Προς το περιεχόμενο

O σπιτονοικοκύρης απαιτεί την αποχώρηση μου πριν την 3ετία


johnyb73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,
είδα παρόμοια θέματα στο φόρουμ εδώ και είπα να γράψω το πρόβλημα μου.
Μένω εδω και 2 χρόνια σε ενα σπίτι το οποίο μου το νοικιάζει εταιρία με βιομηχανική δραστηριοτητα
και οχι εταιρια κτηματικη ,μεσιτικη κλπ.
το αναφερω μηπως εχει σημασια.
οταν μπηκα στο σπιτι μου ειπε ενας απο τους εταιρους που ανελαβε το ρολο του σπιτονοικοκυρη
οτι τους ενδιαφερει μονο μακροπροθεσμη μισθωση και αν θελησω να φυγω μετα απο μερικους μηνες μονο
θα εχω θεμα αποζημιωσης γιατι ειναι εταιρια κλπ κλπ.
εγω δεν ειχα τετοια προθεση και ολα οκ.
πληρωνω κανονικα το νοικι εκτος αν δε βρουμε κοινο χρονο συναντησης παντως εντος 5 μερων το πολυ.
ενα κακο που εχω κανει ειναι οτι τα δινω μαυρα και παιρνω αποδειξη μετα απο μερικες μερες κανονικη με σφραγιδα υπογραφη.
Η μόνη διαφωνια μας ειναι οτι εκεινος θελει την εξωπορτα της πολυκατοικιας συνεχεια κλειδωμενη ακομα και κατα τη διαρκεια της
ημερας και εγω εχω ενα θεμα υγειας με το ποδι μου και αφηνω ξεκλειδωτα για να κανω χρηση του θυροτηλεφωνου αν χρειαστει γιατι
μου ειναι δυσκολο να κατεβω ακομα και τον ενα οροφο επειδη δε υπαρχει ασανσερ .βεβαια μετα τις 21.00 κλειδωνω οπως και να χει.
οι γειτονες κανουν οτι δε καταλαβαινουν το προβλημα μου και κλειδωνουν κανονικα , δε λεω ομως κατι στα πλαισια της ηρεμης συνηπαρξης 
και αμοιβαιας κατανοησης.
το πιο πανω το αναφερω γιατι εχω την εντυπωση οτι ενα διαμερισμα που ειναι αδειο και κανει χρηση εκεινος ειναι ενδεχομενως οτι 
δεν ειναι αδειο αλλα ο τοπος που κρυβει το μαυρο χρημα της εταιριας....
πριν λιγο καιρο λοιπον μου ειπε οτι το θελει το διαμερισμα για να το παραχωρησει στην ανιψια του η οποια ειναι κι εκεινη κατα καποιο 
τροπο εταιρος της εταιριας που ειναι η ιδιοκτητρια του σπιτιου.
ολα αυτα αν θελω βεβαια τα πιστευω
εγω απο οτι διαβασα δικαιουμαι να μεινω τουλαχιστον μια 3ετια μεσα εφοσον ειμαι συνεπεις και κανω καλη χρηση γενικοτερα.
το σπιτι ειναι αψογο και επειδη λειπω πολλες ωρες λογω του προβληματος υγειας που προεκυψε προσπαθω να φευγω και να επιστρεφω
μια φορα λογο της σκαλας και ετσι μενω πολλες ωρες εκτος.
το βασικο μου προβλημα εινα οικονομικο
για να φυγω θελω 2 νοικια + μεταφορικη + εξοδα μεταφορας αιρ κοντισιον και σιγουρα καποια προσωπικα εξοδα και χρονο και χρημα για 
ψαξιμο .πιστευω αν δεν εχεις 1000 ευρω στη τσεπη δε ξεκινας τετοια πραγματα.
εγω δεν εχω καθολου χρηματα , εχω προβλημα υγειας και εχω και τον πατερα μου αρρωστο.
δε βλεπω το λογο να φυγω υπο αλλες συνθηκες θα το εκανα γιατι ειχαμε μια αρκετα καλη σχεση ως τωρα.
μου ειπε οτι δε θα δεχτει αλλο νοικι παρα του Ιουλιου που με καλυπτει μεχρι τελος του μηνα.
τον αυγουστο θα κανω αναλωση της εγγυησης.
απο σεπτεμβρη λοιπον θα ειμαι κακοπληρωτης. αν οχι ηδη απο τον Αυγουστο.
γενικα παντως εχει χαλασει η σχεση γιατι εχει αρχισει να μου λεει εξυπναδες να κουβαλησω τα
πραγματα μονος μου για να μην εχω κοστος και να βρω ενα πιο μικρο και πιο φτηνο σπιτι.
σκεφτομαι να του καταθεσω τα χρηματα στο παρακαταθετηκων και δανειων.
θελω να μου πειτε την γνωμη σας , και επισης αν υπαρχει ανθρωπος που να το εχει κανει
να μου πει το συνολικο κοστος , το κοστος της καταθεσης , του δικηγορου , κλητηρα κλπ.
σιγουρα ειναι κατι που δε φταιω εγω και αν ποτε φυγω απο το σπιτι θα του παρακρατησω τα εξοδα 
εστω και παρατυπα απο τα ενοικια....
Ευχαριστώ για το χρόνο σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

πριν την τριετια δε μπορει να σε διωξει, τελος.

σωστα ως εδω , τι γινεται ομως μετά ; γιατι ειναι μεγαλη παλικαρια καθε 3 χρόνια να πακεταρεις , ξεπακεταρεις και να δίνεις και 1000 ευρω.

εδω αλλοι χρωστάνε και κανουν κανενα χρονο να τους διωξουν.

σκεφτομαι μηπως το τραβηξω λιγο πανω απο την τριετια.οταν ερθει το πρωτο χαρτί εχεις κανενα μήνα να φυγεις εκτος και αν κανεις ανακοπη αν θα την δεχτουν βεβαια.

μου προτεινε να χρωστάω 3 νοικια και να φυγω χωρις να με κυνηγησει αλλα μετα το ανακαλεσε .οπως και να χει δε νιωθω καλα να χρωσταω 3 νοικια

προκειμενου να μαζεψω χρηματα να φυγω .Γιαυτι αυτος μετα εχει δικαιωμα να με διωξει και εγω θα εχω χρηματα μετα απο 3 μηνες για να φυγω.

χωρις ζεστό χρήμα δε σε δεχεται κανενας καινουργιος σπιτονοικοκύρης.

επισης θελω να ρωτησω τι κανεις αν αρνειται να παραλαβει το νοικι.

στελνεις ταχυδρομική επιταγη ρισκαροντας την αρνηση παραλαβης;

τα βαζεις στη τραπεζα ; (ο αντιλογισμός φανταζει πιο δυσκολος)

η πας τα βαζεις παρακαταθετικων και δανειων; σε αυτη τη περιπτωση χρειαζεται δικηγορος και κλητηρας για την γνωστοποιηση.

ξερει κανεις τη διαδικασια και ποσο μπορεί να κοστίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί γράφεις ότι τα δίνεις μαύρα; Άμα έχεις συμβόλαιο περασμένο στο taxis και παίρνεις απόδειξη δεν είναι μαύρα. Το γιατί παίρνεις την απόδειξη με καθυστέρηση δε μπορώ να το καταλάβω πάντως.

Πάντως με συμβόλαιο δε μπορεί να σε βγάλει σε λιγότερο από 3 χρόνια. Μετά τα 3 μπορεί κανονικά χωρίς αιτιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Γιατί γράφεις ότι τα δίνεις μαύρα; Άμα έχεις συμβόλαιο περασμένο στο taxis και παίρνεις απόδειξη δεν είναι μαύρα. Το γιατί παίρνεις την απόδειξη με καθυστέρηση δε μπορώ να το καταλάβω πάντως.

Πάντως με συμβόλαιο δε μπορεί να σε βγάλει σε λιγότερο από 3 χρόνια. Μετά τα 3 μπορεί κανονικά χωρίς αιτιολόγηση.

ισως να ειναι ευστοχη η παρατηρηση σου για τα μαυρα. εννοω οτι τα δινω στο χερι χωρις κανενα αντικρησμα και παιρνω αποδειξη μετα απο μερικες μερες.

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το μπλοκακι ειναι στην εδρα της εταιριας που μου νοικιαζει το ακινητο.

και ο συγκεκριμενος εταιρος με συναντάει παιρνει τα χρηματα και τα δινει στο ταμεία ο οποιος κοβει την αποδειξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε από την στιγμή που έχεις αποδείξεις για όλο το προηγούμενο διάστημα, είσαι νομικά πλήρως καλυμμένος. Οπότε από εδώ και πέρα αν τυχόν δεν δέχεται να λάβει το μηνιαίο ποσό, θα απευθυνθείς σε έναν δικηγόρο για να σου πει τι σε συμφέρει περισσότερο. Αν του κάνεις ένα εξώδικο που τον "προσκαλεί" να πάρει τα χρήματα αλλά αυτός δεν έρχεται, αναγκαστικά θα καταλάβει ότι νομικά δεν είναι καλυμμένος και θα συνεχίσει να τα παίρνει κανονικά.

Εσύ το μόνο που χρειάζεσαι είναι να "φαίνεται" με κάποιον επίσημο τρόπο πως προσπάθησες να του δώσεις τα χρήματα αλλά αυτός αρνιόταν. Ο/Η δικηγόρος θα στα πει καλύτερα. Δεν είμαι νομικός.

Επίσης από εδώ και πέρα η απόδειξη την ώρα της πληρωμής για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ιδανικά ζήτησε του έναν τραπεζικό λογαριασμό να τελειώνει η ιστορία. 

Επεξ/σία από MakeGreeceSexyAgain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καταρχήν η πόρτα απαγορεύεται να είναι κλειδωμένη.

Κατά δεύτερον δεν μας είπες αν έχεις συμβόλαιο, μόνο ότι δίνεις κάποια χρήματα σαν ενοίκιο και μετά από μέρες παίρνεις μια απόδειξη καταβολής το οποίο δεν λέει κάτι Απλά ότι σου δίνει μια απόδειξη ότι του έδωσες χρήματα. Υπάρχει συμβόλαιο?

Αν δεν υπάρχει αλλάζει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyb73 είπε

σωστα ως εδω , τι γινεται ομως μετά ; γιατι ειναι μεγαλη παλικαρια καθε 3 χρόνια να πακεταρεις , ξεπακεταρεις και να δίνεις και 1000 ευρω.

εδω αλλοι χρωστάνε και κανουν κανενα χρονο να τους διωξουν.

σκεφτομαι μηπως το τραβηξω λιγο πανω απο την τριετια.οταν ερθει το πρωτο χαρτί εχεις κανενα μήνα να φυγεις εκτος και αν κανεις ανακοπη αν θα την δεχτουν βεβαια.

μου προτεινε να χρωστάω 3 νοικια και να φυγω χωρις να με κυνηγησει αλλα μετα το ανακαλεσε .οπως και να χει δε νιωθω καλα να χρωσταω 3 νοικια

προκειμενου να μαζεψω χρηματα να φυγω .Γιαυτι αυτος μετα εχει δικαιωμα να με διωξει και εγω θα εχω χρηματα μετα απο 3 μηνες για να φυγω.

χωρις ζεστό χρήμα δε σε δεχεται κανενας καινουργιος σπιτονοικοκύρης.

επισης θελω να ρωτησω τι κανεις αν αρνειται να παραλαβει το νοικι.

στελνεις ταχυδρομική επιταγη ρισκαροντας την αρνηση παραλαβης;

τα βαζεις στη τραπεζα ; (ο αντιλογισμός φανταζει πιο δυσκολος)

η πας τα βαζεις παρακαταθετικων και δανειων; σε αυτη τη περιπτωση χρειαζεται δικηγορος και κλητηρας για την γνωστοποιηση.

ξερει κανεις τη διαδικασια και ποσο μπορεί να κοστίζει;

 

πρωτον, εγω αν σου νοικιαζα σπιτι και με εξυπηρετουσες φευγοντας, ουτε νοικια θα μου "χρωσταγες" ουτε αλλες μπουρδες. Θα σου πληρωνα τα εξοδα μετακομισης, την εγγυηση σου πισω, κι αν χρειαστει να μεινεις ενα μηνα δωρεαν μεχρι να βρεις σπιτι, ε, δεν εγινε και τιποτα. Μη σου πω οτι θα πληρωνα και μεσιτη να σου βρει σπιτι.Κατι τετοιο θα σου προτεινα να απαιτησεις αν θελει να τον εξυπηρετησεις. Αλλιως αραξε, και 3-4 μηνες πριν κλεισεις τα 3 χρονια αρχισε να ψαχνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργα πραγματα ομως. Σε διπλανο forum, ο TS γραφει διαφορετικα οπως και να το κανουμε πραγματα, απο τα εδω. Ιδιο βασικα αρχικο μηνυμα αλλα με διαφορετικες επεξηγησεις.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1116046-Ο-σπιτονοικοκύρης-θελει-το-σπιτι-για-ιδιοκατοικηση-ιδιοχρηση

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Xacti είπε

Καταρχήν η πόρτα απαγορεύεται να είναι κλειδωμένη.

Κατά δεύτερον δεν μας είπες αν έχεις συμβόλαιο, μόνο ότι δίνεις κάποια χρήματα σαν ενοίκιο και μετά από μέρες παίρνεις μια απόδειξη καταβολής το οποίο δεν λέει κάτι Απλά ότι σου δίνει μια απόδειξη ότι του έδωσες χρήματα. Υπάρχει συμβόλαιο?

Αν δεν υπάρχει αλλάζει το θέμα

Υπάρχει συμβόλαιο το πρώτο ήταν για ένα χρόνο και έληξε 1.6.2018.  Μετά μου έκανε μια ανανέωση από Ιανουαρίου 2019 μέχρι Ιανουαρίου 2020. Με καλύπτει όμως η τριετία μέχρι 31.5.2020. Τι γίνεται μετά είναι το θέμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, johnyb73 είπε

Τι γίνεται μετά είναι το θέμα... 

Βρίσκεις άλλο σπίτι και φεύγεις. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Εκτός κι αν αλλάξει γνώμη ο ιδιοκτήτης και τα βρείτε για νέο συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, 29gk είπε

Περιεργα πραγματα ομως. Σε διπλανο forum, ο TS γραφει διαφορετικα οπως και να το κανουμε πραγματα, απο τα εδω. Ιδιο βασικα αρχικο μηνυμα αλλα με διαφορετικες επεξηγησεις.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1116046-Ο-σπιτονοικοκύρης-θελει-το-σπιτι-για-ιδιοκατοικηση-ιδιοχρηση

Αγαπητέ φίλε μου το άγχος μου είναι μεγάλο και οι σκέψεις μου τρέχουν όπως γράφω και στο δίπλα φόρουμ. Σε ευχαριστώ για την οποία βοήθεια προσφέρεις και σε καλω να δημοσιεύσεις αντιφάσεις που τυχόν βρεις για επίλυση της τυχόν παρεξήγησης. Ειναι λεπτόμεριες που δε δημοσιεύω για να μη Κουράζω όλα δένουν μεταξύ τους πίστεψε με. Επίσης δε έχω να κερδίσω τίποτα. Αν λέω τα πράγματα διαφορετικά θα πάρω απαντήσεις που δε με καλύπτουν. Λογικό δε είναι ; πάντως δε είμαι ούτε τρόλ ούτε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Απογοητευμένος είμαι 

1 ώρα πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Κοίταξε από την στιγμή που έχεις αποδείξεις για όλο το προηγούμενο διάστημα, είσαι νομικά πλήρως καλυμμένος. Οπότε από εδώ και πέρα αν τυχόν δεν δέχεται να λάβει το μηνιαίο ποσό, θα απευθυνθείς σε έναν δικηγόρο για να σου πει τι σε συμφέρει περισσότερο. Αν του κάνεις ένα εξώδικο που τον "προσκαλεί" να πάρει τα χρήματα αλλά αυτός δεν έρχεται, αναγκαστικά θα καταλάβει ότι νομικά δεν είναι καλυμμένος και θα συνεχίσει να τα παίρνει κανονικά.

Εσύ το μόνο που χρειάζεσαι είναι να "φαίνεται" με κάποιον επίσημο τρόπο πως προσπάθησες να του δώσεις τα χρήματα αλλά αυτός αρνιόταν. Ο/Η δικηγόρος θα στα πει καλύτερα. Δεν είμαι νομικός.

Επίσης από εδώ και πέρα η απόδειξη την ώρα της πληρωμής για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ιδανικά ζήτησε του έναν τραπεζικό λογαριασμό να τελειώνει η ιστορία. 

Όλα αυτά όμορφα τα λες... Αλλά με φοβίζει το δικαστικό κομμάτι. Τα έξοδα κλπ. Γιατί όλο το πρόβλημα είναι οικονομικό.. Στη τελική.... Γιατι αν είχα 1000 ευρώ να ξοδέψω χωρίς να μου λείψουν... Θα έφευγα και ας κάνει εκείνος ότι τον φωτίσει ο Θεός.... Αχ.... Τρέλα σκέτη... 

55 λεπτά πριν, fredd0 είπε

πρωτον, εγω αν σου νοικιαζα σπιτι και με εξυπηρετουσες φευγοντας, ουτε νοικια θα μου "χρωσταγες" ουτε αλλες μπουρδες. Θα σου πληρωνα τα εξοδα μετακομισης, την εγγυηση σου πισω, κι αν χρειαστει να μεινεις ενα μηνα δωρεαν μεχρι να βρεις σπιτι, ε, δεν εγινε και τιποτα. Μη σου πω οτι θα πληρωνα και μεσιτη να σου βρει σπιτι.Κατι τετοιο θα σου προτεινα να απαιτησεις αν θελει να τον εξυπηρετησεις. Αλλιως αραξε, και 3-4 μηνες πριν κλεισεις τα 3 χρονια αρχισε να ψαχνεις.

Εκείνος κάτι τέτοιο είπε στην αρχή... Αλλά οχι και πολύ φιλότιμα. Η τελευταία κουβέντα του...να βάλω και ημερομηνία για το φίλο που παρακολουθεί τις δημοσιεύσεις μου. 6.7.2019 ήταν ότι δε δέχεται άλλο νοίκι από μένα. Οπότε πληρωμενος ο Ιούλιος και κλείνει ο Αύγουστος με την εγγύηση και να φύγω τη πρώτη βδομαδα του Σεπτέμβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφω εδω, θα το γραψω και στο αλλο. Παραξενα πραματα γραφεις, ασυνδετα μεταξυ τους, με εμφαση στα ασημαντα και τελικα χωρις να βγαινει νοημα. Εν ολιγοις κατι τρεχει αν και οχι αυτο που λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ φίλε μου αν τυχόν δε καταλαβαίνεις κάτι μα το γράψεις για διευκρίνηση. Είναι αυτό που λέω και μόνο αυτό. Έβαλες το Λίνκ ο καθένας να κρίνει μόνος του. Έχω μεγάλο άγχος. Αμ εσένα σου φαίνεται κάτι περίεργο... Σεβαστό φίλε μου. Μην σχολιάζεις άλλο αμ δε θες να με βοηθήσεις αφού με θεωρείς ύποπτο η δε ξέρω εγώ τι άλλο. Προσπάθησε να μπεις λίγο στη θέση μου. 

Ειμαι σωστός οικονομικά. 

Έχω πρόβλημα υγείας και εγώ και ο πατέρας μου 

Με καλύπτει ο νόμος αλλά παρόλα αυτά δέχομαι ψυχολογική πίεση εφόσον μάλλον δε έχουν κάτι άλλο να κάνουν

Έχω οικονομική στενότητα. Άσχετα αν φροντίζω τις υποχρεώσεις μου. 

Έγραψα κάτι διαφορετικό; 

Σε παρακαλώ μην με βάζεις στη διαδικασία να πρέπει να εξηγώ για να μην παρεξηγούμαι. Οι ψυχικές μου δυνάμεις είναι εξαντλημένες από πριν μου ζητήσουν να φύγω από το σπίτι δυστηχως... 

Αν ήθελες πάντως αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η υπόθεση μου μπορούμε να μιλήσουμε με τηλ τσάτ κλπ... Καμία φορά τα γραπτά δίνουν άλλη έντυπωση 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, johnyb73 είπε

Εκείνος κάτι τέτοιο είπε στην αρχή... Αλλά οχι και πολύ φιλότιμα. Η τελευταία κουβέντα του...να βάλω και ημερομηνία για το φίλο που παρακολουθεί τις δημοσιεύσεις μου. 6.7.2019 ήταν ότι δε δέχεται άλλο νοίκι από μένα. Οπότε πληρωμενος ο Ιούλιος και κλείνει ο Αύγουστος με την εγγύηση και να φύγω τη πρώτη βδομαδα του Σεπτέμβρη. 

Και σενα η τελευταια κουβεντα σου ειναι οτι εχω 3ετια, μεχρι να ληξει η τριετια δε παω πουθενα. Αν θελεις να σε ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ,με εμφαση σ'αυτο, φευγοντας νωριτερα θα πληρωσεις αυτα. Δε βγαζει κανενα νοημα να ψαχνεις εσυ να λυσεις το προβλημα του απο τη στιγμη που σε καλυπτει ο νομος. Εκτος κι αν δε μας τα λες ολα, του χρωστας τιποτα νοικια, δεν εχεις συμβολαιο, κλπ κλπ οποτε εκει αλλαζουν τα πραγματα. Αλλα συνεπη ενοικιαστη κατοικιας, πριν κλεισει τα 3 χρονια δε μπορει να τον διωξει. Κι ας παντρευονται κι οι 14 κορες  και οι 42 ανηψιες του του ταυτοχρονα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...