Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 457
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, merphi είπε

Εγώ θα πω ότι η ιστορία ποτέ δεν ήταν το δυνατό σημείο του Matrix. Η φιλοσοφία στην οποία στηρίζεται είναι καταρχήν στις ιδέες του Πλάτωνα και Σωκράτη και κατά δεύτερον στον γνωστικό χριστιανισμό. Για αυτό και όλη αυτή η ορολογία Trinity (Τριάδα), Neo (αναγραμματισμός του One, ο Ενας, ο Χριστός κτλ) , resurrection κτλ.

Η βασική ιδέα αυτών των φιλοσοφιών είναι ότι ζούμε σε έναν ψεύτικο κόσμο, σαν σε όνειρο μέσα σε όνειρο και πρέπει να αφυπνιστούμε με κάποιο τρόπο. Πολύ καλύτερη δουλειά κάνανε ταινίες σαν το Inception, Dark City, ενώ την ιδέα του simulation την έκαναν καλύτερα στα Tron και The Thirteenth Floor.

Στο Matrix 1 προσθέσανε την γελοία ιδέα της … μπαταρίας. Παρόλα αυτά το 1 είναι από τις αγαπημένες ταινίες μου.

Αυτό είναι ένα θέμα που υπήρχε πάντα και συμφωνώ, σαν κριτική στα 2 και 3. Μετά το Matrix 1 που αποκαλύφθηκε το "μυστικό", πολύ δύσκολα θα μπορούσε να βγει αντάξια ταινία καθώς όλη η μαγεία στο 1 είναι το μυστήριο, μετά ό,τι και να γινόταν θα μπαίναμε στο πλαίσιο διαχείρισης της πραγματικής κατάστασης χωρίς μυστήριο και αυτό δεν θα είχε ποτέ την μαγεία του πρώτου Matrix. Για μένα το 2 και τα 3 ήταν αξιοπρεπή sequel και μου άρεσαν γιατί ήταν καλογραμμένα στο παραπάνω πλαίσιο και πάντα θεωρούσα άδικες τις πολύ κακές κριτικές εναντίων τους.

That said, το 4 ήταν απλά κακό.

Spoiler

Κακογραμμένοι και κακοπαιγμένοι Architect, Smith και Morpheus, ελάχιστη εξήγηση για την ουσία που είναι ο εμφύλιος μεταξύ των Machines, 2-3 λεπτά μόνο αντί να γουστάρουμε με ωραίο scifi που δεν είμαι και φαν γενικά, πως άλλαξε ο Architect, πως αναγεννήθηκε ο Smith, τι έγινε στη Zion και γιατί μεταφέρθηκαν, πως πείθουν machines να αυτομολούν (υπήρξε μικρού μήκους στο εξαιρετικό Animatrix με αυτό το θέμα). Εξαντλείται απίστευτα πολύς βαρετός χρόνος στο πότε θα ξυπνήσει ο Neo, πότε θα αποφασίσει η Trinity να αφήσει το Tiffany (μα πόσο cringe το πως έγινε), τα στούντιο, ένα cringy εσωτερικό αστείο με την WB, κτλ κτλ. Καλά οι μάχες και τα ειδικά εφέ από το πανέρι με τα superhero movies, τελείως generic, τα περισσότερα τα έκανα skip. Που τα μεγαλεία με τη μάχη στο highway στο Matrix Reloaded...

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουηταρε ο Critical Drinker οτι την ειδε, οποτε αναμενουμε την κριτικη του. ξεκινησε και κουβεντα στο tweet του για το ποσο woke ειναι η ταινια, και καποιος ποσταρε screenshot  απο το τελος της ταινιας προς απαντηση, και δεν εχω σταματησει να γελαω. 🤣

SPOILERS

Spoiler

FHUXY5aXMAkpjKW?format=png&name=900x900

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KilliK είπε

τουηταρε ο Critical Drinker οτι την ειδε, οποτε αναμενουμε την κριτικη του. ξεκινησε και κουβεντα στο tweet του για το ποσο woke ειναι η ταινια, και καποιος ποσταρε screenshot  απο το τελος της ταινιας προς απαντηση, και δεν εχω σταματησει να γελαω. 🤣

SPOILERS

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

FHUXY5aXMAkpjKW?format=png&name=900x900

 

αυτο εννοουσα με το τελευταιο μισαωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Το είδα 2 φορές , προσωπικά το λάτρεψα για πολλούς λόγους. Σέβομαι τις απόψεις των πολλών προφανώς είμαι στην μειοψηφία και δεν με ενοχλεί.

Πήρα και το μάθημα μου ποτέ δεν θα βγάζω συμπεράσματα αν ο ίδιος δεν κάτσω να δω μια ταινία .

Να ήταν από μια γωνιά ο Σαιφερ να έβλεπε ότι τελικά το jump γίνεται όταν υπάρχει χημεία.

9 hours ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Aντεξα μιση ώρα. Λίγο μετά αφού έσκασε ο discount Morpheus στον Neo την έκλεισα.

 

Ούτος η άλλος δεν ήταν ο Μορφέας, έτσι ακριβός έπρεπε να ήταν το backdoor του Neo .  Δεν θα ήταν ρεαλιστικό μια ανάμνηση να είναι ίδια 60 χρόνια μετά, πόσο μάλλον από έναν άνθρωπο που είναι υπό την επήρεια του Ψυχολόγου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού εξευτέλισαν όλους τους ανδρικούς χαρακτήρες, στο φινάλε ξεφτιλίζουν και τον ίδιο τον

SPOILER

Spoiler

Neo, που εν τέλει δεν είναι αυτός ο εκλεκτός, αλλά η Trinity. Κλαυσίγελος!

 

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ‘Matrix’ είναι όντως μία τρανς αλληγορία

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η τριλογία ήταν ήταν φιμωμένη για αυτό τώρα που βγήκε το 4 με πιο ξεκάθαρες αλληγορίες είναι τόσο καλύτερη ταινία.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η επιμονή σε αυτή τη woke μόδα τελευταία. Δεν λέω, είναι δικαίωμα του καθένα να φτιάξει ότι ταινία γουστάρει αλλά όπως και να το κάνουμε οι πλειοψηφία του κόσμου είναι straigth. Από προσωπική εμπειρία, μου είναι πολύ δύσκολο να "βυθιστώ (engaged όπως λένε)" σε μια ταινία που προσπαθεί να περάσει trans αλληγορίες ειδικά όταν αυτή είναι μέτρια και δήθεν. Για να μην πω ότι βεβηλώνει το πτώμα της δουλειάς που έκαναν στην αρχική ταινία. Για αυτό και έχει βγει η φράση go woke, go broke και δυστυχώς είναι αλήθεια όσο σκληρό και αν ακούγεται. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου άρεσε περισσότερο από τα 2,3. Η ιστορία από τα λιντλ με υπονοούμενα για συνέχεια. Ήταν κάτι πολύ καλύτερο από οτι περίμενα με βάση αυτά που διάβασα. Ίσως περίμεναν κάτι εντυπωσιακό όπως το πρώτο, αλλα αυτό δεν συμβαίνει ποτέ. Το μόνο κακό είναι ότι το 4 δεν προσθέτει πολλά στην ιστορία, βγήκε απλά γιατί τα ταμεία ήθελαν γέμισμα 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγοράσει εισιτήρια και έχω ξενερώσει φουλ με τα σχόλια. Θα πάω με υπέρ χαμηλές προσδοκίες για να κλάψω όσο το δυνατόν λιγότερο τα λεφτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Εγώ αγοράσει εισιτήρια και έχω ξενερώσει φουλ με τα σχόλια. Θα πάω με υπέρ χαμηλές προσδοκίες για να κλάψω όσο το δυνατόν λιγότερο τα λεφτά μου.

Μην ανησυχείς υπερβαλουν, μια χαρά ειναι. Απλά οι περισσότεροι νόμιζαν ότι θα είναι η απόλυτη ταινιάρα, τελικά είναι μια καλή ταινία ένα 7/10 αξίζει άνετα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...