Προς το περιεχόμενο

Εργασία και μετανάστευση στην Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γεια σας παιδιά!
Μετά από κάποιες επεμβάσεις στα πόδια μου λόγω φλεβικής ανεπάρκειας που έπρεπε να κάνω ήρθε ο καιρός να προετοιμαστώ σοβαρά για το 3ο ταξίδι μου στην Κίνα! Σκοπεύω να βρω δουλειά εκεί και με περιμένει η κοπέλα μου (Κινέζα) συγκεκριμένα στη Γκουαντζού. Δυστυχώς δεν έχω κάποια ειδικότητα αλλά ούτε πτυχίο πανεπιστημίου. Έχω εργαστεί για πάνω από δέκα χρόνια στον τομέα των πωλήσεων και μιλάω άριστα την Αγγλική. Τα Κινέζικα μου είναι σε επίπεδο αρχαρίου και αυτό που έχω σπουδάσει μικρός είναι το σκίτσο που δεν έχω κανένα σκοπό να το ακολουθήσω επαγγελματικά πλέον αλλά και το έχω αφήσει εδώ και πολλά χρόνια.
Φυσικά με αγχώνει τρομερά ότι είμαι στον αέρα και πρέπει να βρω σύντομα μια άκρη γιατί ο χρόνος με πιέζει από όλες τις απόψεις.

Πείτε μου ιδέες / συμβουλές και τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο χρόνος γιατί σε πιέζει; Έχεις κλείσει συμβόλαιο με κανέναν οτι αν δεν πας μέχρι τότε εκεί θα έχεις συνέπειες; Λες οτι η κοπέλα σου βρίσκεται εκεί; Συμφωνήσατε μήπως να πάει αυτή στην πατρίδα της και αργότερα να έρθεις εσύ;

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι ούτε να σε πληροφορήσω, μόνο κάποιος που έχει ζήσει και έχει δουλέψει εκεί. 

Αλλά από αυτά που γράφεις, καλά κάνεις και ξέρεις άριστα αγγλικά, βοηθάνε παντού. Όμως λάβε υπόψη οτι πάρα πολλοί κινέζοι δεν γνωρίζουν αγγλικά. Οπότε το μόνο προσόν που κουβαλάς εκεί είναι το "αρχάριος στα κινέζικα", αμφιβάλλω αν θα σε βοηθήσει σε κάτι, π.χ για πωλητής πως θα πας αν δεν μπορείς να μιλήσεις κινέζικα με τον κινέζο..... Πρέπει να βελτιώσεις αρκετά το επίπεδο των κινέζικων, πράγμα οχι αδύνατο φυσικά αλλά καθόλου εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Γεια σας παιδιά!
Μετά από κάποιες επεμβάσεις στα πόδια μου λόγω φλεβικής ανεπάρκειας που έπρεπε να κάνω ήρθε ο καιρός να προετοιμαστώ σοβαρά για το 3ο ταξίδι μου στην Κίνα! Σκοπεύω να βρω δουλειά εκεί και με περιμένει η κοπέλα μου (Κινέζα) συγκεκριμένα στη Γκουαντζού. Δυστυχώς δεν έχω κάποια ειδικότητα αλλά ούτε πτυχίο πανεπιστημίου. Έχω εργαστεί για πάνω από δέκα χρόνια στον τομέα των πωλήσεων και μιλάω άριστα την Αγγλική. Τα Κινέζικα μου είναι σε επίπεδο αρχαρίου και αυτό που έχω σπουδάσει μικρός είναι το σκίτσο που δεν έχω κανένα σκοπό να το ακολουθήσω επαγγελματικά πλέον αλλά και το έχω αφήσει εδώ και πολλά χρόνια.
Φυσικά με αγχώνει τρομερά ότι είμαι στον αέρα και πρέπει να βρω σύντομα μια άκρη γιατί ο χρόνος με πιέζει από όλες τις απόψεις.

Πείτε μου ιδέες / συμβουλές και τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου!

Δύσκολα με αυτά που γράφεις. 

Πωλήσεις φαντάζομαι ότι ήσουν πωλητής retailer/τηλεπωλητής, όχι στο sales κάποιας εταιρεία με κάποια ειδικότητα/καριέρα.

Όπου και να είσαι δίχως πτυχία, εμπειρία στην αγορά και ιδίως γλώσσα, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

Θα έχεις ανταγωνισμό και από τους ντόπιους για τις χαμαλοδουλειές και σίγουρα θα υπάρχουν ευρωπαίοι/αμερικάνοι που πιθανότατα θα έχουν στιβαρά πτυχία/εμπειρία για τις "καλύτερες" θέσεις για διεθνείς εργαζόμενους.

Γιατί σε πιέζει ο χρόνος;

Προσωπικά θα το πάλευα να μάθω τουλάχιστον καλά την γλώσσα πριν πας, το ελάχιστο κατ'εμέ ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες σου για εργασία όταν είσαι αδύναμος στην εμπειρία/πτυχία.

|

Καλή τύχη όπως και να έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι η ολόκληρη Κίνα, σίγουρα θα θέλει ατομα με ελάχιστα κινέζικα αλλά με καλά αγγλικά και χωρίς προυπηρεσία για κάποιες δουλειές!

Δεν μπορεί......

Απλά φαντάζομαι ότι θέλει πολύ ψάξιμο!

Υπομονή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Γεια σας παιδιά!
Μετά από κάποιες επεμβάσεις στα πόδια μου λόγω φλεβικής ανεπάρκειας που έπρεπε να κάνω ήρθε ο καιρός να προετοιμαστώ σοβαρά για το 3ο ταξίδι μου στην Κίνα! Σκοπεύω να βρω δουλειά εκεί και με περιμένει η κοπέλα μου (Κινέζα) συγκεκριμένα στη Γκουαντζού. Δυστυχώς δεν έχω κάποια ειδικότητα αλλά ούτε πτυχίο πανεπιστημίου. Έχω εργαστεί για πάνω από δέκα χρόνια στον τομέα των πωλήσεων και μιλάω άριστα την Αγγλική. Τα Κινέζικα μου είναι σε επίπεδο αρχαρίου και αυτό που έχω σπουδάσει μικρός είναι το σκίτσο που δεν έχω κανένα σκοπό να το ακολουθήσω επαγγελματικά πλέον αλλά και το έχω αφήσει εδώ και πολλά χρόνια.
Φυσικά με αγχώνει τρομερά ότι είμαι στον αέρα και πρέπει να βρω σύντομα μια άκρη γιατί ο χρόνος με πιέζει από όλες τις απόψεις.

Πείτε μου ιδέες / συμβουλές και τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου!

Παρε proficiency και γινε καθηγητης Αγγλικων εκει

Ισως και καθηγητης Ελληνικων αν ειναι μεγαλη η πολη και υπαρχει ικανος αριθμος ανθρωπων που θελουν να μαθουν τη γλωσσα μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε αφου τη παλευεις να μεινεις εκει μονιμα χαρα στο κουραγιο σου..εγω δεν αντεχω πανω απο μηνα..η guangzhou ειναι το κεντρο της παραγωγης και της τεχνολογιας, οποτε ολο και κατι ενδεχομενως να βρεθει αλλα πρεπει να μαθεις κινεζικα οπως και να'χει. μονο η κοπελα σου μπορει να σε βοηθησει για αρχη, αλλα μη περιμενεις να βρεις καμια φοβερη δουλεια απλα με γνωση των αγγλικων..σε ολα τ'αλλα δε μπορεις να συναγωνιστεις τους κινεζους (η τους ξενους με πτυχιο και γνωση της κινεζικης οπως αναφερθηκε πιο πανω)

Επεξ/σία από duende
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανειδίκευτος στην Κίνα, με γνώση Αγγλικών μόνο από τριβή (σε μια χώρα που κατακλύζεται από ανθρώπους που έχουν τα Αγγλικά ως μητρική, άρα ξεχνάμε τη διδασκαλία), γιατί;

Κατανοητό να θέλει να είναι κανείς με τη σύντροφό του, αλλά μου φαίνεται πολύ παρακινδυνευμένη απόφαση.

Περισσότερες πιθανότητες θα είχε η κοπέλα να φανεί χρήσιμη σε κάποια κινεζική ή και ελληνική επιχείρηση στην Ελλάδα (λ.χ. στο χώρο των ανταλλακτικών για πλοία, που έχουν ανοίξει μεγάλες δουλειές με Κίνα) παρά ένας Έλληνας με στοιχειώδη γνώση Κινεζικών, σε μια αχανή αγορά με υπερπροσφορά εργατικού δυναμικού.

  • Like 13
  • Thanks 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το hijack αλλά θα μου άρεσε και εμένα να πάω ανατολικά προς κίνα, με γνώσεις στα ηλεκτρονικά (επισκευές και κατασκευές) και προϋπηρεσία ως αυτοματιστής χωρίς κάποιο πτυχίο έχω ελπίδες για δουλειά αν γνωρίζει κανένας, στα αγγλικά πάντα αν και με την τριβή φαντάζομαι θα την μάθω την γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, archer100 said:

Ισως και καθηγητης Ελληνικων 

Μα δεν έχει πτυχίο τι καθηγητής να γίνει. Επειδή ξέρει Ελληνικά δε σημαίνει ότι μπορεί και να τα διδάξει 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

Δύσκολα με αυτά που γράφεις. 

Πωλήσεις φαντάζομαι ότι ήσουν πωλητής retailer/τηλεπωλητής, όχι στο sales κάποιας εταιρεία με κάποια ειδικότητα/καριέρα.

Όπου και να είσαι δίχως πτυχία, εμπειρία στην αγορά και ιδίως γλώσσα, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

Θα έχεις ανταγωνισμό και από τους ντόπιους για τις χαμαλοδουλειές και σίγουρα θα υπάρχουν ευρωπαίοι/αμερικάνοι που πιθανότατα θα έχουν στιβαρά πτυχία/εμπειρία για τις "καλύτερες" θέσεις για διεθνείς εργαζόμενους.

Γιατί σε πιέζει ο χρόνος;

Προσωπικά θα το πάλευα να μάθω τουλάχιστον καλά την γλώσσα πριν πας, το ελάχιστο κατ'εμέ ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες σου για εργασία όταν είσαι αδύναμος στην εμπειρία/πτυχία.

|

Καλή τύχη όπως και να έχει.

Ναι αρχικά έχω δουλέψει σε κάβα και σουπερ μαρκετ για αρκετά χρόνια και αργότερα ως all in one υπεύθυνος πωλήσεων σε συνοικιακό κατάστημα / εταιρία με ανταλλακτικά / 'είδη τεχνολογίας κτλ για 7 χρόνια πρόσφατα έφυγα από αυτό.
Ο χρόνος πιέζει γιατί δεν μπορώ να μείνω για πάντα μακριά από την κοπέλα μου, έχω να τη δω από τον Σεπτέμβριο ήδη...
Για να μάθω καλά τη γλώσσα θέλει τουλάχιστον 2-4 χρόνια οπότε το ξεχνάμε! (να γίνει από την Ελλάδα εννοώ εννοείται πως θέλω να μάθω τη γλώσσα!)

33 λεπτά πριν, archer100 είπε

Παρε proficiency και γινε καθηγητης Αγγλικων εκει

Ισως και καθηγητης Ελληνικων αν ειναι μεγαλη η πολη και υπαρχει ικανος αριθμος ανθρωπων που θελουν να μαθουν τη γλωσσα μας

Στην Κίνα έχουν τεράστια ζήτηση για καθηγητές Αγγλικών όμως πλέον θέλουν να έχεις τουλάχιστον πτυχίο μπάτσελορ για να χορηγηθεί νόμιμη βίζα εργασίας. Παλιότερα τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα πρόσφατα τα δυσκόλεψαν. Ένα τεράστιο ποσοστό εργάζεται παράνομα από τρίτες χώρες κυρίως αλλά αν σε πιάσουν την έκατσες και δεν θέλω καν να το ρισκάρω.

27 λεπτά πριν, Snoob είπε

Ανειδίκευτος στην Κίνα, με γνώση Αγγλικών μόνο από τριβή (σε μια χώρα που κατακλύζεται από ανθρώπους που έχουν τα Αγγλικά ως μητρική, άρα ξεχνάμε τη διδασκαλία), γιατί;

Κατανοητό να θέλει να είναι κανείς με τη σύντροφό του, αλλά μου φαίνεται πολύ παρακινδυνευμένη απόφαση.

Περισσότερες πιθανότητες θα είχε η κοπέλα να φανεί χρήσιμη σε κάποια κινεζική ή και ελληνική επιχείρηση στην Ελλάδα (λ.χ. στο χώρο των ανταλλακτικών για πλοία, που έχουν ανοίξει μεγάλες δουλειές με Κίνα) παρά ένας Έλληνας με στοιχειώδη γνώση Κινεζικών, σε μια αχανή αγορά με υπερπροσφορά εργατικού δυναμικού.

Δυστυχώς η κοπέλα δεν έχει διάθεση να έρθει Ελλάδα και γενικά να πάει σε άλλη χώρα και δεν θέλω να την βάλω σε τέτοια μπλεξίματα γιατί δεν έχω καν εγώ κάτι καλό στην Ελλάδα ή κάπου έξω.

Επεξ/σία από jumaru17
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

[...]

Δυστυχώς η κοπέλα δεν έχει διάθεση να έρθει Ελλάδα και γενικά να πάει σε άλλη χώρα και δεν θέλω να την βάλω σε τέτοια μπλεξίματα γιατί δεν έχω καν εγώ κάτι καλό στην Ελλάδα ή κάπου έξω.

Κατανοητό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η λύση είναι να κάνεις εσύ αυτό που εκείνη δεν συζητάει να κάνει.

Θα μου πεις, και τι θ' απογίνουμε; Απλά, ανειδίκευτος σε έναν κολοσσό 1 δισεκατομμυρίου + ανθρώπων... Πολύ δύσκολο το βρίσκω.

Ελλάδα, πάντως, ξέρω πως σε εταιρίες εμπορίας ανταλλακτικών πλοίων κάνουν κρα για ανθρώπους που ξέρουν Κινέζικα. Αν τα δούλευες, να τα βελτιώσεις, σε συνδυασμό με τα Αγγλικά που ξέρεις, θα μπορούσες να ψάξεις κάτι έτσι, εδώ. Πολύ δικοί μου άνθρωποι ως ανειδίκευτοι (πιο σωστά: χωρίς σπουδές πάνω στον κλάδο) ξεκίνησαν, και εκπαιδεύτηκαν στη δουλειά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλησπέρα. Το πρώτο comment νομίζω ήταν και το πιο εύστοχο. Επέτρεψε μου να συμπλησωσω όμως. Αν ψαχτεις λίγο στην Ελληνική αγορά, θα δεις πως όλα τα μαγαζιά ψάχνουν να φέρουν αγαθά από Κίνα. Από τσάντες μέχρι κινητά. Τo πρόβλημα τους είναι πως δεν γνωρίζουν την γλώσσα. Και οι αντίστοιχοι βιοτέχνες εκεί (δεν μιλάω για εργοστάσια, μιλάω για μικρά μαγαζάκια) δεν γνωρίζουν αγγλικά. Εξάσκησε λίγο τα κινέζικα σου, φτιάξε και μια αξιόπιστη ιστοσελίδα και έχεις προοπτικές να γίνεις εισαγωγέας από Κίνα στην Ελλάδα. Σε καμία περίπτωση δεν θα είναι εύκολο, αλλά από αυτά που μας λες νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή σου...

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...