Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, georgeole said:

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αυτά τα είχα υπόψη κι εγώ. Έλεγα μήπως είχαν κανένα μοντέλο για 1000άρα και οι υπόλοιπες δημοκρατικές δυνάμεις, πχ TP-LINK, ASUS, LINNKSYS, κάποια πιο οικονομική πρόταση της ανθρωπιάς.

Και η Tp link νομιζω εβγαζε.παντως υπαρχει και spa adapter αν δεν θες να παρεις Modem,router. kai η asus βγαζει αλλα δεν θα ειναι φτηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@poulinosΑυτός είναι ένας απίστευτα κατατοπιστικός οδηγός… Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο δημιουργό… μας άνοιξε τα μάτια ! Μια ερώτηση σχετικά με την S0 θύρα ! Έχω ISDN γραμμή στο γραφείο και μου είχαν στείλει το κλασικό το Oxygen το Router απο COSMOTE με την κόκκινη BRI θύρα στην οποία κούμπωσε το τηλεφωνικό κέντρο… Σε λίγες μέρες θα μεταφέρω το 7590 απο το σπίτι στο γραφείο. (Θα μου στείλουν και κωδικους VOIP) Στο γραφείο έχω ένα Avaya IP Office 500 V2 το οποιο δεν έχω ιδέα πως παραμετροποιείται. Μου το παραμετροποίησαν απο εκεί που το αγόρασα το 2015. Η ερώτηση είναι όταν θα βάλω το Fritz, θα κουμπώσω απευθείας το τηλεφωνικό κέντρο της AVAYA πάνω στην S0 ISDN του FritzBox 7590 και μετά θα το προσθέσω σαν ISDN συσκευή απο το Add Telephony Device ? Θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο ? Είναι Plug & Play αυτό το Setup ή θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι μέσα στη διαχείριση του τηλεφωνικού κέντρου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 27/07/2023 at 20:09, LionRulesGR said:

@poulinosΑυτός είναι ένας απίστευτα κατατοπιστικός οδηγός… Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο δημιουργό… μας άνοιξε τα μάτια ! Μια ερώτηση σχετικά με την S0 θύρα ! Έχω ISDN γραμμή στο γραφείο και μου είχαν στείλει το κλασικό το Oxygen το Router απο COSMOTE με την κόκκινη BRI θύρα στην οποία κούμπωσε το τηλεφωνικό κέντρο… Σε λίγες μέρες θα μεταφέρω το 7590 απο το σπίτι στο γραφείο. (Θα μου στείλουν και κωδικους VOIP) Στο γραφείο έχω ένα Avaya IP Office 500 V2 το οποιο δεν έχω ιδέα πως παραμετροποιείται. Μου το παραμετροποίησαν απο εκεί που το αγόρασα το 2015. Η ερώτηση είναι όταν θα βάλω το Fritz, θα κουμπώσω απευθείας το τηλεφωνικό κέντρο της AVAYA πάνω στην S0 ISDN του FritzBox 7590 και μετά θα το προσθέσω σαν ISDN συσκευή απο το Add Telephony Device ? Θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο ? Είναι Plug & Play αυτό το Setup ή θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι μέσα στη διαχείριση του τηλεφωνικού κέντρου ?

sorry για το delay. η bri απο το τηλεφωνικο κεντρο θα παει πανω στο fritz.αυτο ειναι το ευκολο. τα νουμερα θα πρεπει να σεταριστουν στην bri οπως εγινε και στο gennet(Oxygen).

στο κεντρο λογικα δεν θα χρειαστει να αλλαχτει κατι. οταν σεταρεις τα νουμερα στο fritz οσο θυμαμαι θα σε ρωτησει που θα γινουν assign.πχ σε bri ,fxs,dect. οποτε θα παιξει ευκολα. απλα οταν το βαλεις δοκιμασε εισερχομενες και εξερχομενες. το fritzbox δεν εχω δει να εχει να ορισεις για l1 και l2 ουτε για significant number(digits) δεν θυμαμαι πως το αναφερει δηλαδη ποσα ψηφια να περιμενει το router απο το κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 02/11/2023 at 21:01, poihths said:

γνωρίζει κανείς αν το fritzbox υποστηρίζει πάνω από 1 κανάλια φωνής; και αν ναι πόσα;

 

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7590/421_Maximum-number-of-calls-over-the-FRITZ-Box/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, poulinos said:

σε ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν ο ΟΤΕ σε bussiness σύνδεση το παρέχει; Με ενδιαφέρει να το "παντρέψω" με business πακέτο ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/11/2023 at 20:42, poihths said:

σε ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν ο ΟΤΕ σε bussiness σύνδεση το παρέχει; Με ενδιαφέρει να το "παντρέψω" με business πακέτο ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής. 

αν εννοεις αν το δινει λιγο σε νοιαζει.το αγοραζεις και απο το εμποριο.τα στοιχεια θα στα δωσει.δεν ξερω αν βαζει limit στα καναλια φωνης ή αν θα σε αφησει να ανοιξεις οσα θες.πχ η nova το ρυθμιζε στο cpe ποσα ειναι τα max calls

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poihths είπε

σε ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν ο ΟΤΕ σε bussiness σύνδεση το παρέχει; Με ενδιαφέρει να το "παντρέψω" με business πακέτο ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής. 

Μπα, δεν έχεις θέμα. Ή το αγοράζεις από το εμπόριο και σου δίνει η Cosmote τους κωδικούς ή το αγοράζεις από την ίδια την Cosmote και τα πάντα είναι ενσωματωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια ερωτηση..

θα κανω μεταφορά σε κοσμοτε κ το παιδί που ήρθε μου ζήτησε EAN Number για να ενεργοποιήσει την γραμμή.

Δεν το βλέπω κάπου πάνω στο 7530, υπήρχε μόνο στο κουτί ;

μηπως υπάρχει άλλος τρόπος γιατί το κουτί αγνοείται ; 
ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα cisco ip τηλέφωνο (7940 με SIP firmware) μπορεί να δουλέψει πάνω σε fritz μόνο ως VOIP ή μπορεί να έχει και τον αριθμό της σταθερής γραμμής Cosmote? 

Επεξ/σία από taskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/11/2023 at 21:55, georgeole said:

Μπα, δεν έχεις θέμα. Ή το αγοράζεις από το εμπόριο και σου δίνει η Cosmote τους κωδικούς ή το αγοράζεις από την ίδια την Cosmote και τα πάντα είναι ενσωματωμένα.

δεν χρειαζεται να του δωσουν κωδικους.θα παιξει η τηλεφωνια .στην χειροτερη απλα παιρνει τηλεφωνο και το φτιαχνουν την πρωτη φορα.

On 08/11/2023 at 14:31, jordan4 said:

Καλησπέρα παιδιά μια ερωτηση..

θα κανω μεταφορά σε κοσμοτε κ το παιδί που ήρθε μου ζήτησε EAN Number για να ενεργοποιήσει την γραμμή.

Δεν το βλέπω κάπου πάνω στο 7530, υπήρχε μόνο στο κουτί ;

μηπως υπάρχει άλλος τρόπος γιατί το κουτί αγνοείται ; 
ευχαριστω!!

το Fritz θα παιξει στην γραμμη και το μονο που ισως χρειαστει ειναι να παρεις τηλεφωνο για να σεταρουν την τηλεφωνια.δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το ean number.εκτος αν ηθελε serial number που παλι δεν βρισκω λογο (εκτος αν ηθελε να το περασει στην "βαση" ωστε με το που το βαλεις πανω να σου σεταρει τα παντα αυτοματα. (zero touch ) αντι για One touch. κανονικα παιζει να παρει και μονο του την τηλεφωνια. το internet μπορεις να το σεταρεις και εσυ αφου εχει μεσα profile cosmote.

On 24/11/2023 at 18:13, taskon said:

Καλησπέρα cisco ip τηλέφωνο (7940 με SIP firmware) μπορεί να δουλέψει πάνω σε fritz μόνο ως VOIP ή μπορεί να έχει και τον αριθμό της σταθερής γραμμής Cosmote? 

τα γραψαμε στο γειτονικο Forum :P

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας . Σήμερα έβαλα σε 100αρα ΟΤΕ το fritzbox 7530AX . Με την μια ήρθε το Ίντερνετ αλλά δυστυχώς παιδεύομαι με την τηλεφωνία . Δεν έρχεται με τίποτα το τηλέφωνο . Πηρα και στο support και έχουν δηλώσει βλάβη και περιμένω . Αν ξέρετε καμία λύση θα το εκτιμούσα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, stiliandreas said:

Καλησπέρα σας . Σήμερα έβαλα σε 100αρα ΟΤΕ το fritzbox 7530AX . Με την μια ήρθε το Ίντερνετ αλλά δυστυχώς παιδεύομαι με την τηλεφωνία . Δεν έρχεται με τίποτα το τηλέφωνο . Πηρα και στο support και έχουν δηλώσει βλάβη και περιμένω . Αν ξέρετε καμία λύση θα το εκτιμούσα . 

a.firmware update.

β. πριν επαιζε η τηλεφωνια σε αλλο router ή ειναι αλλη γραμμη?

γ.διαλεξες cosmote profile?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, σκεφτομαι να παω στο fritz box 7530 σε γραμμη οτε (οπτικη). Διαβαζω οτι θα συντονισει σχετικα ευκολα και μονο του επειδη ομως εχει μια θυρα για συνδεση τηλεφωνου θελω την βοηθεια σας για το πως θα συνδεσω και τον συναγερμο. Συνδεση σε ταυ κανει παρεμβολη στην γραμμη. 

Επειδη χρησιμοποιω power lines (tp-link) θα εχει συνεργασια ή οχι?

Επεξ/σία από jogatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, jogatore said:

Καλησπερα, σκεφτομαι να παω στο fritz box 7530 σε γραμμη οτε (οπτικη). Διαβαζω οτι θα συντονισει σχετικα ευκολα και μονο του επειδη ομως εχει μια θυρα για συνδεση τηλεφωνου θελω την βοηθεια σας για το πως θα συνδεσω και τον συναγερμο. Συνδεση σε ταυ κανει παρεμβολη στην γραμμη. 

Επειδη χρησιμοποιω power lines (tp-link) θα εχει συνεργασια ή οχι?

ta powerlines θα παιξουν αλλα δεν ξερω αν θα μπορεις να δωσεις full ταχυτητα εκει που θες λογω της φυσης του powerline.κανονικα  δεν πρεπει να σου κανει παρεμβολη η συνδεση σε ταφ. το εχω δει και παιζει μια χαρα. η αλλη λυση ειναι η γραμμη να μπει πρωτα στον συναγερμο απο το router και μετα απο το router να παει στις υπολοιπες πριζες. δεν θες φιλτρακια σπλιττερακια κτλ αφου παιρνεις απο την Fxs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...