Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Για κάτι τέτοιες μέρες οι αφυγραντηρες είναι ταμάμ 

Χτες στο υπνοδωμάτιο μου είχα στις 9 19 βαθμούς και 75% υγρασία 

Άφησα όλη νύχτα τον αφυγραντήρα, και το πρωί που ξύπνησα το δωμάτιο είχε 57% υγρασία και 21.2 βαθμούς 

Και σε εμας η υγρασία είναι 70 με 75%. Υπάρχει και μια σχετική μυρωδιά στο σπίτι λόγω της υγρασίας. Τώρα που θα καθαρίσω αύριο τα fujitsu θα τα δοκιμάσω σε λειτουργια αφυγρανσης αν και δεν είμαι αισιόδοξος πως θα κάνουν κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλοί οι αφυγραντήρες αν και προσωπικά δεν τους θωρώ ως λύση, για μένα το καλύτερο είναι ο σωστός αερισμός του χώρου. Με ένα θερμόμετρο των 5-10 ευρώ που έχει και υγρασιόμετρο ή αν δεν έχουμε συμβουλευόμενοι π.χ. το meteo ή κάποια παρόμοια σελίδα βλέπουμε ποιές ώρες της μέρες υπάρχει στην ατμόσφαιρα χαμηλή υγρασία.

Τότε ανοίγουμε τα παράθυρα για κάποια ώρα να αεριστεί ο χώρος και να φύγει η υγρασία που υπάρχει σε τοίχους ρούχα σκεπάσματα κ.λ.π. Αν μυρίζει σε κάποιους η ντουλάπα ανοίγουμε και τα φύλλα της. Αν κάνει κρύο το συνδυάζουμε με κάποιες εργασίες καθαριότητας. Κανένας αφυγραντήρας όσο ακριβός και να είναι δεν μπορεί να να κάνει όσα θα κάνει ο φυσικός αερισμός του χώρου. Το λέω και θα το λέω πάντα. Ακούτε τα λόγια του γηραιότερου. Τα άλλα να μην ακούτε.🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Καλοί οι αφυγραντήρες αν και προσωπικά δεν τους θωρώ ως λύση, για μένα το καλύτερο είναι ο σωστός αερισμός του χώρου. Με ένα θερμόμετρο των 5-10 ευρώ που έχει και υγρασιόμετρο ή αν δεν έχουμε συμβουλευόμενοι π.χ. το meteo ή κάποια παρόμοια σελίδα βλέπουμε ποιές ώρες της μέρες υπάρχει στην ατμόσφαιρα χαμηλή υγρασία.

Τότε ανοίγουμε τα παράθυρα για κάποια ώρα να αεριστεί ο χώρος και να φύγει η υγρασία που υπάρχει σε τοίχους ρούχα σκεπάσματα κ.λ.π. Αν μυρίζει σε κάποιους η ντουλάπα ανοίγουμε και τα φύλλα της. Αν κάνει κρύο το συνδυάζουμε με κάποιες εργασίες καθαριότητας. Κανένας αφυγραντήρας όσο ακριβός και να είναι δεν μπορεί να να κάνει όσα θα κάνει ο φυσικός αερισμός του χώρου. Το λέω και θα το λέω πάντα. Ακούτε τα λόγια του γηραιότερου. Τα άλλα να μην ακούτε.🤣

Βρε παππού αν έξω έχει 80% υγρασία τι θα καταφέρεις αν τα ανοίξεις όλα ;

Απλά εξισώνεις την υγρασία στο σπίτι με του εξωτερικού περιβάλλοντος…

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θυμάται κανείς να έχει συμβεί στο παρελθόν να έχουμε τη νύχτα τέλη Νοεμβρίου πάνω από 22C ελάχιστη στην Αττική;

20 Βαθμους λεει τωρα ! 08:14 το πρωι !!!!

what the what.......!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Θυμάται κανείς να έχει συμβεί στο παρελθόν να έχουμε τη νύχτα τέλη Νοεμβρίου πάνω από 22C ελάχιστη στην Αττική;

Και γω αυτο σκεφτομουν το πρωι. Στο υψοςΜαλακασας ειχε 22 βαθμους.Καποια στιγμη ειχα αναφερει οτι ειχα δει 25 βαθμους φετος καπου τον φετινο  Γεναρη στο ιδιο σημειο αλλα δεν μπορω να βρω το ποστ μου.

23 ηταν τελικα το βρηκα, μηνας Γεναρης οντως το οποιο ειναι ακομα χειροτερο μιας ηταν μεσα στην καρδια του χειμωνα.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινησουμε χρηση καλοριφερ, η υγρασια στο σπιτι ηταν καπου στο 70+ οταν εβαζα τον αφυγραντηρα σε λειτουργια. Πλεον 60+ και τον κλεινω στο ~35. Καλος ο καθαρος αερας, αλλα οταν εξω εχει 80 δεν εχει νοημα. Βαζω σε λειτουργια τον αφυγραντηρα και μετα ανοιγω απλα για λιγο 2 παραθυρα και τα κλεινω πριν προλαβει να ανεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Βρε παππού αν έξω έχει 80% υγρασία τι θα καταφέρεις αν τα ανοίξεις όλα ;

Απλά εξισώνεις την υγρασία στο σπίτι με του εξωτερικού περιβάλλοντος…

 

 Αριστείδη δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν μπορείς να γκουγκλάρεις και να διαβάσεις αν δεν πιστεύεις εμένα.Αλλιώς κλείσε παράθυρα πόρτες μέχρι τον Απρίλη που θα ζεστάνει και μετά αναρωτήσου γιατί μυρίζει μούχλα η ντουλάπα τα ρούχα ή το σπίτι και γιατί είναι μαύρο το ταβάνι. Αυτή τη στιγμή έχω δύο υγρασιόμετρα το έξω δείχνει 54 το μέσα 65. Τι νομίζεις ότι γίινεται που έχω ανοιχτά παράθυρα;;;

Δεν θα ανοίξεις το βράδυ π.χ. που έχει 99% υγρασία θα ανοίξεις αυτή τη στιγμή που έχει έξω 55% και φυσάει.

Έχει πολλά αλλά διάβασε εδώ και την παράγραφο 2 και να έχεις υπόψη ότι τα περισσότερα από αυτά τα σχόλια χρηματοδοτούντα από εταιρείες που πουλάνε αφυγραντήρες άρα καταλαβαίνεις τι θα στηρίξουν κυρίως.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 Αριστείδη δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν μπορείς να γκουγκλάρεις και να διαβάσεις αν δεν πιστεύεις εμένα.Αλλιώς κλείσε παράθυρα πόρτες μέχρι τον Απρίλη που θα ζεστάνει και μετά αναρωτήσου γιατί μυρίζει μούχλα η ντουλάπα τα ρούχα ή το σπίτι και γιατί είναι μαύρο το ταβάνι. Αυτή τη στιγμή έχω δύο υγρασιόμετρα το έξω δείχνει 54 το μέσα 65. Τι νομίζεις ότι γίινεται που έχω ανοιχτά παράθυρα;;;

Δεν θα ανοίξεις το βράδυ π.χ. που έχει 99% υγρασία θα ανοίξεις αυτή τη στιγμή που έχει έξω 55% και φυσάει.

Έχει πολλά αλλά διάβασε εδώ και την παράγραφο 2 και να έχεις υπόψη ότι τα περισσότερα από αυτά τα σχόλια χρηματοδοτούντα από εταιρείες που πουλάνε αφυγραντήρες άρα καταλαβαίνεις τι θα στηρίξουν κυρίως.

- Σε ποια περιοχή έχει αυτή τη στιγμή 55%;

- Όσον αφορά όσα λες παραπάνω είναι “9 στα 10” λάθος. Αν επιμένεις ότι λες τα σωστά, ξεκίνα άλλο θέμα και θα πάρεις απαντήσεις. Εδώ είμαστε εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, filipN είπε

- Σε ποια περιοχή έχει αυτή τη στιγμή 55%;

- Όσον αφορά όσα λες παραπάνω είναι “9 στα 10” λάθος. Αν επιμένεις ότι λες τα σωστά, ξεκίνα άλλο θέμα και θα πάρεις απαντήσεις. Εδώ είμαστε εκτός θέματος.

Γέρακα 56 . Δεν θα αντιδικήσουμε φυσικά άποψη λέω και όποιος θέλει τη δέχεται.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Γέρακα 56 . Δεν θα αντιδικήσουμε φυσικά άποψη λέω και όποιος θέλει τη δέχεται.

Ευκαιρία να τσεκάρεις το υγρασιόμετρο που έχεις, γιατί την ίδια ώρα οι εξειδικευμένες ιστοσελίδες δίνουν 60-68%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 28/11/2021 at 10:59, AristidisZ said:

Χτες στο υπνοδωμάτιο μου είχα στις 9 19 βαθμούς και 75% υγρασία 

Αυτό με κλειστή ή ανοιχτή την πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

 Αριστείδη δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν μπορείς να γκουγκλάρεις και να διαβάσεις αν δεν πιστεύεις εμένα.Αλλιώς κλείσε παράθυρα πόρτες μέχρι τον Απρίλη που θα ζεστάνει και μετά αναρωτήσου γιατί μυρίζει μούχλα η ντουλάπα τα ρούχα ή το σπίτι και γιατί είναι μαύρο το ταβάνι. Αυτή τη στιγμή έχω δύο υγρασιόμετρα το έξω δείχνει 54 το μέσα 65. Τι νομίζεις ότι γίινεται που έχω ανοιχτά παράθυρα;;;

Δεν θα ανοίξεις το βράδυ π.χ. που έχει 99% υγρασία θα ανοίξεις αυτή τη στιγμή που έχει έξω 55% και φυσάει.

Έχει πολλά αλλά διάβασε εδώ και την παράγραφο 2 και να έχεις υπόψη ότι τα περισσότερα από αυτά τα σχόλια χρηματοδοτούντα από εταιρείες που πουλάνε αφυγραντήρες άρα καταλαβαίνεις τι θα στηρίξουν κυρίως.

Δεν έχω κάποιο θέμα με την υγρασία στο σπίτι, ούτε μούχλα ούτε κάτι άλλο 

ομως τις ημέρες που έξω έχει πάνω από 75% είναι λογικό να τείνει να εξισωθεί η υγρασία του εσωτερικού χώρου με αυτήν του περιβάλλοντος 

Για αυτές οι μέρες αυτή ο αφυγραντηρας είναι εξαιρετική λύση

Όταν το γυρίσει σε βοριά  όλα καλά

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό με κλειστή ή ανοιχτή την πόρτα?

Κλειστά 

εξω είχε 80% εκείνη την ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, AristidisZ said:

Κλειστά 

εξω είχε 80% εκείνη την ώρα 

Εννοώ την εσωτερική πόρτα του υπνοδωματίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Εννοώ την εσωτερική πόρτα του υπνοδωματίου. 

Ααα

Ανοιχτά, έχω θερμόμετρο / υγρόμετρο σε τρία σημεία στο σπίτι 

Πάνω κάτω παντού την ίδια υγρασία είχε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...