Προς το περιεχόμενο

Εργασία και μετανάστευση στην Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Το 1.5 δισεκατομμυριο πληθυσμο γιατι το αναφερετε συνεχεια ως αποτρεπτικο παραγοντα;

Στην πλατη θα τους κουβαλαει;

 

το 1.5 δις ειναι αποτρεπτικο επειδη ειναι ανειδικευτος και δεν μιλαει τη γλωσσα, οχι απο μονο του σαν νουμερο.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

δηλαδη τα εχετε απο Ιουλιο 18 και εχεις να την δεις απο Σεπτεμβριο 18; Και γι αυτη την "σχεση" ετοιμαζεσαι να πας ανειδικευτος σε μια χωρα 1.5 δισ ανθρωπων που δεν μιλας τη γλωσσα τους;

Ηθελα να ξερα τι συμβουλες περιμενες να παρεις. Ειναι σαν να ανακοινωνω εγω στο φορουμ οτι θα πεσω απο τον 15ο οροφο και να ζηταω συμβουλες για το πώς θα επιβιωσω. (+ να αποπαιρνω οσους μου λενε "μην το κανεις")

Έχουμε συγκατοικήσει 1 μήνα μαζί καθημερινά δυστυχώς δεν πήγα Χριστούγεννα λόγω κόστους και ταλαιπωρίας και απλά θα φύγω μια και καλή. Δεν μου αρέσουν τα σιγουράκια θα βρω την άκρη όσο δύσκολο και αν είναι :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ντρέηκ είπε

Μπράβο φίλε. Εγώ θα σου πω να ζήσεις τον έρωτα σου και να μην ακούς τα τρολλς και αυτούς που ζηλέυουν. Εσύ κοίταξε να τα καταφέρεις.
Ήταν κολλητός στην Αμερική που παίζαμε μαζί Final Fantasy XIV (φοβερό άνιμε παιχνίδι!) πριν δέκα χρόνια. Μαζί μας έπαιζε και μια κοπέλα απο την Japan  η Sakura, και ο κολλητός ο Ken την ερωτέυτηκε και είχε σκοπό να πάει να ζήσει μαζί της. Αφού ήθελαν ο ένας τον αλλόν το πίστεψαν. Ξεκίνησε αυτός όπως και εσύ μαθαίνοντας την γλώσσα ώστε να μην έχει προβλήματα εκεί.
Αποταμίευε τα χρήματα του και πούλησε την συλλογή του απο videogames και τις katana του, οπου μάζευε για χρόνια. Με τα χρήματα που έβγαλε μπόρεσε και έφυγε για Japan! Τελευταία φορά που μιλήσαμε ήταν λιγο πριν το ατύχημα στη Fukushima αλλά πιστέυω πως είναι καλά. 
Αν είχα κοπέλα απο την Ασία θα έφευγα και εγώ σιγά που θα καθόμουν εδώ! Καλή τύχη!

True story ή είναι από κάποια ταινία? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

κάπου στα 4000 υπολόγιζε.

 

21 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αν εχει 1500 και εφραψε κατω απο 5000 τι να πω...Εγω υποθετω οτι εχει πανω απο 4500 και κατω απο 5000 αλλιως θα ελεγε κοντα 4000...Αλλιως μπορουσε να γραψει και κατω απο 1.000.000. Θεωρητικα σωστο ειναι

Λοιπόν δεν θέλω να φανώ ούτε κακός ούτε τίποτα. Άλλο κάτω από 5000 και άλλο γύρω στα 4000... Θα σου πω τι μου δείχνει όλο αυτό από πλευράς Ψυχολογίας. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά το έχω συναντήσει και σε μένα κάποιες φορές. Δεν θες να δεις την πραγματικότητα όπως ακριβώς είναι γιατί φοβάσαι να την αντιμετωπίσεις. Ένα τόσο σημαντικό πράγμα όπως το να ξέρεις τι budget έχεις και δίνοντας τόσο γενικές απαντήσεις σχετικά μ αυτό μου δείχνει ακριβώς αυτό το πράγμα. Συμβουλή μου...βρες τα με τον εαυτό σου, δες τι επιλογές έχεις γιατί οι επιλογές μας είμαστε και προσπάθησε να τα δεις τα πράγματα λίγο σαν 3ος απ έξω.

Αλεξ σε έβαλα μέσα γι αυτό που ακριβώς μου είπες που νομίζω ότι δεν έχω άδικο...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

Έχουμε συγκατοικήσει 1 μήνα μαζί καθημερινά δυστυχώς δεν πήγα Χριστούγεννα λόγω κόστους και ταλαιπωρίας και απλά θα φύγω μια και καλή. Δεν μου αρέσουν τα σιγουράκια θα βρω την άκρη όσο δύσκολο και αν είναι :) 

σε βλέπω πολύ σίγουρο πάντως αφενώς ότι θες να πας και αφετέρου ότι απο το Σεπτεμβριο του 2018 μέχρι και σήμερα Ιούλιο του 2019, είναι όλα όπως τότε. Εδω αλλάξαμε 2 κυβερνήσεις,χασαμε 100 άτομα στο μάτι, άλλα 7 στην Χαλκιδική χτες-προχτές, ο Ρωμανός αποφυλακίστηκε, ο Στουρνάρας θα καταργήσει τα Capital , o Ρακιντζής ετοιμάζεται να βγάλει νέο τραγούδι και τo John wick 3 ακόμα δεν έχει βγει σε Blu-ray να το δούμε της προκοπής. Παρόλα αυτά εσύ θεωρείς 10 μήνες μετά πως δεν θα έχει αλλάξει τίποτα. μια λέξη θα πω μόνο και την εννοώ ειλικρίνά. ΜΑΚΑΡΙ!

Επεξ/σία από Djzan
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικά με εναν μοναχα μηνα συγκατοίκησης, δε θα επενδυα ουτε στο να αλλαζα απλα γειτονια, οχι να παω σε άλλη ηπειρο παντως. 

Η κοπελα σου εχει πει καμια προταση για δουλειά? Θελω να πω, αν μου ελεγε καμια αμερικανα δασκαλα γιογκα πχ πως θα ερχόταν Ελλάδα, θα της ειχα κανα δυο προτασεις για το πως να κινηθει. Εκεινη τι σου εχει προτεινει? Κυριως για το θεμα της γλώσσας ρωταω περισσοτερο ..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Εχω μια αλλη ερωτηση αγαπητε: ποσο κεφαλαιο εχεις στην ακρη? Δηλαδη ποσο καιρο μπορεις να μεινεις χωρις δουλεια ή ποσο πιθανον ειναι να κανεις δικη σου εταιρεια, αν πχ στην ακρη εχεις 3-4 χιλιάδες ευρω

Τι ειδους εταιρεια κανει καποιος με 3-4 χιλιαδες ευρω;  

Πες μας και εμας να κανω 5-6 αν ειναι 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το 1.5 δισεκατομμυριο πληθυσμο γιατι το αναφερετε συνεχεια ως αποτρεπτικο παραγοντα;

Στην πλατη θα τους κουβαλαει;

Ισα ισα οι μεγαλυτερες χωρες προσφερουν και περισσοτερες ευκαιριες, ειδικα αν μαθει τη γλωσσα

Το αναφέρουμε γιατί δεν ξεκινάει ως αστροφυσικός για να εργαστεί στο διαστημικό πρόγραμμα της Κίνας, ώστε να είναι περιζήτητος σε μια εξειδικευμένη αγορά με ελάχιστους/επίλεκτους εργαζομένους, και επομένως να μην τον νοιάζει ο πληθυσμός της χώρας.

Ανειδίκευτος εργάτης πάει, πρακτικά μουγκός μέχρι να μάθει τη γλώσσα (ο ίδιος εκτιμά πως θέλει 2-4 χρόνια για τη γλώσσα, αλλά εγώ θα σου πω ένα χρόνο -αν και υπάρχει μέλος εδώ στο insomnia που είναι χρόνια σε χώρα με στρυφνή γλώσσα -Γεωργία- και δεν... άρα ο χρόνος εκμάθησης παίζει) σε μια χώρα η οποία παρουσιάζει σταθερά φαινόμενα αστυφιλίας, με τους φτωχούς να φεύγουν από την επαρχία μπας και πιάσουν την καλή στη μεγάλη πόλη (τα έζησε και η χώρα μας αυτά, τη δεκαετία του '50-'60). Κι αυτό σημαίνει πως, μαζί με τον Έλληνα ανειδίκευτο που θα ξέρει να πει "καλημέρα", "καλησπέρα" και δεν ξέρω πώς λένε τον τρόμπα στα Κινέζικα, θα είναι και μερικά εκατομμύρια ακόμη που θα διεκδικούν μερίδιο από το ίδιο σκέλος της αγοράς εργασίας.

Οι μεγαλύτερες χώρες δεν προσφέρουν εξ ορισμού περισσότερες ευκαιρίες, ειδικά όταν πηγαίνεις απροετοίμαστος (με ευχολόγια όπως "δεν μου αρέσουν τα σιγουράκια, θα βρω άκρη"). Αντίθετα, είναι ευκολότερο να σε καταπιούν. Ανειδίκευτος σε μια αγορά με άφθονη -και πάμφθηνη- προσφορά εργασίας, είναι σαν να βάζεις το κεφάλι σου στο στόμα του λιονταριού και να εύχεσαι να είναι χορτάτο. Κάποιος, μπορεί να το ονόμαζε αυτό "θάρρος", "τόλμη" ή "αποστροφή στα ευκολάκια". Κάποιος -βάσιμα φρονώ- θα το ονόμαζε παραλογισμό.

Υπήρξαν (και υπάρχουν) ισχυρά μεταναστευτικά ρεύματα, "στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" (κυριολεκτικά και μεταφορικά) αλλά, για να αναφερθούμε στο παρελθόν, οι Έλληνες που πήγαιναν ακόμη και τη δεκαετία του '60 στην Αμερική με ένα "μίστερ χαλόου" και "δις ιζ γκουντ τζατζίκι", είχαν από πίσω τους εδραιωμένες ελληνικές παροικίες (Νέα Υόρκη, Σικάγο και αλλού) όπου μπορούσαν για μεγάλο διάστημα (ορισμένοι ακόμη και μέχρι να εγκαταλείψουν το μάταιο τούτο κόσμο, ειδικά αν βρέθηκαν μεγάλοι εκεί) να τη βγάζουν με τσάτρα-πάτρα Αγγλικά και κυρίως τα Ελληνικά. Και, βέβαια, ακόμη κι αυτές οι παροικίες σε τίποτε δεν τους εξασφάλιζαν από το να μην πέσουν θύματα εκμετάλλευσης. Στην Κίνα, για να μιλήσουμε συγκεκριμένα., τέτοιες ελληνικές παροικίες δεν υπάρχουν. Υπάρχουν κάποιες συνοικίες όπου συχνάζουν αλλοδαποί, γενικά, αλλά και πάλι μιλάμε για εξειδικευμένους εργαζομένους (λ.χ. στη Σαγκάη για τα ναυπηγεία, όπως υπάρχει στο Μπουσάν στη Νότια Κορέα κάτι αντίστοιχο, κτλ.)

Γι' αυτό, κατ' ελάχιστο, αυτό που θα συμβούλευα τον TS, αφού είναι αποφασισμένος να πάει εκεί, προτού μπει στο αεροπλάνο, να κάνει μια ειλικρινή, πρακτική συζήτηση με αυτή την κοπέλα, και να ξέρει συγκεκριμένα τι πλάνο υπάρχει. Να του εξηγήσει εκείνη, ως ντόπια, πόσο καιρό θα τον βαστήξουν αυτά τα λίγα χρήματα που έχει, και πού τον φαντάζεται να βρίσκει δουλειά. Για να είμαστε ρεαλιστές, βέβαια, ούτε μια τέτοια κουβέντα τον εξασφαλίζει σε κάτι, γιατί όπως είναι αυτός ερωτοχτυπημένος και ξεκινάει να πάει Κίνα, έτσι ερωτοχτυπημένη μπορεί να είναι κι η κοπελιά και να του πει ό,τι να 'ναι, όμως τουλάχιστον δεν ξεκινάς τελείως στο στυλ "θα σε πάρω να φύγουμε, σ' άλλη γη σ' αλλά μέρη..." Να δει, έστω, αν το έχει σκεφτεί καθόλου κι εκείνη από τη μεριά της, ή θα τον αρχίσει στα ευχολόγια και -δεν ξέρω πώς το λένε στα Κινέζικα- "δεν μ' αρέσουν τα ευκολάκια, έλα και βλέπουμε".

 

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

True story ή είναι από κάποια ταινία? 😛

Αμφιβάλλεις ότι έγινε το ατύχημα στη Fukushima; Μήπως είναι φτιαχτή ιστορία από τους Βορειοκορεάτες; 😮

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και μόνο που πατάς confused και sad σε οτιδηποτε δεν είναι αυτό που θες να ακούσεις, δείχνει κάτι. Η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που θέλουμε εμείς, είναι αυτή που είναι

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Φίλε και μόνο που πατάς confused και sad σε οτιδηποτε δεν είναι αυτό που θες να ακούσεις, δείχνει κάτι. Η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που θέλουμε εμείς, είναι αυτή που είναι

Εγώ πάλι πιστεύω πως το θέμα ξεκίνησε για τρολάρισμα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως δεν είναι troll. Γνωρίζω το παιδί από κοντά και όσα λέει είναι πραγματική ιστορία. Συνοπτικά του έχω πει όσα λέει ο Snoob αλλά δεν μπορώ να επιβάλλω τη γνώμη μου σε κανέναν. Μακάρι όλα να πάνε καλά και να τα καταφέρει, θα είναι από τα μεγαλύτερα ελληνικά προσωπικά success stories.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Κι όμως δεν είναι troll. Γνωρίζω το παιδί από κοντά και όσα λέει είναι πραγματική ιστορία. Συνοπτικά του έχω πει όσα λέει ο Snoob αλλά δεν μπορώ να επιβάλλω τη γνώμη μου σε κανέναν. Μακάρι όλα να πάνε καλά και να τα καταφέρει, θα είναι από τα μεγαλύτερα ελληνικά προσωπικά success stories.

Δεν μιλάμε όμως για "παιδί"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...