Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον ένας νέος "εκλεκτός" στη θέση του Neo , με νέο στόρυ.

Για μένα δεν αξίζει γιατί δεν φτάνει στο hype των προηγούμενων, ίσα ίσα είναι και αρκετά κατώτερη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 457
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler

 

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα της ταινίας για εμένα πέρα από το σενάριο που έχει ήδη αναφερθεί,  είναι οι δεύτεροι ρόλοι. Η νέα captain, η general καθώς και οι υπόλοιποι είναι από αδιάφοροι έως κακοί. Από το πρώτο ποιος δεν θυμάται τον cypher πχ.

Τελειώς αοτυχημένοι και το recasting των δύο πιο iconic ρόλων από την original trilogy.

O Morpheus  καταλαβαίνω ότι είναι και σεναριακά σκιά του original, αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι να αναδείξουν πόσο χειρότερος είναι ο Yahya από τον Fishburne στον ρόλο.

Αποκορύφωμα φυσικά ο ρόλος του Smith που περισσότερο με ενοχλούσε ο νέος agent παρά με έβαζε στο κλίμα. Ούτε καν πλησίασε το επιβλητικό στυλ του  Weaving. Δεν ξέρω τι έπρεπε να κάνουν για να γυρίσει για τον ρόλο, αλλά ας το έκαναν. Είμαι σίγουρος ότι η ταινία μαζί του θα ανέβαινε πολύ.

Ο analyst ξεκίνησε ενδιαφέροντα, αλλά κατέληξε και αυτός στο τέλος να είναι ο κλασικός evil mastermind καρικατούρα.

Θα συμφωνήσω ιδιαίτερα με αυτό που αναφέρθηκε ότι τα πιο ενδιαφέροντα στοιχεία της ταινίας (εμφύλιος μηχανών και γενικά τι συμβαίνει από την δική τους πλευρά) απλά γίνεται μια μικρή αναφορά και τέλος.

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nomedor είπε

Το ‘Matrix’ είναι όντως μία τρανς αλληγορία

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η τριλογία ήταν ήταν φιμωμένη για αυτό τώρα που βγήκε το 4 με πιο ξεκάθαρες αλληγορίες είναι τόσο καλύτερη ταινία.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η επιμονή σε αυτή τη woke μόδα τελευταία. Δεν λέω, είναι δικαίωμα του καθένα να φτιάξει ότι ταινία γουστάρει αλλά όπως και να το κάνουμε οι πλειοψηφία του κόσμου είναι straigth. Από προσωπική εμπειρία, μου είναι πολύ δύσκολο να "βυθιστώ (engaged όπως λένε)" σε μια ταινία που προσπαθεί να περάσει trans αλληγορίες ειδικά όταν αυτή είναι μέτρια και δήθεν. Για να μην πω ότι βεβηλώνει το πτώμα της δουλειάς που έκαναν στην αρχική ταινία. Για αυτό και έχει βγει η φράση go woke, go broke και δυστυχώς είναι αλήθεια όσο σκληρό και αν ακούγεται. 

 

 

Αυτό ήταν το πρόβλημα ή ότι η

Spoiler

Super Tris σκίζει στα δύο το στόμα του Analyst και με ένα χτύπημα των δαχτύλων α λα Thanos τον επαναφέρει, μετά σχεδόν τον αποκεφαλίζει και ξανά α λα Thanos τον επαναφέρει, για να συνεχίσουν μια εντελώς ανούσια συζήτηση;

Ούτε στα Looney Tunes τέτοια. Κάποια στιγμή πίστεψα ότι το ζευγαράκι θα ανταλλάξει όπλα σε φάση Endgame, "give me that, you have the little one".

Αμ η διακωμώδηση του Merovingian; Εκεί τελείωσε οριστικά για μένα η ταινία. Λες και το έκαναν επίτηδες. Γελάγατε τόσο καιρό με τους LGBT; Θα δείτε τώρα τι θα πάθετε. Θα γελοιοποιήσουμε κάθε straight άνδρα χαρακτήρα στην ταινία μας.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω ταινία με οποιοδήποτε θέμα, μια χαρά ευχαριστήθηκα το Brokeback Mountain (για ποιο λόγο να μην μου αρέσει, άλλωστε; ). Πιάνεις ένα σοβαρό κοινωνικό ζήτημα; Αντιμετώπισέ το σοβαρά god damn it, αν έχεις την απαίτηση να πάρουμε και εσένα στα σοβαρά. Αν όχι,
tsoukalas-antegeia.gif

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να'ναι η ταινια πραγματικα.

Αθλια " fighting choreography" και gunplays. Ο Νeo επιασε οπλο σε ολη την ταινια? Ενας Geralt που σπαμαρε quen πρακτικα.

 

Και ναι!!! Σωθηκαν και οι 12 κατοικοι της Ιο. lmao. trash. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μεγάλο πρόβλημα στην ιστορία είναι ότι δεν είναι αυτό η φιλοσοφία του matrix. Είναι απλά άλλη μια αισθηματική ταινία δράσης. Οκ σε κάθε ταινία υπάρχει το ζευγαράκι κτλ, αλλά το matrix αντιπροσωπεύει την φιλοσοφία της ψευδαίσθησης της πραγματικότητας . Τα 2,3,4 είναι απλά μεξικάνικες σαπουνόπερες. Δεν θέλω να κάνω σποιλερ, αλλά αντί να σταθούνε πως ο νιο θα βρει την γυναίκα του θα μπορούσαν να εξελίξουν το σενάριο με τον πόλεμο μεταξύ μηχανών κτλ. Δεν θυμάμαι αν το πρώτο το είχε γυρίσει η WB αλλά αυτό πιο πολύ θυμίζει marvel με υπερηρωες και τέτοια. Όπως και σχεδόν όλες οι νέες ταινίες γυρισμενες σε στούντιο με τα τοπία να είναι εντελώς ψεύτικα, λες και βλέπουμε video games και όλα τα "καλα" της marvel 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δει την ταινία και πέρα από μερικούς διαλόγους που μου άρεσαν δεν βλέπω το λόγο που με βάση το σενάριο να υπήρχε και η 4η ταινία.  Μου άφησε την εντύπωση ότι δεν υπήρχε  post-production στα 9/10 της ταινίας.

 

Γενικά για μένα με βάση αυτά που είδα είμαι σε μία φάση

but-why-wtf.gif

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Αυτό ήταν το πρόβλημα ή ότι η

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Super Tris σκίζει στα δύο το στόμα του Analyst και με ένα χτύπημα των δαχτύλων α λα Thanos τον επαναφέρει, μετά σχεδόν τον αποκεφαλίζει και ξανά α λα Thanos τον επαναφέρει, για να συνεχίσουν μια εντελώς ανούσια συζήτηση;

Ούτε στα Looney Tunes τέτοια. Κάποια στιγμή πίστεψα ότι το ζευγαράκι θα ανταλλάξει όπλα σε φάση Endgame, "give me that, you have the little one".

Αμ η διακωμώδηση του Merovingian; Εκεί τελείωσε οριστικά για μένα η ταινία. Λες και το έκαναν επίτηδες. Γελάγατε τόσο καιρό με τους LGBT; Θα δείτε τώρα τι θα πάθετε. Θα γελοιοποιήσουμε κάθε straight άνδρα χαρακτήρα στην ταινία μας.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω ταινία με οποιοδήποτε θέμα, μια χαρά ευχαριστήθηκα το Brokeback Mountain (για ποιο λόγο να μην μου αρέσει, άλλωστε; ). Πιάνεις ένα σοβαρό κοινωνικό ζήτημα; Αντιμετώπισέ το σοβαρά god damn it, αν έχεις την απαίτηση να πάρουμε και εσένα στα σοβαρά. Αν όχι,
tsoukalas-antegeia.gif

 

Συμφωνώ για την διακωμώδηση του Merovingian, ήταν και άστοχη και περιττή. Εάν όμως προσέξετε τα λόγια του, είναι λες και οι σεναριογράφοι φτύνουν την ίδια τους την ταινία σε σχέση με την πρώτη τριλογία. Λέει αυτά που σκεφτόμουν και εγώ βλέποντας την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και συνεργάστηκε η Disney με την Marvel και βγήκε το 4ο Matrix. 😋


Η αίσθηση που μου άφησε ήταν ότι κατέβαλαν προσπάθεια να «γκρεμίσουν» την τριλογία αφαιρώντας από τους χαρακτήρες τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους που τους έκαναν αγαπητούς. Δεν ξέρω αν έγινε από πρόθεση με κάποια λογική ή από κάποια αδυναμία ή ανικανότητα.
Ήταν θλιβερός ο Neo μέσα στο Matrix· εξέπεμπε μία, ας πούμε, μιζέρια που δεν ταιριάζει με την φύση του χαρακτήρα. Δεν έχει σχέση η ηλικία του Reeves όπως κάποιοι το αποδίδουν εκεί, νομίζω και ο ίδιος. Αντίστοιχα συνέβη και με τον υπέροχο χαρακτήρα του Morpheus που του αφαίρεσαν το βασικό στοιχείο του χαρακτήρα: την επιβλητικότητα. 
Ακόμα και από την Trinity αφαιρέθηκαν τα στοιχεία δυναμισμού του χαρακτήρα της. Σε γενικές γραμμές οι χαρακτήρες έγιναν περισσότερο «ανθρώπινοι», περισσότερο παθητικοί, αδύναμοι, ανίκανοι να εμπνεύσουν, να προκαλέσουν θαυμασμό.
Ίσως να ήθελαν να περάσουν συγκεκριμένα κοινωνικού τύπου μηνύματα μέσω αυτών των αλλαγών και έχω κάποιες σκέψεις επ’ αυτού, ωστόσο θεωρώ ότι το αποτέλεσμα έχασε πολύ από αυτό, ειδικά για τη γενιά που έζησε στον απόηχο της τριλογίας και της επιρροής της στον τρόπο σκέψης σε κοινωνικού/πολιτικού τύπου θέματα και το πως διαμόρφωσε τις πολιτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων σε παγκόσμιο επίπεδο. Ενδεχομένως αυτή η αλλαγή να υπονοεί/σηματοδοτεί μία νέα κατάσταση για την επόμενη γενιά, who knows.

Θέλω να την ξαναδώ για να τη μελετήσω περισσότερο. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλά σημεία τα οποία αγνόησα και χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το <<πράγμα>> που μεταμφιέστηκε σε ταινία ονόματι matrix 4, πρέπει να αποσυρθεί άμεσα για το καλό της ψυχικής μας υγείας. Ένα βαρετό, στα όρια της κωμωδίας, φιλμ που δεν έχει καμμία σχέση με matrix και που αποτυγχάνει να κάνει το οτιδήποτε σωστά. Μείνετε μακριά πάση θυσία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, kirileman είπε

Αφού εξευτέλισαν όλους τους ανδρικούς χαρακτήρες, στο φινάλε ξεφτιλίζουν και τον ίδιο τον

SPOILER

  Απόκρυψη περιεχομένων

Neo, που εν τέλει δεν είναι αυτός ο εκλεκτός, αλλά η Trinity. Κλαυσίγελος!

 

Ποιους άντρες ξευτελισαν ?

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kirileman είπε

Αφού εξευτέλισαν όλους τους ανδρικούς χαρακτήρες, στο φινάλε ξεφτιλίζουν και τον ίδιο τον

SPOILER

  Απόκρυψη περιεχομένων

Neo, που εν τέλει δεν είναι αυτός ο εκλεκτός, αλλά η Trinity. Κλαυσίγελος!

 

Θα πρότεινα να ξαναδείς τα προηγούμενα Μάτριξ ... Το πώς επανήλθε ο εκλεκτός στην ζωή. Στο ότι επανέφερε την Τρινιτυ ο Νέο με τον κώδικα του ενω ήταν στην πηγή.

Και μετά ξανά δες το 4 και θα καταλάβεις ότι ο καθένας μόνος του είναι κάτι αναμενόμενο οι 2 μαζί και η σύνδεση αγάπη τους είναι που τους κάνει ( εκλεκτούς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, omghi2u είπε

Οτι να'ναι η ταινια πραγματικα.

Αθλια " fighting choreography" και gunplays. Ο Νeo επιασε οπλο σε ολη την ταινια? Ενας Geralt που σπαμαρε quen πρακτικα.

 

Και ναι!!! Σωθηκαν και οι 12 κατοικοι της Ιο. lmao. trash. 

oχι, δεν επιασε κανενα οπλο σε ολη την διαρκεια ης ταινιας. μιλανε γιαυτο οι συνεργατες του Joe, οι οποιοι κατεθαψαν την ταινια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θα βλέπω μίσος η τρελή αγάπη για το 4. Εγώ ξετρελάθηκα πάντως. Το μόνο που με χάλασε ήταν οι ελάχιστοι κάτοικοι της ιο... στο σύνολο είναι όπως όλη η τριλογία mind blowing και την έχω δει ήδη 2 φορές. Θα την δω και τρίτη γιατί η έκδοση dolby vision dolby atmos  που έχω έχει απίστευτη εικόνα και ηχητικά εφέ. 

Οκ τέλειο δεν ήταν αλλά το μίσος δεν μπορώ να καταλάβω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...