Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gigabyte έχει lite bios και στους 2000 αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Μια φορά το χρόνο μπαίνεις στο bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η ASRock τα 'παιξε. Συνεχή freezes, στο κατάστημα μου είπαν και πολύ άντεξε, θα πάμε για αλλαγή.

Πείτε μητρική. CPU Ryzen 1700, μελλοντικά το βλέπω για αναβάθμιση αλλά προς το παρόν όχι ακόμα. Ότι πιο καλό και σταθερό, δεν ψάχνομαι για OC, GAMING, RGB φωτισμούς και τέτοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Παιδιά η ASRock τα 'παιξε. Συνεχή freezes, στο κατάστημα μου είπαν και πολύ άντεξε, θα πάμε για αλλαγή.

Πείτε μητρική. CPU Ryzen 1700, μελλοντικά το βλέπω για αναβάθμιση αλλά προς το παρόν όχι ακόμα. Ότι πιο καλό και σταθερό, δεν ψάχνομαι για OC, GAMING, RGB φωτισμούς και τέτοια!

Γενάρη-Φλεβάρη την είχες πάρει? Τότε είχαν βγει οι προβληματικές παρτίδες στις ab350pro4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilos είπε

Γενάρη-Φλεβάρη την είχες πάρει? Τότε είχαν βγει οι προβληματικές παρτίδες στις ab350pro4.

Τέλη 10/17...Στο όριο της εγγύησης μου τα έβγαλε όλα!!!

Παιδιά παρήγγειλα την ASUS TUF B450 GAMING PRO...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα.

Διαπίστωσα εδώ μέσα ότι οι περισσότεροι έχουν απαιτήσεις και θέλουν να φτάσουν στα άκρα την CPU , motherboard.

Εγώ ζητάω να προτείνετε μια απλή motherboard για νορμάλ χρήση με τα χαρακτηριστικά που θέλω παρακάτω:

1. CPU ryzen 5 3600 ή 3600x

2. Motherboard b450 χωρίς να θέλει update για τον 3600,3600x

3. Οπωσδήποτε !!! micro ATX αφού θα μπει σε υπάρχων κουτί.

4. Θύρες M.2 Νvme κατά προτίμηση 2.

Δεν με ενδιαφέρει το gaming, overkloking και παρόμοια.

Και φυσικά να μην κοστίζει και πολύ , καμιά 100€ είναι οκ

Κάθε πρόταση δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@nkoumo Β450 micro-ATX που να παίρνει αμέσως 3000 δεν υπάρχει. Πρέπει να ζητήσεις bios update από το μαγαζί..

Μη λέμε ανακρίβειες.

Όλα αυτά που ζητάει τα έχει η MSI Mortar.
Ακόμα και η απλή έκδοση (η MAX όπου κυκλοφορεί φαίνεται αρκετά ακριβή) έχει δυνατότητα για bios flashing χωρίς επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και μνήμες. Το έκανα με επιτυχία με ένα φλασάκι και ένα κουμπί για "Start".

Οι τιμές για ryzen μητρικές έχουν πάει στο θεό λόγω της 3ης σειράς και ξαφνικής ζήτησης.
Η mortar b450 έπαιζε κοντά στα 90ευρώ σε νορμάλ συνθήκες.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βγαλαν τη μαξ εκδοση και αποσυραν τις παλιες.Απλα τωρα ειναι στο ενδιαμεσο που μαλλον τελειωσε το στοκ απο τις παλιες και οι νεες εκδοσεις δεν εχουν ερθει ακομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιάμεση κατηγορία motherboard με όλες τις pci-e να είναι v3.0 δεν υπάρχει/γίνεται έτσι;

ή 4.0+3.0 ή 3.0+2.0 είναι οι επιλογές σωστά;

Επεξ/σία από oneofthem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά που αναφέρατε, συν ότι υπήρξαν εκπληκτικά vfm μητρικές οι Mortar.
Καλά VRM με καλή ψύξη, 2 θέσεις για M2 δίσκους, υποστήριξη flashback κλπ.
Τέλος, η Mortar Titanium (η οποία μάλλον δε θα βγει σε MAX), είναι απλά πανέμορφη και εγώ χαρούμενος κάτοχος! 😃

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ κατέληξα στην ανωτέρω (είπαμε Asus TUF Gaming PRO mATX) κατόπιν της κάτωθι στιχομυθίας με τον τεχνικό του καταστήματος που με εξυπηρέτησε, και μου είπε ότι η ASROCK ευθύνεται για όλα τα προβλήματα που έχω τον τελευταίο καιρό (συνεχή freezes)...

-η συγκεκριμένη asrock εχει βγάλει πολλά προβλήματα, και πολύ μου κράτησε

Εκεί ζήτησα κάποια ποιοτική...Του ανέφερα την tomahawk...

-Ότι είναι VFM και ότι έχει καλά vrm δεν σημαίνει ότι δεν βγάζει προβλήματα...

Οι πιο απροβλημάτιστες ήταν η σειρά TUF Gaming της ASUS, μια Gigabyte που δεν θυμάμαι (και δεν θέλω με την καμία Gigabyte πάλι!)

Και πήρα με συνοπτικές διαδικασίες την Asus, ενώ η ASrock θα γίνει rma που το κάνει η Asrock αλλά παίρνει καιρό συνήθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...