Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να καταλογίσεις αρκετά αρνητικά στην ταινία αλλά όχι τόσα για να τη θάψεις νομίζω.Σε σχέση με ότι ακουγόταν κρίνω οτι στάθηκε πιο τίμια απέναντι στο κοινό της απο ότι περίμενα.                                                                Θα την ήθελα καλύτερη; Εννοείται, αλλά στο κάτω-κάτω δεν υπήρχε αντικειμενικά ελπίδα να φθάσει ούτε το μισό του αποτυπώματος της πρώτης ταινίας(αυτό δεν γινόταν να το κάνουν ούτε η 2η και η 3η).

Σωστά προσπάθησαν να πιάσουν το θέμα σε λίγο διαφορετικό πλαίσιο για να έχει κάποιο νόημα το γύρισμα της συνέχειας. Το τέλος ειδικά μου άφησε την εντύπωση οτι έγινε έτσι ώστε αν το κοινό δείξει ανταπόκριση στη ταινία να μπορεί να γυριστεί συνέχεια.

Στη τελική, νομίζω οτι ήταν σαν να μαζευτήκαμε συμμαθητές μετά απο χρόνια σε μια γιορτή για να περάσουμε καλά και να θυμηθούμε τα παλιά, όχι για να τα ξανακάνουμε, γιατί προφανώς δεν μπορούμε πιά. Έτσι νομίζω οτι πρέπει να τη δούμε.

Επεξ/σία από panman76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Πότε αλλωστε στην ιστορια του σινεμα απο το τεταρτο installment και μετα βγηκε καλο το εργο; Ποτε.

Προσωπικά η μόνη εξαίρεση που θα έκανα είναι το Rocky 4 που με τον Ιβάν ήταν και αυτό αντάξιο των 3 προηγούμενων. 

Αλλά οκ δε νομίζω ότι κάποιος πάει να δει το 4ο (ή και το 3ο ακόμα) installment περιμένοντας ότι θα είναι ισάξιο. 

Το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ είναι αν η ταινία είναι "επίσημα" τριλογία, όπως πχ το Lord of the Rings. Το οποίο η γνώμη μου είναι ότι πανεύκολα το βλέπει κάποιος σερί (αν αντέξει) και ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι έχει μεταβεί από τη μία ταινία στην άλλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakinen είπε

Στο IMDb η ταινία πάντως σκίζει δεν ξέρω τι λέτε εσείς. 

Όχι ότι λέει κάτι αυτό αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται.

Έπεσε το άριστα από το 10 στο 6;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, polaki είπε

Προσωπικά η μόνη εξαίρεση που θα έκανα είναι το Rocky 4 που με τον Ιβάν ήταν και αυτό αντάξιο των 3 προηγούμενων. 

Αλλά οκ δε νομίζω ότι κάποιος πάει να δει το 4ο (ή και το 3ο ακόμα) installment περιμένοντας ότι θα είναι ισάξιο. 

Το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ είναι αν η ταινία είναι "επίσημα" τριλογία, όπως πχ το Lord of the Rings. Το οποίο η γνώμη μου είναι ότι πανεύκολα το βλέπει κάποιος σερί (αν αντέξει) και ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι έχει μεταβεί από τη μία ταινία στην άλλη. 

Το εκανα 2 καλοκαιρια ( lord of the rings) , ουτε και εγω ξερω ποσα κιλα πατατακια και ποσα λιτρα κοκα κολα καταναλωθηκαν σε μια μερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τις 2 ώρες ταινίας, τα 100 λεπτά ήταν με ανούσιους διαλόγους..... 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, KilliK είπε

ξαναδα την πρωτη ταινια, μια χαρα κρατιεται ακομη. δυστυχως το καλο storytelling ειναι χαμενη τεχνη πλεον.

Μια χαρά κρατιέται ακόμα καθώς ήταν μια καλή ταινία από όλες τις απόψεις. Είχε ένα απλό κατανοητό κονσεπτ (άσχετα το ότι είναι πιο περίπλοκο σε ανάλυση) πολύ καλή αισθητική, φωτογραφία, σκηνοθεσία και δουλεμένη δράση.

Αυτή τώρα ακόμα και για ποπ κορν φλικ μου φάνηκε χάλια. Βαρετή, πρόχειρη, τραβηγμένη από τα μαλιά,επιτηδευμένα εξυπνατζίδικη, σενάριο της πλάκας και μηδέν αξιομνημόνευτους χαρακτήρες. Ακόμα και οι Ριβς-Μος σε ρηχά νερά σα να βαριούνται. Σε αρκετά σημεία κρίντζαρε το είναι μου...

To 2o και το 3ο είχαν και αυτά αρκετές αστοχίες αλλά τουλάχιστον ήταν ευχάριστες σαν ταινίες δράσης. 

Την είδα δύο φορές. Καμία από αυτές δε κατάφερα να τη δω ολόκληρη.

Κι εγώ απορώ. Το Animatrix έχει τόσο υλικό να στηρίξεις μία σωστή ταινία στο κόσμο της σειράς. Έπρεπε να βγάλουν αυτή τη metaπαπάτζα για δικαιολογήσουν μία συνέχεια;

Επεξ/σία από mordred
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mordred είπε

Μια χαρά κρατιέται ακόμα καθώς ήταν μια καλή ταινία από όλες τις απόψεις. Είχε ένα απλό κατανοητό κονσεπτ (άσχετα το ότι είναι πιο περίπλοκο σε ανάλυση) πολύ καλή αισθητική, φωτογραφία, σκηνοθεσία και δουλεμένη δράση.

Αυτή τώρα ακόμα και για ποπ κορν φλικ μου φάνηκε χάλια. Βαρετή, πρόχειρη, τραβηγμένη από τα μαλιά,επιτηδευμένα εξυπνατζίδικη, σενάριο της πλάκας και μηδέν αξιομνημόνευτους χαρακτήρες. Ακόμα και οι Ριβς-Μος σε ρηχά νερά σα να βαριούνται. Σε αρκετά σημεία κρίντζαρε το είναι μου...

To 2o και το 3ο είχαν και αυτά αρκετές αστοχίες αλλά τουλάχιστον ήταν ευχάριστες σαν ταινίες δράσης. 

Την είδα δύο φορές. Καμία από αυτές δε κατάφερα να τη δω ολόκληρη.

Δε νομίζω ότι πλέον θα βλέπουμε τέτοιες "ποιοτικές" ταινίες και μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να το συνηθίζουμε σιγά σιγά. 

Η εποχή του Matrix ήταν πολύ πιο "αγνή" από την άποψη ότι υπήρχαν 10-15 studio, έβγαιναν 100 ταινίες το χρόνο και οι 10-15 άξιζαν. Όταν πήγαινες να δεις μία από αυτές, ούτε χαζογελούσες ούτε μίλαγες με το διπλανό σου. ΣΕΒΟΣΟΥΝ αυτό που έβλεπες, και το εννοώ. Έβλεπες την ταινία, και όταν τελείωνε και πήγαινες να φας, τη συζητούσες με τους υπόλοιπους και αναλύατε αυτό που βλέπατε. 

Πλέον ποιός το κάνει αυτό? Βγαίνουν 1000+ ταινίες το χρόνο, ή μαλλον ΕΜΕΙΣ έχουμε πρόσβαση σε αυτές τις 1000 απο ένα λογαριασμό netflix που πλέον τον θεωρούμε δεδομένο και σου πετάει 27 καινούριες ταινίες απο τα βάθη του Μεξικού και της Κορέας (της Νότιας, αν μπορούσε θα έδειχνε και ότι σκουπίδι βγάζει και η Βόρεια), και άντε κάτσε να μπεις εσύ στο "mood" για σοβαρή ταινία με βάθος. 

Άρα ποιός ο λόγος να επενδύσουν οι εταιρείες σε κάτι τέτοιο? Και να το παω και πιο πέρα, ποιος ο λόγος να επενδύσει ένας σεναριογράφος στο να κάτσει να γράψει κάτι τόσο βαθύ, για να το δει και να το εκτιμήσει ποιός? Και να το πληρωθεί εν τέλει από ποιο στούντιο? 

Αφού ο κόσμος ρε μάγκες, αυτός που ΠΛΗΡΩΝΕΙ δηλαδή, θέλει να βλέπει την κάθε ΑΗΔΙΑ Spiderman, Superman, Aquaman και ότι σκατά -man υπάρχει. Ε πέτα του λοιπόν στη μάπα DC και Marvel και τελείωσε η υπόθεση, αφού ΟΤΙ ΣΚΑΤΑ και να βγάλεις σαν ταινία με αυτά, θα πουλήσει σαν τρελό. Όχι θα κάθονται τα studio να ανακαλύψουν το επόμενο Matrix... 

Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές... ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ (όχι τι με νοιάζει κιόλας), δεν έχω κανένα θέμα με το Spiderman που έκανε ρεκόρ. Μπράβο του. Είναι SPIDERMAN όμως. Δηλαδή κάπου, what the fuck. Αφού λοιπόν ο κόσμος που ΠΛΗΡΩΝΕΙ, πληρώνει για να δει Spiderman, ε Spiderman να περιμένουμε από ταινίες να βλέπουμε. Αυτό εννοώ με τα παραπάνω. 

Αλλά τί συζητάμε, εδώ είναι θέμα χρόνου να βγει το επόμενο James Bond και να σπάσει τα ταμεία ΕΠΕΙΔΗ θα είναι γυναίκα, μαύρη, τρανς, και όλα αυτά μαζί. 

Περιμένετε εσείς να βγουν ποιοτικές ταινίες μετά...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπορούσε ένα σίκουελ αυτής της τριλογίας να είχε διαφορετικό concept. Πιστεύω πως αυτό ακριβώς θα μπορούσε να είναι το σενάριο κ το πέτυχε. Εντελώς επίκαιρο, δε θα το συγκρίνω με τις προηγούμενες ταινίες, δε συγκρίνεται πιστεύω πως είναι απλά ένα sequel της τριλογίας που κάτι ήθελε να πει κ το είπε (χωρίς spoilers). 9/10 από μένα (εφ όλης της ύλης)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία ήταν μούφα, σεναριακά αλλά και ερμηνευτικά (o Reeves σα να διάβαζε πρώτη φορά τις γραμμές του on camera). Σε κάποια φάση με πήρε ο ύπνος και δεν έκανα καν τον κόπο να το γυρίσω πίσω. Πραγματικά σάπιο sequel.

Αλλά... έχοντας διαβάσει τόσο θάψιμο από απανταχού haters του διαφορετικού, περί "ατζέντας", περί "πολιτικής ορθότητας" κτλ --- ούτε καν! Για ταινία σκηνοθετημένη μάλιστα από τρανς άτομο (που αν έχετε δει Sense 8 στο Netflix εκεί να δείτε... "ατζέντα") δεν βρήκα τίποτα τόσο υπερβολικό ή επιτηδευμένο. Το Captain Marvel π.χ. μου είχε φανεί πολύ περισσότερο preachy ως προς την φεμινιστική του διάσταση. 

Μιλάμε για τέτοια οπισθοδρόμηση στα κεφάλια ορισμένων που κολλάνε στο κοντό μπλε μαλλί μιας κοπέλας (wow, τα 80s ζητάνε τα λεφτά τους πίσω!) ή στο ότι η Τρίνιτι 

Spoiler

είπε στον fake σύζυγό της να αφήσει το χέρι της και παράτησε τα fake παιδιά της για να βρει τον νεκραναστημένο-αλλά-real-in-the-flesh άντρα της ζωής της!

Τόση γυναικεία χειραφέτηση, τέτοια υπόγεια μηνύματα να διαφθείρουν τα παιδιά μας, κάπου ώπα δηλαδή! /s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, polaki είπε

Δε νομίζω ότι πλέον θα βλέπουμε τέτοιες "ποιοτικές" ταινίες και μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να το συνηθίζουμε σιγά σιγά. 

Η εποχή του Matrix ήταν πολύ πιο "αγνή" από την άποψη ότι υπήρχαν 10-15 studio, έβγαιναν 100 ταινίες το χρόνο και οι 10-15 άξιζαν. Όταν πήγαινες να δεις μία από αυτές, ούτε χαζογελούσες ούτε μίλαγες με το διπλανό σου. ΣΕΒΟΣΟΥΝ αυτό που έβλεπες, και το εννοώ. Έβλεπες την ταινία, και όταν τελείωνε και πήγαινες να φας, τη συζητούσες με τους υπόλοιπους και αναλύατε αυτό που βλέπατε. 

Πλέον ποιός το κάνει αυτό? Βγαίνουν 1000+ ταινίες το χρόνο, ή μαλλον ΕΜΕΙΣ έχουμε πρόσβαση σε αυτές τις 1000 απο ένα λογαριασμό netflix που πλέον τον θεωρούμε δεδομένο και σου πετάει 27 καινούριες ταινίες απο τα βάθη του Μεξικού και της Κορέας (της Νότιας, αν μπορούσε θα έδειχνε και ότι σκουπίδι βγάζει και η Βόρεια), και άντε κάτσε να μπεις εσύ στο "mood" για σοβαρή ταινία με βάθος. 

Άρα ποιός ο λόγος να επενδύσουν οι εταιρείες σε κάτι τέτοιο? Και να το παω και πιο πέρα, ποιος ο λόγος να επενδύσει ένας σεναριογράφος στο να κάτσει να γράψει κάτι τόσο βαθύ, για να το δει και να το εκτιμήσει ποιός? Και να το πληρωθεί εν τέλει από ποιο στούντιο? 

Αφού ο κόσμος ρε μάγκες, αυτός που ΠΛΗΡΩΝΕΙ δηλαδή, θέλει να βλέπει την κάθε ΑΗΔΙΑ Spiderman, Superman, Aquaman και ότι σκατά -man υπάρχει. Ε πέτα του λοιπόν στη μάπα DC και Marvel και τελείωσε η υπόθεση, αφού ΟΤΙ ΣΚΑΤΑ και να βγάλεις σαν ταινία με αυτά, θα πουλήσει σαν τρελό. Όχι θα κάθονται τα studio να ανακαλύψουν το επόμενο Matrix... 

Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές... ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

Ως ένα βαθμό έχεις δίκιο. Όλες αυτές οι σουπερχίροου παπάτζες έχουν κάνει κακό στη τελική. Αλλά πάντοτε υπήρχαν τα mindless blockbusters, που προσωπικά δε με ενοχλούν. Κάθε μία έχει το λόγο ύπαρξής της και με αυτό το κριτήριο τις κρίνω. Εδώ όμως δεν έχουμε ούτε αυτό το ελάχιστο. Ένα δύωρό με "όμορφο" απολαυστικό νταπαντούπα. Και τα John Wick δεν είναι κινηματογραφικές εποποιίες αλλά γι αυτό που θέλουν να προσφέρουν είναι φανταστικές. 

Παρόλα αυτά ευτυχώς βγαίνουν ακόμα κάποιες αρκετά αξιόλογες ταινίες.

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...