Προς το περιεχόμενο

Εργασία και μετανάστευση στην Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

31 είμαι! 
Παιδιά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας αλλά πρέπει να καταλάβετε πως δεν έχουν όλοι το δικό σας mindset όσον αφορά τις σχέσεις και είναι θέμα επιλογών.
Αποτρεπτικά μηνύματα του τύπου ξανασκέψου το ή δεν αξίζει δεν βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή μου αφού έχω πάρει τις αποφάσεις μου και αυτό δεν αλλάζει. 
Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο θέμα της (έστω προσωρινής) επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί αυτό με αφορά άμεσα!

Τι περιμένεις δηλαδή; Μέσα από το forum να σου δώσουν λύσεις ζωής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω λεω να πας...πρωτον γιατι το εχεις αποφασισει και δευτερον γιατι καλυτερο είναι να μετανοιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες… Μπορει να σου καταστρεψει την ζωη αλλα μπορει και να σου την φτιαξει...Ετσι και αλλιως ειμαστε οι αποφασεις μας. Εδώ όπως λες δεν εχεις προοπτικες και δεν πολυγουσταρεις, αν δεν σε κραταει και κατι τοτε καλο ταξιδι! 

Φυσικα όλα αυτά τα προτείνω ελαφρα τη καρδια γιατι δεν αφορουν εμενα...Αν πας εκει χωρισεις σε έναν μηνα και χαλασεις και ότι λεφτα εχεις δεν με πολυαφορα...Ωστόσο θα εχεις ζησει μια ωραια περιπετεια και θα εχεις μαθει πολλα από αυτην!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

31 είμαι! 
Παιδιά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας αλλά πρέπει να καταλάβετε πως δεν έχουν όλοι το δικό σας mindset όσον αφορά τις σχέσεις και είναι θέμα επιλογών.
Αποτρεπτικά μηνύματα του τύπου ξανασκέψου το ή δεν αξίζει δεν βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή μου αφού έχω πάρει τις αποφάσεις μου και αυτό δεν αλλάζει. 
Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο θέμα της (έστω προσωρινής) επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί αυτό με αφορά άμεσα!

Αφού το θέλεις τόσο πολύ να φύγεις από τη χώρα σου, πρότεινέ της να πάτε σε μια πόλη της Ευρώπης. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου. Εκτός και αν η γυναίκα έχει σπίτι και δουλειά εκεί που μπορεί να συντηρήσει και τους δυο σας.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

31 είμαι! 
Παιδιά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας αλλά πρέπει να καταλάβετε πως δεν έχουν όλοι το δικό σας mindset όσον αφορά τις σχέσεις και είναι θέμα επιλογών.
Αποτρεπτικά μηνύματα του τύπου ξανασκέψου το ή δεν αξίζει δεν βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή μου αφού έχω πάρει τις αποφάσεις μου και αυτό δεν αλλάζει. 
Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο θέμα της (έστω προσωρινής) επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί αυτό με αφορά άμεσα!

καλη τύχη φίλε και έυχομαι τα καλύτερα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες ότι δεν θέλεις να το πολυ-συζητήσεις μαζί της και εσύ θα βρεις τη λύση είναι λάθος. Αν είστε ζευγάρι, θα πρέπει να αποφασίσετε από κοινού για το μέλλον σας.

Προσπαθήστε να πάρετε αποφάσεις που θα είναι και βιώσιμες, όχι μόνο συναισθηματικές.

Σκέψου ότι αν πας στην Κίνα και μέσα σε 6 μήνες δεν βρεις δουλειά, θα πρέπει να σε συντηρεί. Οι Κινέζες είναι πολύ παραδοσιακές και προτιμούν να τους τα πληρώνουν όλα οι άντρες τους και λογικά δεν θα της κάτσει καθόλου καλά το να σε συντηρεί. Επίσης σε θέλει στην Κίνα, για να σε παντρευτεί. Αν είσαι 31, φαντάζομαι και αυτή θα είναι σε ηλικία γάμου. Δες κατά πόσο είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.

Η καλύτερη λύση είναι να είσαι ανοιχτός μαζί της, να δείτε τις επιλογές σας μαζί και να πάρετε αποφάσεις για το μέλλον σας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

31 είμαι! 
Παιδιά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας αλλά πρέπει να καταλάβετε πως δεν έχουν όλοι το δικό σας mindset όσον αφορά τις σχέσεις και είναι θέμα επιλογών.
Αποτρεπτικά μηνύματα του τύπου ξανασκέψου το ή δεν αξίζει δεν βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή μου αφού έχω πάρει τις αποφάσεις μου και αυτό δεν αλλάζει
Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο θέμα της (έστω προσωρινής) επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί αυτό με αφορά άμεσα!

Μισό, γιατί με μπέρδεψες. Στο αρχικό μήνυμα, που θέτει το πλαίσιο της κουβέντας, έγραψες το εξής:

12 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Γεια σας παιδιά!
Μετά από κάποιες επεμβάσεις στα πόδια μου λόγω φλεβικής ανεπάρκειας που έπρεπε να κάνω ήρθε ο καιρός να προετοιμαστώ σοβαρά για το 3ο ταξίδι μου στην Κίνα! Σκοπεύω να βρω δουλειά εκεί και με περιμένει η κοπέλα μου (Κινέζα) συγκεκριμένα στη Γκουαντζού. Δυστυχώς δεν έχω κάποια ειδικότητα αλλά ούτε πτυχίο πανεπιστημίου. Έχω εργαστεί για πάνω από δέκα χρόνια στον τομέα των πωλήσεων και μιλάω άριστα την Αγγλική. Τα Κινέζικα μου είναι σε επίπεδο αρχαρίου και αυτό που έχω σπουδάσει μικρός είναι το σκίτσο που δεν έχω κανένα σκοπό να το ακολουθήσω επαγγελματικά πλέον αλλά και το έχω αφήσει εδώ και πολλά χρόνια.
Φυσικά με αγχώνει τρομερά ότι είμαι στον αέρα και πρέπει να βρω σύντομα μια άκρη γιατί ο χρόνος με πιέζει από όλες τις απόψεις.

Πείτε μου ιδέες / συμβουλές και τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου!

Zήτησες ιδέες και συμβουλές για την περίπτωσή σου. Η περίπτωσή σου, λοιπόν, είναι ένας άνθρωπος χωρίς κανένα τυπικό προσόν (πτυχίο), με μια ξένη γλώσσα που τη μιλάνε οι πάντες (δηλαδή ως προσόν είναι αντίστοιχο στην εποχή μας του να λες "ξέρω να γράφω" ή "μπορώ να ανοίξω έναν υπολογιστή χωρίς να με χτυπήσει το ρεύμα"), με τη γλώσσα της χώρας σε επίπεδο αρχαρίου, που σηκώνεται να φύγει και να εγκατασταθεί στην Κίνα γιατί η κοπέλα του με την οποία τα έχει 1,5 χρόνο και έχει να τη δει από τον περασμένο Σεπτέμβριο, δηλαδή πάνω-κάτω 10 μήνες (από τους 18 της σχέσης), δεν συζητάει να ζήσει πουθενά αλλού (και καλά κάνει, δεν την κατηγορώ, για σένα μιλάμε τώρα).

Σου είπαν, λοιπόν, αρκετοί άνθρωποι τη συμβουλή και τη γνώμη τους για την περίπτωσή σου: πας ξεβράκωτος στα αγγούρια, σε μια αγορά με ασύλληπτη υπερπροσφορά εργασίας, να κάνεις, τι; Να είσαι με την κοπέλα σου; Ανειδίκευτος σε μια χώρα με πληθυσμό πάνω από 1 δισεκατομμύριο;

Μόνος σου το γράφεις ότι "είσαι στον αέρα". Η κοπέλα σου, δεν έχει να σου προτείνει κάτι; Σου λέει, τι; "Έλα εδώ και βλέπουμε"; Αυτή εργάζεται; Αν ναι, πάνω σε τι; Έχει η οικογένεια καμιά επιχείρηση να σε χώσει, να φας ψωμάκι, ρυζάκι, κάτι τέλος πάντων; Αν δεν έχει, πώς περιμένει να ζήσετε; Με τον έρωτα; Καλά τα ρομάντζα, αλλά δεν στήνεται έτσι μια νέα ζωή στην άλλη άκρη του κόσμου. Εδώ άνθρωποι ξεκίνησαν μιλώντας τη γλώσσα της χώρας που πήγαιναν να μεταναστεύσουν, με ένα γερό κομπόδεμα, με κάποια τυπικά προσόντα, και πάλι τα βρήκαν μπαστούνια.

Τώρα, δεν σου αρέσουν αυτά που σου γράφουμε, δηλώνεις πως τις αποφάσεις σου τις πήρες, και ζητάς προτάσεις για επαγγελματική αποκατάσταση; Ανειδίκευτος; Ό,τι μπορείς να κάνεις εδώ ως ανειδίκευτος, μπορεί να κάνεις κι εκεί, απλά θα έχεις το μειονέκτημα ότι δεν μιλάς τη γλώσσα και έχεις κάτι δεκάδες εκατομμύρια να σε ανταγωνίζονται για την ίδια θέση.

Εγώ, θα ξαναγίνω δυσάρεστος και θα σου πω πρόσεξε πάρα πολύ καλά τι πας να κάνεις. Αυτό που μας ζητάς, τελικά, από ό,τι κατάλαβα, είναι να μη σου λέμε τα αρνητικά μιας τουλάχιστον ριψοκίνδυνης απόφασης, αλλά σου προτείνουμε τι δουλειά μπορείς να κάνεις. Ως ανειδίκευτος, σε μια μακρινή χώρα, όπου δεν μιλάς καν τη γλώσσα.

Ανειδίκευτος και πρακτικά μουγκός στην αρχή, στην άλλη άκρη του κόσμου. Επανέλαβέ το μερικές φορές με το νου σου αυτό.

Αν νομίζεις πως είναι αυτό λογική αφετηρία, τι να σου πω. Καλή τύχη κι ελπίζω η κοπέλα να το αξίζει.

  • Like 27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, jumaru17 said:

Παιδιά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας αλλά πρέπει να καταλάβετε πως δεν έχουν όλοι το δικό σας mindset όσον αφορά τις σχέσεις και είναι θέμα επιλογών.
Αποτρεπτικά μηνύματα του τύπου ξανασκέψου το ή δεν αξίζει δεν βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή μου  αφού έχω πάρει τις αποφάσεις μου και αυτό δεν αλλάζει. Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο θέμα της (έστω προσωρινής) επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί αυτό με αφορά άμεσα! 

Βλέπεις την αντίφαση?

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη λαλακία μου.. Έχω γνωρίσει σε μικρή πόλη στα βάθη της τουρκίας, τούρκο που ερωτεύτηκε με την ελληνίδα γυναίκα του μέσω facebook και η τύπισσα έφυγε από επαρχιακή πόλη της Ελλάδας και πήγε να ζήσει μαζί του.. έκανε οικογένεια κι όλα καλά..

Είχα και έναν άλλον φίλο όμως, που γνώρισε εδώ Αθήνα μία κοπέλα από Φιλιππίνες, είχαν σχέση απο απόσταση κανά 6μηνο, έφυγε να πάει να τη βρει να ζήσουν τον έρωτα τους και μετά μαζεύαμε λεφτά όλοι για να γυρίσει πίσω. 

Προσοχή μεγάλε..Αφού το χεις πάρει απόφαση καν το αλλά κράτα 2 πισινές όχι μια..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το παιδι δεν απορριπτει τις αποψεις ολων μας, που διαφωνουμε. Απλα επαναλαμβανει οτι στοχος του ειναι να παει...

Αυτο που σου ειπαν και παραπανω παντως το εχεις κανει? Εχεις ρωτησει την κοπελα αν μπορει να σε βοηθησει πανω στο κομματι εργασιας? Βασικα, το ξερει η κοπελα οτι θες να πας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Snoob νομίζω έκανε τον πιο σωστό σχολιασμό και συμφωνώ απόλυτα. Το μόνο που θέλω να προσθέσω στο σχόλιο αυτό είναι ότι, οκ, τις αποφάσεις σου τις έχεις πάρει και θα κάνεις αυτή την κίνηση με τα ρίσκα που έχει. Τουλάχιστον να έχεις χρήματα σε περίπτωση που τα πράγματα πάνε πολύ στραβά να μπορείς να επιστρέψεις Ελλάδα και να μην μείνεις εγκλωβισμένος σε μια χώρα στην άλλη άκρη της Γης με τελείως διαφορετική κουλτούρα και πολιτισμό όχι μόνο σε σχέση με την Ελλάδα αλλά και γενικά με την Ευρώπη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι, ξέχασα να σου πω να πάρεις μαζί στις αποσκευές την ψησταριάτου γύρου αν τελικά αποφασίσεις να ανοίξεις γυράδικο. Θα θες μια περιουσία να το παραγγείλεις απο Ελλάδα αν είσαι ήδη εκεί. Όχι πως δεν θέλει ήδη ένα μεγάλο ποσό..   Αν σου φαίνεται ότι σε τρολάρω, προσπαθώ απλά να φανώ επικοδομητικός

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...