Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους. Εχω το Η267Ν απο vodafone, και ενώ μπαίνω σαν root, στο μενού Maintenance & Diagnosis, δεν υπάρχει η επιλογή Ethernet Wan για να επιλέξω να πάρω ιντερνετ απο την Lan4. Μπορεί κάποιος να ελέγξει αν υπάρχει αυτή η επιλογή στο μηχάνημα με firmware nova; Η αν κάποιος έχει stock firmware ή μπορεί να κάνει backup configuration στο δικό του (αν έχει τις επιλογές που προανέφερα) και να μου το στείλει με κάποιο τρόπο; Παιδιά εψαξα παντού, έχω 2 τέτοια μηχανάκια που τα χρειάζομαι επειγόντως να δουλέψουν με Ethernet Wan, και η voda το έχει απενεργοποιήσει! Ελεος δηλ.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, έχω το ΖΤΕ Η267Ν από ΝΟVA σε VDSL50 το οποίο το πλήρωσα 20 ευρώ όταν έκανα αναβάθμιση από 24ρι ADSL ενάμιση χρόνο πριν. Έχω πάρα πολλές αποσυνδέσεις στο Wi-fi. Χάνεται για 4-5 λεπτά και επανέρχεται. Η γραμμή είναι μία και συνδέεται με splitter με το τηλέφωνο. Είναι τηλεφωνία, ίντερνετ και τηλεόραση. Πρόσφατα άλλαξε ηλεκτρολόγος το παλιό καλώδιο της γραμμής με τηλεφωνικό, στην αρχή το ίντερνετ πήγαινε καλά, μετά άρχισε πάλι τις αποσυνδέσεις. Κάλεσα τεχνικό, ήρθε, στην αρχή μου είπε φταίει το ρουτερ  να το αλλάξω, μετά το αλλάζει λέει καλό είναι το ρουτερ.. στο 13831 μου είπαν να αλλάξω το splitter.. Ο τεχνικός βρήκε το καλώδιο λίγο λεπτό και το ενίσχυσε στην πρίζα και μετά έφυγε. Οι αποσυνδέσεις παραμένουν. Μπουκώνει, χάνεται το ασύρματο και μετά από ώρα επανέρχεται. Από έξω η γραμμή είναι καθαρή και παίρνω αρκετή ταχύτητα. 

Ερώτηση: αξίζει να ζητήσω το ΖΤΕ Η288Α; Να αγοράσω έξτρα ρουτερ; από σετάρισμα ρουτερ είμαι άσχετος δεν γνωρίζω. 

Ίντερνετ χρειάζομαι για ένα λαπτοπ με Wifi6, έναν σταθερό pc, μια κονσόλα και τα κινητά. Όλα ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα, έχω το ΖΤΕ Η267Ν από ΝΟVA σε VDSL50 το οποίο το πλήρωσα 20 ευρώ όταν έκανα αναβάθμιση από 24ρι ADSL ενάμιση χρόνο πριν. Έχω πάρα πολλές αποσυνδέσεις στο Wi-fi. Χάνεται για 4-5 λεπτά και επανέρχεται. Η γραμμή είναι μία και συνδέεται με splitter με το τηλέφωνο. Είναι τηλεφωνία, ίντερνετ και τηλεόραση. Πρόσφατα άλλαξε ηλεκτρολόγος το παλιό καλώδιο της γραμμής με τηλεφωνικό, στην αρχή το ίντερνετ πήγαινε καλά, μετά άρχισε πάλι τις αποσυνδέσεις. Κάλεσα τεχνικό, ήρθε, στην αρχή μου είπε φταίει το ρουτερ  να το αλλάξω, μετά το αλλάζει λέει καλό είναι το ρουτερ.. στο 13831 μου είπαν να αλλάξω το splitter.. Ο τεχνικός βρήκε το καλώδιο λίγο λεπτό και το ενίσχυσε στην πρίζα και μετά έφυγε. Οι αποσυνδέσεις παραμένουν. Μπουκώνει, χάνεται το ασύρματο και μετά από ώρα επανέρχεται. Από έξω η γραμμή είναι καθαρή και παίρνω αρκετή ταχύτητα. 

Ερώτηση: αξίζει να ζητήσω το ΖΤΕ Η288Α; Να αγοράσω έξτρα ρουτερ; από σετάρισμα ρουτερ είμαι άσχετος δεν γνωρίζω. 

Ίντερνετ χρειάζομαι για ένα λαπτοπ με Wifi6, έναν σταθερό pc, μια κονσόλα και τα κινητά. Όλα ασύρματα.

και εγώ μια παρόμοια κατασταση....

μου λέγανε τα ιδια ... σπλιτερ... εσωτερικος θορυβος απο τα τηλεφωνα.... κλπ κλπ

 

Τωρα...λανα δυο μερες ... εβαλα το 288 .... και το παρακολουθω...

κανει και αυτο ομως κατι περιεργα κρεμασματα ....

Αβυσος η ψυχη της συνδεσης ιντερνετ.....

 

θα δουμε.....

 

Επεξ/σία από adminaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα θέλω να συνδέσω το H267N με το H267A με ethernet και με το δεύτερο να έχω wifi.

Από LAN έξοδο του H267N φεύγει ethernet καλώδιο στην WAN του H267A. To H267A τώρα πλέον το broadband λαμπάκι του παραμένει πράσινο συνέχεια αλλά το λαμπάκι του internet κόκκινο (προφανώς θέλει ρύθμιση).

Έχω και στα 2 router root acces (κωδικούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας,
Ξεθάβω το θέμα γιατι ηθελα να κανω μία ερώτηση σχετικα με την προσβαση μου στο ZXHN H267N της Nova
Λειτουργεί σαν Bridge στο οποιο συνδέετεαι σε ενα USG 
To Modem της Nova εχει δίκτυο 192.168.2.1 το USG το οποιο κανει το route εχει 192.168.1.1 με ipv4 connection ->PPPoE

Θελω ομως με καποιο τρόπο αν ειμαι στο δίκτυο 192.168.1.x να βλεπω και το Nova Modem με IP 192.168.2.1 τι ρυθμιση πρεπει να κανω και σε ποια συσκευή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσεις στο ίδιο interface του USG που χρησιμοποιείται ως WAN, μια επιπλέον ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το ZTE, μαζί με μάσκα υποδικτύου και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 12:53 ΠΜ, jkoukos είπε

Θα δώσεις στο ίδιο interface του USG που χρησιμοποιείται ως WAN, μια επιπλέον ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το ZTE, μαζί με μάσκα υποδικτύου και τίποτα άλλο.

Καλησπέρα, Δεν το πολυ κατάλαβα Θα πρεπει να κανω ενέργειες στο USG η στο ΖΤΕ? 
Sto zte το USG παιρνει την ip 192.168.2.2
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο USG. Μόνο αυτό είναι κανονικό router και μπορεί να έχει 2 ή περισσότερες διευθύνσεις στο ίδιο interface. Δες ένα παράδειγμα.

https://websitemigrationguides.com/guide.php?migrate=13

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jkoukos είπε

Στο USG. Μόνο αυτό είναι κανονικό router και μπορεί να έχει 2 ή περισσότερες διευθύνσεις στο ίδιο interface. Δες ένα παράδειγμα.

https://websitemigrationguides.com/guide.php?migrate=13

Χιλια ευχαριστώ!
Εντομεταξει τύχαινε και ηταν ακομη και οι IP's ιδιες , απλα εκανα ενα copy paste χαχαχα.
Παρεπιπτόντως μιλησα με την UBNT και υποτίθεται με παρέπεμψαν και σε ειδικό στα δύκτια τρομάρα τους για να μου πεί απλα οτι δεν γίνεται και οτι πρεπει αναγκαστικα το τερματικο να είναι στο ίδιο φυσικο δίκτυο με το ISP Modem........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη ότι αν έτρεξες μόνον τις εντολές μέσω SSH, σε περίπτωση αναβάθμισης του USG ή επανεκκίνησης, θα χαθούν οι ρυθμίσεις και θα πρέπει πάλι να τις περάσεις.

Λύση σε αυτό όπως αναφέρει στο τέλος ο οδηγός είναι να τις αποθηκεύσεις σε συγκεκριμένο αρχείο ρυθμίσεων στον controller (είτε αυτός είναι σε Cloud Key είτε σε PC). Οδηγίες για το αρχείο ρυθμίσεων δίνει η εταιρεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...