Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, great είπε

ποσο πρεπει να το βαλω δηλαδη για να εχω το effect που λες; εγω το χειμωνα το εχω παντα στο 55%

Δε μπορείς να το υπολογίσεις έτσι... πρέπει να πάρεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο / υγρόμετρο, η ακόμα καλύτερα αν δε θες να αλλάζεις συνέχεια μπαταρίες, ένα επιτραπέζιο ρολόι/ξυπνητήρι/θερμόμετρο/υδρομετρο σαν αυτό (έχει καλώδιο usb, πρέπει να πάρεις χώρια ένα φορτιστή) https://www.skroutz.gr/s/31850768/Ξύλινο-Ψηφιακό-Ρολόι-Με-Ξυπνητήρι-AD3060.html?from=catspan

Οπότε αν έχει στο δωμάτιο πχ 28 βαθμούς με 60% υγρασία, βάζεις το dry mode στους 27 ή στους 26 βαθμούς και βλέπεις τι υγρασία έχεις όταν θα φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και θα κάνει παύση. Αν το βάλεις χαμηλότερα πχ 24 βαθμούς, κατά πάσα πιθανότητα θα δουλεύει συνέχεια γιατί δε θα μπορεί να πιάσει θερμοκρασία οπότε θα πέσει πολύ η υγρασία στο 40-45%.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Επιασε τους 40°C τον Μάιο. Eυχαριστημένος? Δεν βλέπω πόσο ανακουφιστικοί είναι οι 40 από τους 43. Να ρωτήσουμε τους ισπανούς. Πάμε παρακάτω γιατί η τριχιά δεν έχει άλλες τρίχες.

Καλά και στην Ελλάδα πιάνει 40+ τον Μάιο. Απλά είπες το ''στην Ισπανία πιάνει 43 Μάιο'' λες και και στην Ελλάδα δεν έχουμε 40άρια. 42 έπιασε η Ελλάδα Μάιο το 2020. Άλλο το πιάνει συστηματικά 43 Μάιο η Ισπανία (έτσι όπως το είπες φαντάζει οτι αυτό συμβαίνει συνέχεια) και άλλο το να έχει πιάσει μια φορά στα 200 χρόνια 42.9 σε μια συγκεκριμένη τοποθεσία στην Ισπανία.

Γενικά πάντως η Ελλάδα είναι αυτή που έχει πιο ακραίες θερμοκρασίες για το μέγεθος της σε σύγκριση με την Ισπανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλαγαν για ζέστη μέσα στην εβδομάδα δηλ 32-34 και ανέφερα ότι τώρα το Μάιο έχουν 43 στην Ισπανία. Εστω και 40 φέτος , είναι πολύ. Δεν είπα ότι δεν έχουμε κι εμείς ακραίες ζέστες.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 23/5/2022 στις 1:19 ΠΜ, ekrepali είπε

Στο κλιμαστικό στο dry mode ρυθμίζεις θερμοκρασία (χαμηλότερη του δωματίου) και ρουφάει την υγρασία μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει.

Ειχα την εντυπωση οτι η θερμοκρασια δε ρυθμιζεται στο dry mode. Δηλαδη οτι και να βαλεις δεν επηρεαζει κατι. Εισαι βεβαιος οτι παιζει καποιο ρολο η ρυθμιση της θερμοκρασιας στο dry mode?

Εν τω μεταξυ αλλο υγρασια, αλλο θερμοκρασια. Δε σημαινει οτι οσο το ερκοντισιον εξαλειφει την υγρασια η θερμοκρασια  θα ανεβαινει/κατεβαινει (αναλογα τι εννοουσες).

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει υψηλες θερμοκρασιες τωρα αλλα παλι πηρε το ματι μου οτι απο αλλη βνδομαδα θα πεσει παλι καμια δεκαρια βαθμους και καταιγιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, σήμερα το άναψα κι εγώ για λίγη ώρα, είχε φτάσει 27°C μέσα.

παιζω με ανεμιστηρα ακομα. πιστευω θα αντεξω 2-3 βράδια...

ευτυχως εχω καλο προγραμμα στη δεη και δεν φοβαμαι να το αναψω αλλα απαξ και αναψει δεν σβυνει μεχρι μεσα οκτωβρη οποτε το καθυστερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλωρινα βρισκομαι και μολις το αναψα και εγω να σπασει λιγο. Εδω δινει μεγιστη 24 και καταιγιδα την Κυριακη μονο. Απο Δευτερα, παλι 30+

Το θεμα ειναι οτι δεν πεφτει πολυ η ελαχιστη το βραδυ οπως αλλες χρονιες. Αν ειναι να εχουμε απο τωρα 16-20 ελαχιστες, αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

παιζω με ανεμιστηρα ακομα. πιστευω θα αντεξω 2-3 βράδια...

ευτυχως εχω καλο προγραμμα στη δεη και δεν φοβαμαι να το αναψω αλλα απαξ και αναψει δεν σβυνει μεχρι μεσα οκτωβρη οποτε το καθυστερω.

 

Κι έλεγα μπας κι έτρωγα έτσι το Μάιο, αλλά αφού αύριο και Σάββατο θα ζορίσει κι άλλο, δεν πειράζει.

Κι εγώ στο φθηνό MyHome Online είμαι με νυχτερινό και ΚΟΤ αλλά νταξ, δε θα τους πιω και το αίμα, χαχα.

11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Φλωρινα βρισκομαι και μολις το αναψα και εγω να σπασει λιγο. Εδω δινει μεγιστη 24 και καταιγιδα την Κυριακη μονο. Απο Δευτερα, παλι 30+

Το θεμα ειναι οτι δεν πεφτει πολυ η ελαχιστη το βραδυ οπως αλλες χρονιες. Αν ειναι να εχουμε απο τωρα 16-20 ελαχιστες, αστο.

Μακάρι να είχαμε κι εδώ τέτοιες ελάχιστες, όταν θα είναι 30°C+ να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Μακάρι να είχαμε κι εδώ τέτοιες ελάχιστες, όταν θα είναι 30°C+ να δούμε τι θα γίνει.

Νομιζω οτι ειναι χειροτερο αυτο γιατι εχουμε μεγαλες διακυμανσεις για την ωρα, και ζεσταινομαστε εμεις πιο ευκολα θεωρω. Πχ εχουμε μεγιστη 30 και σκαμε. Οσο σπουδαζα Συρο δεν ζεσταινομουν ετσι οταν ημουν εξω ή στο σπιτι. Ac ανοιγα κατα τον Ιουνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 ημέρες μου έλεγε κάποιος από τα βόρεια της Εύβοιας σε ορεινό μέρος ότι ήτανε με κουβέρτες και σόμπες, θα είχανε κρυο αρκετό ακόμα. 

Όσο για το φετινό καλοκαίρι, δεν παίζει να μην ανοίξω τα κλιματιστικά γιατί δεν την παλεύω με την ζέστη. Ρυθμιζόμενη θερμοκρασία αντί για 27 θα τα έχω 28 με 29 για περισσότερη οικονομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...