Προς το περιεχόμενο

Ασχολήθηκα με πληροφορική !έκανα λάθος επιλογή επαγγέλματος τελικά !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο περνά ο καιρός τελικά διαπιστώνω ότι ο πληροφορικαριος είναι ο είλωτας του 21 αιώνα

Θα ήθελα τις απόψεις σας επ αυτού ?

Κίνητρο για το thread είναι ότι τελευταία ακούω κατι τρέλα ποσά από δουλειές που έκαναν κάποιοι συμμαθητές μου (συμβολαιογράφοι) που με την υπογραφή ενός συμβολαίου έβγαλαν λεφτά 3-ετων σε μισθούς δικούς μου (80κ) μιας και αυτοί ακόμα έχουν συλλόγους από πίσω τους που απαιτούν ελάχιστες αμοιβές …ενώ εμείς ακόμα κοιμόμαστε όρθιοι (και για να σας προλάβω … εκει δεν υπάρχει καλός και κακώς επαγγελματίας άλλα ότι πει ο σύλλογος…

Το αναφέρω γιατι παλαιοτέρα άνοιξαν thread για επιλογή σπουδών και τα ρέστα …  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Και κάποιοι άλλοι τα βγάζουν σε 5 μέρες τα 80. 

Και κάποιοι πότε..

Νε τι δεν καταλαβαίνεις; Ο Κόσμος δεν είναι δίκαιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Και κάποιοι άλλοι τα βγάζουν σε 5 μέρες τα 80. 

Και κάποιοι πότε..

Νε τι δεν καταλαβαίνεις; Ο Κόσμος δεν είναι δίκαιος. 

αυτο λέω πατ κιουτ 80κ με δουλεια 5 ωρων ... ανετα κλεινει το μαγαζι και επιστρέφει για δουλειά το 2021 ... εμενα πωσ κορόιδεψαν όταν ει μουν μαθητής δεν μπορώ να καταλάβω...

γινε κομπιουτερασ μου ελεγαν ...δουλειά του μελοντοσ μου ελεγαν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβολαιογράφος δεν θα μπορούσες να γίνεις έτσι κι αλλιώς λογικά... :)

Μπορείς να βγάλεις λεφτά και στον κλάδο σου, ανάλογα πόσο καλός είσαι και πόση διάθεση έχεις να γίνεις καλύτερος και να το κυνηγήσεις.

 

Επεξ/σία από zio10
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Συμβολαιογράφος δεν θα μπορούσες να γίνεις έτσι κι αλλιώς λογικά... :)

Μπορείς να βγάλεις λεφτά και στον κλάδο σου, ανάλογα πόσο καλός είσαι και πόση διάθεση έχεις να γίνεις καλύτερος και να το κυνηγήσεις.

θα μπορούσα 16 ειχε στην Κομοτηνή οταν έδινα εγώ η νομική  

αυτοι εχουν συλογο και τρεχει για να βγαζουν ολοι ομωσ καλοι κακοι ..... εμεισ πρεπει να σκιστούμε ομωσ 

Επεξ/σία από kostakis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και μεσίτες που δε σπούδασαν ποτέ τίποτα και βγάζουν εκατομμύρια με μερικά deals . Ούτε διοικούν κάτι ούτε παράγουν κάτι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως υπάρχουν συμβολαιογράφοι και συμβολαιογράφοι (είτε καλύτεροι από άλλους είτε πιο τυχεροί) έτσι υπάρχουν και "πληροφορικάριοι". 

Ο κλάδος του "πληροφορικάριου" είναι τεράστιος και όπως προαναφέρθηκε αν το γουστάρεις και είσαι καλός τότε μια χαρά λεφτά βγάζεις.
Αν βάλεις να σε θέλει και λίγο (πχ τοποθεσία & να σου κάτσουν τα πράγματα σωστά) τότε βγάζεις ακόμα περισσότερα.

Επεξ/σία από FireKiller
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την Ελλάδα ισχύει αυτό που λες. Η πληροφορική είναι με διαφορά η επιστήμη με τους χειρότερους συνδικαλιστές και χωρίς κανένα επαγγελματικό δικαίωμα (εκτός από αυτά που κερδίζεις με την αξία σου...)

Στην Ελλάδα μόνο οι συντεχνίες επιβιώνουν (μηχανικοί, ιατροί, δικηγόροι κλπ). Ακόμη και οι καθαρίστριες και οι ταξιτζίδες έχουν καλύτερα συνδικάτα. Το κράτος έχει βγάλει ένα σωρό νόμους για να συντηρεί τις συντεχνίες.

Στο εξωτερικό που δεν ασχολούνται με συνδικαλισμό είναι καλύτερα αμειβόμενη η εργασία.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakis81 είπε

θα μπορούσα 16 ειχε στην Κομοτηνή οταν έδινα εγώ η νομική  

αυτοι εχουν συλογο και τρεχει για να βγαζουν ολοι ομωσ καλοι κακοι ..... εμεισ πρεπει να σκιστούμε ομωσ 

Δεν το λέω για το βαθμό, νομίζω δεν μπορεί να γίνει ο καθένας συμβολαιογράφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν το λέω για το βαθμό, νομίζω δεν μπορεί να γίνει ο καθένας συμβολαιογράφος.

εδω εισαι λάθος ... αφου υπάρχει software που κανει το 90% τισ δουλειάς .... ψαξτο λιγο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

εδω εισαι λάθος ... αφου υπάρχει software που κανει το 90% τισ δουλειάς .... ψαξτο λιγο ...

Για την άδεια λέω, πάει κάπως κληρονομικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Όσο περνά ο καιρός τελικά διαπιστώνω ότι ο πληροφορικαριος είναι ο είλωτας του 21 αιώνα

Θα ήθελα τις απόψεις σας επ αυτού ?

Κίνητρο για το thread είναι ότι τελευταία ακούω κατι τρέλα ποσά από δουλειές που έκαναν κάποιοι συμμαθητές μου (συμβολαιογράφοι) που με την υπογραφή ενός συμβολαίου έβγαλαν λεφτά 3-ετων σε μισθούς δικούς μου (80κ) μιας και αυτοί ακόμα έχουν συλλόγους από πίσω τους που απαιτούν ελάχιστες αμοιβές …ενώ εμείς ακόμα κοιμόμαστε όρθιοι (και για να σας προλάβω … εκει δεν υπάρχει καλός και κακώς επαγγελματίας άλλα ότι πει ο σύλλογος…

Το αναφέρω γιατι παλαιοτέρα άνοιξαν thread για επιλογή σπουδών και τα ρέστα …  

Καλα θα ηταν να μας πεις και τι ειδους "πληροφορικαριος" εισαι.

Διοτι πληροφορικαριος δηλωνει και ο κατσαβιδακιας που βαζει θερμοαγωγιμες παστες στο pc του μπαρμπα-Θοδωρα που ανεβαζει θερμοκρασιες τωρα με τις ζεστες, αλλα με την ευρεια εννοια του ορου, πληροφορικαριος δηλωνει και αυτος που εχει στησει το/τα data center της google.

Επισης, καλα τα λεφτα και η επαγγελματικη αποτασταση στο κριτηριο επιλογης μιας σχολης, αλλα:

1. Δεν καθοριζει απολυτα η σχολη την καριερα σου εκτος αν μιλαμε για κλειστα επαγγελματα

2. Μετραει πολυ και το τι σου αρεσει. Δηλαδη ενας που του αρεσει η πληροφορικη αλλα ακουσε οτι οι συμβολαιογραφοι παιρνουν παραπανω, θα κανει τουλαχιστον επικινδυνη επιλογη αν προσπαθησει να μπει στην νομικη .

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Καλα θα ηταν να μας πεις και τι ειδους "πληροφορικαριος" εισαι.

Διοτι πληροφορικαριος δηλωνει και ο κατσαβιδακιας που βαζει θερμοαγωγιμες παστες στο pc του μπαρμπα-Θοδωρα που ανεβαζει θερμοκρασιες τωρα με τις ζεστες, πληροφορικαριος δηλωνει και αυτος που εχει στησει το/τα data center της google.

νομίζω οτι εχω ξαναπεί αλλα μιλώ για τον μεσώ όρο καθώς το 95 % που τελειώνει μια σχολή πληροφορικής δεν ειναι ο τυποσ απο τη google που αναφέρεις ... ακόμα και αυτός ομωσ βαζω στοίχημα ορτι δεν θ αβγαζει για ελλαδα πανω απο 3κ το μηνα στην καλύτερη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Όσο περνά ο καιρός τελικά διαπιστώνω ότι ο πληροφορικαριος είναι ο είλωτας του 21 αιώνα

Θα ήθελα τις απόψεις σας επ αυτού ?

Κίνητρο για το thread είναι ότι τελευταία ακούω κατι τρέλα ποσά από δουλειές που έκαναν κάποιοι συμμαθητές μου (συμβολαιογράφοι) που με την υπογραφή ενός συμβολαίου έβγαλαν λεφτά 3-ετων σε μισθούς δικούς μου (80κ) μιας και αυτοί ακόμα έχουν συλλόγους από πίσω τους που απαιτούν ελάχιστες αμοιβές …ενώ εμείς ακόμα κοιμόμαστε όρθιοι (και για να σας προλάβω … εκει δεν υπάρχει καλός και κακώς επαγγελματίας άλλα ότι πει ο σύλλογος…

 Το αναφέρω γιατι παλαιοτέρα άνοιξαν thread για επιλογή σπουδών και τα ρέστα …  

μεγαλε με 27.000 ανα χρονο δε θα ελεγα οτι βγαζεις λιγα....εχω την εντυπωση οτι μαλλον ηθελες να ανοιξεις θρεντ οτι ζεις σε λαθος χωρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...