Προς το περιεχόμενο

O σπιτονοικοκύρης απαιτεί την αποχώρηση μου πριν την 3ετία


johnyb73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Και σενα η τελευταια κουβεντα σου ειναι οτι εχω 3ετια, μεχρι να ληξει η τριετια δε παω πουθενα. Αν θελεις να σε ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ,με εμφαση σ'αυτο, φευγοντας νωριτερα θα πληρωσεις αυτα. Δε βγαζει κανενα νοημα να ψαχνεις εσυ να λυσεις το προβλημα του απο τη στιγμη που σε καλυπτει ο νομος. Εκτος κι αν δε μας τα λες ολα, του χρωστας τιποτα νοικια, δεν εχεις συμβολαιο, κλπ κλπ οποτε εκει αλλαζουν τα πραγματα. Αλλα συνεπη ενοικιαστη κατοικιας, πριν κλεισει τα 3 χρονια δε μπορει να τον διωξει. Κι ας παντρευονται κι οι 14 κορες  και οι 42 ανηψιες του του ταυτοχρονα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. 

Βλέπεις προσπαθώ να μη πάρει τσαμπουκά δρόμο η υπόθεση αλλά δε βλέπω να γίνεται κάτι άλλο. 

Οπωε έγραψα και πριν είμαι εντάξει σε όλα και συμβόλαιο έχω και τα πάντα και πληρώνω στην ώρα μου και δε χρωστάω τίποτα. 

Εκείνος τονίζει την λέξη ιδιοκατοικηση συνέχεια. 

Τελικά δε μου δίνει επιλογή πάρα να του πω αυτά όπως τα λες και να τσακωθούμε. Βλέπεις προσπαθώ να μη έχω φασαρίες στη ζωή μου άσχετα αν φταίω... Η όχι... Στη προκειμένη περίπτωση έχω όμως δίκιο 

Επεξ/σία από johnyb73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση για κατ ιδιαν και αυτο εξαιρετικα καθως δεν το εχω αρνηθει ποτε.

Το συμπερασμα μου λοιπον, ειναι οτι ψευτη δεν σε λεω αλλα για καποιο, προφανεστατα οχι ορθο, νορμαλ και σιγουρα περιεργο λογο, τα γραφεις μπερδεμενα, λειψα και αλλα εδω διαφορετικα εκει. Την ωρα που ειναι ξεκαθαρο πως γνωριζεις να γραφεις και μαλιστα πολυ καλα.
Καταλαβαινω λοιπον πως δεν ψαχνεις για λυση στο προβλημα σου, το οποιο και βασικα και με τον νομο ΔΕΝ εχεις, αλλα λυση σε κατι αλλο. Μη κατανοητο απο εμενα ομως σιγουρα παραξενο.

Καλη συνεχεια στην αναζητηση σου.

( Το παρον το αντιγραφω για τελευταια φορα, επειδη ακριβως δεν χρειαζεσαι βοηθεια μεχρι το 2022 και αυτο ειναι ξεκαθαρο, και στο αλλο forum )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 29gk είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση για κατ ιδιαν και αυτο εξαιρετικα καθως δεν το εχω αρνηθει ποτε.

Το συμπερασμα μου λοιπον, ειναι οτι ψευτη δεν σε λεω αλλα για καποιο, προφανεστατα οχι ορθο, νορμαλ και σιγουρα περιεργο λογο, τα γραφεις μπερδεμενα, λειψα και αλλα εδω διαφορετικα εκει. Την ωρα που ειναι ξεκαθαρο πως γνωριζεις να γραφεις και μαλιστα πολυ καλα.
Καταλαβαινω λοιπον πως δεν ψαχνεις για λυση στο προβλημα σου, το οποιο και βασικα και με τον νομο ΔΕΝ εχεις, αλλα λυση σε κατι αλλο. Μη κατανοητο απο εμενα ομως σιγουρα παραξενο.

Καλη συνεχεια στην αναζητηση σου.

( Το παρον το αντιγραφω για τελευταια φορα, επειδη ακριβως δεν χρειαζεσαι βοηθεια μεχρι το 2022 και αυτο ειναι ξεκαθαρο, και στο αλλο forum )

Ναι φίλε μου τελικά ο νόμος με καλύπτει μέχρι το Μάιο  2020 τουλάχιστον. Αλλά βλέπω τρομερά δύσκολο να βρεθεί λύση να έχω 1000ευρω έξτρα και σε αυτό το μακρινό οριζόντα...Θέλει αγώνα και με στενοχωρεί η αδικία της όλης ιστορίας.. 

Τώρα πες με. Ανισόρροπο... Ίσως αυτο. Να βλέπεις και να σου ξυνηζει... Στενοχωριεμαι που δε μπορώ να τα συμβιβασω ώστε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. 

Όπως και να χει σε ευχαριστώ ειλικρινά που μπήκες στο κόπο και διάβασες τις δημοσιεύσεις μου και απάντησες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιο συμβόλαιο; Αν ναι έχεις αποδείξεις από τις τελευταίες 4-5 πληρωμές ενοικίου; Αν ναι, είσαι καλυμμένος. Αν όχι καλύτερα ν' αρχίσεις να ψάχνεις από τώρα. Ειδικά αν δεν έχεις αποδείξεις, με διαδικασίες εξπρές μπορεί να σε διώξει με τη πρόφαση πως δεν πληρώνεις ακόμα κι αν τηρείς τη δική σου δέσμευση στο έπακρο. Είναι να μην πέσεις στη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι την τριετια δεν μπορει να σε βγαλει ΝΟΜΟΣ.

Τωρα εαν αρχισει να μην δεχεται την εισπραξη ενοικιου ή βρισκεις τραπεζικο λογαριασμο της εταιριας και τα κανεις καταθεση ή τα βαζεις στο παρακαταθηκων και δανειων στο ονομα της εταιριας

με αιτιολογια ενοικιο ταδε.Θα βαζεις ακριβως το ποσο που λεει το συμβολαιο .

Ενα απο τα δυο θα κανεις σιγουρα γιατι μπορει να μην σου δεχεται τα ενοικια με σκοπο να σου κανει εξωση οτι και καλα τα χρωστας.

Εαν συνεχισει του λες να σου βρει αυτος σπιτι και να δωσει την εγγυηση και καποια εξοδα μετακομισης αλλιως μεχρι να κλεισεις τριετια μενεις εκει που εισαι.

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται άρρωστη η κατάσταση και το γυαλί έχει σπάσει.

Ο ιδιοκτήτης θα κάνει το παν για να σε διώξει στην 3ετία και έχει τον νόμο με το μέρος του. Κάτι έγραφες ότι σε άδειο διαμέρισμα έχει τα "μαύρα" της εταιρία και άλλα τέτοια περίεργα. Δεν μου φαίνεται περίεργο που θέλει να σε διώξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnyb73 είπε

Υπάρχει συμβόλαιο το πρώτο ήταν για ένα χρόνο και έληξε 1.6.2018.  Μετά μου έκανε μια ανανέωση από Ιανουαρίου 2019 μέχρι Ιανουαρίου 2020. Με καλύπτει όμως η τριετία μέχρι 31.5.2020. Τι γίνεται μετά είναι το θέμα... 

Χωρίς να είμαι ειδικός και μόνο και μόνο με αυτά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα, εφόσον έχεις συμβόλαιο με εκκίνηση Γενάρη 2019 τότε δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μέχρι Γενάρη του 2022. Ανεξάρτητα με τι γράφει το συμβόλαιο. Ο νόμος λέει άλλα και ισχύει όπως και να έχει.Αν ανακοινώσεις βέβαια κάτι τέτοιο θα έχεις φασαρίες και βαβούρα αλλά είναι δικαίωμα σου να μείνεις μέσα ως τότε. Το λάθος εξ αρχής ήταν ότι τα χρήματα τα έδινες χέρι με χέρι. Πάντα τα ενοίκια σε τραπεζικό λογαριασμό. Αν μπορείς να τα καταθέσεις στο παρακαταθηκών... κάνε το έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός και μόνο και μόνο με αυτά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα, εφόσον έχεις συμβόλαιο με εκκίνηση Γενάρη 2019 τότε δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μέχρι Γενάρη του 2022. Ανεξάρτητα με τι γράφει το συμβόλαιο. Ο νόμος λέει άλλα και ισχύει όπως και να έχει.Αν ανακοινώσεις βέβαια κάτι τέτοιο θα έχεις φασαρίες και βαβούρα αλλά είναι δικαίωμα σου να μείνεις μέσα ως τότε. Το λάθος εξ αρχής ήταν ότι τα χρήματα τα έδινες χέρι με χέρι. Πάντα τα ενοίκια σε τραπεζικό λογαριασμό. Αν μπορείς να τα καταθέσεις στο παρακαταθηκών... κάνε το έτσι.

Καλυτερα στο παρακαταθηκών και δανειων.. Εαν ειναι εταιρια εχει τρελλη διαδικασια για να τα εισπραξουν.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnyb73 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. 

Βλέπεις προσπαθώ να μη πάρει τσαμπουκά δρόμο η υπόθεση αλλά δε βλέπω να γίνεται κάτι άλλο. 

Οπωε έγραψα και πριν είμαι εντάξει σε όλα και συμβόλαιο έχω και τα πάντα και πληρώνω στην ώρα μου και δε χρωστάω τίποτα. 

Εκείνος τονίζει την λέξη ιδιοκατοικηση συνέχεια. 

Τελικά δε μου δίνει επιλογή πάρα να του πω αυτά όπως τα λες και να τσακωθούμε. Βλέπεις προσπαθώ να μη έχω φασαρίες στη ζωή μου άσχετα αν φταίω... Η όχι... Στη προκειμένη περίπτωση έχω όμως δίκιο 

Το σπασιμο συμβολαιου για ιδιοκατοικηση πες του πως εχει σταματησει να ισχυει εδω και παρα πολλα χρονια. (Συγκεκριμενα απο 1/1/1997).  Ισχυει μονο για επαγγελματικους χωρους και αυτο υπο προυποθεσεις. 

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρατηρώ ότι υπάρχει μια τρομερή πίεση από ιδιοκτήτες να σπάσουν ισχύοντα συμβόλαια για να βάλουν ενοικιαστές με νέα, αυξημένα ενοικιοστάσια. Ήδη μετράμε τις τελευταίες 2 εβδομάδες 7-8 αναρτήσεις για «ιδιοκατοίκηση». 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ , η τριετία ισχύει από την έναρξη του 1ου συμβολαίου! Οπότε μέτρα τους 36 μήνες από την πρώτη μέρα που μπήκες σπίτι.

Αφού λήξει η τριετία ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει βραχυπρόθεσμα συμβόλαια ή ΚΑΘΟΛΟΥ συμβόλαια (σιωπηρή συμφωνία επ'αόριστο)

 

Πράγματι υπάρχει πρόβλημα με τα νέα ζευγάρια , νέους που θέλουν να "απογαλακτιστούν" από γονείς και να φτιάξουν την ζωή τους. Νομίζω ότι το κράτος πρέπει να βρει τρόπους να τους πριμοδοτήσει γιατί το πρόβλημα θα ενταθεί τα επόμενα χρόνια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ , η τριετία ισχύει από την έναρξη του 1ου συμβολαίου! Οπότε μέτρα τους 36 μήνες από την πρώτη μέρα που μπήκες σπίτι.

Αφού λήξει η τριετία ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει βραχυπρόθεσμα συμβόλαια ή ΚΑΘΟΛΟΥ συμβόλαια (σιωπηρή συμφωνία επ'αόριστο)

Πράγματι υπάρχει πρόβλημα με τα νέα ζευγάρια , νέους που θέλουν να "απογαλακτιστούν" από γονείς και να φτιάξουν την ζωή τους. Νομίζω ότι το κράτος πρέπει να βρει τρόπους να τους πριμοδοτήσει γιατί το πρόβλημα θα ενταθεί τα επόμενα χρόνια.

Τι θέμα δεν νομίζω ότι είναι τα νέα ζευγάρια, το θέμα είναι διαφημίσεις για το πόσα λεφτά μπορείς να βγάλεις με το Airbnb, σου λέει ο άλλος τώρα νοικιάζω την τρύπα 300 ευρώ είδα στο fb διαφήμιση ότι μπορώ να περνώ 1000, κάτσε να τον διώξω και θα βγάλω +700 ευρώ

στην γειτονιά μου είναι 2μεσιτικα που μοιράζουν διαφημιστικά για διαχείριση Airbnb διαμερίσματα και υπόσχονται 900ευρω ελάχιστο ανά μήνα (με 400 αστερίσκους από δίπλα να μπεις στη σελίδα τους ή να πας από κατάστημα για λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Τι θέμα δεν νομίζω ότι είναι τα νέα ζευγάρια, το θέμα είναι διαφημίσεις για το πόσα λεφτά μπορείς να βγάλεις με το Airbnb, σου λέει ο άλλος τώρα νοικιάζω την τρύπα 300 ευρώ είδα στο fb διαφήμιση ότι μπορώ να περνώ 1000, κάτσε να τον διώξω και θα βγάλω +700 ευρώ

στην γειτονιά μου είναι 2μεσιτικα που μοιράζουν διαφημιστικά για διαχείριση Airbnb διαμερίσματα και υπόσχονται 900ευρω ελάχιστο ανά μήνα (με 400 αστερίσκους από δίπλα να μπεις στη σελίδα τους ή να πας από κατάστημα για λεπτομέρειες

Ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα φωτίζοντας διαφορετική πλευρά. Τον ιδιώτη δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις τι να κάνει με την περιουσία του ή να τον υποχρεώσεις να χάνει λεφτά. Οποιος θέλει να χάνει λεφτά , φτιάχνει/αγοράζει σπίτια και τα δίνει σε αναξιοπαθούντες. (εσύ το κάνεις?)

Αφού λοιπον δεν έχουμε φασιστικό κράτος να διατάζει τους ιδιώτες , πρέπει να βρούμε λύση με άλλη λογική. Κατα την άποψη μου πρέπει να πριμοδοτήσεις τους νέους και να τους βοηθήσεις να βρουν λύση στο ΥΠΑΡΚΤΟ πρόβλημα που θα ενταθεί.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα φωτίζοντας διαφορετική πλευρά. Τον ιδιώτη δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις τι να κάνει με την περιουσία του ή να τον υποχρεώσεις να χάνει λεφτά. Οποιος θέλει να χάνει λεφτά , φτιάχνει/αγοράζει σπίτια και τα δίνει σε αναξιοπαθούντες. (εσύ το κάνεις?)

Αφού λοιπον δεν έχουμε φασιστικό κράτος να διατάζει τους ιδιώτες , πρέπει να βρούμε λύση με άλλη λογική. Κατα την άποψη μου πρέπει να πριμοδοτήσεις τους νέους και να τους βοηθήσεις να βρουν λύση στο ΥΠΑΡΚΤΟ πρόβλημα που θα ενταθεί.

Όταν η κυρά-Μαριγούλα στα κάτω Πετράλωνα αποφασίζει να παριστάνει την πανδοχέα, τότε πρέπει να μπουν κανόνες, όπως κανόνες και προδιαγραφές τηρούν και πληρούν οι επαγγελματίες του κλάδου. Γιατί ο ξενοδόχος οφείλει να έχει άδεια και να τηρεί τα νόμιμα, κι η κυρα-Μαριγώ δεν έχει καμία υποχρέωση; Αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός; Το θέμα δεν είναι μόνο εθνικό, είναι διεθνές, και κάποια στιγμή θα βρεθεί το σωστό πλαίσιο γι' αυτή την ιστορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα φωτίζοντας διαφορετική πλευρά. Τον ιδιώτη δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις τι να κάνει με την περιουσία του ή να τον υποχρεώσεις να χάνει λεφτά. Οποιος θέλει να χάνει λεφτά , φτιάχνει/αγοράζει σπίτια και τα δίνει σε αναξιοπαθούντες. (εσύ το κάνεις?)

Ο βλαχοιδιώτης που λες καταρχήν δεν έχει καταλάβει τι είναι αυτό που θέλει να χρησιμοποιήσει. Και πιο συγκεκριμένα, ο βλαχοιδιώτης δεν γνωρίζει καν τι είναι το AirBnB με αποτέλεσμα να λειτουργεί ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΑ. Σκέψου ότι ο βλαχοιδιώτης νομίζει πως το AirBnb είναι για να νοικιάζει το διαμέρισμα/χώρο του :rolleyes:

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...