Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι είναι "συνηθισμένος" Σεπτέμβρης , ζέστη το μεσημέρι , δροσούλα το βραδάκι (αν το σπίτι είναι ευάερο).

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια δεν έχουμε δει ελληνικό καύσωνα της προκοπής , πού είναι τα παλιά 40+ που κρατούσαν μέρες? 

Τα τελευταία καλοκαίρια πιάνει κάποιες μέρες σκόρπιες  κανένα 37αρι ή 38άρι και το κάνουμε μέγα θέμα.

Επίσης βλέπω "ξεροβούνια" σε περιοχές με παραδοσιακά λίγες βροχές έχουν "πρασινίσει" με θάμνους , αν υπάρχει κλιματική αλλαγή μάλλον μας έχει ευνοήσει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά το 2017 είχε φουλ 4ημερο με 40+ σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.

Στην Αττική πχ είχε φτάσει 45+ σε Ελευσίνα και Νέα Φιλαδέλφεια το 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Καλά το 2017 είχε φουλ 4ημερο με 40+ σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.

Στην Αττική πχ είχε φτάσει 45+ σε Ελευσίνα και Νέα Φιλαδέλφεια το 2017

Μένω Αθήνα , δεν το θυμάμαι , το έχεις σε λινκ? Η εργασία μου είναι έξω στους δρόμους και πιστεύω ότι θα το είχα νιώσει στο πετσί μου το 45αρι.

Μην μου δείξεις "ημερομήνια" ή "προγνωσεις" ότι θα κάνει καύσωνα. Επίσημη καταγεγραμμένη θερμοκρασία θέλω.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 minutes ago, jgeorgiou said:

Μένω Αθήνα , δεν το θυμάμαι , το έχεις σε λινκ? Η εργασία μου είναι έξω στους δρόμους και πιστεύω ότι θα το είχα νιώσει στο πετσί μου το 45αρι.

Μην μου δείξεις "ημερομήνια" ή "προγνωσεις" ότι θα κάνει καύσωνα. Επίσημη καταγεγραμμένη θερμοκρασία θέλω.

Αμέ

45.4 Νέα Φιλαδέλφεια

http://web.archive.org/web/20170703072059/http:/www.hnms.gr/hnms/greek/observation/yesterday_city_html?&dr_region=ObsAttiki&dr_city=ams_filadelfeia

45.3 Ελευσίνα

https://www.protothema.gr/greece/article/693202/kausonas/

 

 

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Νομίζω ότι είναι "συνηθισμένος" Σεπτέμβρης , ζέστη το μεσημέρι , δροσούλα το βραδάκι (αν το σπίτι είναι ευάερο).

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια δεν έχουμε δει ελληνικό καύσωνα της προκοπής , πού είναι τα παλιά 40+ που κρατούσαν μέρες? 

Τα τελευταία καλοκαίρια πιάνει κάποιες μέρες σκόρπιες  κανένα 37αρι ή 38άρι και το κάνουμε μέγα θέμα.

Επίσης βλέπω "ξεροβούνια" σε περιοχές με παραδοσιακά λίγες βροχές έχουν "πρασινίσει" με θάμνους , αν υπάρχει κλιματική αλλαγή μάλλον μας έχει ευνοήσει.

Δε ξέρω, μπορεί μεγαλώνοντας να γίνομαι πιο δύστροπος, αλλά μου φαίνεται ότι φέτος το καλοκαίρι ήταν πολύ υψηλές οι χαμηλές θερμοκρασίες, και πρακτικά ενώ δεν έκανε 40+, δε δρόσιζε καθόλου το πρωί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, AristidisZ said:

Δε ξέρω, μπορεί μεγαλώνοντας να γίνομαι πιο δύστροπος, αλλά μου φαίνεται ότι φέτος το καλοκαίρι ήταν πολύ υψηλές οι χαμηλές θερμοκρασίες, και πρακτικά ενώ δεν έκανε 40+, δε δρόσιζε καθόλου το πρωί 

Καλά ειδικά στον Πειραιά που μένεις εσύ οι ελάχιστες το καλοκαίρι δεν πέφτουν ποτέ λόγω της απόγειας αύρας.

Όλη η πύρινη λαίλαπα του λεκανοπεδίου σκάει πάνω στον Πειραιά το βράδυ. Μιλάμε ο Πειραιάς δεν έχει καταγράψει πότε στην ιστορία του κάτω από 20 βαθμούς ελάχιστη θερμοκρασία Αύγουστο μήνα. Η τελευταία φορά που ο Πειραιάς έπεσε στους 20 ακριβώς βαθμούς τον Αύγουστο σύμφωνα με την ΕΜΥ ήταν τη δεκαετία του 60

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Καλά ειδικά στον Πειραιά που μένεις εσύ οι ελάχιστες το καλοκαίρι δεν πέφτουν ποτέ λόγω της απόγειας αύρας.

Όλη η πύρινη λαίλαπα του λεκανοπεδίου σκάει πάνω στον Πειραιά το βράδυ. Μιλάμε ο Πειραιάς δεν έχει καταγράψει πότε στην ιστορία του κάτω από 20 βαθμούς ελάχιστη θερμοκρασία Αύγουστο μήνα. Η τελευταία φορά που ο Πειραιάς έπεσε στους 20 ακριβώς βαθμούς τον Αύγουστο σύμφωνα με την ΕΜΥ ήταν τη δεκαετία του 60

Έτσι εξηγείται λοιπόν...

Πάντως και στα Κύθηρα που πήγα τέλη Ιουλίου, πάλι το ίδιο αίσθημα είχα, ότι αργά το βράδυ αλλά και πολύ νωρίς το πρωί "δεν δρόσιζε"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AristidisZ said:

Έτσι εξηγείται λοιπόν...

Πάντως και στα Κύθηρα που πήγα τέλη Ιουλίου, πάλι το ίδιο αίσθημα είχα, ότι αργά το βράδυ αλλά και πολύ νωρίς το πρωί "δεν δρόσιζε"... 

Να εδώ μπορείς να δεις αυτό που σου λέω για τον Πειραιά

https://web.archive.org/web/20190307174427/http://www.arch.ntua.gr/sites/default/files/project/12490_/milioni_pagkrati.pdf

Quote

Έχοντας τα κλιματικά δεδομένα από την ΕΜΥ παρατηρούμε αυξημένες μέσες θερμοκρασίες την σχεδόν τριανταετία 1981-2010. Κάτι τέτοιο μάλλον συμβαίνει λόγω της θέσης του Πειραιά στον αστικό ιστό της Αθήνας , την εγγύτητα του στη θάλασσα, την πυκνή του δόμηση και κυρίως εξαιτίας της απόγειας αύρας κατά την διάρκεια των θερινών νυκτών, η οποία μεταφέρει όλη την εκπεμπόμενη θερμότητα του πολεοδομικού συγκροτήματος της Αθήνας προς τις ακτές. Αξιοσημείωτο πάντως είναι πως ολόκληρη αυτή τη περίοδο δεν έχει κατγραφεί τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο ελάχιστη τιμή κάτω των 20℃. Γενικά, ο Πειραιάς φαίνεται πως έχει τα χαρακτηριστικά ενός ζεστού και ημίξηρου κλίματος.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Τοξοβόλος___U__K said:

Αξιοσημείωτο πάντως είναι πως ολόκληρη αυτή τη περίοδο δεν έχει κατγραφεί τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο ελάχιστη τιμή κάτω των 20℃.

Καλά κάτω από 20 ελάχιστη τον Αύγουστο είναι αρκετά δύσκολο ακόμα και για μας εδώ στη Νέα ή Παλιά Πεντέλη.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γενικά δύσκολα πέφτει κάτω από 20 τον Ιούλιο Αύγουστο, ειδικά στο λεκανοπέδιο. 

Σε σένα Πεντέλη οκ πιο εύκολα ρίχνει τις ελάχιστες αλλά και πάλι το κάτω από 20 δε το βλέπεις συχνά το καλοκαίρι στην Αθήνα λόγω δόμησης, αστικής θερμονησίδας κ απόγειας αύρας (στα ΝΠ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2019 στις 4:13 ΠΜ, Stavros Delta είπε

Ακόμα πιο τρομακτικό γίνεται αν διαβάζεις ιστορία.

Στο βιβλίο "Κατάλογος Γυναικών" που έγραψε ο Ησίοδος, περιγράφει κλιματική αλλαγή κατά το τέλος της Εποχής των Ηρώων (Εποχή του Χαλκού / Μυκηναϊκή). Γράφει ότι το κλίμα έγινε πιο δροσερό και υγρό, με αποτέλεσμα να διαταραχθεί ο αγροτικός κύκλος και να πεινάσει ο κόσμος, να μειωθεί ο πληθυσμός απ' τη πείνα. Αυτή η μαρτυρία γίνεται τρομακτική αν αναλογιστείς πως η χρονική περίοδος στην οποία αποδίδει το γεγονός ο Ησίοδος, το τέλος της ΜυκηναΪκής εποχής, τουλάχιστον στη Μεσόγειο, κατέρρευσαν πολιτισμοί και έγιναν μαζικές μετακινήσεις πληθυσμών. Στην Ελλάδα η κάθοδος των Δωριέων, στην Ιουδαία μετανάστευσαν οι Φιλισταίοι, στην Αίγυπτο επιτέθηκαν οι "Λαοί της Θάλασσας"... Μιλάμε για εποχή με σημαντικά κύμματα μεταναστεύσεων και πολέμων, μείωσης πληθυσμού, οπισθοδρόμισης στις τέχνες και την επιστήμη...

"πολλὰ δ’ ἀπὸ γλωθρῶν δενδρέων ἀμύοντα χαμᾶζε
χεύετο καλὰ πέτηλα, ῥέεσκε δὲ καρπὸς ἔραζε
πνείοντοϲ Βορέαο περιζαμενὲϲ Διὸς αἴσηι,
οἴδεσκεν δὲ θάλασσα, τρόμεσκε δὲ πάντ’ ἀπὸ τοῖο,
τρύχεσκεν δὲ μένος βρότεον, μινύθεσκε δὲ καρπός,
ὥρηι ἐν εἰαρινῆι, ὅτε τ’ ἄτριχος οὔρεσι τίκτει
γαίης ἐν κευθμῶνι τρίτωι ἔτεϊ τρία τέκνα.
"

Υπάρχει κάπου ένα chart με αυτό που λες και ως γνωστό ονομάζεται NAOI το οποίο είναι κάτι σαν διακόπτης υγρασίας και βροχοπτώσεων με ξηρασία και ξηρό κλίμα με περιοδικωτητα 10 έτη. Παράδειγμα η ξηρασία της Αθηνάς το 1994 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με απαρχη την αυριανη μερα, η ερχομενη εβδομαδα θα ειναι φθινοπωρινη, ιδιως στο ζητημα των θερμοκρασιων που φετος εχουν ταλαιπωρησει αρκετα.

Για Αττικη η θερμοκρασια θα εχει max τους 26 μεχρι και την Τεταρτη, ενω καποιες μερες εως τοτε θα ειναι και βροχερες, κυριως η Δευτερα και η Τριτη.

Το κακο ειναι οτι με τα τωρινα δεδομενα (που αλλαζουν αρδην σε καθημερινη βαση ειδικα αυτην την καιρικη περιοδο), διαφαινεται νεα σημαντικη αυξηση της θερμοκρασιας απο την Πεμπτη και μετα, με ενδεχομενα 30ρια+ για Αττικη. Μεγαλη αντοχη φετος το καλοκαιρι... Αλλα ας αναμενουμε, διοτι οπως ειπα αυτην την περιοδο τα καιρικα δεδομενα ανατρεπονται απο την μια μερα στην αλλη και η προγνωσιμοτητα περαν των 2-3 ημερων ειναι πολυ δυσκολη.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...