Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, dimitris30 είπε

Προσπαθώ να στείλω με χρεωστική κάρτα visa της Εθνικής στην Revolut και μου ακυρώνει την συναλλαγή...τι μπορει να κάνω λαθος?

προς το παρόν σε εμένα λειτουργεί ΜΟΝΟΝ με Visa Credit της ΕΤΕ, στην αρχή δεχόταν και debit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είχα προβλήματα με την αποστολή χρημάτων στην Revolut. 

Εδώ και δυο εικοσιτετράωρα που προσπαθώ να στειλω από MasterCard εθνικής (αυτή που είχα πάντα) μου κάνει decline. Γνωρίζει κανείς τιποτα πάνω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/07/2019 at 06:59, iYannis said:

προς το παρόν σε εμένα λειτουργεί ΜΟΝΟΝ με Visa Credit της ΕΤΕ, στην αρχή δεχόταν και debit.

 

On 07/07/2019 at 09:42, ares225 said:

Γενικά δεν είχα προβλήματα με την αποστολή χρημάτων στην Revolut. 

Εδώ και δυο εικοσιτετράωρα που προσπαθώ να στειλω από MasterCard εθνικής (αυτή που είχα πάντα) μου κάνει decline. Γνωρίζει κανείς τιποτα πάνω σε αυτό;

 

ενω πριν λιγες μερες δουλευαν ολες οι καρτες της ΕΤΕ (εχω χρεωστικη mastercard, πιστωτικη visa και πιστωτικη mastercard) σημερα κανουν ΟΛΕΣ decline. Άρα πλέον φαντάζομαι μόνο με έμβασμα.

On 03/07/2019 at 10:17, billdanos said:

Αν οι τράπεζες δεν ακολουθήσουν τις εξελίξεις, είναι θέμα χρόνου τα bonus κλπ να δίνονται κάποια στιγμή μέσα από τις ίδιες τις πλατφόρμες που μεσολαβούν για τις συναλλαγές (apple pay, visa, mastercard, κλπ). Και μετά να δεις πως θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν! :p 

Σε άλλα νέα, η χθεσινή ταμίας στο ΑΒ μου ζήτησε να υπογράψω το χαρτάκι του POS γιατί ενώ ήταν ανέπαφη και πάνω απο 25 ευρώ, δεν είδε να ζητάει pin... Στην αρχή γέλασα και είπα να της εξηγήσω αλλά τελικά βαρέθηκα, την κοίταξα μόνο και δεν είπα τίποτα. :)

το ίδιο και σε 2 shell. αν δεν ζητησει PIN πανω απο 25 ευρω νομιζουν ειναι οι παλιες οι μη ανεπαφες καρτες που ζητουσαν υπογραφη (παρολο που πληρωνεις ανεπαφα). 

 

δε φταινε οι υπαλληλοι ετσι μαθανε, ετσι κανουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2019 στις 10:17 ΠΜ, billdanos είπε

Σε άλλα νέα, η χθεσινή ταμίας στο ΑΒ μου ζήτησε να υπογράψω το χαρτάκι του POS γιατί ενώ ήταν ανέπαφη και πάνω απο 25 ευρώ, δεν είδε να ζητάει pin... Στην αρχή γέλασα και είπα να της εξηγήσω αλλά τελικά βαρέθηκα, την κοίταξα μόνο και δεν είπα τίποτα. :)

Δεν γνωρίζουν ότι οι πληρωμές με κινητό δεν ζητούν ποτέ PIN στο POS. Ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι τράπεζες που δεν ενημερώνουν. Και όχι τώρα με το apple pay. Οι ελληνικές τράπεζες έχουν (ή είχαν) εδώ και μερικά χρόνια ηλεκτρονικά πορτοφόλια αλλά ποτέ δεν ενημέρωσαν τους πελάτες τους - καταστήματα πως λειτουργούν. Μεγάλο λάθος.

Έχω "εκπαιδεύσει" όλες τις ταμείες ενός καταστήματος ΑΒ (με google pay). Στην αρχή πριν μήνες εντυπωσιάστηκαν, πλέον τους φαίνεται φυσιολογικό. Επίσης έχω πληρώσει σε Σκλαβενίτη, myMarket, σε φαρμακεία, σε κρεοπωλείο, Pet shop, στον Βενέτη, σε αρκετά καφέ, όλοι εντυπωσιάζονται ή το χουν ξαναδεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα με κάρτα της Εθνικής που είχα φορτίσει με επιτυχία τρεις φορές ήδη και μου την έκανε decline. Πήρα τηλ και μου είπαν έγινε λόγω capitals. Οπότε τώρα πλέον πώς φορτίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2019 στις 9:57 ΜΜ, gRim είπε

Σε ευχαριστώ αλλά νομίζω θα κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με Revolut. Από ότι είδα η Monese δεν προσφέρει κατευθείαν virtual card αλλά πρέπει να περιμένεις να έρθει η φυσική κάρτα για να την προσθέσεις. 

Coming soon :)

Οι κάρτες πλέον είναι δωρεάν για όλους τους χρήστες - στην Ελλάδα παραδίδονται σε 3-5 εργάσιμες ημέρες από την παραγγελία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα αυτόματα μηχανήματα στο μετρό ενώ δέχονται τις ανέπαφες κάρτες στους ειδικούς αισθητήρες που έχουν, δεν δέχονται το apple pay για κάποιο λόγο (ίσως γιατί δεν ζητάει pin). Επικοινωνεί κανονικά με το apple watch, αλλά μετά εμφανίζει μήνυμα πως η συναλλαγή δεν εγκρίθηκε. Στο καπάκι που χρησιμοποίησα την ανέπαφη κάρτα, πέρασε κανονικά. Η συναλλαγή ήταν 30 ευρώ, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι για αγορές απλών εισιτηρίων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Τα αυτόματα μηχανήματα στο μετρό ενώ δέχονται τις ανέπαφες κάρτες στους ειδικούς αισθητήρες που έχουν, δεν δέχονται το apple pay για κάποιο λόγο (ίσως γιατί δεν ζητάει pin). Επικοινωνεί κανονικά με το apple watch, αλλά μετά εμφανίζει μήνυμα πως η συναλλαγή δεν εγκρίθηκε. Στο καπάκι που χρησιμοποίησα την ανέπαφη κάρτα, πέρασε κανονικά. Η συναλλαγή ήταν 30 ευρώ, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι για αγορές απλών εισιτηρίων...

Με ποια κάρτα? Σε μένα δέχεται συναλλαγή με Google Pay & Revolut Visa αλλά όχι Revolut Mastercard! 

Δεν παίζει ρόλο το ότι προσπάθησες με apple pay.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ πάντως είχα πληρώσει κανονικά με Apple Pay σε μηχάνημα του μετρό αλλά για μικρό ποσό

Με Google Pay (το ίδιο δηλαδή με apple pay) έχω αγοράσει και απλό εισιτήριο και κάρτα 30 ημερών που κοστίζει 30 ευρώ. Για τα 30 ευρώ όπως ήταν αναμενόμενο μου ζήτησε ξεκλείδωμα κινητού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Διαδικασία αξιολόγησης της υπηρεσίας apple pay" μπορεί να σημαίνει...
- Διευθυντής: Ρε φιλε τι παίζει με αυτό το απλ πέη;
- Προϋστάμενος: Δεν ξερω, να το κοιτάξουμε ή μπα;
- Διευθυντής: Ξερω γω... googlαρε το εκει περα για να ξέρουμε τι να απαντάμε στους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και εγώ να συνδέσω μία χρεωστική κάρτα MasterCard της εθνικής και απέτυχε. Μάλλον μέσω IBAN μπορούμε να φορτίζουμε τη REVOLUT πλέον. Απ´ότι είδα 1 ευρώ σ όλες τις τράπεζας είναι η προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βοηθαει το apple pay την προστασια των συναλλαγων;

δεν εμφανιζεται η ιδια η καρτα στο τερματικο και κατ’ επεκταση στην τραπεζα που ολοκληρωνει την συναλλαγη;

δηλ δεν εμφανιζονται καθολου στοιχεια του πελατη (οπως αριθμος καρτας, κλπ κλπ) κατα τη συναλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, bjj-p said:

Πως βοηθαει το apple pay την προστασια των συναλλαγων;

δεν εμφανιζεται η ιδια η καρτα στο τερματικο και κατ’ επεκταση στην τραπεζα που ολοκληρωνει την συναλλαγη;

δηλ δεν εμφανιζονται καθολου στοιχεια του πελατη (οπως αριθμος καρτας, κλπ κλπ) κατα τη συναλλαγη;

Κατά τη συναλλαγή το τερματικό βλέπει έναν αριθμό που του στέλνει το Apple Pay και ΔΕΝ είναι ο πραγματικός αριθμός της κάρτας. Η τράπεζα που θα ολοκληρώσει τη συναλλαγή γνωρίζει σε ποια τράπεζα ανήκει η κάρτα σου και τίποτα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...