Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Πριν 4 ημέρες μου έλεγε κάποιος από τα βόρεια της Εύβοιας σε ορεινό μέρος ότι ήτανε με κουβέρτες και σόμπες, θα είχανε κρυο αρκετό ακόμα. 

Ε στην επαρχια Φλωρινας που ειμαι, βρισκομαι στα 650μ υψομετρο, σε κοιλαδα. Δηλαδη τιποτα ιδιαιτερο για να εχουμε ακομα κρυο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Ρυθμιζόμενη θερμοκρασία αντί για 27 θα τα έχω 28 με 29 για περισσότερη οικονομία. 

Ούτως ή άλλως η πιο ενδεδειγμένη ρύθμιση είναι όσο πιο ψηλά γίνεται ώστε να λειτουργούν, αρκεί να την παλεύεις φυσικά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, liakjim said:

Στη ψύξη βάζουμε 25 άντε 26. Πιο πάνω σκας.

Μόνο αν κάθεσαι να σε "βαράει" παλεύεται το πάνω από 26.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μόνο αν κάθεσαι να σε "βαράει" παλεύεται το πάνω από 26.

Εξαρταται τη κατασταση που εισαι εκεινη τη στιγμη. Αλλο να γυρισες απο ενα τζοκινγκ, αλλο να εισαι ηδη καθημενος επι τριωρο και να σε βαραει το αρκουδισιον 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Εξαρταται τη κατασταση που εισαι εκεινη τη στιγμη. Αλλο να γυρισες απο ενα τζοκινγκ, αλλο να εισαι ηδη καθημενος επι τριωρο και να σε βαραει το αρκουδισιον 🙂

Μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ούτως ή άλλως η πιο ενδεδειγμένη ρύθμιση είναι όσο πιο ψηλά γίνεται ώστε να λειτουργούν, αρκεί να την παλεύεις φυσικά.

Η ενδεδειγμενη είναι στο όριο 25 με 27 βαθμούς και 50 - 60% σχετική υγρασία ανάλογα τους χώρους. Τώρα στις παρούσες συνθήκες, το 28-29 είναι μονόδρομος. Άμα κάνει έξω κανένα 40αρι, ακομα και στους 28 να το βάλεις θα δουλεύει αρκετά εκτός κι αν έχεις καλή μόνωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπαίνεις μέσα στον χώρο ενώ έχεις φάει τον καύσωνα για ώρα, θες τη θερμοκρασία να είναι ίσα με το 0.

Αν όμως είσαι στον χώρο για πάνω από 2 ώρες, 26 - 28 βαθμοί αρκούν για να είσαι άνετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω όλοι αυτοί να πέσουν έξω στις προγνώσεις για το καλοκαίρι. 

Πιο ζεστό λοιπόν από τον μέσο όρο των καλοκαιριων. 

https://www.google.com/search?q=επίσημο+πιο+ζεστό+το+φετινό+καλοκαίρι&oq=επίσημο+πιο+ζεστό+το+φετινό+καλοκαίρι+&aqs=chrome..69i57j33i160l3.10521j0j1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#scso=_ytWYYozIDI2J9u8Pj-yh2Ag10:0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Basilhs23___ said:

Πιο ζεστό λοιπόν από τον μέσο όρο των καλοκαιριων. 

Σε σχέση με το περσινό χάλι πόσο θα είναι ομως? 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σφουγγάρισμα, αρκετά βραδινά μπάνια και ανεμιστήρας, με έσωσαν όταν δεν είχα aircondition πέρσυ που είχαμε 10+ μέρες με καύσωνα.

Επίσης κλειστά παντζούρια πρωί μέχρι απόγευμα και τα ανοίγετε το βράδυ μόνο.

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Σε σχέση με το περσινό χάλι πόσο θα είναι ομως? 😛

 

Αν βρούμε ποιος είναι αυτός ο μέσος όρος θερμοκρασιών για τα καλοκαίρια από 81 ως σήμερα, θα έχουμε μια γνώμη. Μπορεί να είναι και ίδιο με πέρσι, μπορεί ελάχιστα καλύτερο από πέρσι.

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Σφουγγάρισμα, αρκετά βραδινά μπάνια και ανεμιστήρας, με έσωσαν όταν δεν είχα aircondition πέρσυ που είχαμε 10+ μέρες με καύσωνα.

Επίσης κλειστά παντζούρια πρωί μέχρι απόγευμα και τα ανοίγετε το βράδυ μόνο.

Το σφουγγάρισμα το μόνο που κάνει πέραν της καθαριότητας είναι η αύξηση της σχετικής υγρασίας στον χώρο για όσο το νερό εξατμίζεται και παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Basilhs23___ said:

Αν βρούμε ποιος είναι αυτός ο μέσος όρος θερμοκρασιών για τα καλοκαίρια από 81 ως σήμερα, θα έχουμε μια γνώμη. Μπορεί να είναι και ίδιο με πέρσι, μπορεί ελάχιστα καλύτερο από πέρσι.

summer2021.pdf (emy.gr)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τωρα το εχω στο 27 και πλεον εχει κοψει ταχυτητα. Ουφ, 3 μηνες εμειναν. Πρακτικα θα μεγαλωνει η μερα για ακομα 20 μερες. Μετα ειναι αναλογως τις ζεστες που θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...