Προς το περιεχόμενο

Εργασία και μετανάστευση στην Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως έχεις πάρει την απόφασή σου, εγκλωβισμένος και παρασυρμένος από τα συναισθήματά σου και θέλεις επιβεβαίωση.
Λεφτά δεν έχεις. Αν στα 5000 ευρώ συμπεριλαμβάνεται και το εισιτήριο, κλάψτα.
Να βρεις δουλειά, πάρα πολύ δύσκολο. Σκέψου ότι έχεις τα ελάχιστα προσόντα και σε μια όχι καλή ηλικία.
Θα σε φιλοξενούν; Θα σε ταϊζουν οι γονείς της ή/και η κοπέλα σου; Πόσο νομίζεις πως θα αντέξουν να θρέφουν ένα παραπάνω στόμα; Πότε νομίζεις πως θα αρχίσουν οι γκρίνιες; Εδώ χαλάνε γάμοι ετών λόγω οικονομικών προβλημάτων, εσύ πιστεύεις πως θα χτίσεις σχέση και παράλληλα δεν θα προσφέρεις κάτι;
Σκέψου το άλλο: 30 χρονος Πακιστανός με ελάχιστα Ελληνικά, χωρίς ειδίκευση έρχεται στην Ελλάδα να βρει τον ερωτά του. Τι προοπτικές έχει; Τι δουλειά θα βρει; Σε κανένα πλυντήριο να σκουπίζει αυτοκίνητα, να πουλάει σε καμία γωνία πραγματάκια, σε κανένα χωράφι να βγάζει πατάτες. Υπάλληλο στον Κωτσόβολο δεν πρόκειται να τον δεις.
Και κάτι άλλο; Με άδεια παραμονής χωρίς μόνιμη εργασία τι παίζει; Το έχεις βρει; Καμία χώρα δεν θέλει και άλλους ανέργους.
Σόρρυ αν στο χαλάω, αλλά πας να κάνεις απερισκεψία. Αν ήταν γυναίκα σου, είχατε μείνει εδώ 10 χρόνια και είχατε και δύο παιδιά, ίσως να ήταν ευκολότερα τα πράγματα. Τώρα, χλωμό.

 

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Πολύ μικρό κεφάλαιο έχω κάτω από 5000.

Δεν έχω καταλάβει γιατί όλοι πήρατε ως δεδομένο το 5000...

Επεξ/σία από teotsigourakos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θες περιπου 500 ευρω για να πας εκει, οποτε κρατα αλλο ενα 500ρι για τυχον εκτακτη επιστροφη

https://gr.skyscanner.com/transport/flights/ath/can/190717/?adults=1&children=0&adultsv2=1&childrenv2=&infants=0&cabinclass=economy&rtn=0&preferdirects=false&outboundaltsenabled=false&inboundaltsenabled=false&ref=home#results

Σου μενουν 4000, και συμφωνα με το numbeo περιμενε κοστος ζωης περιπου 800 ευρω το μηνα με τα 400 να ειναι για το σπιτι, επομενως θεωρωντας οτι για τον πρωτο καιρο θα μεινεις σε δικο της μερος (αυτο ελειπε) τα 4000 θα σου φτασουν για 10 μηνες περιπου, πες 7-8 για να εισαι πιο ασφαλης

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&country2=China&city1=Athens&city2=Guangzhou

Ειναι ενα πολυ ασφαλες διαστημα ωστε να:

1. Δοκιμασεις τη σχεση σου που ειναι και το κυριοτερο

2. Εξασκησεις τη γλωσσα

3. Δεις αν μπορεις να ζησεις για παντα εκει (δηλαδη να κανεις παιδια εκει, να γερασεις και να γινεις παππους εκει, και να πεθανεις-θαφτεις εκει, οποτε και θα δεις την Ελλαδα, τους συγγενεις και τους φιλους σου ακομη 600 ημερες το ανωτερο σε ολη την υπολοιπη ζωη σου, αν θεωρησουμε οτι θα εισαι τοσο τυχερος ωστε να ερχεσαι καθε χρονο για 15 ημερες

Απο δουλεια, υπαρχουν τομεις που μπορει κανεις να βρει παντου στον κοσμο δουλεια χωρις γλωσσα και ανειδικευτος, οπως εργατης σε εργοστασιο, καθαρισμοι και ισως λαντζα κλπ

 

Η Κινα απ οτι βλεπω εχει ανεργια κατω απο 4% (πρακτικα δηλαδη μηδενικη αν ληφθουν υποψη και οι ανοιχτες θεσεις εργασιας) οποτε πιθανο θα βρεις δουλεια πολυ ευκολα

https://www.google.com/search?q=κινα+ανεργια&oq=κινα+ανεργια&aqs=chrome..69i57j0.6283j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Για ανωτερη καριερα, σιγουρα πρεπει να βελτιωσεις τη γλωσσα, τις γνωριμιες σου και να παρεις καποιο πτυχιο και πιστοποιησεις, οτι δηλαδη θα εκανες και στην Ελλαδα η οπουδηποτε αλλου

Ειναι ενα εγχειρημα που φαινεται εφικτο. Οχι ευκολο, αλλα σιγουρα εφικτο

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Δεν έχω καταλάβει γιατί όλοι πήρατε ως δεδομένο το 5000...

Αν εχει 1500 και εγραψε κατω απο 5000 τι να πω...Εγω υποθετω οτι εχει πανω απο 4500 και κατω απο 5000 αλλιως θα ελεγε κοντα 4000...Αλλιως μπορουσε να γραψει και κατω απο 1.000.000. Θεωρητικα σωστο ειναι

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jumaru17 είπε

ένα χρόνο τα έχουμε :) 

 

 

5 ώρες πριν, jumaru17 είπε


Ο χρόνος πιέζει γιατί δεν μπορώ να μείνω για πάντα μακριά από την κοπέλα μου, έχω να τη δω από τον Σεπτέμβριο ήδη...

δηλαδη τα εχετε απο Ιουλιο 18 και εχεις να την δεις απο Σεπτεμβριο 18; Και γι αυτη την "σχεση" ετοιμαζεσαι να πας ανειδικευτος σε μια χωρα 1.5 δισ ανθρωπων που δεν μιλας τη γλωσσα τους;

Ηθελα να ξερα τι συμβουλες περιμενες να παρεις. Ειναι σαν να ανακοινωνω εγω στο φορουμ οτι θα πεσω απο τον 15ο οροφο και να ζηταω συμβουλες για το πώς θα επιβιωσω. (+ να αποπαιρνω οσους μου λενε "μην το κανεις")

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tz3s είπε

Ενταξει το παιδι δεν απορριπτει τις αποψεις ολων μας, που διαφωνουμε. Απλα επαναλαμβανει οτι στοχος του ειναι να παει...

Αυτο που σου ειπαν και παραπανω παντως το εχεις κανει? Εχεις ρωτησει την κοπελα αν μπορει να σε βοηθησει πανω στο κομματι εργασιας? Βασικα, το ξερει η κοπελα οτι θες να πας?

Ναι όλα τα ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Πολύ μικρό κεφάλαιο έχω κάτω από 5000.

Μπορώ να ρωτήσω χωρίς να φανώ αδιάκριτος το ακριβές budget που πιστεύεις ότι θα έχεις όταν πας;

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε. Εγώ θα σου πω να ζήσεις τον έρωτα σου και να μην ακούς τα τρολλς και αυτούς που ζηλέυουν. Εσύ κοίταξε να τα καταφέρεις.
Ήταν κολλητός στην Αμερική που παίζαμε μαζί Final Fantasy XIV (φοβερό άνιμε παιχνίδι!) πριν δέκα χρόνια. Μαζί μας έπαιζε και μια κοπέλα απο την Japan  η Sakura, και ο κολλητός ο Ken την ερωτέυτηκε και είχε σκοπό να πάει να ζήσει μαζί της. Αφού ήθελαν ο ένας τον αλλόν το πίστεψαν. Ξεκίνησε αυτός όπως και εσύ μαθαίνοντας την γλώσσα ώστε να μην έχει προβλήματα εκεί.
Αποταμίευε τα χρήματα του και πούλησε την συλλογή του απο videogames και τις katana του, οπου μάζευε για χρόνια. Με τα χρήματα που έβγαλε μπόρεσε και έφυγε για Japan! Τελευταία φορά που μιλήσαμε ήταν λιγο πριν το ατύχημα στη Fukushima αλλά πιστέυω πως είναι καλά. 
Αν είχα κοπέλα απο την Ασία θα έφευγα και εγώ σιγά που θα καθόμουν εδώ! Καλή τύχη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ντρέηκ είπε

παίζαμε μαζί Final Fantasy XIV (φοβερό άνιμε παιχνίδι!) πριν δέκα χρόνια. Μαζί μας έπαιζε και μια κοπέλα απο την Japan  η Sakura, και ο κολλητός ο Ken την ερωτέυτηκε και είχε σκοπό να πάει να ζήσει μαζί της

Final Fantasy παίζατε ή Street Fighter;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ντρέηκ είπε

Μπράβο φίλε. Εγώ θα σου πω να ζήσεις τον έρωτα σου και να μην ακούς τα τρολλς και αυτούς που ζηλέυουν. Εσύ κοίταξε να τα καταφέρεις.
Ήταν κολλητός στην Αμερική που παίζαμε μαζί Final Fantasy XIV (φοβερό άνιμε παιχνίδι!) πριν δέκα χρόνια. Μαζί μας έπαιζε και μια κοπέλα απο την Japan  η Sakura, και ο κολλητός ο Ken την ερωτέυτηκε και είχε σκοπό να πάει να ζήσει μαζί της. Αφού ήθελαν ο ένας τον αλλόν το πίστεψαν. Ξεκίνησε αυτός όπως και εσύ μαθαίνοντας την γλώσσα ώστε να μην έχει προβλήματα εκεί.
Αποταμίευε τα χρήματα του και πούλησε την συλλογή του απο videogames και τις katana του, οπου μάζευε για χρόνια. Με τα χρήματα που έβγαλε μπόρεσε και έφυγε για Japan! Τελευταία φορά που μιλήσαμε ήταν λιγο πριν το ατύχημα στη Fukushima αλλά πιστέυω πως είναι καλά. 
Αν είχα κοπέλα απο την Ασία θα έφευγα και εγώ σιγά που θα καθόμουν εδώ! Καλή τύχη!

Εχε υποψη βεβαια οτι Ιαπωνια με την Κινα διαφερουν οσο διαφερει η Γερμανια με την Τουρκια ως χωρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ντρέηκ είπε

Τελευταία φορά που μιλήσαμε ήταν λιγο πριν το ατύχημα στη Fukushima αλλά πιστέυω πως είναι καλά. 
 

Τωρα θα ειναι καπως ετσι

Image result for blanka

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ManFromEarth είπε

Τωρα θα ειναι καπως ετσι

Image result for blanka

αχαχαχαχαχαχα κλαίω!

5 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Μπορώ να ρωτήσω χωρίς να φανώ αδιάκριτος το ακριβές budget που πιστεύεις ότι θα έχεις όταν πας;

κάπου στα 4000 υπολόγιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Και γι αυτη την "σχεση" ετοιμαζεσαι να πας ανειδικευτος σε μια χωρα 1.5 δισ ανθρωπων που δεν μιλας τη γλωσσα τους;

Το 1.5 δισεκατομμυριο πληθυσμο γιατι το αναφερετε συνεχεια ως αποτρεπτικο παραγοντα;

Στην πλατη θα τους κουβαλαει;

Ισα ισα οι μεγαλυτερες χωρες προσφερουν και περισσοτερες ευκαιριες, ειδικα αν μαθει τη γλωσσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...