Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Να απαγορευτεί η πώληση κανονικών και ηλεκτρονικών τσιγάρων. Αμέσως θα μειωθούν κατακόρυφα οι παθήσεις και οι θάνατοι. Δεν θα μας λείπει κάτι που δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ. Δηλαδή αν δεν υπήρχε τσιγάρο δεν θα είμασταν ευτυχισμένοι;

Το τσιγάρο δεν είναι δικαίωμα. Από την στιγμή που καπνίζεις όπου να ναι και κάνεις τους άλλους παθητικούς καπνιστές, και στοιχίζεις στα ασφαλιστικά ταμεία, δεν είναι δικαίωμα.

Εγω λέω να απαγορευτεί και η πώληση φρέσκιας τροφής. Μια χαρα είναι και η κονσέρβα. Εξάλλου αν δεν έχουμε δοκιμάσει φρέσκια τροφή που θα ξέρουμε ότι μας λείπει.

το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα και οτιδήποτε έχει συμβάλει στην εξέλιξη της ανθρωπότητας.

Ας πούμε ο προπάππους μου που έκανε 5 ώρες για να πάει στο χωράφι δεν του έλειπε το αμάξι αφού δεν το είχε δοκιμάσει. Οπότε πέθανε ευτυχισμένος στα 50 του απο γεράματα λόγω της κόπωσης που είχε μαζέψει.

με την ίδια λογική πάνε όλα.

Συμπέρασμα?? Φίλε ξανα πήγαινε στα δέντρα πάνω να τρως καρπούς. αν δεν έχεις δοκιμάσει να κουνήσεις τον αντίχειρα και να εξελιχθείς που θα ξέρεις ότι σου λείπει η πρωτεϊνη.

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Εγω λέω να απαγορευτεί και η πώληση φρέσκιας τροφής. Μια χαρα είναι και η κονσέρβα. Εξάλλου αν δεν έχουμε δοκιμάσει φρέσκια τροφή που θα ξέρουμε ότι μας λείπει.

το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα και οτιδήποτε έχει συμβάλει στην εξέλιξη της ανθρωπότητας.

Ας πούμε ο προπάππους μου που έκανε 5 ώρες για να πάει στο χωράφι δεν του έλειπε το αμάξι αφού δεν το είχε δοκιμάσει. Οπότε πέθανε ευτυχισμένος στα 50 του απο γεράματα λόγω της κόπωσης που είχε μαζέψει.

με την ίδια λογική πάνε όλα.

Συμπέρασμα?? Φίλε ξανα πήγαινε στα δέντρα πάνω να τρως καρπούς. αν δεν έχεις δοκιμάσει να κουνήσεις τον αντίχειρα και να εξελιχθείς που θα ξέρεις ότι σου λείπει η πρωτεϊνη.

Fuck logic. Το γεγονός ότι όλα όσα είπες βοηθούν την ανθρωπότητα, ενώ το τσιγάρο καθόλου και κάνει μόνο κακό, δεν σου κάνει κάποια διαφορά; Κόψε το τσιγάρο γιατί άρχισε να σε επηρεάζει πολύ....

Εγώ είπα ότι δεν θα μας λείπει κάτι που δεν έχουμε δοκιμάσει, το οποίο ισχύει για πολλά και καλά πράγματα, επειδή αυτό είναι κάτι το οποίο κάνει κακό. Οπότε αν απαγορευτεί τελείως δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το αντίθετο. Αν απαγορευτεί η φρέσκια τροφή θα υπάρχει πρόβλημα υγείας, αν απαγορευτεί το αμάξι θα καταρρεύσει ο πολιτισμός. Ελπίζω να κατάφερα να βάλω την λογική σου λειτουργία...

Μου αρέσει όμως, που ενώ λες κάτι τόσο παράλογο, μιλάς και προσβάλλεις χωρίς να σε έχω προσβάλλει και υποτιμάς την νοημοσύνη του άλλου.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Fuck logic. Το γεγονός ότι όλα όσα είπες βοηθούν την ανθρωπότητα, ενώ το τσιγάρο καθόλου και κάνει μόνο κακό, δεν σου κάνει κάποια διαφορά; Κόψε το τσιγάρο γιατί άρχισε να σε επηρεάζει πολύ....

Νομίζω δεν ανέφερα πουθενά για τσιγάρο και άτμισα.

Αυτό που σχολιάζω είναι η λογική ότι δεν μας λείπει ότι δεν έχουμε. Μάθε να διαβάζεις

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το ηλεκτρονικο εμενα με εσωσε(καπνιζα επι 20 χρονια και τα τελευταια χρονια καπνιζα σταθερα 2- 3 πακετα την ημερα).με ένα χρονο ηλεκτρονικο και με γευσεις γλυκες σιχαθηκα το τσιγαρο και την βρωμα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Νομίζω δεν ανέφερα πουθενά για τσιγάρο και άτμισα.

Αυτό που σχολιάζω είναι η λογική ότι δεν μας λείπει ότι δεν έχουμε. Μάθε να διαβάζεις

Μάθε να καταλαβαίνεις. Το επιχείρημα αυτό πάει σε συνδυασμό με το ότι κάτι κάνει ΜΟΝΟ κακό. Και το επιχείρημα είναι (μπας και το καταλάβεις) ότι αφού κάτι κάνει μόνο κακό και αφού δεν θα μας λείπει αν δεν το ξέρουμε, ας το απαγορεύσουμε τελείως...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, delpiero7 είπε

παντως το ηλεκτρονικο εμενα με εσωσε(καπνιζα επι 20 χρονια και τα τελευταια χρονια καπνιζα σταθερα 2- 3 πακετα την ημερα).με ένα χρονο ηλεκτρονικο και με γευσεις γλυκες σιχαθηκα το τσιγαρο και την βρωμα του.

οχι φίλε. Αν δεν είχε βγει το τσιγάρο δεν θα καπνιζες. Αν δεν είχε βγει το ηλεκτρονικο όμως και συνέχιζε να βγαίνει το κανονικό, δεν θα άτμιζες και δεν θα ήταν η υγεία σου καλύτερη σε σχεση με το να καπνίζεις. Τώρα αν επειδή τα υγρά ακόμα και τον εξοπλισμό (αν έχεις γνώσεις) μπορείς να τα φτιάξεις μονος σου, ενώ το τσιγάρο το ελέγχουν 5 παγκόσμια μονοπώλια δεν έχει καμία αξία.

Γιατί ως γνωστόν η γλυκερίνη που υπάρχει σε άπειρες τροφές, η προπυλενογλυκόλη που υπάρχει στα καλλυντικά που βάζουμε στις μούρες μας και τα αρώματα ζαχαροπλαστικής είναι χειρότερα απο το τσιγάρο. Και ναι προφανώς η νικοτίνη είναι τοξική. Αλλά είναι το μόνο τοξικό που έχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Και μην ακούσω για κάποιον που έχει αλλεργία στη γλυκερίνη γιατί η απάντηση είναι να απαγορευτούν τα φυστίκια επειδή άπειρος κόσμος έχει αλλεργία σε αυτά.

Και προφανώς το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πιο βλαβερό απο το να μην έκανες τπτ που να έχει σχέση με νικοτίνη. Αλλά είναι πολύ πολύ καλύτερο από προιόντα καπνού.

Και έχω βαρεθεί όλα αυτά περί γνωστός - γνωστού και φίλος και γιατρός μου είπε-έπαθε-έρανε.

Αν έχει βγει έρευνα πραγματικά θέλω να την διαβάσω. Αλλά όχι του στυλ μου είπε ένας που ξέρει. ΜΕΛΕΤΗ

 

Επεξ/σία από kwnssk
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθισα διάβασα 8 σελίδες.

Διάβασα τα εξής μαργαριτάρια:

  1. Το ΗΤ είναι πιο εύκολα προσβάσιμο από το ΣΤ.
  2. Το ΗΤ είναι το ίδιο επιβλαβές ίσως και περισσότερο απο το ΣΤ.
  3. Το ΗΤ κάνει κακό στην ανθρωπότητα.
  4. Ή κάπνισε ΣΤ ή κόφτο. Το ΗΤ είναι ημίμετρο.

κλπ.

To HT είναι εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης και όχι μέθοδος διακοπής.

Το αν σταδιακά μειώνεις την περιεκτικότητα νικοτίνης των υγρών αναπλήρωσης και καταλήγεις να το κόβεις, είναι άλλο κεφάλαιο.

 

Ακριβώς επειδή αποδεδειγμένα είναι 99% λίγότερο επιβλαβές από το ΣΤ, για αυτό καταπολεμάται από τις καπνοβιομηχανίες, πόσο μάλλον από την πατρίδα του Marlboro (Philip Morris, USA) και κυβερνήτη τον Donald.

 

Όσο για την προσβασιμότητα, τράβα σε ένα περίπτερο στην Καρπενήσι και ζήτα Υγρό Αναπλήρωσης Ηλεκτρονικού Τσιγάρου. Αν δε σε στείλει σε κάβα, θα σε στείλει στο Φαρμακείο της περιοχής. (True story)

 

ΣΤ = Συμβατικό τσιγάρο (Πακέτο, Στριφά, iQuos)

HT = Ηλεκτρονικό τσιγάρο (Ατμοποιητής με χρήση ΥΓΡΩΝ αναπλήρωσης με ή χωρίς νικοτίνη)

 

Θέλω να γράψω και άλλα, όμως θα καθίσω να δω πόσο πάτο μπορούμε να πιάσουμε.

 

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Leparte1862 είπε

Μπραβο ...πολυ σωστη κινηση!!! Γνωστος μου επαθε μεγαλο θεμα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!!! Δεν ειναι τοσο αθωα οσω λενε !! 

Και οι γνωστοί μου από τα 15 κατεβάζουν μπουκάλια μέρα παρά μέρα όπου μέχρι τα 40 εάν δεν έχουν πάθει καρκίνο στο πάγκρεας θα έχουν τόσα άλλα προβλήματα που θα εύχονται να είχαν καρκίνο άλλα οκ επιλογές είναι. Δεν είναι τόσο αθώα όσο λένε τα μπακαρντάκια με κόκο κόλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν απαγορεύουν τότε και τα συμβατικά τσιγάρα? Α ναι, γιατί οι καπνοβιομηχανίες κάνουν κουμάντο. Και γιατί απαγόρευσαν το ηλεκτρονικό? Α ναι, γιατί οι καπνοβιομηχανίες κάνουν κουμάντο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι εντελώς λάθος το να προσπαθούμε να αποδείξουμε αν το άτμισμα κάνει κακό ή όχι.

Εδώ το θέμα μας είναι οι δραστηριότητες που κάνουμε όταν είμαστε μαζί με άλλο κόσμο και που πιθανόν να ενοχλούν τους άλλους. Το αν κάποιος πρέπει να καπνίζει ή να ατμίζει είναι καθαρά δικό του θέμα και δεν μας πέφτει λόγος (αν πρόκειται για ενήλικα)... 

Ειδικά με τους "κάγκουρες του ηλεκτρονικού τσιγάρου" (δικός μου όρος) και τις αυτοσχέδιες κατασκευές τους που σε κάθε παφ δημιουργούν σύννεφο 5 κυβικών μέτρων, να με συγχωρείτε αλλά δεν έχω καμία διάθεση να το υποστώ αυτό ενώ βρίσκομαι δίπλα τους... 

Στο γενικότερο θέμα της απαγόρευσης πώλησης όμως νομίζω πως διαφωνώ, γιατί τότε θα έπρεπε να απαγορευτεί η πώληση σε οτιδήποτε κάνει κακό στην υγεία (κανονικά τσιγάρα, ποτά, κλπ). 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kwnssk είπε

οχι φίλε. Αν δεν είχε βγει το τσιγάρο δεν θα καπνιζες. Αν δεν είχε βγει το ηλεκτρονικο όμως και συνέχιζε να βγαίνει το κανονικό, δεν θα άτμιζες και δεν θα ήταν η υγεία σου καλύτερη σε σχεση με το να καπνίζεις. Τώρα αν επειδή τα υγρά ακόμα και τον εξοπλισμό (αν έχεις γνώσεις) μπορείς να τα φτιάξεις μονος σου, ενώ το τσιγάρο το ελέγχουν 5 παγκόσμια μονοπώλια δεν έχει καμία αξία.

Γιατί ως γνωστόν η γλυκερίνη που υπάρχει σε άπειρες τροφές, η προπυλενογλυκόλη που υπάρχει στα καλλυντικά που βάζουμε στις μούρες μας και τα αρώματα ζαχαροπλαστικής είναι χειρότερα απο το τσιγάρο. Και ναι προφανώς η νικοτίνη είναι τοξική. Αλλά είναι το μόνο τοξικό που έχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Και μην ακούσω για κάποιον που έχει αλλεργία στη γλυκερίνη γιατί η απάντηση είναι να απαγορευτούν τα φυστίκια επειδή άπειρος κόσμος έχει αλλεργία σε αυτά.

Και προφανώς το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πιο βλαβερό απο το να μην έκανες τπτ που να έχει σχέση με νικοτίνη. Αλλά είναι πολύ πολύ καλύτερο από προιόντα καπνού.

Και έχω βαρεθεί όλα αυτά περί γνωστός - γνωστού και φίλος και γιατρός μου είπε-έπαθε-έρανε.

Αν έχει βγει έρευνα πραγματικά θέλω να την διαβάσω. Αλλά όχι του στυλ μου είπες ένας που ξέρει. ΜΕΛΕΤΗ

http://bfy.tw/OBxg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Είναι εντελώς λάθος το να προσπαθούμε να αποδείξουμε αν το άτμισμα κάνει κακό ή όχι.

Εδώ το θέμα μας είναι οι δραστηριότητες που κάνουμε όταν είμαστε μαζί με άλλο κόσμο και που πιθανόν να ενοχλούν τους άλλους. Το αν κάποιος πρέπει να καπνίζει ή να ατμίζει είναι καθαρά δικό του θέμα και δεν μας πέφτει λόγος (αν πρόκειται για ενήλικα)... 

Ειδικά με τους "κάγκουρες του ηλεκτρονικού τσιγάρου" (δικός μου όρος) και τις αυτοσχέδιες κατασκευές τους που σε κάθε παφ δημιουργούν σύννεφο 5 κυβικών μέτρων, να με συγχωρείτε αλλά δεν έχω καμία διάθεση να το υποστώ αυτό ενώ βρίσκομαι δίπλα τους... 

Φίλε μου ο κάγκουρας είναι πάντα κάγκουρας και το δείχνει με κάθε ευκαιρία.

Αν δεν το κάνει με το σύννεφο που λες, θα το κάνει με το φτιαγμένο παπί, θα το κάνει με το ηχοσύστημα στο καγκουροάμαξο του, θα το κάνει με το τζιν που το φοράει μέχρι το γόνατο λες και εγω πρέπει να δω τα @@ πρωι πρωι. Μπορεί να το κάνει και με όλα τα παραπάνω. Το να βγάλει το πολύ ντουμάνι μέσα στις μούρες κόσμου είναι απλά ένα μέσο για να μας δείξει το πόσο κάγκουρας είναι

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αχου το βρε.. Είναι και έξυπνος. Στείλε την μελέτη που λέει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πιο βλαβερό απο το κανονικό τσιγάρο. Και όχι έρευνες που λένε ότι η νικοτίνη είναι βλαβερή. ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ. Και επίσης όχι έρευνες που λένει ότι ΜΠΟΡΕΙ το ένα ΜΠΟΡΕΙ το άλλο, και θα πρέπει να το μελετήσουμε στο μέλλον για να βγάλουμε συμπέρασμα. Γιατι και εγώ ΜΠΟΡΕΙ να είμαι απόγονος του SUPERMAN αλλά θα το μελετήσουμε στο μέλλον για το πόσο ισχύει.

 

Επεξ/σία από kwnssk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Φίλε μου ο κάγκουρας είναι πάντα κάγκουρας και το δείχνει με κάθε ευκαιρία.

Αν δεν το κάνει με το σύννεφο που λες, θα το κάνει με το φτιαγμένο παπί, θα το κάνει με το ηχοσύστημα στο καγκουροάμαξο του, θα το κάνει με το τζιν που το φοράει μέχρι το γόνατο λες και εγω πρέπει να δω τα @@ πρωι πρωι. Μπορεί να το κάνει και με όλα τα παραπάνω. Το να βγάλει το πολύ ντουμάνι μέσα στις μούρες κόσμου είναι απλά ένα μέσο για να μας δείξει το πόσο κάγκουρας είναι

Αχου το βρε.. Είναι και έξυπνος. Στείλε την μελέτη που λέει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πιο βλαβερό απο το κανονικό τσιγάρο.

Δεν σε είδα να ζητάς συγνώμη πριν για το προσβλητικό τρόπο που μίλησες. Και έκανες γαργάρα όταν κατάλαβες ότι έκανες λάθος που μου την έλεγες. Γενικά έχεις μεγάλη αγένεια στον τρόπο που γράφεις. Αναρωτιέμαι αν το ίδιο κάνεις όταν μιλάς πρόσωπο με πρόσωπο.

Δεν ζήτησες μελέτη αν είναι πιο βλαβερό από το κάπνισμα. Σίγουρα δεν είναι. Ζήτησες μελέτες για το τι παθαίνεις....

edit: κοιτάζοντας τις αγγελίες σου εξηγούνται πολλά πράγματα.

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι ατμιστες ξερουμε από τι έχουμε γλιτώσει (35 χρόνια καπνίζα) αφήστε τους άλλους στην άγνοια τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτη διαμάχη μεταξύ καπνιστών απλού τσιγάρου και ηλεκτρονικού 😊. Και καπνιστής να μην είσαι μάλλον εύκολα καταλαβαίνεις ότι το δεύτερο είναι λίγο καλύτερο του πρώτου, όχι βέβαια ότι αν βάλεις full νικοτίνη και δεν μειωθεί ποτέ είναι και τίποτα καλό. US τώρα μόλις απαγορευτεί κάτι τέρμα, είτε σωστό είτε λάθος, είτε συμφέροντα θα εφαρμοστεί ο νόμος. 

Πάμε τώρα στην ουσία... Ελλάδα, η μοναδική (χωρίς υπερβολή) ευρωπαϊκή χώρα που ακόμα κόσμος καπνίζει μέσα και γράφουν όλοι το νόμο! Συμπεριλαμβάνω και χώρες ανατολικής Ευρώπης. Η μοναδική χώρα που και έξω καπνίζει κόσμος σε μαγαζιά δίπλα σε παιδιά ή κόσμο που τον ενοχλεί (απλό ή ηλεκτρονικο) και αμα πεις και κάτι βρίσκεις το μπελά σου. Οπουδήποτε αλλού φεύγεις από το μαγαζί είτε με ευγενικό τρόπο είτε όχι. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...