να ανοίξετε ένα νήμα, για να συζητήσετε για αυτές τις σχολές.
 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...