Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα και εγώ χθες στον κινηματογράφο. Σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο, 6/10 θα το βαθμολογούσα.

Το πρώτο μισάωρο είναι καλό, στη συνέχεια άστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 457
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζοντας πολλά κακά σχόλια αποφάσισα να μην το δω.

Έχω ήδη χάσει το χρόνο μου έχοντας δει τα 2 και 3 που για μένα τουλάχιστον ήταν επιεικώς απαράδεκτα σε σχέση με το αριστούργημα που ήταν το Matrix.  

Δυστυχώς σε πολλές ταινίες τα sequels είναι αρκετά κατώτερα, εκτός κάποιων ελάχιστων εξαιρέσεων. 

 

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά σε όλους!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, merphi είπε

Εγώ θα πω ότι η ιστορία ποτέ δεν ήταν το δυνατό σημείο του Matrix. Η φιλοσοφία στην οποία στηρίζεται είναι καταρχήν στις ιδέες του Πλάτωνα και Σωκράτη και κατά δεύτερον στον γνωστικό χριστιανισμό. Για αυτό και όλη αυτή η ορολογία Trinity (Τριάδα), Neo (αναγραμματισμός του One, ο Ενας, ο Χριστός κτλ) , resurrection κτλ.

Η βασική ιδέα αυτών των φιλοσοφιών είναι ότι ζούμε σε έναν ψεύτικο κόσμο, σαν σε όνειρο μέσα σε όνειρο και πρέπει να αφυπνιστούμε με κάποιο τρόπο. Πολύ καλύτερη δουλειά κάνανε ταινίες σαν το Inception, Dark City, ενώ την ιδέα του simulation την έκαναν καλύτερα στα Tron και The Thirteenth Floor.

Στο Matrix 1 προσθέσανε την γελοία ιδέα της … μπαταρίας. Παρόλα αυτά το 1 είναι από τις αγαπημένες ταινίες μου. Το Matrix 4 δεν φαίνεται να έχει κάποιο φιλοσοφικό υπόβαθρο, παρά μόνο ιδεολογικό κάτι που το κάνει απλά μια σούπα από σκηνές.

Όχι η χειρότερη ταινία που έχω δει, αλλά σίγουρα όχι αντάξιο του franchise. Εκεί που το 1 σε έκανε να σκεφτείς, εδώ λέμε απόλαυσε την ταινία χωρίς πολύ σκέψη και κριτική.

 

Σε εμένα πάντως το matrix έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τις υπόλοιπες ταινίες που παραθέτεις. Ειδικά το tron, σε  εμένα δεν λειτούργησε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαβάζω κανένα σχόλιο αλλά θέλω να ρωτήσω αν όντως αυτή η κριτική στο imdb αντικατοπτρίζει την αλήθεια.

ρίξτε sad σε αυτό το ποστ αν βαριέστε να απαντήσετε.

Αναφορά σε κείμενο

 

Mediocre Is Not Good Enough

Back then the first Matrix movie was a revelation, for sure one of the best movies made in the 90s. I also liked the sequels a lot - despite some flaws here and there. Anyway, The Matrix Resurrections is what I expected and feared - a very mediocre movie compared to the original trilogy. Who needs this one? Why was it even made - the story was told and Resurrections adds nothing really new or any good. Like that new Resident Evil fail, this one I watched once and I will most likely never put on a screen again: I will take the blue pill and forget its existence...

 

 

  • Like 1
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δε διαβάζω κανένα σχόλιο αλλά θέλω να ρωτήσω αν όντως αυτή η κριτική στο imdb αντικατοπτρίζει την αλήθεια.

ρίξτε sad σε αυτό το ποστ αν βαριέστε να απαντήσετε.

 

ετσι ειναι, μετριοτητα με καποιες καλες στιγμες.

Δεν επρεπε να γινει αυτη η ταινια imho

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apostol. είπε

ετσι ειναι, μετριοτητα με καποιες καλες στιγμες.

Δεν επρεπε να γινει αυτη η ταινια imho

δηλαδή λες να μην πληρώσω 2 εισιτήρια για dolby atmos και να τη "δω" σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα κάνε μια έρευνα, διάβασε διάφορες εμπεριστατωμένες κριτικές (δηλαδή όχι κριτικές τύπου 0/10 omg τι εκτρωμα είναι αυτό) από άτομα με παρόμοια γούστα με τα δικά σου, δες τι παράπονα έχουν και ποια είναι τα αρνητικά και αν δε σε ψήνουν καθόλου αυτά που διαβάζεις απλά μην τη δεις καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

δηλαδή λες να μην πληρώσω 2 εισιτήρια για dolby atmos και να τη "δω" σπίτι.

Όχι φίλε μου δεν αξίζει καν για θείο η ταινία και σου το λέω που κι εμένα μου άρεσαν και οι 3 πρώτες ταινίες παρά τα όποια ελαττώματα, δεν είδα ούτε διάβασα κάτι γύρω από την τέταρτη, με εξαίρεση τα τρέιλερ.

Είναι μια γελοιοτητα, με ούτε καν αξιοπρεπή εφέ, η οποία βασίζεται στην νοσταλγία που ίσως νιώθαμε,όσοι είδαμε την αρχική τριλογία όταν βγήκε.

 

Είναι τόσο γελοία που ακόμα και στο τέλος, η μουσική που παίζει είναι ένα γυναικείο συγκρότημα το οποίο θα ήθελε να μοιάζει στους ratm.

 

Επεξ/σία από belray
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα παίδες....Αχ αυτός ο Κιάνου...μια με Cyberpunk μια με Matrix4...δε θα τον αφήσουν να βγει σύνταξη με ψηλά το κεφάλι. Οψόμεθα για John Wick

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την έκδοση του PCMaster με το review το Enter the Matrix περήφανα στη βιβλιοθήκη μου μέχρι και σήμερα. Είμαι μεγάλος fan, ακόμα και των sequels. Θεωρώ ότι η ταινία καταστρέφει όλο το franchise. Παρόμοιο έγκλημα διέπραξε πρόσφατα το αντίστοιχο Terminator. Respect στη Lilly Wachowski που δεν συμμετείχε σε αυτό το έγκλημα.

Το Hollywood μας μπουκώνει superhero movies και άθλια reboots για να καταστρέψει όποια κριτική ικανότητα έχουμε, ώστε να μπορούν μετά να μας πουλάνε ταινίες φτιαγμένες από ΑΙ σκριπτάκια στο Blender. Είναι κρίμα γιατί η νέα γενιά μεγαλώνει με αυτή τη σαπίλα και τη συνηθίζει. 

 

 

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εχει και sequel η το εθαψαν οριστικα ; Καλα αυτος ο pride Morpheus καπου ελεος - ουτε σε comic

Η πλακα ειναι οτι συνολικα τρωγεται σαν ενα 5/10 νεανικο trendy action movie -  καλο cash grab  :devil:

* Tην ειδα και σε 4Κ παναθεμα με μπας και εχασα τιποτα :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα σήμερα. Δεν ξέρω πως ακριβώς να χαρακτηρίσω αυτή την ταινία. Είναι σαν να έβλεπα μια παρωδία του 1ου matrix με εξαιρετικά κακές ερμηνείες σε σημείο που πιστεύεις ότι οι ηθοποιοί το κάνουν επίτηδες , ελεεινή σκηνοθεσία με χοντροκομμένες και άβολες σκηνές δράσης, για το δε σενάριο έχω να πω οτι μάλλον είχε μαστουρώσει ο σεναριογράφος όταν το έγραφε. Δεν έχει νόημα ύπαρξης αυτή η ταινία, πραγματικά. Επειδή έχω δει και άλλες ταινίες των Γουατσόφσκι τείνω να βγάλω το συμπέρασμα ότι το αριστούργημα της ταινίας του 1ου matrix μάλλον ήταν κατι τυχαίο. 

Επεξ/σία από DAEMON2013
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...