Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω τι λέει ο "τεχνικός" αλλά η MORTAR KOMBAT μου πάει μπάλα με τις μνήμες καρφωμένες στα 3800. Σκέτο Fatality.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχει stock το κάθε μαγαζάκι πάντα είναι απροβλημάτιστο κατά διαολεμένη σύμπτωση. Όπως και ο καλύτερος παίχτης είναι πάντα αυτός που δεν αγωνίζεται.😂

Είπαμε οι ab350pro4 είχαν προβληματικές παρτίδες για κάποιο διάστημα, είχε βουίξει ο τόπος. Δε σημαίνει ότι ήταν κακές μητρικές, τουναντίον τρελό vfm για την εποχή τους αν και ταπεινό 3x2 power design.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mechpanos είπε

Παιδιά εγώ κατέληξα στην ανωτέρω (είπαμε Asus TUF Gaming PRO mATX) κατόπιν της κάτωθι στιχομυθίας με τον τεχνικό του καταστήματος που με εξυπηρέτησε, και μου είπε ότι η ASROCK ευθύνεται για όλα τα προβλήματα που έχω τον τελευταίο καιρό (συνεχή freezes)...

-η συγκεκριμένη asrock εχει βγάλει πολλά προβλήματα, και πολύ μου κράτησε

Εκεί ζήτησα κάποια ποιοτική...Του ανέφερα την tomahawk...

-Ότι είναι VFM και ότι έχει καλά vrm δεν σημαίνει ότι δεν βγάζει προβλήματα...

Οι πιο απροβλημάτιστες ήταν η σειρά TUF Gaming της ASUS, μια Gigabyte που δεν θυμάμαι (και δεν θέλω με την καμία Gigabyte πάλι!)

Και πήρα με συνοπτικές διαδικασίες την Asus, ενώ η ASrock θα γίνει rma που το κάνει η Asrock αλλά παίρνει καιρό συνήθως...

Και όλος τυχαίος είχε ετοιμοπαράδοτη την asus ε ? 

Πολύ τυχερός είσαι... ότι σου τις παίνευε και την είχε στο κατάστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Και όλος τυχαίος είχε ετοιμοπαράδοτη την asus ε ? 

Πολύ τυχερός είσαι... ότι σου τις παίνευε και την είχε στο κατάστημα... 

Οχι ετοιμοπαράδοτη δεν είχε καμία, γύρω στις 10εργάσιμες όλες.

Αλλά μου έκανε εντύπωση ότι με απέτρεψε από το να παραγγείλω τροφοδοτικό, που είχα την εντύπωση ότι ευθυνόταν για τα παγώματα, και μόλις του είπα μοντέλο μητρικής μου είπε κατευθείαν φέρ'την πίσω για αντικατάσταση. Απλά επειδή είναι για δουλειά και δεν μπορώ να περιμένω πότε θα πάρω έγκριση rma, του είπα θέλω να παραγγείλω μια M/B σκυλί τι να πάρω...κ μου είπε 2-3 μεταξύ των οποίων ως πιο αξιόπιστη μου πρότεινε την σειρά tuf της Asus με 5έτη εγγύηση.

Μου έκανε επίσης εντύπωση ότι ενώ τον ρώτησα συγκεκριμένα για την Tomahawk μου είπε ότι όντως είναι πολύ καλή αλλά μην νομίζεις ότι επειδή έχει καλά vrm και είναι vfm, είναι και τελείως απροβλημάτιστη.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

 

μου πρότεινε την σειρά tuf της Asus με 5έτη εγγύηση.

 

Εγω παντως 3χρονια εγγυηση βλεπω οτι προσφερουν στην εν λογω σειρα Tuf τα καταστηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω παντως 3χρονια εγγυηση βλεπω οτι προσφερουν στην εν λογω σειρα Tuf τα καταστηματα.

https://www.asus.com/Motherboards/TUF-B450M-PRO-GAMING/HelpDesk_Warranty/

Μέχρι 3 χρόνια αναλαμβάνει το κατάστημα τη διαδικασία. Στα υπόλοιπα 2 πρέπει να την στείλεις εσύ στην ASUS..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Για την strix τίποτα ακόμη... 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Για την strix τίποτα ακόμη... 😕

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX-X470-F-GAMING/ROG-STRIX-X470-F-GAMING-ASUS-5216.zip

Το site της ASUS αργεί να ενημερωθεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Crus είπε

Όσοι περάσετε για δώστε feedback, γιατί περιμένω και εγώ για την x370-f strix.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_X370-F_GAMING/ROG-STRIX-X370-F-GAMING-ASUS-5216.zip

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/09/2019 at 02:36, Tenshi said:

Φυσικά και είναι.Ο μικροκώδικας για τους 3000 series δεν χωράει στα 16αρια BIOS chips.Βγήκαν beta BIOS κουτσουρεμένα και με ενα GUI που σε γυρίζει 20χρόνια πίσω.

Καλά υπερβολές. Μια χαρά είναι, το ίδιο (με πιο διακριτικά χρωματάκια) με το default των gigabyte...

 

Σε άλλα νέα, έβγαλε ABB για B450 Tomahawk, δεν θα το περάσω. Το ABBA πότε θα βγει; Ξέρει κάνα αλάνι που παρακολουθεί reddit; Γιατί αυτό fixάρει τα boost προβλήματα, όχι το ABB. (Καλά με τα ονόματα του AGESA μας δουλεύουν από πρόπερσι αλλά οκ ας τα πουν και μπανάνα4275642!@#, δε με απασχολεί).

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και καμία γνώμη...έχω 3d printer...Αν φτιάξω air vent και με ένα 12cm fan ρίχνω αέρα κατευθείαν πάνω στα vrm, υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το stability της ASRock (μέχρι να έρθει η TUF)?

Παρατήρησα το εξής, προχθές είχα αφήσει ανοικτό το PC να δω αν θα freezάρει μετά από κάτι ρυθμίσεις bios που έκανα, και όντως freezαρε κατά τις 7 το απόγευμα. Χθες λοιπόν όλη την ημέρα μου έβγαλε την Παναγία, κάθε μισή με μία ώρα πάγωνε, δεν μπόρεσα να βγάλω δουλειά. Το απόγευμα τον έσβησα.

Σήμερα όντας σβηστός όλο το βράδυ, έβγαλε 10ωρες συνεχούς λειτουργίας χωρίς παγώματα. Μην ζεσταίνουν τα vrm και αυτά προκαλούν όλη την αστάθεια;

ΑΝ ψύχονται ενεργά συνεχώς, μήπως δεν έχει θέματα...λέμε τώρα...μέχρι να έρθει η νέα MB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 5/9/2019 στις 5:29 ΜΜ, yiannis1991 είπε

@nkoumo Β450 micro-ATX που να παίρνει αμέσως 3000 δεν υπάρχει. Πρέπει να ζητήσεις bios update από το μαγαζί..

Στις 5/9/2019 στις 6:04 ΜΜ, chocorello είπε

Μη λέμε ανακρίβειες.

Όλα αυτά που ζητάει τα έχει η MSI Mortar.
Ακόμα και η απλή έκδοση (η MAX όπου κυκλοφορεί φαίνεται αρκετά ακριβή) έχει δυνατότητα για bios flashing χωρίς επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και μνήμες. Το έκανα με επιτυχία με ένα φλασάκι και ένα κουμπί για "Start".

 

Στις 5/9/2019 στις 6:17 ΜΜ, yiannis1991 είπε

@chocorello Άρα θέλει bios update. Δεν παίρνει αμέσως 3000. Άσε που δεν πωλείται κιόλας πλέον..

 

Μετά το πρέπει να ζητήσεις bios update από το μαγαζί απαντάς με ακόμα μία ανακρίβεια, δε σε προλαβαίνω.

Μια χαρά πωλείται, εντελώς συμπτωματικά έλαβα μία σήμερα για φίλο (και σε λίγο καλύτερη τιμή από αυτή):
https://www.amazon.co.uk/MSI-B450M-MORTAR-Motherboard-Processors/dp/B07FNMLCTM

Καλύτερα να μασάς που λένε... όχι τόσο για σένα αλλά για αυτούς που σε διαβάζουν!

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...