Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν περιοριστούμε σε κάποιες υλικές ζημιές, νομίζω είμαστε μια χαρά 

Πολύ υγρασία είχε το πρωί (Πειραιάς), και περιέργως καθόλου αέρα, ενώ συνήθως φυσάει πολύ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Aν περιοριστούμε σε κάποιες υλικές ζημιές, νομίζω είμαστε μια χαρά 

Πολύ υγρασία είχε το πρωί (Πειραιάς), και περιέργως καθόλου αέρα, ενώ συνήθως φυσάει πολύ 

Το ίδιο και στο κέντρο ανέβηκε 52% μέσα στο σπίτι και ιδρωνα πολύ με 29 βαθμούς εσωτερικη, βέβαια αυτο το πρόβλημα το είχαμε και άλλες μέρες, όταν πέφτει ο ηλιος και βραδιάζει ανεβαίνει η υγρασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Το ίδιο και στο κέντρο ανέβηκε 52% μέσα στο σπίτι και ιδρωνα πολύ με 29 βαθμούς εσωτερικη, βέβαια αυτο το πρόβλημα το είχαμε και άλλες μέρες, όταν πέφτει ο ηλιος και βραδιάζει ανεβαίνει η υγρασία. 

Δεν ίδρωνες λόγω υγρασίας, 52% είναι μια χαρά (εγώ μιλάω για παραπάνω από 70%), το θερμοκρασία 29 δεν είναι...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν ίδρωνες λόγω υγρασίας, 52% είναι μια χαρά (εγώ μιλάω για παραπάνω από 70%), το θερμοκρασία 29 δεν είναι...

Όλο το καλοκαίρι σχεδόν από νωρίς το πρωί μέχρι λίγο πριν αρχίσει να πέφτει ο ηλιος έχουμε 28-35% υγρασία με κάποιες διακυμάνσεις, η θερμοκρασια μας είναι γύρω από τους 30 βαθμούς με κάποιες μικρες διακυμάνσεις, το βράδυ ανεβαίνει αρκετές φορές η υγρασία και έχει φτάσει μέχρι 59% μέγιστο όπου η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική και ιδρώνω συνεχώς οπότε ανάβω το κλιματιστικό κάποιες φορές, τα λέω επειδή έχω όργανο μέτρησης δίπλα μου και τα παρακολουθώ τακτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Όλο το καλοκαίρι σχεδόν από νωρίς το πρωί μέχρι λίγο πριν αρχίσει να πέφτει ο ηλιος έχουμε 28-35% υγρασία με κάποιες διακυμάνσεις, η θερμοκρασια μας είναι γύρω από τους 30 βαθμούς με κάποιες μικρες διακυμάνσεις, το βράδυ ανεβαίνει αρκετές φορές η υγρασία και έχει φτάσει μέχρι 59% μέγιστο όπου η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική και ιδρώνω συνεχώς οπότε ανάβω το κλιματιστικό κάποιες φορές, τα λέω επειδή έχω όργανο μέτρησης δίπλα μου και τα παρακολουθώ τακτικά. 

Για ψάξου λίγο με το όργανο, εγώ κάτω από 30% υγρασία μέσα στο σπίτι έχω μόνο όταν φουλάρω το τζάκι... 

Όταν λες κέντρο, εννοείς κέντρο Σαχάρας ; :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για ψάξου λίγο με το όργανο, εγώ κάτω από 30% υγρασία μέσα στο σπίτι έχω μόνο όταν φουλάρω το τζάκι... 

Όταν λες κέντρο, εννοείς κέντρο Σαχάρας ; :P :P

Θα το έχω υπόψην, υπάρχει και ένα παλιό υγρόμετρο με δείκτη αλλά δεν το παρακολουθώ να το συγκρίνω με το ηλεκτρονικό. 

Edit: Το μηχανικό και το ηλεκτρονικό υγρόμετρο έχουν ίδιες ενδειξεις προς το παρόν.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, totalius είπε

Για οσους πανε για μπανιο κ για σερφ με τετοιες στνθηκες επρεπε να υπάρχει πρόστιμο κ μαλιστα βαρύ.

υπάρχει ήδη αυτο, και έχει ήδη εφαρμοστει σε ενα ιστοπλοικο.
φετος έγινε ο νόμος. Το αυτονόητο δηλαδή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για ψάξου λίγο με το όργανο, εγώ κάτω από 30% υγρασία μέσα στο σπίτι έχω μόνο όταν φουλάρω το τζάκι... 

Όταν λες κέντρο, εννοείς κέντρο Σαχάρας ; :P :P

Ναι, γιατί είσαι Πειραιά πιθανόν.

Κηφισιά, όσο έχουμε μελτέμια το καλοκαίρι, έχω πετύχει και 25-27% υγρασία με παράλληλη βραδινή θερμοκρασία 25-26 και δροσερό ξηρό αεράκι.

Ο βασικός λόγος που, αφού δε μου αρέσουν και τα μπάνια, περνάω το καλοκαίρι μου ως επί το πλείστον εκεί, με εξαίρεση το ενδεχόμενο να δω Καύσωνα να πλησιάζει. Τότε αρχίζω τα πλάνα διακοπών. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ναι, γιατί είσαι Πειραιά πιθανόν.

Κηφισιά, όσο έχουμε μελτέμια το καλοκαίρι, έχω πετύχει και 25-27% υγρασία με παράλληλη βραδινή θερμοκρασία 25-26 και δροσερό ξηρό αεράκι.

Ο βασικός λόγος που, αφού δε μου αρέσουν και τα μπάνια, περνάω το καλοκαίρι μου ως επί το πλείστον εκεί, με εξαίρεση το ενδεχόμενο να δω Καύσωνα να πλησιάζει. Τότε αρχίζω τα πλάνα διακοπών. 😛

Άλλο το να έχεις πετύχει 25% υγρασία, άλλο το να μην ανεβαίνει ποτέ πάνω από 35% στο κέντρο της Αθήνας (εκεί νομίζω είναι ο Βασίλης)

Για τα άλλα που λες απλά σε ζηλεύω :P :P :P

Πρέπει να πάτε καλοκαίρι καμία Ασία, που έχει 30+ (δε χρειάζεται παραπάνω) και 85%+ υγρασία, εκεί να δεις κλάμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Θα το έχω υπόψην, υπάρχει και ένα παλιό υγρόμετρο με δείκτη αλλά δεν το παρακολουθώ να το συγκρίνω με το ηλεκτρονικό. 

Edit: Το μηχανικό και το ηλεκτρονικό υγρόμετρο έχουν ίδιες ενδειξεις προς το παρόν.

Αν θες να δεις πόσο ακριβές είναι το υγρασιόμετρό σου, υπάρχει ένας πολύ εύκολος τρόπος να το δεις με υλικά που έχεις στο σπίτι (νερό και αλάτι):

https://www.thesprucepets.com/how-to-calibrate-a-hygrometer-1239116

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετεωρολόγοι σεισμολόγοι ίδιο level με αστρολόγους χαρτομαντεία κτλ?!

😛

ηρεμηστε  δεν το εννοουμε 100%

 

Ποτέ δεν υπήρχαν τα 10+μποφόρ  που τρομοκράτησαν τα γνωστά ΜΜΕ .εν ολίγης αν μπείτε windfinder ή windy θα δείτε ότι εμφανίζουν Μαξ 6 μποφόρ δηλ.τιποτα ιδιαίτερο.

Μπαινεις hnms(κρατικη εμυ) κ από Παρασκευή ξημερωματα έβγαζαν ΚΑΤΑΙΓΙΔΕς και 4μποφορ...βγαίνεις έξω ήλιο με 2 μποφόρ

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kage είπε

Μετεωρολόγοι σεισμολόγοι ίδιο level με αστρολόγους χαρτομαντεία κτλ😛

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ποτέ δεν υπήρχαν τα 10+μποφόρ  που τρομοκράτησαν τα γνωστά ΜΜΕ .εν ολίγης αν μπείτε windfinder ή windy θα δείτε ότι εμφανίζουν Μαξ 6 μποφόρ δηλ.τιποτα ιδιαίτερο.

Μπαινεις hnms(κρατικη εμυ) κ από Παρασκευή ξημερωματα έβγαζαν ΚΑΤΑΙΓΙΔΕς και 4μποφορ...βγαίνεις έξω ήλιο με 2 μποφόρ

Τρομοκρατία σε όλα.

Τα πρωτοβροχια γίνανε κυκλώνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kage είπε

Μετεωρολόγοι σεισμολόγοι ίδιο level με αστρολόγους χαρτομαντεία κτλ?!😛

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ποτέ δεν υπήρχαν τα 10+μποφόρ  που τρομοκράτησαν τα γνωστά ΜΜΕ .εν ολίγης αν μπείτε windfinder ή windy θα δείτε ότι εμφανίζουν Μαξ 6 μποφόρ δηλ.τιποτα ιδιαίτερο.

Μπαινεις hnms(κρατικη εμυ) κ από Παρασκευή ξημερωματα έβγαζαν ΚΑΤΑΙΓΙΔΕς και 4μποφορ...βγαίνεις έξω ήλιο με 2 μποφόρ

Τα 10 μποφόρ αφορούν τις ΡΙΠΕΣ του ανέμου, όχι την σταθερή του ταχύτητα. Αν είχες ποτέ 8 μποφώρ σταθερά για 20 λεπτά ξέρω γώ, θα σε βρίσκαμε ενσωματωμένο σε τοίχο :P Στα νησιά που χτύπησε όντως η καταιγίδα φαίνεται πάντως πως είχαν πράγματι 10+ ριπές.

Όσο για μετεωρολόγους /σεισμολόγους είναι χειρότερα απο αστρολόγους. Με πιθανότητες βγαίνουν τα μοντέλα παιδιά, μια μικρή αλλαγή κατεύθυνσης του αέρα τους κάνει ρόμπα μέσα σε 10 ώρες, δεν υπάρχει ακόμα ακριβής πρόβλεψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...