Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Galaxy Note10 και Galaxy Note10+ είναι τα «απόλυτα εργαλεία για power users»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, pacahontas III milagros είπε

πρώτη φορα έχουμε νεο note και να μη βλεπω σχόλια αγοράς απο ενδιαφερόμενους! 

πολυ μέτρια πράγματα! 

Εγώ δεν καταλαβαίνω το άλλο. Τα Note μας λένε χρόνια τώρα ότι είναι επαγγελματικά τηλέφωνα και για power users, μας λένε για βασιλιάδες, για S Pen και δε συμμαζευεται. Ακόμα και το Note 5 να έχει κάποιος, η το Note 7 FE η όπως λέγεται, ποιος ο λόγος να πάει στο νέο; Δε θα συνεχίσει να δουλεύει η επαγγελματική για power users συσκευαρα "βασιλιάς"μετά από δύο χρόνια; Θα μου πεις είναι η ασφαλεια στην μεση. Μα παίρνουν security updates για τουλάχιστον τρία χρόνια. Άρα; Είναι επαγγελματική συσκευή, βασιλιάς κτλπ, η όχι;

Καλά δε συζητάμε προφανώς για αυτούς που έχουν το 9αρι. Μόνο άρρωστος με τις αλλαγές συσκευών σαν τα πουκάμισα θα το έκανε. Οπότε να ένας ακόμα λόγος για να μην το πάρει κάποιος, πέρα από το γεγονός ότι μπορεί να μην ενθουσίασε.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλό φαίνεται ειδικά το plus αλλά με 1150 ευρώ ουτε σαν σκεψη για τους περισσότερους. Με το Α70 κάτω από 300 που το πηρα πιστεύω είμαι υπέρ καλυμμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες λένε ότι και το Mate 30 Pro θα έρθει με 90hz display μετά το Pixel 4 και το OP7 pro φυσικά..αρε Sammy, power user λέμε! Τουλάχιστον είναι πανέμορφο και επιτέλους έχει ταχυφορτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, music_lover είπε

Πληροφορίες λένε ότι και το Mate 30 Pro θα έρθει με 90hz display μετά το Pixel 4 και το OP7 pro φυσικά..αρε Sammy, power user λέμε! Τουλάχιστον είναι πανέμορφο και επιτέλους έχει ταχυφορτιση.

Έρχονται με πενάκι οι συσκευές που αναφέρεις? Τα 90hz θα ανέβαζαν την τιμή και θα μειωναν την αυτονομία. Είπαμε η συγκεκριμένη συσκευή είναι για αυτούς που χρειάζονται το πενάκι. Όλη αυτή η ενσωμάτωση της συγκεκριμένης τεχνολογίας με την σουίτα εφαρμογών της κάνει την διαφορά στο note. Όποιος δεν τα χρειάζεται είτε περιμένει τον Φεβρουάριο κάποια πιθανός υλοποίηση 90hz της σαμυ είτε περνά σε αυτές τις συσκευές που αναφέρεις. Όταν κανείς άλλος κατασκευαστής δεν προσφέρει σοβαρή πρόταση με πενάκι δεν μπορούμε να κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε και να μιλάμε για το τι προσφέρουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές σε άλλο επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Έρχονται με πενάκι οι συσκευές που αναφέρεις? Τα 90hz θα ανέβαζαν την τιμή και θα μειωναν την αυτονομία. Είπαμε η συγκεκριμένη συσκευή είναι για αυτούς που χρειάζονται το πενάκι. Όλη αυτή η ενσωμάτωση της συγκεκριμένης τεχνολογίας με την σουίτα εφαρμογών της κάνει την διαφορά στο note. Όποιος δεν τα χρειάζεται είτε περιμένει τον Φεβρουάριο κάποια πιθανός υλοποίηση 90hz της σαμυ είτε περνά σε αυτές τις συσκευές που αναφέρεις. Όταν κανείς άλλος κατασκευαστής δεν προσφέρει σοβαρή πρόταση με πενάκι δεν μπορούμε να κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε και να μιλάμε για το τι προσφέρουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές σε άλλο επίπεδο.

Με την λογική αυτή εφόσον κανένας άλλος δεν προσφέρει πενάκι το note 10 είναι ασύγκριτο όμως πχ και το op7 pro που έχει 90hz οθόνη είναι και αυτό ασύγκριτο.

Αν δλδ σε ενα μοντέλο αυτοκινήτου η εταιρία το εξοπλίζει πχ με DSG όπως πχ τα VW θα πρεπει να μην το συγκρίνουμε με κανένα άλλο αυτοκίνητο γιατί δεν το εχει.

Το note 10 όμως είναι κατά 99% ίδιο με όλα τα υπόλοιπα κινητά με εξαίρεση το πενάκι οπότε είναι απόλυτα συγκρίσιμο.

Εκτός αν προϋπόθεση σύγκρισης 2 προϊόντων είναι να είναι απολύτως ίδια με διαφορετικό όνομα..

Επι της ουσίας κανείς δεν συγκρίνει το note 10 με άλλο κινητό για την πένα του αλλά για το υπόλοιπο 99% των κοινών με αλλά κινητά χαρακτηριστικών του όπως cpu gpu οθονη καμερα σχεδιο επιδόσεις λειτουργικό μπαταρία συνδεσιμότητα κτλ κτλ οπότε αυτό το "κανεις δεν έχει πενα εκτός απο αυτό" δεν παίζει κανένα ρόλο παρά μόνο για όσους πραγματικά την χρειάζονται.

Για όλους τους υπόλοιπους που δεν το χρειάζονται και δεν θα το χρησιμοποιήσουν αλλά το θέλουν γιατί τους αρέσει μια χαρά συγκρίσιμο είναι.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, music_lover είπε

Πληροφορίες λένε ότι και το Mate 30 Pro θα έρθει με 90hz display μετά το Pixel 4 και το OP7 pro φυσικά..αρε Sammy, power user λέμε! Τουλάχιστον είναι πανέμορφο και επιτέλους έχει ταχυφορτιση.

Ακόμα δεν τον βγάλανε Γιάννη τον βαφτίσανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Ακόμα δεν τον βγάλανε Γιάννη τον βαφτίσανε

Οταν τα 90hz γίνουν σύντομα must και default στα flagships βγες και πες εμένα δεν με νοιαζει που δεν το εχω στο note 10, έχω πένα! Είμαι και Power User γιατί το πλήρωσα και 1150 τάλαντα άσχετα αν ελάχιστα διαφέρει από το Note 9!

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με την λογική αυτή εφόσον κανένας άλλος δεν προσφέρει πενάκι το note 10 είναι ασύγκριτο όμως πχ και το op7 pro που έχει 90hz οθόνη είναι και αυτό ασύγκριτο.

Αν δλδ σε ενα μοντέλο αυτοκινήτου η εταιρία το εξοπλίζει πχ με DSG όπως πχ τα VW θα πρεπει να μην το συγκρίνουμε με κανένα άλλο αυτοκίνητο γιατί δεν το εχει.

Το note 10 όμως είναι κατά 99% ίδιο με όλα τα υπόλοιπα κινητά με εξαίρεση το πενάκι οπότε είναι απόλυτα συγκρίσιμο.

Εκτός αν προϋπόθεση σύγκρισης 2 προϊόντων είναι να είναι απολύτως ίδια με διαφορετικό όνομα..

Επι της ουσίας κανείς δεν συγκρίνει το note 10 με άλλο κινητό για την πένα του αλλά για το υπόλοιπο 99% των κοινών με αλλά κινητά χαρακτηριστικών του όπως cpu gpu οθονη καμερα σχεδιο επιδόσεις λειτουργικό μπαταρία συνδεσιμότητα κτλ κτλ οπότε αυτό το "κανεις δεν έχει πενα εκτός απο αυτό" δεν παίζει κανένα ρόλο παρά μόνο για όσους πραγματικά την χρειάζονται.

Για όλους τους υπόλοιπους που δεν το χρειάζονται και δεν θα το χρησιμοποιήσουν αλλά το θέλουν γιατί τους αρέσει μια χαρά συγκρίσιμο είναι.

Άλλα λες, άλλο λεω. Δεν είπα ότι δεν είναι συγκρίσιμο, είπα ότι προσφέρει μια έξτρα τεχνολογία σε σχέση με τα υπόλοιπα όπως  και τα υπόλοιπα προσφέρουν είτε 90hz είτε καλύτερες κάμερες κλπ. Δεν μπορούμε να συζητάμε για τις έξτρα τεχνολογίες που προσφέρουν οι υπόλοιποι προσπερνοντας αυτό που προσφέρει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής, για το λόγο ότι αν προσέφερε και τα υπόλοιπα πιθανότατα η τιμή του θα ήταν υψηλότερη. Έτσι λοιπόν και στα αυτοκίνητα, το πόλο με dsg είναι ακριβότερο από το χειροκίνητο, όχι όμως από το χειροκίνητο με όλα τα υπόλοιπα έξτρα απάνω. Εσύ επιλέγεις το αν θέλεις GPS και ηλιοροφη ή αυτόματο κιβώτιο χωρίς τα υπόλοιπα έξτρα, σε παρόμοια τιμή. Από τη στιγμή λοιπόν που το κινητό προσφέρει κατά γενική ομολογία κάμερες ισάξιες ή καλύτερες του ανταγωνισμού, φρέσκο hardware, οπότε και το συγκρίνουμε μόνο με βάση το κάτι τις έξτρα που έχει να δώσει, για εμένα και όσους το θέλουν να το πάρουν το πενάκι είναι χρησιμοτερο των 90hz και της Σούπερ ζουμ κάμερας του huawei. Σαφώς τώρα αν είχαμε στην ίδια τιμή τα 90hz θα ήταν υπέροχο, δεν γίνεται όμως να τα έχουμε όλα!

31 λεπτά πριν, music_lover είπε

βγες και πες εμένα δεν με νοιαζει που δεν το εχω στο note 10, έχω πένα!

Βγαίνω και σου το λέω από τώρα, δεν με βοηθάνε σε τίποτα τα 90hz, προτιμώ την πένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Οταν τα 90hz γίνουν σύντομα must και default στα flagships βγες και πες εμένα δεν με νοιαζει που δεν το εχω στο note 10, έχω πένα! Είμαι και Power User γιατί το πλήρωσα και 1150 τάλαντα άσχετα αν ελάχιστα διαφέρει από το Note 9!

Flagships στο Android ειναι τα Samsung. Ακολουθεί μετά η huawei που έχει ομως πολλα βήματα ακόμα. Πχ.... να βάλει επιτέλους βίντεο αντάξιο ναυαρχίδας στις συσκευες της κι όχι αυτο το χάλι που έχει τωρα. Να βγάλει το ΜΟΝΙΜΟ εφέ ωραιοποιήσης απο τις selfie. Να δώσει δυνατότητα απενεργοποίησης/ενεργοποίησης του μπροστινού «φλας». Να μην πουμε για την aod που πρόσφατα κατάφερε να αποκτήσει τις βασικές λειτουργίες. 

Αν δε φτιάξει αυτά + καλο stereo ηχείο, καλή ποιότητα κλήσης οπου πάσχει , τα 90hz ειναι να χαμε να λεγαμε 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, margaritagr είπε

Flagships στο Android ειναι τα Samsung. Ακολουθεί μετά η huawei που έχει ομως πολλα βήματα ακόμα. Πχ.... να βάλει επιτέλους βίντεο αντάξιο ναυαρχίδας στις συσκευες της κι όχι αυτο το χάλι που έχει τωρα. Να βγάλει το ΜΟΝΙΜΟ εφέ ωραιοποιήσης απο τις selfie. Να δώσει δυνατότητα απενεργοποίησης/ενεργοποίησης του μπροστινού «φλας». Να μην πουμε για την aod που πρόσφατα κατάφερε να αποκτήσει τις βασικές λειτουργίες. 

Αν δε φτιάξει αυτά + καλο stereo ηχείο, καλή ποιότητα κλήσης οπου πάσχει , τα 90hz ειναι να χαμε να λεγαμε 

Να χαρώ εγω ναυαρχίδα με ταχυφορτιση 15w οταν ο ανταγωνισμός είναι στα 40w εδώ και χρόνια και τον υπερτουμπανο exynos 9820 που κάνει throttling με το παραμικρό λόγω θερμοκρασίας (προφανώς στην σειρά S10 αναφέρομαι που την θεωρείς τα μόνα flagship). Σκέψου οτι το LG V10 που έχω από το 2015 έχει ταχυφορτιση 18w και το αστείο είναι ότι η σειρά S10 που κυκλοφορήσει στις USA ενώ έχει Snap 855 cpu έχει πάλι ταχυφορτιση 15w ενώ η Qualcomm υποστηρίζει τουλάχιστον τα διπλάσια.

Ναι το Note 10 και Note10+ είναι όντως αληθινό Flagship αλλά τα υπόλοιπα έχουν αρκετά κουσούρια ακόμα. Ίσως στο S11 να δούμε ένα πραγματικά Power User κινητό.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Να χαρώ εγω ναυαρχίδα με ταχυφορτιση 15w οταν ο ανταγωνισμός είναι στα 40w εδώ και χρόνια και τον υπερτουμπανο exynos 9820 που κάνει throttling με το παραμικρό λόγω θερμοκρασίας (προφανώς στην σειρά S10 αναφέρομαι που την θεωρείς τα μόνα flagship). Σκέψου οτι το LG V10 που έχω από το 2015 έχει ταχυφορτιση 18w και το αστείο είναι ότι η σειρά S10 που κυκλοφορήσει στις USA ενώ έχει Snap 855 cpu έχει πάλι ταχυφορτιση 15w ενώ η Qualcomm υποστηρίζει τουλάχιστον τα διπλάσια.

Ναι το Note 10 και Note10+ είναι όντως αληθινό Flagship αλλά τα υπόλοιπα έχουν αρκετά κουσούρια ακόμα. Ίσως στο S11 να δούμε ένα πραγματικά Power User κινητό.

Ευτυχως τόσα s10 στον κύκλο μου, κανενα δεν υπερθερμαίνεται. Ξερεις ποια ηταν ΥΠΑΡΚΤΑ (δε βολεύει το bold απο tablet) προβλήματα? Τα note που σκάγανε και οι πράσινες οθόνες των mate. Τα υπόλοιπα ειναι να είχαμε να λεγαμε. Και εγώ ειχα ρίξει πολυ κράξιμο στη Samsung για το θεμα αυτο. 

Αναφορικα με την ταχεία φόρτιση, προσωπικά δεν την προτιμώ κι οπου ακούω συσκευες να φορτίζουν τοσο γρήγορα, το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Να σκεφτείς για να φορτίσω το s10+ (Αλλα και όσα ειχα πριν απο αυτο) χρησιμοποιώ έναν φορτιστή Apple απο εποχής 5s. Τον ταχυφορτιστη της συσκευασίας τον χρησιμοποιώ μονο όταν βιάζομαι και πάντα η μπαταρία κρατά περισσότερο όταν έχει γίνει «αργή» φόρτιση. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Ευτυχως τόσα s10 στον κύκλο μου, κανενα δεν υπερθερμαίνεται. Ξερεις ποια ηταν ΥΠΑΡΚΤΑ (δε βολεύει το bold απο tablet) προβλήματα? Τα note που σκάγανε και οι πράσινες οθόνες των mate. Τα υπόλοιπα ειναι να είχαμε να λεγαμε. Και εγώ ειχα ρίξει πολυ κράξιμο στη Samsung για το θεμα αυτο. 

Αναφορικα με την ταχεία φόρτιση, προσωπικά δεν την προτιμώ κι οπου ακούω συσκευες να φορτίζουν τοσο γρήγορα, το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Να σκεφτείς για να φορτίσω το s10+ (Αλλα και όσα ειχα πριν απο αυτο) χρησιμοποιώ έναν φορτιστή Apple απο εποχής 5s. Τον ταχυφορτιστη της συσκευασίας τον χρησιμοποιώ μονο όταν βιάζομαι και πάντα η μπαταρία κρατά περισσότερο όταν έχει γίνει «αργή» φόρτιση. 

Υπάρχει ενα υπεραναλυτικο review του notebookcheck που αναφερει το πρόβλημα με το throttling λόγω θερμοκρασίας αλλα και αρκετά σχόλια χρηστών στο amazon, μάλλον είσαι από τους τυχερούς.

Εγώ πάλι καλομαθα με την ταχυφορτιση του V10 και δεν μπορώ χωρίς αυτήν, έχει και μια ιδιαιτερότητα αυτό, επειδή έχει μικρή μπαταρία (3000) φορτίζει μέχρι να πεις κιμινο. Αν δεν σε ενοχλεί πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Υπάρχει ενα υπεραναλυτικο review του notebookcheck που αναφερει το πρόβλημα με το throttling λόγω θερμοκρασίας αλλα και αρκετά σχόλια χρηστών στο amazon, μάλλον είσαι από τους τυχερούς.

Εγώ πάλι καλομαθα με την ταχυφορτιση του V10 και δεν μπορώ χωρίς αυτήν, έχει και μια ιδιαιτερότητα αυτό, επειδή έχει μικρή μπαταρία (3000) φορτίζει μέχρι να πεις κιμινο. Αν δεν σε ενοχλεί πάσο.

Δεν θυμάμαι να ζεστάθηκε ποτέ το δικό μου ,να σου πω μια και κυνηγάς την τεχνολογία ,να ξέρεις έχει βγει και η ασύρματη φόρτιση ,απλά μαγική χωρίς να βάζεις βυσματα και πάντα σε οπτική η οθόνη,μαγικό έχω πάνω από 3 χρόνια να βάλω βύσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Υπάρχει ενα υπεραναλυτικο review του notebookcheck που αναφερει το πρόβλημα με το throttling λόγω θερμοκρασίας αλλα και αρκετά σχόλια χρηστών στο amazon, μάλλον είσαι από τους τυχερούς.

Εγώ πάλι καλομαθα με την ταχυφορτιση του V10 και δεν μπορώ χωρίς αυτήν, έχει και μια ιδιαιτερότητα αυτό, επειδή έχει μικρή μπαταρία (3000) φορτίζει μέχρι να πεις κιμινο. Αν δεν σε ενοχλεί πάσο.

Έχω δει να αναφέρεται, κι έχω ψάξει και στο xda και άλλου, καταλαβαίνω απο τα συμφραζόμενα οτι εμφανίζεται σ ένα μικρό ποσοστό χρηστών και εξαρτάται και απο τη χρήση. Στο γερμανικό Amazon πχ έχει 4/5 αστέρια στις αξιολογήσεις το plus (κοίταξα εκει για exynos) ενώ στο αμερικανικό έχει 4 και 4.5. Στο skroutz το s10 128gb έχει 5/5 αστέρια. 

Σιγουρα ειναι θεμα προτίμησης, εγώ συνήθως φορτιζω βράδυ ή και μές τη μερα όταν γυρίσω σπίτι και θέλω να ξαναβγώ, σίγουρα έχω 1-2 ώρες περιθώριο όποτε πάλι το αφήνω να κάνει σιγά σιγά τη δουλίτσα του. Το σημαντικό ειναι να εχουμε επιλογές να καλυπτομαστε και Ευτυχως η αγορά προσφέρει πολλές επιλογές για όλους !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...