Προς το περιεχόμενο

25 εκατομμύρια συσκευές Android έχουν μολυνθεί με το malware «Agent Smith»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, geostratis είπε

Βεβαίως και φταίει, όταν είναι προσανατολισμένο κυρίως να σε καταγράφει (και να επιτρέπει και σε άλλους να σε καταγράφουν) για εμπορικούς σκοπούς, και όταν είναι προσαρμοσμένο στα γούστα και στις επιθυμίες των διαφημιστών, ενώ παράλληλα απευθύνεται σε χρήστες άσχετους από πληροφορική αλλά και από απλή λογική ...  Οταν σου κατεβάζει με το ζόρι updates  χωρίς να το ζητήσεις, όταν δεν σε αφήνει να διαγράψεις εφαρμογές που δεν θέλεις, όταν δεν σου δίνει και δεν σε αήνει να επανεγκαταστήσεις παλιές εκδόσεις, όταν σου στερει κάθε δικαίωμα να το τροποποιήσεις ή να το αντικαταστήσεις με άλλο λειτουργικό, όταν δεν σε αφήνει να πάρεις εσύ τον έλεγχο αν το θές, όταν κολλάει στο κινητό σου και πάνω σου σαν βδέλλα,  όταν σου ανεβοκατεβάζει background data που εσύ πληρώνεις, όταν ...,  όταν...

καλα εσυ εχεις μεγαλη φαντασια,  και πολλες απαιτησεις...!!    αν τα θες ολα αυτα, κατσε και γραψε μονος σου λειτουργικο συστημα και εφαρμογες, για να κανεις ο,τι γουσταρεις..!! 

 

τι νομιζες δλδ? οτι θα σου χαριζαν ενα λειτουργικο και καμποσες εφαρμογες, χωρις ανταλλαγμα?  αν δεν το εχεις καταλαβει, οταν εισαι στο ιντερνετ, με οιονδηποτε τροπο, δεν εχεις προνομια, ασφαλειας, ιδιωτικοτητας και προσωπικα δεδομενα...!!!        

 

σορρυ,  αλλα ετσι ειναι.  εισαι στο ελεος των Google - Apple- Microsoft, κλπ...!!  οσο κι αν πουλανε και διαφημιζουν τα περι ασφαλειας και ιδιωτικοτητας...!    Τετοιο πραγμα στο διαδικτυο.... απλα....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...!!!      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 13/07/2019 at 18:30, Cz@r said:

Είμαι πολύ περίεργος για την χρήση που κανεις ώστε να χρειάζεσαι κάτι που δεν υπάρχει στο App Store/play store και δεν είσαι καλυμμένος ; 

Δεν κατάλαβες τι εγραψα: ΔΕΝ κατεβάζω έφαρμογες εκτός app store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2019 στις 2:10 ΜΜ, -Dimitris- είπε

To link που παραθετεις εχει ληξει εδω και 14 μηνες.

Οταν εχεις ανοικτο λειτουργικο, θα δελεαστεις να εγκαταστησεις εφαρμογες δωρεαν ενω κανονικα ειναι επι πληρωμη.

Τα υπολοιπα να ειχαμε να λεγαμε.

Το link δουλεύει μια χαρά. Η βλάβη είναι παλιά, είναι απλά μια αναφορά σε παλαιότερα σφάλματα.
Όταν κάνεις την εγκατάσταση μιας εφαρμογής από τρίτο το android σε προειδοποιεί ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί για την ασφάλεια της. Αν δεν μπορείς να συγκρατήσεις τον εαυτό σου ή δεν μπορείς να καταλάβεις ελληνικά πάρε iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Το link δουλεύει μια χαρά. Η βλάβη είναι παλιά, είναι απλά μια αναφορά σε παλαιότερα σφάλματα.
Όταν κάνεις την εγκατάσταση μιας εφαρμογής από τρίτο το android σε προειδοποιεί ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί για την ασφάλεια της. Αν δεν μπορείς να συγκρατήσεις τον εαυτό σου ή δεν μπορείς να καταλάβεις ελληνικά πάρε iPhone

Εαν θελεις να πιασουμε παλαιοτερες ειδησεις εχουμε να συζηταμε αιωνες. Προσωπικα δε θα κατσω να κανω συμβουλευτικη σε κανενα για να επιβεβαιωσει την ορθοτητα της επιλογης του.

Εχουμε χασει λιγο το νοημα. Η προσωπικη μας ζωη ειναι αποτυπωμενη σε μια συσκευη. Ο καθενας τα προσωπικα του δεδομενα τα ζυγιζει διαφορετικα.

Η καραμελα ''εχεις συσκευη Α εισαι χαζος, εχω συσκευη Β ειμαι εξυπνος και ανωτερος'' εχει και αυτη ληξει απο το 2013.

Δεν ειναι τρουπιο μονο το λειτουργικο αλλα και η δυνατοτητα συζητησης, απο τη στιγμη που φανατιζεστε χωρις νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2019 στις 6:50 ΜΜ, vagosd είπε

Θα αλλάξω wallpaper για να βάλω σημείωση? Υπολογιστής τσέπης το ios ??? Γιατί δεν καταργούν το Macos να βάλουν ios και στα macbook ?? Ακριβώς γιατί δεν είναι υπολογιστής τσέπης το ios η apple μετά από πολλά χρόνια το κατάλαβε και το διαχώρισε στο ipad με το iPad os μήπως και γίνει λίγο productivity tool . 

Εγώ σου είπα 2,3 απλά πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις.  Πες μου εσύ τώρα τι δε μπορώ να κάνω εγώ στο note και μπορείς εσύ στο iPhone.

1 πράγμα μόνο. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. AKA να μην χρειάζεται να κάνεις tech support στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makridis είπε

1 πράγμα μόνο. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. AKA να μην χρειάζεται να κάνεις tech support στον εαυτό σου.

Νομίζω σας μπερδεύουν περιγραφές από κακές εμπειρίες low/mid range android συσκευών.  Στη high end κατηγορία είναι όλα προσεγμένα και δουλεύουν σωστά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, cabdik είπε

καλα εσυ εχεις μεγαλη φαντασια,  και πολλες απαιτησεις...!!    αν τα θες ολα αυτα, κατσε και γραψε μονος σου λειτουργικο συστημα και εφαρμογες, για να κανεις ο,τι γουσταρεις..!! 

 

Δεν θα χρειαστεί να γράψει. Υπάρχει ήδη αυτό το λειτουργικό και ονομάζεται GNU/Linux.

 

Αναφορά σε κείμενο

τι νομιζες δλδ? οτι θα σου χαριζαν ενα λειτουργικο και καμποσες εφαρμογες, χωρις ανταλλαγμα?  αν δεν το εχεις καταλαβει, οταν εισαι στο ιντερνετ, με οιονδηποτε τροπο, δεν εχεις προνομια, ασφαλειας, ιδιωτικοτητας και προσωπικα δεδομενα...!!!        

 

Αυτό να πιστεύεις εσύ φίλε μου που δεν έχεις σηκώσει το κεφάλι σου να δεις τι άλλο υπάρχει πέρα απ'αυτά που σου πασάρουν ως μόνη λύση.

 

Αναφορά σε κείμενο

σορρυ,  αλλα ετσι ειναι.  εισαι στο ελεος των Google - Apple- Microsoft, κλπ...!!  οσο κι αν πουλανε και διαφημιζουν τα περι ασφαλειας και ιδιωτικοτητας...!    Τετοιο πραγμα στο διαδικτυο.... απλα....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...!!!      

 

Απλά δεν ασχολείσαι με τις εν λόγω εταιρείες και δοκιμάζεις ανοιχτού κώδικα λύσεις, οι οποίες είναι υπαρκτές και κάνουν τη δουλειά εξίσου καλά ή και καλύτερα.

 

ΥΓ. Φιλική συμβουλή: Ψάξου! Κρίμα να θεωρείς ότι δεν έχεις επιλογές πέρα από τα σκουπίδια που κυκλοφορούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ποια κινητά τρέχουν Linux;

Android = Linux

Έχει αμέτρητες custom ROMS που καλύπτουν διάφορα γούστα και πάνω απ'όλα είναι google play services-free.

Επίσης, υπάρχουν καθαρόαιμα linux projects για κινητά, όπως το ubuntu και το kde (σε πιο πειραματικό στάδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Gentoo85 said:

Android = Linux

Έχει αμέτρητες custom ROMS που καλύπτουν διάφορα γούστα και πάνω απ'όλα είναι google play services-free.

 Επίσης, υπάρχουν καθαρόαιμα linux projects για κινητά, όπως το ubuntu και το kde (σε πιο πειραματικό στάδιο).

Όταν έγραψες για «λειτουργικό» που «ονομάζεται GNU/Linux», εννοούσες το Android?  Γιατί δεν είπες “Android”? Έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση στην οποία απάντησες; 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Όταν έγραψες για «λειτουργικό» που «ονομάζεται GNU/Linux», εννοούσες το Android?  Γιατί δεν είπες “Android”? Έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση στην οποία απάντησες; 

Ωχ καλά. Παίζουμε με τις λέξεις. 

Αναφέρομαι γενικώς στη χρήση linux. Και σε desktop και σε κινητά με τη μορφή του Android. Χαρούμενος τώρα; Εμπίπτω στις διατάξεις του νήματος; 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vagosd είπε

Νομίζω σας μπερδεύουν περιγραφές από κακές εμπειρίες low/mid range android συσκευών.  Στη high end κατηγορία είναι όλα προσεγμένα και δουλεύουν σωστά.  

Νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις μια μάτια στο προφίλ μου για να δεις πόσες και τι συσκευές έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 4+ χρόνια.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makridis είπε

Νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις μια μάτια στο προφίλ μου για να δεις πόσες και τι συσκευές έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 4+ χρόνια.

Με ποια συσκευή είχες πρόβλημα και τι ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagosd είπε

Με ποια συσκευή είχες πρόβλημα και τι ? 

Με όλες τις Android συσκευές είχα πάντα πρόβλημα σε αναβαθμίσεις εφαρμογών, οι οποίες δημιουργούσαν θέματα πχ στο philips hue, το google assistant δούλευε με τις μέρες του, η κατανάλωση μπαταρίας ήταν απρόβλεπτη (με εξαίρεση τα p30 pro και mate 20 pro/X), δεν υπάρχει ecosystem μεταξύ των συσκευών/λειτουργικών (όπως πχ με την Apple όπου όλες οι συσκευές αλληλεπιδρούν μεταξύ τους σε βαθμό που δεν θες να ξαναγυρίσεις σε Android/windows), οι αναβαθμίσεις είναι με το σταγονόμετρο όταν, αν και όποτε, οι συσκευές όλες χάνουν σε χρόνο dt την αξία τους ειδικά αν αγοράζεις από αλυσίδες και όχι παραεισαγωγή και τέλος υπάρχει αυτό το lag/stuttering που μόνο το Oneplus 7 Pro έχει κάπως φτιάξει (κυρίως λόγου του πάνελ των 90hz). Δεν λέω ότι πχ το note δεν είναι ένα πολυεργαλείο. Αυτό εννοείται...αλλά ακόμα και εκεί το iPad Pro με το Apple Pencil κάνει τα πάντα καλύτερα και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό παραγωγικότητας.

Δεν υπάρχει κάτι που να με τραβάει πλέον στο Android ή στα windows. Είμαι 100% μέσα στο οικοσύστημα της Apple και είμαι πιο παραγωγικός και χωρίς προβλήματα όσο ποτέ άλλοτε (και αναφέρομαι και σε πολύ σημαντικό κομμάτι της δουλειάς μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, makridis είπε

Με όλες τις Android συσκευές είχα πάντα πρόβλημα σε αναβαθμίσεις εφαρμογών, οι οποίες δημιουργούσαν θέματα πχ στο philips hue, το google assistant δούλευε με τις μέρες του, η κατανάλωση μπαταρίας ήταν απρόβλεπτη (με εξαίρεση τα p30 pro και mate 20 pro/X), δεν υπάρχει ecosystem μεταξύ των συσκευών/λειτουργικών (όπως πχ με την Apple όπου όλες οι συσκευές αλληλεπιδρούν μεταξύ τους σε βαθμό που δεν θες να ξαναγυρίσεις σε Android/windows), οι αναβαθμίσεις είναι με το σταγονόμετρο όταν, αν και όποτε, οι συσκευές όλες χάνουν σε χρόνο dt την αξία τους ειδικά αν αγοράζεις από αλυσίδες και όχι παραεισαγωγή και τέλος υπάρχει αυτό το lag/stuttering που μόνο το Oneplus 7 Pro έχει κάπως φτιάξει (κυρίως λόγου του πάνελ των 90hz). Δεν λέω ότι πχ το note δεν είναι ένα πολυεργαλείο. Αυτό εννοείται...αλλά ακόμα και εκεί το iPad Pro με το Apple Pencil κάνει τα πάντα καλύτερα και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό παραγωγικότητας.

Δεν υπάρχει κάτι που να με τραβάει πλέον στο Android ή στα windows. Είμαι 100% μέσα στο οικοσύστημα της Apple και είμαι πιο παραγωγικός και χωρίς προβλήματα όσο ποτέ άλλοτε (και αναφέρομαι και σε πολύ σημαντικό κομμάτι της δουλειάς μου).

Και εγώ έτσι ήμουν πριν όλα apple τα είχα αλλά είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο.  Τώρα με το note 9 πραγματικά δε με ενθουσιάζει κανένα iPhone . Δε βρίσκω κάτι που θα κερδίσω σε ένα xs max αντίθετα θα χάσω πολλές δυνατότητες. Ίσως κάποιο επόμενο iPhone να μου τραβήξει το ενδιαφέρον αλλά δε το βλέπω να συμβαίνει σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...