Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε χτίζουν όπως εμείς στην Ευρώπη, με μπετό και τούβλα…

 

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δε χτίζουν διαμερισματάκια των 20-80μ² στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλον να μη βλέπουν ουρανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Αν εργάζεσαι μέσα εκεί και κινείσαι συνέχεια ίσως να αισθάνεται τους 11 σαν 15-16. Να κάθεσαι για ώρα όμως ακίνητος, τουρτουριζεις από την παγωνια, μην πω θα αρρωστήσεις κιόλας. 

Στον υπολογιστη σαν αγαλμα καθοταν με τις ωρες και επαιζε κατι πιου πιου μλκιες.Ειναι λιγο σφιχτος ο τυπος,βεβαια μολις ηρθε ο αδερφος του και αρχισε να τον κραζει,αναψε τα καλοριφερ.Τεσπα,εκει ειναι μαγαζι που δεν παει καποιος να κατσει,αυτος καθεται απλα για να περναει την ωρα του με μπουφαν και τετοια.Σε σπιτι θεωρω πολυ λιγο το 18,το 21-22 ειναι πιο κοντα στο να νιωθεις ανετα.Εγω εχω κακομαθει με τον ξυλολεβητα και κατω απο 25 αρχιζω και κρυωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δε χτίζουν διαμερισματάκια των 20-80μ² στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλον να μη βλέπουν ουρανό.

Ναι γιατί Νέα Υόρκη και λοιπές μεγάλες πόλεις δεν είναι έτσι τα κέντρα τους, ή επαρχία Ελλάδας είναι όλα στοιβαγμενα και δεν έχει μονοκατοικίες. 

Ο θείος μου που μένει κοντά στο αλμπανι (NY), ναι μεν μένει σε ξύλινο σπίτι, αλλά νομίζω εκεί δεν έχουν τέτοια θέματα. 

Και εγώ δεν καταλαβαίνω την μανία με τα ξύλινα σπίτια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Στον υπολογιστη σαν αγαλμα καθοταν με τις ωρες και επαιζε κατι πιου πιου μλκιες.Ειναι λιγο σφιχτος ο τυπος,βεβαια μολις ηρθε ο αδερφος του και αρχισε να τον κραζει,αναψε τα καλοριφερ.Τεσπα,εκει ειναι μαγαζι που δεν παει καποιος να κατσει,αυτος καθεται απλα για να περναει την ωρα του με μπουφαν και τετοια.Σε σπιτι θεωρω πολυ λιγο το 18,το 21-22 ειναι πιο κοντα στο να νιωθεις ανετα.Εγω εχω κακομαθει με τον ξυλολεβητα και κατω απο 25 αρχιζω και κρυωνω.

Για σπίτι αν θες πολύ οικονομία βάζεις ένα 19, αλλιώς 20, στους 21 μόνο σε μεγάλα κρύα. Εχτές έβαλα τα κλιματιστικά στους 20 και ιδρωσα.....

Οι 11 βαθμοί είναι εξαιρετικά χσμηλη θερμοκρασία για εσωτερικό χώρο, παλεύεται μόνο με μπουφάν και γάντια. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δε μένουν σε διαμερισματάκια, όπως κάνουμε εμείς και στην επαρχία. Μη μου πεις ότι σε Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Ηράκλειο κ.λπ. μένουν σε δίπατα με κήπους και 4-5 υπνοδωμάτια, δε θα σε πιστέψω.

Επίσης στο Αμέρικα ασφαλίζουν τα σπίτια τους, και να καούν (μόνο αυτά) ζμπούτσατς.

Anyway, είμαστε εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάντως δε μένουν σε διαμερισματάκια, όπως κάνουμε εμείς και στην επαρχία. Μη μου πεις ότι σε Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Ηράκλειο κ.λπ. μένουν σε δίπατα με κήπους και 4-5 υπνοδωμάτια, δε θα σε πιστέψω.

Επίσης στο Αμέρικα ασφαλίζουν τα σπίτια τους, και να καούν (μόνο αυτά) ζμπούτσατς.

Anyway, είμαστε εκτός θέματος.

Επιλογη τους ήταν να μένουν σε τέτοια κτίρια μακριά από τις πόλεις κυρίως, απολαμβάνουν κάποια υπέρ και θα πληρώσουν κάποια αρνητικά αν και όταν συμβούν τα καιρικά φαινόμενα. Οι ασφαλιστικές σίγουρα δεν καλύπτουν τα πάντα ειδικά από φυσικά φαινόμενα εκεί γιατί θα τους είναι ασύμφορο. Τώρα αν ο άλλος προτιμάει να δει το σπίτι του ισοπεδομενο από τυφώνα η αλλά καιρικά φαινόμενα από το να προτιμήσει να χτίσει/αγοράσει ένα οίκημα από μπετόν, δικό του θέμα, εγώ θα προτιμούσα το μπετόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό μου δίχνει πάνω μία θερμοκρασία, αυτή τι ακριβώς είναι?  είναι θερμοκρασία δωματίου ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Το κινητό μου δίχνει πάνω μία θερμοκρασία, αυτή τι ακριβώς είναι?  είναι θερμοκρασία δωματίου ή κάτι άλλο?

Η θερμοκρασια που θα ψησεις τις πατατες, α οχι μπερδεψα τα thread.

Sorry  για το off topic δεν αντεξα🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων βρήκα την απάντηση

 Get updated with current temperature, rain forecast, and Air Quality Index (AQI) data in a single view.
- Minimum and maximum temperatures of the day
- Alerts for AQI and important Weather activities

Είναι θερμοκρασία περιοχής από ότι φένεται.

Η θερμοκρασία που έδειχνε ήταν διαφορετική από διάφορες σελίδες καιρού που έβλεπα και ήταν πιο σωστή θα έλεγα και αναρωτιόμουν πως τη μετράει.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσφιξε η κατασταση, εδω εν Αθηναις. 16οC εχω σημερα το δωματιο μου. Εφτασε η στιγμη για θερμανση.

 

Στις 12/12/2021 στις 8:55 ΜΜ, LouCi4er είπε

........Εγω εχω κακομαθει με τον ξυλολεβητα και κατω απο 25 αρχιζω και κρυωνω.

Καλοο, εγω με 25ο το φθινοπωρο φοραω σορτσακι και φανελακι😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 1:31 ΜΜ, AristidisZ είπε

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε χτίζουν όπως εμείς στην Ευρώπη, με μπετό και τούβλα…

 

γιατί το σπίτι με ξύλα κτλ κοστίζει πολύ λιγότερο από μπετό και τούβλα. το 1/3 περίπου ενώ δεν υπάρχουν και συνεργεία για κατασκευάσουν τέτοιου είδους σπίτια. σε πολλές χώρες της Β. Ευρώπης, όταν φτιάχνουν μονοκατοικίες χρησιμοποιούν μόνο τούβλο, μπετόν είναι μόνο η βάση. τα υπόλοιπα τούβλα και σενάζια. στην Ελλάδα το μπετόν και τα σίδερα ανεβάζουν κατακόρυφα το κόστος της οικοδομής και αυτό γίνεται όπως καταλαβαίνεις λόγω των σεισμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, james01gr είπε

γιατί το σπίτι με ξύλα κτλ κοστίζει πολύ λιγότερο από μπετό και τούβλα. το 1/3 περίπου ενώ δεν υπάρχουν και συνεργεία για κατασκευάσουν τέτοιου είδους σπίτια. σε πολλές χώρες της Β. Ευρώπης, όταν φτιάχνουν μονοκατοικίες χρησιμοποιούν μόνο τούβλο, μπετόν είναι μόνο η βάση. τα υπόλοιπα τούβλα και σενάζια. στην Ελλάδα το μπετόν και τα σίδερα ανεβάζουν κατακόρυφα το κόστος της οικοδομής και αυτό γίνεται όπως καταλαβαίνεις λόγω των σεισμών.

Το ξέρω αυτό, αλλά μου κάνει εντύπωση πως επιμένουν σε αυτόν τον τρόπο δόμησης 

Όπως εμείς π.χ. έχουμε θέμα με συγκεκριμένο φυσικό φαινόμενο (σεισμοί), και πάμε υποχρεωτικά βάσει νόμων σε ακριβές κατασκευές (ούτως ώστε να έχουν μια Α αντισεισμική θωράκιση), αντίστοιχα και εκεί θα έπρεπε να υπάρχουν νόμοι που να λένε ότι οι κατασκευές πρέπει να έχουν προδιαγραφές για αντοχή σε άλλο φυσικό φαινόμενο (τυφώνες)

Για αυτό λέω μου φαίνεται περίεργο που δεν έχουν συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο για τις κατασκευές τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πολλά που μας φαίνονται περίεργα ή ακατανόητα ίσως πάψουν να μας φαίνονται ως τέτοια μετά την ανάγνωση ενός Πανεπιστημιακού εγχειριδίου του τύπου Εισαγωγή στην Κοινωνιολογία της Κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άκουσα σε ένα κανάλι και για 20 βαθμούς κάπου. Δεν ξέρω αν το είπανε έτσι για να το πουν να ακουστεί. 

Είχαμε ένα χειμερινό διάλειμμα, επιστρέψαμε στην καλοκαιρια. ΛοΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...