Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vorlon68 είπε

Μετανοείτε.... ερχετε το τέλος.....

ναι, ενας συνδυασμος αεροψεκασμων και κατακλυσμου 👍

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Twisted_Metal είπε

Ούτε εγώ έχω ξαναδεί τόση βροχή στην Καλλιθέα και έχω μνήμες από αρχές 90.

Σε μερικές φάσεις έκανε στρόβιλους και το νερό έπεφτε σαν να το έριχνε κάποιος με κουβά.

Tοση εντονη βροχη δεν ξερω, αλλα τον ογκο νερου που κατεβαζε η δημοσθενους εγω προσωπικα δεν το εχω δει ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύμα που πέρασε από Αττική κατευθύνεται προς Εύβοια, καλή τύχη στους κατοίκους εκεί με τα καμμένα. 

Η Αττική θα χτυπηθεί πάλι από τα μεσάνυχτα από ένα άλλο κύμα το οποίο τώρα βρίσκεται στο Αιγαίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Κερκυρα υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα... Τα δυσκολα ειναι μπροστα. Για την Αττικη τα πραγματα φαινεται να χειροτερευουν μετα τις 2 τη νυχτα και μεχρι το ξημερωμα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πώς το είπε ο άλλος τις προάλλες; Α ναι, "πρωτοβροχια"....😤

147 χιλιοστα βροχης , ειναι 147 τονοι νερου ανα στρεμμα , ειμαι 50 χρονων παω 51  , τετοια "πρωτοβροχια" πρωτη φορα βλεπω

Επεξ/σία από jimmyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, jimmyl είπε

147 χιλιοστα βροχης , ειναι 147 τονοι νερου ανα στρεμμα , ειμαι 50 χρονων παω 51  , τετοια "πρωτοβροχια" πρωτη φορα βλεπω

Πιο κατανοητο ακομα γινεται αν πουμε λιτρα νερου ανα τετραγωνικο μετρο. Στους Αμπελοκηπους δηλαδη , μεσα σε λιγες ωρες πεσανε 145 λιτρα για καθε τετραγωνικο μετρο. Αν αναλογιστουμε οτι η συγκεκριμενη περιοχη μονο αμπελια/κηπους δεν εχει, παρα μονο τσιμεντο, καταλαβαινει κανεις ποσο επικινδυνη και ανεξελεγκτη ειναι τετοια ποσοτητα νερου.

 

Τους προηγουμενους μηνες επαναλαμβανα οτι η χωρα και ειδικα η Αττικη εχει περασει μια αδιανοητη περιοδο ξηρασιας . Η ξηρασια αυτη σημερα, μεχρι στιγμης, ενδεχομενως να αποδεικνυεται σωτηρια, διοτι τα εδαφη σιγουρα απορροφησαν πολυ νερο πριν κορεστουν. Αλλα μετεωρολογικα θα υπαρξει συνεχεια τις επομενες ωρες, οποτε θελει μεγαλη προσοχη.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, BackFromHell said:

Για την Αττικη τα πραγματα φαινεται να χειροτερευουν μετα τις 2 τη νυχτα και μεχρι το ξημερωμα.

Έχουν γίνει εισηγήσεις για μερική ή ολική απαγόρευση στον Κηφισό αυτές τις ώρες επειδή παίζει να υπάρξει υπερχείλιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, AristidisZ said:

Καλά βρείτε πίνακες με στατιστικά βροχής και μετά ξανά συζητήστε για την σπανιότητα του φαινομένου

 

Τσάμπα κόπος, θα σκάσουν άρθρα σίγουρα τις επόμενες μέρες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά βρείτε πίνακες με στατιστικά βροχής και μετά ξανά συζητήστε για την σπανιότητα του φαινομένου

 

Μην επιμενεις. Τα υψη βροχης που πεσανε σημερα και θα πεσουν τις επομενες ωρες, ειναι σπανια για την Αττικη. Οσο κι αν θες να υποβαθμισεις το φαινομενο για τους δικους σου λογους που λιγο-πολυ οσοι σε παρακολουθουμε στο φορουμ, ξερουμε πού το πας παλι, η συγκεκριμενη κακοκαιρια ειναι απο τις ισχυροτερες των τελευταιων ετων.

Ενδεικτικα θα σου πω, οτι τα υψη βροχης που πεσανε σημερα μεσα σε 8-9 ωρες πχ στους Αμπελοκηπους ισοδυναμουν με τον ΜΟ ολου του Οκτωβρη που ειναι γενικα βροχερος μηνας. Επειδη επικαλεστηκες την στατιστικη. Κατσε να περασει και ο δευτερος γυρος να δουμε πού και κυριως πώς θα σταματησει το κοντερ και τοτε θα λαβεις και πιο πληρη στατιστικα, αν το παραπανω δε σου αρκει.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...