Προς το περιεχόμενο

Εργασία και μετανάστευση στην Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγαινε σε ελληνικες εταιρειες που κανουν εισαγωγες και πες τους οτι θα πας εκει και τι μπορεις να κανεις,αν τους πεισεις οτι εισαι αξιοπιστος θα βρεις δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως πάντως γίνεται τρελό πήγαινε - έλα μεταξύ Κίνας και Ελλάδας.. το εμπόριο ειδικά έχει πάρει φωτιά. Κάτι σχετικά με αυτό ίσως θα έπρεπε να κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω απλά βρες μια άλλη κοπέλα το γεγονός και μόνο οτι δεν σκέφτεται να έρθει δεν το συζητάει καν λέει πολλα. Γυναικες υπαρχουν πολλες και καλύτερα παπούτσι απο τον τόπο σου που λενε.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια αλλη ερωτηση αγαπητε: ποσο κεφαλαιο εχεις στην ακρη? Δηλαδη ποσο καιρο μπορεις να μεινεις χωρις δουλεια ή ποσο πιθανον ειναι να κανεις δικη σου εταιρεια, αν πχ στην ακρη εχεις 3-4 χιλιάδες ευρω? 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Δυστυχώς η κοπέλα δεν έχει διάθεση να έρθει Ελλάδα και γενικά να πάει σε άλλη χώρα και δεν θέλω να την βάλω σε τέτοια μπλεξίματα γιατί δεν έχω καν εγώ κάτι καλό στην Ελλάδα ή κάπου έξω.

Αν επιτρέπεται που τη γνώρισες; Γνωρίζεστε καιρό;

Το λέω πιο πολύ μην πέσεις θύμα trafficking και γίνεις δωρητής οργάνων στο τέλος.

 

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Camal είπε

Αν επιτρέπεται που τη γνώρισες; Γνωρίζεστε καιρό;

Το λέω πιο πολύ μην πέσεις θύμα trafficking και γίνεις δωρητής οργάνων στο τέλος.

Στη ρεσεψιόν ενός ξενοδοχείου!
Ελπίζω να τρολάρεις! 1.5 χρόνο την ξέρω, ένα χρόνο τα έχουμε :) 

33 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Εχω μια αλλη ερωτηση αγαπητε: ποσο κεφαλαιο εχεις στην ακρη? Δηλαδη ποσο καιρο μπορεις να μεινεις χωρις δουλεια ή ποσο πιθανον ειναι να κανεις δικη σου εταιρεια, αν πχ στην ακρη εχεις 3-4 χιλιάδες ευρω? 

Πολύ μικρό κεφάλαιο έχω κάτω από 5000.

41 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Εγώ θα πω απλά βρες μια άλλη κοπέλα το γεγονός και μόνο οτι δεν σκέφτεται να έρθει δεν το συζητάει καν λέει πολλα. Γυναικες υπαρχουν πολλες και καλύτερα παπούτσι απο τον τόπο σου που λενε.

Δεν παίζει αυτό φίλε μου. Σιγά μη φέρω την κοπέλα μου σε μια χρεοκοπημένη χώρα, καλύτερα να πιεστώ εγώ! Εξάλλου από πολύ παλιά ήθελα να φύγω από την Ελλάδα για διάφορους λόγους.

55 λεπτά πριν, 3oxic είπε

Παίζουν καλοί μισθοί γενικά στην Κίνα ;

Ναι αμέ ειδικά σε μεγάλες πόλεις απλά έχουνε ανέβει πολύ τα ενοίκια αν θες να μείνεις πολύ κεντρικά.

Επεξ/σία από jumaru17
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας Κινα για μια κοπελα που την ξερεις 1,5 χρονο... Που δεν θελει να μεινει εκτος Κινας... 
Οταν λες τα εχετε 1 χρονο, εννοεις εξ αποστασεως...ετσι?

Φιλε μου.... αν δεν εχει λεφτα η οικογενεια της να σε συντηρησει, θα τα βρεις πολυ δυσκολα...

Γαματη εμπειρια, αλλα δεν νομιζω οτι πας για να γυρισεις μετα απο λιγο και να λες ιστοριες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητε, απλα πιασε ενα ψιλοαγνωστο στο δρομο και πες του την περιπτωση σου αλλα να πεις οτι η ιστορια αφορα ενα φιλο: αρχαριος στα κινεζικα (δηλαδη σ'αγαπω, καληνυχτα κτλ), αριστα αγγλικα (εικαζω χωρις καν πιστοποίηση, απλως "αριστη αντιληψη" οταν σου μιλανε), χωρις πτυχιο/εξειδίκευση, εμπειρια σε σουπερμαρκετ και παντοπωλειο/ψιλικατζιδικο all around, 5000 ευρω μαξιλαρι και θελει να πας στην Κινα γιατι ερωτευτηκε μια Κινεζα στη ρεσεψιον ενος ξενοδοχειου, με μεγαλο μερος της σχεσης απο αποσταση. Απλα να δουμε τι θα σου πει. 

Επισης, τι συμβουλές εχεις δεκτει απο οικογενεια, φιλους? 

Επεξ/σία από mourouzis2005
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tz3s είπε

Θα πας Κινα για μια κοπελα που την ξερεις 1,5 χρονο... Που δεν θελει να μεινει εκτος Κινας... 
 Οταν λες τα εχετε 1 χρονο, εννοεις εξ αποστασεως...ετσι?

Φιλε μου.... αν δεν εχει λεφτα η οικογενεια της να σε συντηρησει, θα τα βρεις πολυ δυσκολα...

Γαματη εμπειρια, αλλα δεν νομιζω οτι πας για να γυρισεις μετα απο λιγο και να λες ιστοριες

Ναι δυστυχώς έχουμε μείνει ένα μήνα μαζί,  Δεν είναι ότι δεν θέλει ακριβώς απλά δεν τρελαίνεται αλλά εγώ δεν θέλω να την υποβάλω σε αυτή την διαδικασία. Εγώ πρέπει να βρω τη λύση.

4 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αγαπητε, απλα πιασε ενα ψιλοαγνωστο στο δρομο και πες του την περιοτωση σου αλλα να πεις οτι η ιστορια αφορα ενα φιλο: αρχαριος στα κινεζικα (δηλαδη σ'αγαπω, καληνυχτα κτλ), αριστα αγγλικα (εικαζω χωρις καν πιστοποίηση, απλως "αριστη αντιληψη" οταν σου μιλανε), χωρις πτυχιο/εξειδίκευση, εμπειρια σε σουπερμαρκετ και παντοπωλειο/ψιλικατζιδικο all around, 5000 ευρω μαξιλαρι και θελει να πας στην Κινα γιατι ερωτευτηκε μια Κινεζα στη ρεσεψιον ενος ξενοδοχειου, με μεγαλο μερος της σχεσης απο αποσταση. Απλα να δουμε τι θα σου πει. 

Φίλε μου έχω πτυχίο αγγλικών ανώτατο αυτό δε σημαίνει κάτι... Σε εταιρία με είδη τεχνολογίας ήμουν με 100 παραγγελίες την ημέρα και 35.000 κωδικούς το ψιλικατζίδικο που το είδες ακριβώς; Δεν είμαι εδώ για να με κρίνετε για τις επιλογές μου στα ερωτικά σιγά μη κάνω και γκάλοπ.

Επεξ/σία από jumaru17
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα μηνα και θα φυγεις να πας κινα φιλε μου χωρισα μετα απο 5 χρονια σχεσης Κυριος λογο αποστασης και εσυ θα πας κινα για εναν μημα πραγματικης σχεσης ? adventure time. Καλος σιγουρα τρολαρεις. 

Επεξ/σία από farcry33
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

Ναι δυστυχώς έχουμε μείνει ένα μήνα μαζί,  Δεν είναι ότι δεν θέλει ακριβώς απλά δεν τρελαίνεται αλλά εγώ δεν θέλω να την υποβάλω σε αυτή την διαδικασία. Εγώ πρέπει να βρω τη λύση.

 

Φίλε σαν να ρισκάρεις παραπάνω απο το επιτρεπτό για κάτι που δεν ειναι και τόσο σιγουράκι( το 1 μήνα μαζί αλλά 1,5 χρόνο ταίρι). επίσης μην ξεχνάς πως δεν πετάγεσαι μέχρι την γειτονική Ιταλία.

Εδ'ώ φοβόμαστε να πάμε σε πόλεις της Ευρώπης που έχουμε και ένα σόι απο πίσω να μας κάνει support αν χρειαστεί και εσύ θες να πας ολομόναχος μέχρι την κίνα λες και πας απο Μαρούσι - Πειραιά ?

too much for nothing i think.

Πόσο ετών είσαι ? ( δεν ρωτάω ειρωνικά)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Djzan είπε

Φίλε σαν να ρισκάρεις παραπάνω απο το επιτρεπτό για κάτι που δεν ειναι και τόσο σιγουράκι( το 1 μήνα μαζί αλλά 1,5 χρόνο ταίρι). επίσης μην ξεχνάς πως δεν πετάγεσαι μέχρι την γειτονική Ιταλία.

Εδ'ώ φοβόμαστε να πάμε σε πόλεις της Ευρώπης που έχουμε και ένα σόι απο πίσω να μας κάνει support αν χρειαστεί και εσύ θες να πας ολομόναχος μέχρι την κίνα λες και πας απο Μαρούσι - Πειραιά ?

too much for nothing i think.

Πόσο ετών είσαι ? ( δεν ρωτάω ειρωνικά)

31 είμαι! 
Παιδιά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας αλλά πρέπει να καταλάβετε πως δεν έχουν όλοι το δικό σας mindset όσον αφορά τις σχέσεις και είναι θέμα επιλογών.
Αποτρεπτικά μηνύματα του τύπου ξανασκέψου το ή δεν αξίζει δεν βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή μου αφού έχω πάρει τις αποφάσεις μου και αυτό δεν αλλάζει. 
Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο θέμα της (έστω προσωρινής) επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί αυτό με αφορά άμεσα!

Επεξ/σία από jumaru17
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα σου πω ειλικρινά μια ιδέα: άνοιξε με την κοπέλα σου γυράδικο. Δεν έχουν φάει τέτοιο εξωτικό φαί, τζατζίκι, γύρο και «μαλάκα» και θα κάνεις τα παλούκια σου χρυσά. Δοκίμασε από εδώ να φτιάξεις την σωστή συνταγή με κρέας από λαιμο, το σωστό χαρμάνι μπαχαρικών και όταν πας εκεί άνοιξε μαγαζί απέναντι από κανένα ουρανοξύστη. Μπορεί να σου φτάνουν και τα 5 χιλιάρικα για να κινήσεις τις διαδικασίες. Επίσης το λεξιλόγιο που θέλεις  να πουλάς γύρο στον Κινέζο θα είναι περιορισμένο αλρα εύκολο να το μάθεις.

Αν σου φαίνεται παράλογο να ανοίξεις γυράδικο στην Κίνα, ξαναδιάβασε τι έγραψες στην αρχή του νήματος και αναλογίσου το ριψοκινδυνο του εγχειρήματος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, αυτό που πας να κάνεις είναι τρομερά επικίνδυνο.

Ψάξου σε Ναυτιλιακές εταιρίες.

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...