Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Πριν ξεκινησουμε χρηση καλοριφερ, η υγρασια στο σπιτι ηταν καπου στο 70+ οταν εβαζα τον αφυγραντηρα σε λειτουργια. Πλεον 60+ και τον κλεινω στο ~35. Καλος ο καθαρος αερας, αλλα οταν εξω εχει 80 δεν εχει νοημα. Βαζω σε λειτουργια τον αφυγραντηρα και μετα ανοιγω απλα για λιγο 2 παραθυρα και τα κλεινω πριν προλαβει να ανεβει.

Ίσως κάνω λάθος, αλλά 35% είναι πολύ λίγο και όχι και τόσο καλό για την υγεία. Κάπου στο 50% πρέπει να είναι το ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ίσως κάνω λάθος, αλλά 35% είναι πολύ λίγο και όχι και τόσο καλό για την υγεία. Κάπου στο 50% πρέπει να είναι το ιδανικό.

ε τωρα τι δειχνει στον αφυγραντηρα, και αρα γυρω του φανταζομαι. Αυτον εχω και τον κανουμε χρηση σε ~120 τετραγωνικα (αν και συνηθως ειναι κλειστη η πορτα που χωριθζει το σπιτι και δουλευει σε 70 τετραγωνικα που ειναι τα δωματια). Πιστευω οτι δεν ειναι 35 δηλαδη

Τεσπα, φυγαμε οφτοπικ

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Καλοί οι αφυγραντήρες αν και προσωπικά δεν τους θωρώ ως λύση, για μένα το καλύτερο είναι ο σωστός αερισμός του χώρου. Με ένα θερμόμετρο των 5-10 ευρώ που έχει και υγρασιόμετρο ή αν δεν έχουμε συμβουλευόμενοι π.χ. το meteo ή κάποια παρόμοια σελίδα βλέπουμε ποιές ώρες της μέρες υπάρχει στην ατμόσφαιρα χαμηλή υγρασία.

Τότε ανοίγουμε τα παράθυρα για κάποια ώρα να αεριστεί ο χώρος και να φύγει η υγρασία που υπάρχει σε τοίχους ρούχα σκεπάσματα κ.λ.π. Αν μυρίζει σε κάποιους η ντουλάπα ανοίγουμε και τα φύλλα της. Αν κάνει κρύο το συνδυάζουμε με κάποιες εργασίες καθαριότητας. Κανένας αφυγραντήρας όσο ακριβός και να είναι δεν μπορεί να να κάνει όσα θα κάνει ο φυσικός αερισμός του χώρου. Το λέω και θα το λέω πάντα. Ακούτε τα λόγια του γηραιότερου. Τα άλλα να μην ακούτε.🤣

Δυστυχως δεν δουλεύει αυτό το μέτρο. Η υγρασία υπάρχει στην εξωτερική ατμόσφαιρα και μπαίνει στο σπίτι είτε από χαραμαδες παραθύρων και ανοίγματα είτε λόγω κακής υγρομονωσης. Λύση στο θέμα είναι μόνο να τα έχεις κλειστά όλα και να μην ανοίγεις τίποτα μαζί και με αφυγραντήρα αν εισέλθει μέσα. Εγώ το καταλαβαίνω και χωρίς υγρόμετρο πως έξω με μέσα δεν έχει σημαντική διαφορά. 

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

 Αριστείδη δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν μπορείς να γκουγκλάρεις και να διαβάσεις αν δεν πιστεύεις εμένα.Αλλιώς κλείσε παράθυρα πόρτες μέχρι τον Απρίλη που θα ζεστάνει και μετά αναρωτήσου γιατί μυρίζει μούχλα η ντουλάπα τα ρούχα ή το σπίτι και γιατί είναι μαύρο το ταβάνι. Αυτή τη στιγμή έχω δύο υγρασιόμετρα το έξω δείχνει 54 το μέσα 65. Τι νομίζεις ότι γίινεται που έχω ανοιχτά παράθυρα;;;

Δεν θα ανοίξεις το βράδυ π.χ. που έχει 99% υγρασία θα ανοίξεις αυτή τη στιγμή που έχει έξω 55% και φυσάει.

Έχει πολλά αλλά διάβασε εδώ και την παράγραφο 2 και να έχεις υπόψη ότι τα περισσότερα από αυτά τα σχόλια χρηματοδοτούντα από εταιρείες που πουλάνε αφυγραντήρες άρα καταλαβαίνεις τι θα στηρίξουν κυρίως.

Μην επιμένεις αγαπητέ, είναι λάθος αυτό που λες και το έχουμε κανει χωρίς αποτέλεσμα. Αυτο που λες ισχύει για χώρους όπως υπόγεια που μπορεί να εισέρχεται υγρασία από το έδαφος κάτω, εκεί έχει νόημα να υπάρχει ανοιχτή ροή αέρα η και σύστημα αερισμού. Άμα βγει μουχλα τωρα είναι άλλο θέμα, προβλήματα υγρομονωσης, θερμογεφυρες και άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο παππούς έχει δίκιο όσον αφορά στις μυρωδιές (κλεισούρας, μούχλας κ.λπ.). Αν έχεις μονίμως κλειστά από ένα σημείο και μετά θα μυρίζει κλεισούρα και φαντάζομαι οι αφυγραντήρες δεν κάνουν θαύματα.

Σχετικά με την υγρασία στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κι εγώ δεν πιστεύω ότι αν έξω έχει 80%+ και μέσα πάλι 80%, ανοίγοντας τα παράθυρα θα πέσει η υγρασία εντός.

Ενδεχομένως θα αλλάξει κάπως η αίσθηση, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο, αλλά να πέσει μέσα δεν παίζει. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Παιδιά ο παππούς έχει δίκιο όσον αφορά στις μυρωδιές (κλεισούρας, μούχλας κ.λπ.). Αν έχεις μονίμως κλειστά από ένα σημείο και μετά θα μυρίζει κλεισούρα και φαντάζομαι οι αφυγραντήρες δεν κάνουν θαύματα.

Σχετικά με την υγρασία στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κι εγώ δεν πιστεύω ότι αν έξω έχει 80%+ και μέσα πάλι 80%, ανοίγοντας τα παράθυρα θα πέσει η υγρασία εντός.

Ενδεχομένως θα αλλάξει κάπως η αίσθηση, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο, αλλά να πέσει μέσα δεν παίζει. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική δηλαδή.

Το έχω πει δυο φορές αλλά κάποιοι δεν το κατάλαβαν ή δεν θέλουν να το καταλάβουν. Θα ανοίξουμε όταν έξω υπάρχει 50% υγρασία και όχι 80 και 90 . Αύριο πρωί π.χ. δίνει 45 το απόγευμα 80. Δεν θα ανοίξουμε απόγευμα αλλά το πρωί να αερίσουμε10-20-30 λεπτά. Τέλος πάντων κάποιοι ας πάρουν αφυγραντήρες που είναι και της μόδας να τα δίνουν στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παππού για να λέμε την αλήθεια, το χειμώνα ανεξάρτητα από την υγρασία, νωρίς το πρωί έχει κρύο έξω, και φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι φεύγουν απ' το σπίτι γύρω στις 08:00 αν όχι νωρίτερα, οπότε στις 07:00 που ξυπνάνε δεν είναι για να ανοίξεις τα παράθυρα για να αεριστούν τα δωμάτια γιατί συνήθως είναι η πιο κρύα ώρα της μέρας. Στις 10:00 και στις 12:00 ναι, αλλά πόσοι έχουν τέτοια δυνατότητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αερίζουμε πάντα όταν ο εξωτερικός αέρας είναι πιο ξηρός από τον εσωτερικό και για να το ξέρουμε αυτό είτε θα μετράμε απόλυτη υγρασία είτε θα κάνουμε αναγωγή με ψυχρομετρικο διάγραμμα από τη σχετική.

Όσοι έχετε homeassistant μπορείτε πολύ εύκολα να φτιάξετε τέτοιους αισθητήρες.

κώδικας:

Spoiler
emplate:
    sensor:
     - name: Absolute External Humidity
       unit_of_measurement: g/m³
       state: >
          {% set h, t = states('sensor.external_ble_humidity') | float, states('sensor.external_ble_temperature') %}
          {% if not h or t == 'unknown' -%}
            'unknown'
          {%- else %}
           {% set t = t | float %}
           {{ (h*6.112*2.1674*e**((t*17.67)/(t+243.5))/(t+273.15))|round(2) }}
          {% endif %}
     - name: Absolute Internal Humidity
       unit_of_measurement: g/m³
       state: >
          {% set h, t = states('sensor.living_room_humidity') | float, states('sensor.living_room_temperature') %}
          {% if not h or t == 'unknown' -%}
            'unknown'
          {%- else %}
           {% set t = t | float %}
           {{ (h*6.112*2.1674*e**((t*17.67)/(t+243.5))/(t+273.15))|round(2) }}
          {% endif %}  
         
     - name: absolute humidity diff
       state: >
          {% set int = states ('sensor.absolute_internal_humidity')| float %}
          {% set ext = states ('sensor.absolute_external_humidity')| float %}
          {{ (int - ext) | round(2) }}

 

Πχ εδώ τώρα είναι έτσι

Screenshot_2021-11-29-18-35-42-01_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.836159bbd9288191ac5da20124f3c2eb.jpg

Έξω ο αέρας είναι πολύ πιο ξηρός ( 4.43 λιγότερα γραμμάρια νερό (σε μορφή υδρατμών πάντα) ανά κυβικό αέρα ) οπότε αν αερισω θα ρίξω την υγρασία του χώρου.

Δεν είναι πάντα εύκολο να το δει κανείς αυτό πχ αέρας στους 4C και 90% σχετική υγρασία είναι πιο ξηρός από 23C και 60% σχετική υγρασία μιας και ο αέρας όσο πιο κρύος είναι τόσο πέφτει η δυνατότητα του να συγκρατεί υδρατμούς.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αεριζουμε γενικα, αλλα οταν βραδυ βαζουμε ρουχα στα καλοριφερ, δεν γινεται να μην βαλεις αφυγραντηρα.

btw επαρχια Φλωρινας χιονιζει 🥳

Σε αυτή την περίπτωση και αν βάζεις βρεγμένα ρούχα σε καλοριφέρ να στεγνώσουν οκ δεν γίνεται κάτι άλλο να φύγει η υγρασία. Μιλάμε όμως για μια  περίπτωση που στην Αθήνα σπάνια και άντε να έχουμε τέτοιες μέρες 5-6 όλο το χρόνο οπότε είναι κρίμα να πληρώνουμε καπέλα στο ρεύμα όταν έχουμε μία εναλλακτική και πιο υγιεινή μέθοδο διότι με το άνοιγμα δεν στεγνώνει μόνο ο χώρος αλλά ανανεώνεται και ο αέρας στο χώρο . Σήμερα και ειδικά αύριο πρωι στην Αθήνα με 40 - 45% υγρασία. Τι να σου κάνει ο αφυγραντήρας όταν με μισή - μία ωρίτσα καλό αερισμό μπορεί να στεγνώσει όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Σήμερα και ειδικά αύριο πρωι στην Αθήνα με 40 - 45% υγρασία. Τι να σου κάνει ο αφυγραντήρας όταν με μισή - μία ωρίτσα καλό αερισμό μπορεί να στεγνώσει όλο το σπίτι.

Θα πρέπει να συνυπολογίσεις και τον παράγοντα θερμοκρασία.

Η υγρασία από μόνη της δε λέει και πολλά, αν ο εξωτερικός αέρας είναι κρύος. Μόλις αερίσεις, θα χρειαστεί να ανάψεις καλοριφέρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Σε αυτή την περίπτωση και αν βάζεις βρεγμένα ρούχα σε καλοριφέρ να στεγνώσουν οκ δεν γίνεται κάτι άλλο να φύγει η υγρασία. Μιλάμε όμως για μια  περίπτωση που στην Αθήνα σπάνια και άντε να έχουμε τέτοιες μέρες 5-6 όλο το χρόνο οπότε είναι κρίμα να πληρώνουμε καπέλα στο ρεύμα όταν έχουμε μία εναλλακτική και πιο υγιεινή μέθοδο διότι με το άνοιγμα δεν στεγνώνει μόνο ο χώρος αλλά ανανεώνεται και ο αέρας στο χώρο . Σήμερα και ειδικά αύριο πρωι στην Αθήνα με 40 - 45% υγρασία. Τι να σου κάνει ο αφυγραντήρας όταν με μισή - μία ωρίτσα καλό αερισμό μπορεί να στεγνώσει όλο το σπίτι.

Δεν έχω καταλάβει γιατί μπλέκεις την χρήση αφυγραντήρα με τον φυσικό αερισμό ενός χώρου 

Αερισμο στο σπίτι θα κάνεις είτε έξω έχει 50% υγρασία, είτε έχει 75%

ειδικα όταν έχουμε μέρες με θερμοκρασίες, όπου η εσωτερική με την εξωτερική θερμοκρασία είναι κοντά (πχ τώρα έχω στο σπίτι 20 βαθμούς και έξω έχει 15) Η εσωτερική υγρασία τείνει να εξισωθεί  με την εξωτερική

Άρα πάνω κάτω τις συνθήκες έχεις έξω θα έχεις και μέσα από άποψη υγρασίας 

Ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι μιλάμε για σπίτια δεν έχουν πρόβλημα υγρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

 

 15) Η εσωτερική υγρασία τείνει να εξισωθεί  με την εξωτερική

 

Είσαι σίγουρος;;  Έχω δύο υγρασιόμετρα το έξω δείχνει 45 το μέσα 57.

-Επεξεργασία - Επιβεβαίωση😜 Δεν τοι λες το ίδιο μέσα έξω.

IMG-3646-horz.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εχουμε ολοι 45-60 υγρασια περιβαλλοντος γενικα αυτην την περιοδο. Εγω ειμαι αναμεσα σε 4 λιμνες και αυτην την περιοδο βρεχει. Επισης εξω εχει 5 βαθμους. Ανοιγουμε για 15 λεπτα και μετα τελος. Επομενη μερα παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Είσαι σίγουρος;;  Έχω δύο υγρασιόμετρα το έξω δείχνει 45 το μέσα 57.

-Επεξεργασία - Επιβεβαίωση😜 Δεν τοι λες το ίδιο μέσα έξω.

IMG-3646-horz.jpg

Είναι ανάλογα το σπίτι 

Εξω αυτή τη στιγμή έχει 51%, μέσα έχω 48, 46 και 50%
Ειχα ανοίξει καμία ώρα όλο το σπίτι στις δέκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...