Προς το περιεχόμενο

Ασχολήθηκα με πληροφορική !έκανα λάθος επιλογή επαγγέλματος τελικά !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

νομίζω οτι εχω ξαναπεί αλλα μιλώ για τον μεσώ όρο καθώς το 95 % που τελειώνει μια σχολή πληροφορικής δεν ειναι ο τυποσ απο τη google που αναφέρεις ... ακόμα και αυτός ομωσ βαζω στοίχημα ορτι δεν θ αβγαζει για ελλαδα πανω απο 3κ το μηνα στην καλύτερη  

Ωραια οπως ειπα μετραει και το τι σου αρεσει να ασχοληθεις. Να επιλεξεις μια σχολη-επαγγελμα χωρις να σου αρεσει, καλως ή κακως οι πιθανοτητες δε θα ειναι με το μερος σου.

Επισης μας λες για συμβολαιογραφους φιλους σου, δεν μας λες ομως και ποσοι τελειωσαν τη σχολη και ειναι ανεργοι ή απασχολουνται σε κατι τελειως διαφορετικο. Καλως η κακως η πληροφορικη εχει (και θα εχει) καλυτερη αποροφηση απο την νομικη. Η νομικη απο την αλλη ενδεικνειται αν εχεις μπαμπα-μαμα στο χωρο με ετοιμη δουλεια (οπως πχ και η ιατρικη).

ΥΓ. Δε σου αρεσε το παραδειγμα της google, παρε το παραδειγμα των ιδιοκτητων του skroutz, stoiximan κλπ κλπ που βγαζουν ακομα παραπανω και ειναι και εντος Ελλαδας.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

μεγαλε με 27.000 ανα χρονο δε θα ελεγα οτι βγαζεις λιγα....εχω την εντυπωση οτι μαλλον ηθελες να ανοιξεις θρεντ οτι ζεις σε λαθος χωρα.

φιλε δεν είμαι πιστιρικασ και πίστεψε με ειναι πολυ λιγα ... υπόψιν οτι εργαζομε 12 ετη περίπου 

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Ωραια οπως ειπα μετραει και το τι σου αρεσει να ασχοληθεις. Να επιλεξεις μια σχολη-επαγγελμα χωρις να σου αρεσει, καλως ή κακως οι πιθανοτητες δε θα ειναι με το μερος σου.

Επισης μας λες για συμβολαιογραφους φιλους σου, δεν μας λες ομως και ποσοι τελειωσαν τη σχολη και ειναι ανεργοι ή απασχολουνται σε κατι τελειως διαφορετικο.

ΥΓ. Δε σου αρεσε το παραδειγμα της google, παρε το παραδειγμα των ιδιοκτητων του skroutz, stoiximan κλπ που βγαζουν ακομα παραπανω και ειναι και εντος Ελλαδας.

μιλάς για το 5 στα 10 εκατομμύρια τώρα σοβαρά ? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

φιλε δεν είμαι πιστιρικασ και πίστεψε με ειναι πολυ λιγα ... υπόψιν οτι εργαζομε 12 ετη περίπου 

μιλάς για το 5 στα 10 εκατομμύρια τώρα σοβαρά ? 

Γιατι εσυ που ξεκινησες το ποστ σου μιλωντας για τον Μπαμπη και τον Μητσο το συμβολαιογραφο που παιρνει 80κ , αναφερεσαι σε περισσοτερους;

Εξηγω για τριτη φορα οτι πληροφορικαριος απο πληροφορικαριο διαφερει, οπως και συμβολαιογραφος απο συμβολαιογραφο διαφερει, συνεπως οι συγκρισεις που κανεις ειναι περιπου αυθαιρετες. Οσο εσυ εχεις συμβολαιογραφους που παιρνουν 80κ αλλο τοσο εχω εγω συμβολαιογραφους ανεργους ή που απασχολουνται σε τελειως διαφορετικο επαγγελμα. Οσο εσυ εχεις πληροφορικαριους που παιρνουν "λιγα" αλλο τοσο εχω εγω πληροφορικαριους που παιρνουν "πολλα".

Εσυ λοιπον πηρες το best case scenario του ενος επαγγελματος αλλα δεν το συγκρινεις με το best case scenario του αλλου.

*Τα 27κ που παιρνεις στα 12 χρονια προυπηρεσιας και στα 38 σου, ως μισθωτος, αν ειναι καθαρα δεν ειναι απλως καλα, αλλα ειναι πολλα. Ξερεις ποσοι τελειωμενοι νομικη , στην ηλικια σου, βολοδερνουν ανεργοι ή με <800 ευρω το μηνα;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα από μία περίπτωση.

Έχω φίλη συμβολαιογράφο που τα βγάζει πέρα πάρα πολύ δύσκολα, συν του ότι είναι πρακτικά κλειστό επάγγελμα, πρέπει να ξεκινήσεις με αρχείο προηγούμενου συμβολαιογράφου.

Η νομική είναι παντελώς κορεσμένη, η ανεργία πέφτει σύννεφο, ήρθαν προχτές σε εκδοτικό όπου είχα πάει να παραδώσω μετάφραση και κάθισα μισή ώρα 2 κοπέλες, μία από νομική σίγουρα, μάλλον και η δεύτερη, αλλά ίσως ήταν οικονομικό, δεν το συγκράτησα ακριβώς, να ζητήσουν δοκιμαστικό. Στον αδερφό μου, στην επαρχία, φίλος έστειλε την κόρη του (απόφοιτη νομικής ΑΠΘ) για εξωτερικές εργασίες.

Προφανώς, αν οι γονείς σου είναι μεγαλοδικηγόροι, φτιάχτηκες, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για το μέσο απόφοιτο.

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Γιατι εσυ που ξεκινησες το ποστ σου μιλωντας για τον Μπαμπη και τον Μητσο το συμβολαιογραφο που παιρνει 80κ , αναφερεσαι σε περισσοτερους;

Εξηγω για τριτη φορα οτι πληροφορικαριος απο πληροφορικαριο διαφερει, οπως και συμβολαιογραφος απο συμβολαιογραφο διαφερει, συνεπως οι συγκρισεις που κανεις ειναι περιπου αυθαιρετες. Οσο εσυ εχεις συμβολαιογραφους που παιρνουν 80κ αλλο τοσο εχω εγω συμβολαιογραφους ανεργους ή που απασχολουνται σε τελειως διαφορετικο επαγγελμα. Οσο εσυ εχεις πληροφορικαριους που παιρνουν "λιγα" αλλο τοσο εχω εγω πληροφορικαριους που παιρνουν "πολλα".

Εσυ λοιπον πηρες το best case scenario του ενος επαγγελματος αλλα δεν το συγκρινεις με το best case scenario του αλλου.

Το θέμα είναι ότι οι συμβολαιογράφοι που παίρνουν δουλειά πληρώνονται με ότι πει ο σύλλογος τους ενώ εγω πληρώνομαι με Όρους ανταγωνισμού ελεύθερης αγοράς …

Θα άκουσες σήμερα για κατι τύπους που θ πάρουν 24κ μηνιάτικο σύνταξη ετσι ?

Αυτοί είναι νομίζω οι περισοτεροι είναι συμβολαιογράφοι που έτυχε και έκαναν ένα συμβόλαιο τεράστιο και επωδή πληρώθηκαν με το 2% βάση συλλογικής αμοιβής έδωσαν τεραστία εισφορά και αρα ανάλογου αυτή η τεραστία σύνταξη …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβολαιογραφος για να βγάλει 80κ από μια δουλειά πρέπει να έκανε συμβόλαια για την μεταβίβαση όλης της Κρήτης(σε αξια)  αλλιώς τα νούμερα δεν βγαίνουν και σε δουλεύουν.....Ακόμη και να υπάρχει συμβολαιογραφος που έχει κάνει τέτοια δουλειά αμφιβάλλω ότι είναι ο φίλος σου με "12 χρόνια" στο επάγγελμα.. Και πίστεψε με αυτός που θα κάνει ή έχει κάνει τέτοια δουλειά είναι 1 στα 10.000.000 και γίνεται μια φορά στα 20 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Το θέμα είναι ότι οι συμβολαιογράφοι που παίρνουν δουλειά πληρώνονται με ότι πει ο σύλλογος τους ενώ εγω πληρώνομαι με Όρους ανταγωνισμού ελεύθερης αγοράς …

Θα άκουσες σήμερα για κατι τύπους που θ πάρουν 24κ μηνιάτικο σύνταξη ετσι ?

Αυτοί είναι νομίζω οι περισοτεροι είναι συμβολαιογράφοι που έτυχε και έκαναν ένα συμβόλαιο τεράστιο και επωδή πληρώθηκαν με το 2% βάση συλλογικής αμοιβής έδωσαν τεραστία εισφορά και αρα ανάλογου αυτή η τεραστία σύνταξη …

Τα περι συνταξεων ειναι ψιλοασχετα με τη συζητηση.

Στην πρωτη προταση θα σταθω. Το οροι ανταγωνισμου ελευθερης αγορας, αντιλαμβανεσαι οτι μπορει να λειτουργησει και πολυ υπερ σου ή θα πρεπει να αναφερω κι αλλα παραδειγματα;

Οι αλλοι ειναι κλειστο επαγγελμα, ξαναλεω ομως, δες λιγο ποσοι απορροφουνται απο την αγορα εργασιας και ποσοι μενουν ανεργοι.  Θελω να καταληξω, καθε επαγγελμα εχει τα καλα του και τα κακα του και δεν γινεται να παιρνουμε την ιδανικη περιπτωση του ενος και να την συγκρινουμε με μη ιδανικες περιπτωσεις του αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, solton57010 είπε

Συμβολαιογραφος για να βγάλει 80κ από μια δουλειά πρέπει να έκανε συμβόλαια για την μεταβίβαση όλης της Κρήτης(σε αξια)  αλλιώς τα νούμερα δεν βγαίνουν και σε δουλεύουν.....Ακόμη και να υπάρχει συμβολαιογραφος που έχει κάνει τέτοια δουλειά αμφιβάλλω ότι είναι ο φίλος σου με "12 χρόνια" στο επάγγελμα.. Και πίστεψε με αυτός που θα κάνει ή έχει κάνει τέτοια δουλειά είναι 1 στα 10.000.000 και γίνεται μια φορά στα 20 χρόνια. 

do the math φιλε 2% παίρνουν πόσο ήταν το τίμημα ? ενα ξενοδοχείο ήταν και να ήξερες ποσά τέτοια αλλάζουν χεριά καθε μέρα ...

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Τα περι συνταξεων ειναι ψιλοασχετα με τη συζητηση.

Στην πρωτη προταση θα σταθω. Το οροι ανταγωνισμου ελευθερης αγορας, αντιλαμβανεσαι οτι μπορει να λειτουργησει και πολυ υπερ σου ή θα πρεπει να αναφερω κι αλλα παραδειγματα;

Οι αλλοι ειναι κλειστο επαγγελμα, ξαναλεω ομως, δες λιγο ποσοι απορροφουνται απο την αγορα εργασιας και ποσοι μενουν ανεργοι.  Θελω να καταληξω, καθε επαγγελμα εχει τα καλα του και τα κακα του και δεν γινεται να παιρνουμε την ιδανικη περιπτωση του ενος και να την συγκρινουμε με μη ιδανικες περιπτωσεις του αλλου.

κλειστο επαγγελαμ ειναι αλλα το δεν βγαζω λευτα ενοσ πληροφορικαριου απεχει χιλιομετρα απο το δεν βγαζω λεφτα ενος φαρμακοποιου η ενος συμβολαιογραφου ... ο ενασ παλευει για ψιχία ενο ο αλλοε αν βγαλει λιγοτερα απο 50κ το ετος λεει οτι δεν εβγαλε λεφτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

φιλε δεν είμαι πιστιρικασ και πίστεψε με ειναι πολυ λιγα ... υπόψιν οτι εργαζομε 12 ετη περίπου 

το θεμα ειναι οτι εισαι πληροφορικαριος και δεν ξερεις που ειναι στο keyboard το τελικο "ς" + την ορθογραφια για κλαματα. :D 

καλα εισαι νομιζω με 27Κ το χρονο.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που συμβαίνει στην πληροφορική είναι το σωστό (ελεύθερη αγορά). Τα υπόλοιπα είναι η στρεβλή έννοια της οικονομίας. Εδώ έχουμε μέχρι και "άδεια άσκησης κομμωτή" αλλά όχι άδεια άσκησης για επάγγελμα πληροφορικής!

Φαντάσου να υπήρχαν στην αγορά 1000 πιστοποιημένοι αντί για 50.000 πληροφορικοί (με ή χωρίς πτυχίο).  ή να είχε νόμους το κράτος όπου έδιναν το δικαίωμα μόνο σε ειδικούς πτυχιούχους πληροφορικής να παρέχουν υπηρεσίες πληροφορικής. Οι τιμές θα ήταν στα ύψη.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Το θέμα είναι ότι οι συμβολαιογράφοι που παίρνουν δουλειά πληρώνονται με ότι πει ο σύλλογος τους ενώ εγω πληρώνομαι με Όρους ανταγωνισμού ελεύθερης αγοράς …

[...]

Δεν είναι κακό να ονειρεύεσαι μια επιστροφή στον Μεσαίωνα και στο οικονομικό σύστημα των "Συντεχνιών"!

Όμως άλλο το επιθυμητό και άλλο το εφικτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mclein² είπε

το θεμα ειναι οτι εισαι πληροφορικαριος και δεν ξερεις που ειναι το keyboard το τελικο "ς" + την ορθογραφια για κλαμματα. :D 

καλα εισαι νομιζω με 27Κ το χρονο.

Φίλε μου γιατί είσαι τόσο εριστικός σε σημείο που τα γραφόμενα σου  μου επιρρωνύεται η σκεψη ότι εισαι πιτσιρικάς 16 ετών η τρολ που ψαχνετςε για τσαμπουκα…

Ψάξε τώρα στο google να δεις τι έγραψα και μετά μίλα

3 λεπτά πριν, filipN είπε

Δεν είναι κακό να ονειρεύεσαι μια επιστροφή στον Μεσαίωνα και στο οικονομικό σύστημα των "Συντεχνιών"!

Όμως άλλο το επιθυμητό και άλλο το εφικτό!

φιλε επιδει ζεισ στην ελλαδα εσυ ονειρεψου ελευθερη αγορα και σε 50 χρονια που οι συντεχνιακοι θα εχουν κονο0μηση και θ ακονομανε ακομα και ακομα δεν θα αλαζει κατι ελα να μου τα πεισ 

ps αυτο ισχύει τώρα και δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα ετσι ...

Επεξ/σία από kostakis81
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Φίλε μου γιατί είσαι τόσο εριστικός σε σημείο που τα γραφόμενα σου  μου επιρρωνύεται η σκεψη ότι εισαι πιτσιρικάς 16 ετών η τρολ που ψαχνετςε για τσαμπουκα…

Ψάξε τώρα στο google να δεις τι έγραψα και μετά μίλα

φιλε επιδει ζεισ στην ελλαδα εσυ ονειρεψου ελευθερη αγορα και σε 50 χρονια που οι συντεχνιακοι θα εχουν κονο0μηση και θ ακονομανε ακομα και ακομα δεν θα αλαζει κατι ελα να μου τα πεισ 

κωστακη πληροφορικαριε γεννημενε το 81, τα 27.000 το χρονο νομιζω οτι σου παραπεφτουν πολλά. εχεις διαχειριστη ή τα κανονιζεις μονος σου ; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αυτό που συμβαίνει στην πληροφορική είναι το σωστό (ελεύθερη αγορά). Τα υπόλοιπα είναι η στρεβλή έννοια της οικονομίας. Εδώ έχουμε μέχρι και "άδεια άσκησης κομμωτή" αλλά όχι άδεια άσκησης για επάγγελμα πληροφορικής!

Φαντάσου να υπήρχαν στην αγορά 1000 πιστοποιημένοι αντί για 50.000 πληροφορικοί (με ή χωρίς πτυχίο).  ή να είχε νόμους το κράτος όπου έδιναν το δικαίωμα μόνο σε ειδικούς πτυχιούχους πληροφορικοί μπορούσαν να παρέχουν υπηρεσίες πληροφορικής. Οι τιμές θα ήταν στα ύψη.

και αυτό δεν ειναι σωστό δηλαδή ? να έχω ανταγωνισμό απο μαθητές λυκείου η ιεκ ? 

Μόλις τώρα, mclein² είπε

κωστακη πληροφορικαριε γεννημενε το 81, τα 27.000 το χρονο νομιζω οτι σου παραπεφτουν πολλά. εχεις διαχειριστη ή τα κανονιζεις μονος σου ; 

35 βγάζω αν έχεις πρόβλημα και θεωρώ οτι είναι πολυ λίγα...εσυ τι επαγγελμα κανεισ  για να εχουμε καλο ερωτημα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakis81 είπε

και αυτό δεν ειναι σωστό δηλαδή ? να έχω ανταγωνισμό απο μαθητές λυκείου η ιεκ ? 

οι σοβαρες εταιριες δεν αναθετουν το ΙΤ ή το προγραμματιστικο κομματι, σε μαθητες λυκειου ή ιεκ.

δεν υφισταται ανταγωνισμος. απλα εισαι ελαφρως τεμπελακος και σ'αρεσει η ακριβη ζωη. 

27 και πολλα ειναι. 😂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...