Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Όταν είναι να δουμε μια ταινία ΠΟΤΕ δεν διαβάζουμε απόψεις κριτικών κινηματογράφου, απόψεις τρίτων στο ίντερνετ καλή ώρα το παρον θέμα, πολυ δε περισσοτερο να δίνουμε βάση σε αυτές η να προσπαθουμε να προσαρμόσουμε την άποψη μας συμφωνα με τους περισσοτερους η να μπουμε σε κατηγορίες, στο ίντερνετ ο κάθε βλαμμένος κατατάσσει τον οποιονδηποτε σε μια κατηγορία είναι εκπληκτικό,..... 

Στο δια ταυτα πηγα σινεμά χθες και το είδα, και ήταν matrix και άξιζει τόσο σαν ταινία όσο και σαν reboot της σειράς, ναι το πρωτο matrix  ήταν σαν κλωτσιά στα αρ.....,  για να καταλάβω τι γίνεται πηγα σινεμά 4 φορές οκ πρωτοποριακό έθεσε στάνταρ για πολλες ταινίες σειρές games κλπ, αλλά τα υπόλοιπα 2,3 το 4 τώρα έχουμε τον κόσμο του ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε είναι αδυνατο, να φτιάξει κάποιος ταινία όπως το πρώτο σε μια σειρά που έχει ήδη προσδιορισει τον χώρο τον χρόνο και τον κόσμο της

Φανταστείτε σαν να ήθελε κάποιος να γυρίσει "Mulholland avenue 2" δεν γίνεται, κατά τα άλλα επειδη ειμαι οπαδός του Keanu δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, by far αγαπημένος ηθοποιός είτε στο matrix είτε στο cyberpunk, απλά πέρασαν πόσα χρόνια για να νιώσω ένα συναίσθημα που είχα ξεχάσει πως είναι βλέποντας μια ταινία ενθουσιασμό... αυτσ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 457
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλεγα να πάω να το δω, ΑΛΛΑ με βάση αυτά που διαβάζω εδώ και αυτό αποφάσισα να μην το κάνω.

Από ότι βλέπω μετά το πετσόκομμα του franchise του Terminator (που είναι το αγαπημένο μου) και του Predator ήρθε και η σειρά του Matrix. Να χαίρονται τις ταινίες που γυρίζουν, κανένας σεβασμός στα original. 

Άντε γειά λοιπόν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mixalisrou69 είπε

Απορώ πραγματικά με αυτους που τους άρεσε η ταινια ή την βρήκαν μέτρια. Μπορεί και να τρολάρουν δεν ξέρω.. Εγώ προσωπικά τη θεωρώ από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει ποτε σε σινεμά. Ειδικά αν αναλογιστω τον ενθουσιασμό που είχα με την ανακοίνωση ότι θα γίνει το matrix 4 και τη προσμονή μέχρι να το δω, η απογοήτευση μου ηταν τρομακτική. Όταν έφυγα από την αίθουσα μπορουσα να φανταστώ τουλάχιστον 3 διαφορετικά σενάρια που θα ήταν σίγουρα καλυτερα. 

Έδωσες μόνος σου την εξήγηση: οι προσδοκίες μου πχ  ήταν ούτως ή άλλως χαμηλές παρά το hype που προσπάθησαν να δημιουργήσουν οι παραγωγοί (ειδικά με το πρώτο trailer). 

Αν ξεκινούσες με αυτό το mentality χαλιέσαι λίγο για αυτό που είδες οταν πέσουν οι τίτλοι του τέλους αλλά δεν έγινε και τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ το είδα..

Με αυτά που διάβασα περίμενα χειρότερα, αλλά την είδα ευχάριστα, ίσως λόγω νοσταλγίας, καθώς δεν μπορώ να πω ότι έκανα και διατριβή στο νόημα των προηγούμενων Matrix.

Αυτό που μου έλειπε ήταν λίγο περισσότερο "νεύρο" στον Keanu.

Spoiler

Περίμενα μόλις αγγίξει την Trinity ή όταν εκείνη θυμηθεί ποια είναι, να πάρει ξαφνικά δύναμη και να τα γ@μησει όλα.

Αλλά και οι μπουνιές του και το στήσιμο του έβγαζαν μια αδυναμία. Ίσως να ήθελαν να φανεί έτσι.

Επίσης δεν δέθηκα συναισθηματικά με κανέναν χαρακτήρα, αλλά από την άλλη όταν έχουμε μεγαλώσει με όλους τους προηγούμενους χαρακτήρες όλα αυτά τα χρόνια και έχουν εξελιχθεί μέσα σε μια τριλογία, πως θα μπορούσαμε να δεθούμε με κάποιους μέσα σε 2 ώρες;

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αυτό εδώ θα φανεί ρατσιστικό και σε πιο βαθμό, αλλά νομίζω ότι η Lana έφτιαξε ένα Matrix πιο πολύ για να αποδείξει στον κόσμο ότι πλέον είναι γυναίκα. Υπερβολικό συναίσθημα, υπερβολικό μελό, υπερβολικό δράμα, υπερβολική ψυχανάλυση. Πετάμε μέσα και μια μηχανή που μοιάζει με εξωγήινο πλάσμα, να ταιριάξει με την νέα γενιά, γράφουμε και ένα τέλος ύμνο στην ισότητα των δύο φύλων και έδεσε το γλυκό.

Τώρα αυτά δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικά. Αλλά όταν η ταινία είναι μια ανούσια σαχλαμάρα που δεν ξέρεις τι θέλει να κάνει και τι θέλει να πει, ε εκεί υπάρχει πρόβλημα. Τα flashbacks στις προηγούμενες ταινίες εντελώς άκυρα, κάποιες επανεμφανίσεις παλιών χαρακτήρων, για κλάματα  και η ο νέος Σμιθ,  από τις προσφορές του Jumbo.

 

5/10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις συνειδητοποίησα ότι πιο επική στιγμή της ταινίας ήταν όταν η Τρίνιτι λέει στον σύζυγό της άσε μου το χέρι και έτσι. Που απελευθερώνεται από τα δεσμά της οικογένειας. Forth Eorlingas, Avengers assemble και μλκιες. Μάθετε από τις αδερφές σύγχρονη μπαλίτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nitpicking του κερατά αλλά,

Spoiler

οι μηχανές έχουν βρει τον τρόπο να ανασταίνουν τους πεθαμένους και να επιβραδύνουν την γήρανση (Neo & Trinity) και κανείς δεν δίνει σημασία, αλλά το να καλλιεργήσουν φράουλες με τεχνητό φως, το πιο σημαντικό πράμα στον κόσμο.

 

Επεξ/σία από NT1G
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μόλις συνειδητοποίησα ότι πιο επική στιγμή της ταινίας ήταν όταν η Τρίνιτι λέει στον σύζυγό της άσε μου το χέρι και έτσι. Που απελευθερώνεται από τα δεσμά της οικογένειας. Forth Eorlingas, Avengers assemble και μλκιες. Μάθετε από τις αδερφές σύγχρονη μπαλίτσα.

πιο cringe πεθαίνεις η σκηνή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε μεγαλες τρυπες στο σεναριο, σε αντιφασεις επεφταν, συνεπειες για τις πραξεις τους δεν υπηρχαν, στα πρωτα εικοσι λεπτα μπορουσαν να μπουν ολα αυτα που εγιναν και μετα να αρχισει το εργο. Εγω περιμενα να δω πως ζουν οι μηχανες, τι κανουν με το νευραλγικο δικτυο που εχουν δημιουργησει με τα μυαλα των ανθρωπων μεσα στο matrix. Το οποιο ηταν η αρχικη ιδεα αλλα εξαναγκαστηκε η ιδεα της μπαταριας απο τη διοικηση επειδη νομιζουν οτι ειμαστε ηλιθιοι. Ισως καποιοι να προσπαθουσαν να σπασουν την ανακωχη. Τετοια πραγματα. Αυτο μας ζαλισε με technobabble και το νοημα ηταν ακομα η μπαταρια. Το μαθαμε απο οταν βγηκε το πρωτο, η ιδεα οτι μπορεις να χρησημοποιησεις τον ανθρωπο σαν μπαταρια ειναι ηλιθια. Let it go. Το χειροτερο ηταν οτι ακομα και τα ψιλικατζιδικα σημερα στον αληθινο κοσμο εχουν καλυτερη ασφαλεια απο οτι ειχαν η μηχανες στην πιο πολυτιμη αιθουσα τους.

Καποτε οι ηθοποιοι εκαναν προβες για εβδομαδες, για να πιασουν τον τονο, το συναισθημα, τι πρεπει να μεταφερει η σκηνη στο θεατη, Αυτα εχουν τελιωσει εδω και πολλα χρονια. Τωρα πανε, διαβαζουν τις γραμμες τους, πληρωνονται, φευγουν.

Σε τρια χρονια rebootquel με νεαρους ηθοποιους. Και θα ειναι τοσο κακο που θα λεμε οτι τα τεσσερα πρωτα ηταν καλυτερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος, ο Reeves δεν θα έπαιζε αν δεν ήταν η Lana director..

τον Reeves ουτε καν θα τον καλουσαν πισω, αν δεν ειχε αναβιωσει την καριερα του με το John Wick. η WB θα εκανε ενα hard reboot το ολο franchise. Επειδη ηταν ομως ακομη viabe star και ο δημιουργος ηταν trans που θα εδινε social points στο προιον, πηγανε με το soft reboot/sequel πακεταρισμενο για το νεο κοινο. Tην πατησανε ομως, διοτι δεν ειχαν καταλαβει οτι το brand εχει χασει την αιγλη του απο τοτε που βγηκε η δευτερη ταινια.

αυτο δεν θα τους πτοησει ομως. θα κανουν reboot το ολο franchise, σε 10-20 χρονια, ετσι δουλευει πλεον η βιομηχανια του Hollywood.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για epic fail...1 αχταρμας τύπου Star Wars και βάλε...με 1 σενάριο για τα πανηγύρια, με μια υπόθεση που σε αφήνει να αναρωτιέσαι γιατί πρέπει να χάσω τον χρόνο μου....τόσο τράβηγμα απο τα μαλλιά δεν υπήρχε...χώρια που η μισή ταινία ήταν λήψεις απο το παρελθον.

Αλλά και εμείς είμαστε κακοί και απαιτητικοί..... η γυναίκα μου παραπονιόταν που είναι τα bullet εφφε....η απάντηση που της έδωσα όμως την κάλυψε 100%...." τι περιμένεις στα 57 τον Keanu να κάνει "σπασίματα" ....να μείνει με την μέση στο χέρι....".

Μια χαρά ήταν τα 1 - 2- 3 και εκεί έπρεπε να μείνει...αν θέλαν να βγάζαν "κάτι"...ας βάζαν καινούργιους ήρωες και με μια απλή βατή υπόθεση και κάπου εκεί και εμείς θα το ευχαριστιόμασταν και το franchise θα έκανε μια καινούργια αρχή....άιντε γιατί μέχρι να πάρει το υπόθετο...ώπα χάπι ήταν....κοντέψαμε να γεράσουμε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

storywise την βρηκα πολυ ενδιαφερον,μου αρεσε το σεναριο και οπως το ξεκινησαν,βεβαια μεχρι εκει,αυτο δεν αποδωθηκε στο τελικο αποτελεσμα,περαν απο την αισθηση netflix το βρηκα αψυχο σε ολα (εκτος απο την ασιατισσα που ηταν τιμια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...