Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ στη Πάφο τελικά ο σταθμός του Αεροδρομίου έδωσε 42.5!!!

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Thresh είπε

Ο ανεμιστήρας δεν κάνει τπτ όταν η θερμοκρασία στο σπίτι είναι 30+. 😛

Είναι χρήσιμος για τα κουνούπια. 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/5/2020 στις 8:01 ΜΜ, BackFromHell είπε

To oποιο αν επαληθευτει (τα 35ρια διαρκειας δειχνουν κλειδωμενα), δημιουργει ιδανικες συνθηκες για πολυ ισχυρες καταιγιδες στην πρωτη ψυχρη εισβολη που θα ακολουθησει (η οποια καποια στιγμη σιγουρα θα ακολουθησει λογω εποχης) και θα βρει ζεστα νερα...Κατι αντιστοιχο σαν φαινομενο συνεβη περυσι στη Χαλκιδικη και θρηνησαμε θυματα.

Κατα τ'αλλα αηδια και μονο στην ιδεα οτι το καλοκαιρι ξεκιναει 1 μηνα πριν εφετος...Το μονο καλο ειναι οτι το κανει φετος που τουλαχιστον θα εχει και μια καποια χρησιμοτητα, αυτην κατα της πανδημιας.

Με παραθετω, διοτι οπως φαινεται η παραπανω εικασια που ειχα κανει τοτε, θα επαληθευτει αμεσα, την Πεμπτη και την Παρασκευη σε μεγαλο μερος της χωρας.

Δηλαδη οι ζεστες ημερες που διανυουμε, ζεσταναν αρκετα τις θαλασσες και τωρα με την πρωτη πτωση της θερμοκρασιας σε νορμαλ προς λιγο ψυχρα επιπεδα, θα προκυψουν σοβαρες ασταθειςς που θα δωσουν ισχυρες καταιγιδες και κατα τοπους χαλαζοπτωσεις. Εβγαλε εκτακτο και η ΕΜΥ, οποτε προσοχη Πεμπτη και Παρασκευη, ειδικα στην ηπειρωτικη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει να πέσει πολύ χαλάζι σε όλη την Ελλάδα με τη πτώση.

Ανακεφαλαιόνοντας η Ελλάδα είχε μέσα στο Μάιο για 5 συνεχόμενες ημέρες 40 βαθμούς σε τουλάχιστον μια τοποθεσία καθώς η πεδιάδα του Μεσσαρά πάλι έπιασε 40άρι

 

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντωμεταξυ εχετε ετοιμα μακρυμανικα ή εστω κανενα μπουφανακι, τουλαχιστον για τα βραδια του ΠΣΚ. Συμπεριλαμβανομενης της Αττικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Η πικέ κουβερτούλα θα χρειάζεται το βράδυ.

Τι πικέ κουβέρτα; Εγώ ακόμη και στα 40αρια αυτές τις μερες κοιμόμουν με το χοντρό πουπουλένιο πάπλωμα που έβγαλα το χειμώνα. 😄

Αν δεν πάει Ιούνιος το πάπλωμα δε φεύγει..

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Σιγά μη βάλουμε μακρυμάνικο.

Ιδανικός καιρός θα είναι αν πάει όπως δείχνει.

Τα ιδια ελεγες οταν λεγαμε οτι ερχονται 38ρια εως 40ρια, οποτε ξαναλεω, αν το ΠΣΚ βραδυ βγεις βολτα, ζακετα μη ξεχασεις να βαλεις...

Και μια συμβουλη, δε ξερω απο που διαβαζεις προβλεψεις καιρου, αλλα μαλλον πρεπει να αλλαξεις σελιδα/app. 

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εικόνα σε πόσες περιοχές της Αττικής έκανε πάνω από 35°C, αλλά όπως και να 'χει δεν έχει και τόση σημασία. Παρεμπιπτόντως, Αργυρούπολη που είμαι εγώ όντως δεν παίζει να πέρασε τους 35°C (sorry που μου είναι αδιάφορο τι κάνει στη Νέα Φιλαδέλφεια), και Δάφνη-Υμηττό που είναι ο πιο κοντινός ΜΣ, πέρασε οριακά τους 35°C. Αλλά δέχομαι ότι έπεσα έξω, αν και ξαναλέω ότι δεν έχω εικόνα για τις μέγιστες σε όλες τις περιοχές της Αττικής. Αν δηλαδή στο 70% του χάρτη έκανε οριακά 35°C, δεν έπεσα και πολύ έξω.

Εγώ βλέπω ότι θα έχει μέγιστες ~25°C και ελάχιστες ~12°C.

Για μένα αυτές είναι ιδανικές θερμοκρασίες.

Εν τω μεταξύ εγώ το πιο βαρύ ρούχο που φοράω στην καρδιά του χειμώνα είναι απλό φούτερ με κοντομάνικο από μέσα, οπότε να είσαι σίγουρος ότι ζακέτα δεν πρόκειται να βάλω με 10-15°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, phanispal said:

 δεν παίζει να πέρασε τους 35°C (sorry που μου είναι αδιάφορο τι κάνει στη Νέα Φιλαδέλφεια)

Από τη μια ναι, δεν έχει νόημα ειδικά το καλοκαίρι στην Αττική να γίνονται γενικεύσεις γιατί  οι θερμοκρασιακές διαφορές σε πολύ κοντινές περιοχές μπορούν να είναι εξαιρετικά μεγάλες λόγω της απίστευτης τοπικότητας, τη διείσδυση της θαλάσσιας αύρας, γεωμορφολογίας κτλ από περιοχή σε περιοχή.

Πάντως η νοητή περιοχή που εκτείνεται από Νέα Φιλαδέλφεια και περιλαμβάνει Νέα Χαλκηδόνα, Νέα Ιωνία και τουλάχιστον τα νότια του Μενιδίου είναι συνήθως το hotspot της Αττικής (μαζί φυσικά με την Ελευσίνα όταν φοενιάζει) καθώς πάνω κάτω αποτελούν τις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Αθήνας από τη θάλασσα με ταυτόχρονα χαμηλό υψόμετρο και έτσι η θαλάσσια αύρα σπάνια επιβιώνει εκεί - και η οποία συνήθως μετριάζει τις Τ.

 Οπότε αυτές οι υψηλές θερμοκρασίες δε το λες οτι επηρεάζουν και λίγο πληθυσμό. 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν έχω εικόνα σε πόσες περιοχές της Αττικής έκανε πάνω από 35°C, αλλά όπως και να 'χει δεν έχει και τόση σημασία. Παρεμπιπτόντως, Αργυρούπολη που είμαι εγώ όντως δεν παίζει να πέρασε τους 35°C (sorry που μου είναι αδιάφορο τι κάνει στη Νέα Φιλαδέλφεια), και Δάφνη-Υμηττό που είναι ο πιο κοντινός ΜΣ, πέρασε οριακά τους 35°C. Αλλά δέχομαι ότι έπεσα έξω, αν και ξαναλέω ότι δεν έχω εικόνα για τις μέγιστες σε όλες τις περιοχές της Αττικής. Αν δηλαδή στο 70% του χάρτη έκανε οριακά 35°C, δεν έπεσα και πολύ έξω.

Εγώ βλέπω ότι θα έχει μέγιστες ~25°C και ελάχιστες ~12°C.

Για μένα αυτές είναι ιδανικές θερμοκρασίες.

Εν τω μεταξύ εγώ το πιο βαρύ ρούχο που φοράω στην καρδιά του χειμώνα είναι απλό φούτερ με κοντομάνικο από μέσα, οπότε να είσαι σίγουρος ότι ζακέτα δεν πρόκειται να βάλω με 10-15°C.

12 βαθμοι ελαχιστη, κεντρο Αθηνας, ξημερωμα Κυριακης δεν νομιζω να συναδει με "ιδανικο καιρο που σιγα μη βαλουμε μακρυμανικο"...Ακομα και οι 23 μεγιστη, αν πχ φυσαει ή εχει συνεφια, ειναι για μακρυμανικο , εξαιρω φυσικα τους λατρεμενους ραμπο γουαναμπι που επιδεικνυουν σορτσακια και γαμπα στα χιονια, για τους οποιους τρεφω ιδιαιτερη εκτιμηση. Αλλα οι συνηθειες αυτων προφανως δε σημαινουν κατι για τον υπολοιπο πλυθησμο.

Σε οτι αφορα τα αλλα που λες, για τη ζεστη, το "δεν προκειται στην Αττικη να ξεπερασει τους 35 παρα μονο σε πολυ μεμονωμενες περιοχες", ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο που εγινε. Διοτι περα απο την εκταση, ειναι αυτονοητο οτι οι τοπικοτητες που θα ξεπερασουν τους 35 που αναφερεις σαν max αντε να ηταν 36-37 και οχι 38ρια που χτυπησε το μισο λεκανοπεδιο ή 40ρια σε τοπικοτητες, ειδικα την Κυριακη. Τωρα αυτο για την Ν. Φιλαδελφεια (που δεν ηταν μονο αυτη, ηταν σχεδον ολο το λεκανοπεδιο πλην των Ν.Π.) το εκλαμβανω ως ατοπο, γιατι η Ν. Φιλαδελφεια ανηκει στην Αττικη για την οποια μιλουσες στην προβλεψη σου, αρα προφανως και σε ενδιαφερει το τι καιρο εκανε κι εκει. Η πιο σωστα, ενδιαφερει την προβλεψη που ειχες κανει.

 

Συνοψιζοντας για Αττικη με βαση τα δεδομενα.

Αυριο απο μεσημερι βροχες, πιθανως καταιγιδες, βραδακι διαλλειμα και τη νυχτα 2ος γυρος. Βεβαια να εχουμε υποψιν οτι οι ασταθειες ειναι ο πιο απροβλεπτος καιρος και με τις περισσοτερες τοπικοτητες, πχ μπορει Αργυρουπολη να ριχνει χαλαζι σε μεγεθος πορτοκαλιου, και Ελληνικο να μην πεφτει σταγονα. Σε οτι αφορα τη θερμοκρασια απο αυριο δροσιζει για τα καλα και ΣΚ ειδικα τα βραδια η ψυχρα θα ειναι παραπανω απο αισθητη.

Της καιρικης ανωμαλιας το καγκελο το τελευταιο 7ημερο, αλλα εχει την ομορφια του.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...