Προς το περιεχόμενο

Θανατικη ποινη ερωτηση.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

περασες με κοκκινο? ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ

αν περνώντας με κόκκινο έφαγες και κάποιον δεν είσαι και πολύ μακριά...:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο επικίνδυνο για δυστυχήματα είναι το πορτοκαλί δεν είναι το κόκκινο, στο κόκκινο ξέρουμε ότι θα σταματήσουμε το πορτοκαλί συνήθως το περνάμε και μπορεί να εμφανιστεί κανένας ηλίθιος βιαστικός μηχανάκι ή πεζός  από την άλλη μεριά και να ορμήξει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

εσυ δηλαδη που εχεις αυτες τις αποψεις εχεις βιωσει απαγωγη, βιασμο και τεμαχισμο του παιδιου σου;

Εσύ δηλαδή που έχεις τις άλλες απόψεις, έχεις βιώσει απαγωγή,βιασμό και τεμαχισμό του παιδιού σου και είσαι τόσο large  ή το παίζεις ανθρωπιστής στις πλάτες αυτών που τα έχουν βιώσει ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Εσύ δηλαδή που έχεις τις άλλες απόψεις, έχεις βιώσει απαγωγή,βιασμό και τεμαχισμό του παιδιού σου και είσαι τόσο large  ή το παίζεις ανθρωπιστής στις πλάτες αυτών που τα έχουν βιώσει ;

Την κολοκυθιά θα παίξουμε; άλλος άρχισε τα σχόλια περί τεμαχισμων.  Εγώ υποστηρίζω ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή του αλλού. Ούτε το παίζω κάτι Ούτε θεωρώ large.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Την κολοκυθιά θα παίξουμε; άλλος άρχισε τα σχόλια περί τεμαχισμων.  Εγώ υποστηρίζω ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή του αλλού. Ούτε το παίζω κάτι Ούτε θεωρώ large.

Τότε γιατί τον ρώτησες; Αυτός υποστηρίζει, οτι για κάποιον που έχει χάσει σε αποτρόπαιο έγκλημα δικό του άνθρωπο, θεωρεί δίκαιο και σωστό να υπάρξει θανατική ποινή στον εγκληματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Τότε γιατί τον ρώτησες; Αυτός υποστηρίζει, οτι για κάποιον που έχει χάσει σε αποτρόπαιο έγκλημα δικό του άνθρωπο, θεωρεί δίκαιο και σωστό να υπάρξει θανατική ποινή στον εγκληματία.

Δες λίγο τα μηνύματα σε παρακαλώ. Αυτός ανεφερε για τεμαχισμόύς και βιασμούς γι αυτό και γύρισα πίσω την ερώτηση.

Επίσης, γι αυτό που γράφεις παραπάνω, δεν δικάζει ο συγγενής του θύματος αλλά ο δικαστής. Εδώ δεν είναι ούτε το χαλίφατο του ISIS ούτε η Β. Κορέα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManFromEarth είπε

Δες λίγο τα μηνύματα σε παρακαλώ. Αυτός ανεφερε για τεμαχισμόύς και βιασμούς γι αυτό και γύρισα πίσω την ερώτηση.

Επίσης, γι αυτό που γράφεις παραπάνω, δεν δικάζει ο συγγενής του θύματος αλλά ο δικαστής. Εδώ δεν είναι ούτε το χαλίφατο του ISIS ούτε η Β. Κορέα.

Ναι φίλε μου.Για τεμαχισμούς και βιασμους και γενικά για αποτρόπαια εγκλήματα μιλάμε για θανατικές ποινές. Δεν αναφερόμαστε για κλοπές,απάτες και βρισιές.

Ούτε οτι τις ποινές τις δίνουν οι πολίτες. Οι δικαστές τις δίνουν με τα υπάρχοντα δικαστικά συστήματα. Τώρα, για χαλιφάτα και βοριοκορέες ... 

Η γνώμη σου είναι αυτή που είναι,αλλά, υπάρχουν και άλλες και μάλιστα με μεγάλη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο φόρτο που έχουν τα δικαστήρια από τους δικομανείς έλληνες με αποτέλεσμα κακές αποφάσεις, τις αστείες ποινές που προβλέπονται για ψευδορκία, και άλλα πολλά (πχ ο πιο ισχυρός οικονομικά συνήθως κερδίζει), τρομάζω στην ιδέα της θανατικής ποινής.... Αμφιβάλλω ότι υπάρχει ο χρόνος και οι προυποθέσεις ώστε κάποιοι νομικοί νηφάλια και ανεπηρέαστα να μπορούν να αποφασίσουν για τη ζωή κάποιου.

Τσακώνονται 2 γείτονες και μετά "τρέχουν" 10 δικαστικοί για 10 χρόνια. Ε αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να σταματήσει, αφερούνται πόροι που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για πραγματικά σοβαρές υποθέσεις.

Όσοι έχετε την τύχη να μην έχετε εμπλακεί σε δικαστική διαμάχη, δεν φαντάζεστε τον κακό χαμό που υπάρχει. Έχω βρεθεί σε διαδικασία προανάκρισης, την έκανε η γραμματέας της ανακρίτριας - προφανώς γιατί η 2η έτρεχε αλλού - ,από ότι φαινόταν δεν είχε προλάβει να διαβάσει καν τα δικόγραφα, δυσανασχέτησε επειδή αργούσα σε αυτά που της υπαγόρευα  - ούτε λόγος για ερωτήσεις της ίδιας - και στο τέλος φώναξε μέσα και τον δικηγόρο και τον... έψεξε που δεν είχε έτοιμο το κείμενο εκείνος... εν τω μεταξύ χτύπησε και κάμποσες φορές το τηλέφωνο, από υπηρεσιακά θέματα μέχρι και η... κόρη της. Ήθελε να με ξεφορτωθεί το ταχύτερο.

Φυσικά φταίει και το γεγονός της υπερ-πληθώρας δικηγόρων, με αποτέλεσμα πολλοί να "τραβούν από τα μαλλιά" υποθέσεις και να δρουν εντελώς πέρα από το κώδικά τους δίχως να τους πειράζει και κανένας. 

Το "θα σου κάνω μήνυση" έχει καταντήσει αντί για προειδοποίηση/επίκληση νόμιμου δικαιώματος, να χρησιμοποιείται ως ευθεία απειλή. Πρέπει πρώτα να βρεθεί τρόπος να μην χρησιμοποιείται τόσο εύκολα η δικαιοσύνη ως μέσο πίεσης ή επίλυσης προσωπικών-οικογενειακών διαφορών - αντεκδικήσεων. 

Δηλαδή, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι ηθικά/δικονομικά/κοινωνικά η θανατική ποινή έχει θέση για κάποια εγκλήματα (εγώ δεν είμαι υπέρ) σε ένα σύστημα που κατά τη γνώμη μου νοσεί είναι πολύ επικίνδυνο. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Μία είναι η τιμωρία για εμπρηστές,βιαστές,παιδοκτόνους κτλπ.Ούτε εκτέλεση ούτε τίποτα τέτοιο.

Κόψιμο τα χεράκια απο τους καρπους (στους βιαστές και χημικός ευνουχισμός),δώρο απο το κράτος τατουάζ στο μέτωπο σε Ελληνικά και αγγλικά με το τι έκανε το κτήνος και δημευση περιουσίας και απόδοση της στον παθόντα η την οικογένεια αυτού και άστον ελεύθερο.Αφού πρώτα εξαντλήσει όλα τα ένδικα μέσα σαν να πρόκειται για εκτέλεση και φυσικά μπαγλαρωμένος στην μπουζού.(με εξαίρεση τους εμπρηστές που πρώτα θα πρέπει με τον βούρδουλα να φυτέψουν 2 φορές τον αριθμό των δέντρων που κάψανε).

Εναλλακτικά μπορείς να εφαρμόσεις τον χημικό ευνουχισμό στους βιαστές όπως και να έχει και να φάνε ισόβια (αλλά ισόβια και όχι 10-20-30 χρόνια) με καταναγκαστική εργασία απο την οποία θα πληρώνονται τα έξοδα τους για σωφρονισμό και τα υπόλοιπα κέρδη θα δίνονται στο θύμα η την οικογένεια του.

Και στο δικαστήριο τους λές...διαλέχτε και πάρτε...

Αυτο θα το στηριζα έναντι απλης εκτελεσης. Αλλα ποια δικαιοσυνη να το εφαρμοσει, εδω δε βάζουν μεσα τους noor1.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 11:52 ΜΜ, billdanos είπε

Το να σκοτώσεις κάποιον που σκότωσε δεν προσφέρει κανέναν απολύτως σωφρονισμό μιας και ο νεκρός δεν θα μάθει ποτε το μαθημα του... 

Επίσης έχουμε καθημερινά άπειρες άδικες ποινές και καταδίκες όποτε φαντάσου να εκτελουσαμε ταυτόχρονα και κόσμο! «Ούπς λάθος;»

Οι εκτελέσεις είναι ένα μέτρο που ικανοποιεί τον όχλο που διψάει για αίμα και οφθαλμό αντί οφθαλμού. 

Μμμμμ εκδίκηση. Lovely! :) 

Αυτό ακριβώς δεν προσφέρει τίποτα απολύτως,παρά την ικανοποίηση σε όσους απερίσκεπτα λένε ότι είναι υπέρ της θανατικής ποινής.

Τόσο δύσκολο είναι να γίνουν τα σωφρονιστικά συστήματα αποδοτικα και ικανά να σωφρονισουν την πλειοψηφία τον παραβατών;; Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο.   Απλά όπως σε όλα  πάντα τους νοιάζει το συμφέρον και όχι το κοινό καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/08/2019 at 23:21, margaritagr said:

Ξεκάθαρα υπέρ της θανατικής ποινής, βλέπε πχ περίπτωση Μυρτώ. Έγκλημα ομολογημένο, θύμα σακατεμένο. Αυτος δεν ειναι άνθρωπος , ειναι ενα ψυχικά διαταραγμένο ρεμάλι που δεν αξίζει να του πληρώνεις ουτε ενα καρβέλι για να το συντηρείς στη φυλακή. 

Καλά είμαστε σοβαροί;

Εν έτη 2019, νέα και μορφωμένα άτομα να διατυπώνουν τέτοιες απόψεις;

Δεν το λέω μόνο για τον συντάκτη του quoted post αλλά υποθέτω πως εδώ μέσα οι περισσότεροι χρήστες είναι νέοι και με μόρφωση άνω του μέσου όρου.

Προσπερνώ την συναισθηματική μου έκρηξη και επιχειρηματολογώ:

Όπως σωστά ειπώθηκε, ο δράστης τέτοιων ακραίων εγκλημάτων είναι ψυχικά διαταραγμένος.

Ταυτόχρονα δόθηκε σε αυτόν ο χαρακτηρισμός ρεμαλι. Άρα ο ψυχικά διαταραγμένος είναι ρεμαλι.

Επόμενο στάδιο είναι να εξετάσουμε αν φταίει ο ψυχικά διαταραγμένος. Οι λόγοι που κάποιος είναι ψυχικά διαταραγμένος είναι είτε βιολογικοί, αν γεννήθηκε πχ με κάποια εγκεφαλική ασθένεια, που τον καθιστά τρελό ή αν η γαμάτη κοινωνία μας τον γέννησε σε ένα κατάλληλο περιβάλλον για να τρελαθεί και να γίνει τελικά ψυχικά διαταραγμένος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο για να γίνει κάποιος ψυχικά διαταραγμένος αναιτια και αυτοβούλως. Παρόλα αυτά, αν οι υποστηρικτές της θανατικής ποινής γνωρίζετε κάποιον τρόπο, πείτε τον μας.

Άρα με βάση το σκεπτικό αυτό, η θανατική ποινή ποινή απαλλάσσει τις κοινωνίες από τους εξαιρετικά προβληματικούς, δηλαδή Καιάδας. Ως προς τον Καιάδα, νομίζω πως το να εξηγήσω γιατί είναι κακό είναι σπατάλη ρεύματος, αλλά αν κάποιος διαφωνεί, εδώ είμαστε.

Ως προς το αναμενόμενο επιχείρημα πως με αυτή την λογική, κάνεις δεν φταίει για τίποτα, ούτε καν για τα πταίσματα, και πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν φυλακές η απάντηση είναι η εξής: Ναι, κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε ένα σύστημα θεραπείας, σωφρονισμού και βοήθειας αυτών των ψυχικά άρρωστων ατόμων. Και τράπεζα να κλέψεις σημαίνει πως η οικογένεια που σε μεγάλωσε σε έκανε έτσι και χρειάζεσαι αναμόρφωση. Όλες οι ακραίες συμπεριφορές έχουν αιτία για τα οποία δεν φταίει ο θύτης. Ο θύτης είναι κι αυτός θύμα που χρίζει βοήθειας. Έχουμε όμως αρκετά ώριμες κοινωνίες για να εφαρμόσουμε τέτοια συστήματα; Είναι εύκολο να συνειδητοποιήσουμε πως δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι. Έχουμε κάνει προόδους σε πολλές περιοχές, στον δυτικό κόσμο, πχ δεν λιθοβολουμε μοιχαλιδες, δεν κόβουμε χέρια κλεφτών και δεν διαμελιζουμε δολοφόνους στον δρόμο, όμως δεν είμαστε αρκετά ώριμοι ακόμη για να φτάσουμε στο επίπεδο που λέω. Φυσικά στο επίπεδο αυτό δεν θα φτάσουμε απότομα εν μια νυκτί αλλά σταδιακά. Η κατάργηση λοιπόν των πιο ακραίων τιμωρητικων και εκδικητικων μεθόδων όπως η θανατική ποινή είναι το πρώτο βήμα.

Με επιχειρήματα νηπιαγωγείου, του τύπου πως αν μου βιάσουν το παιδί θα αλλάξω γνώμη, και που προωθούν μια συναισθηματική δικαιοσύνη, μάλλον δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε.

On 22/08/2019 at 23:51, Dakonblackblade said:

Η θανατική ποινή είναι και μια διέξοδος για το κοινό συναίσθημα περί εκδίκησης. Είμαι υπέρ και μάλιστα είμαι υπέρ να αποφασίζουν για αυτή οι γονείς παιδιά, σύντροφος και αδέρφια του θύματος αποκλειστικά. Αν αυτοί το αποφασίσουν να εκτελείται και ας τους βαραίνει αυτούς η τελική απόφαση. 

Σαν ένα σώμα ενόρκων που αποφασίζουν μόνο για το μέγεθος της ποινής. 

Πιστεύω τα πράγματα θα ήταν πολύ δικαιότερα έτσι

Customised δικαιοσύνη; Γαμάτο και πολύ δίκαιο. Εγώ πχ θα έστελνα σε ψυχιατρείο κάποιον δολοφόνο κι ο άλλος θα τον έβραζε. Γαμάτο και δίκαιο και πάνω απ' όλα πρακτικό.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πχ ο μεγαλέμπορος ναρκωτικών είχε δύσκολη παιδική ηλικία άρα είναι θύμα. Αυτά είναι ωραίες και μοντέρνες απόψεις περί του θέματος αλλά μάλλον εκτός κοινής λογικής.

 

Και εννοείται customized. Όσο πιο customized είναι κάτι τόσο το καλύτερο. Αν πχ εσυ είσαι εντάξει με το δολοφόνο της μητέρας σου να τον στείλεις ψυχιατρείο και εγώ να σκοτώσουν το δικό μου, εμείς δε θα είμαστε αυτοί που θα έπρεπε να αποφασίζουμε? 

Και σε άλλα θέματα. Είναι καλύτερο να βγαίνει έξω αυτός που σκότωσε με αυτοκίνητο ένα πεζό? Δε θα έπρεπε να δικαιωθούν και λίγο οι γονείς πχ του πεζού? Εδώ δε θα.μιλαμε για θανατική ποινή αλλά να έχουν την επιλογή να διαλέξουν το εύρος της ποινής οι γονείς

 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/08/2019 at 02:08, TsoliasGR said:

Μία είναι η τιμωρία για εμπρηστές,βιαστές,παιδοκτόνους κτλπ.Ούτε εκτέλεση ούτε τίποτα τέτοιο.

Κόψιμο τα χεράκια απο τους καρπους (στους βιαστές και χημικός ευνουχισμός),δώρο απο το κράτος τατουάζ στο μέτωπο σε Ελληνικά και αγγλικά με το τι έκανε το κτήνος και δημευση περιουσίας και απόδοση της στον παθόντα η την οικογένεια αυτού και άστον ελεύθερο.Αφού πρώτα εξαντλήσει όλα τα ένδικα μέσα σαν να πρόκειται για εκτέλεση και φυσικά μπαγλαρωμένος στην μπουζού.(με εξαίρεση τους εμπρηστές που πρώτα θα πρέπει με τον βούρδουλα να φυτέψουν 2 φορές τον αριθμό των δέντρων που κάψανε).

Εναλλακτικά μπορείς να εφαρμόσεις τον χημικό ευνουχισμό στους βιαστές όπως και να έχει και να φάνε ισόβια (αλλά ισόβια και όχι 10-20-30 χρόνια) με καταναγκαστική εργασία απο την οποία θα πληρώνονται τα έξοδα τους για σωφρονισμό και τα υπόλοιπα κέρδη θα δίνονται στο θύμα η την οικογένεια του.

Και στο δικαστήριο τους λές...διαλέχτε και πάρτε...

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις:

Δημόσιο μαστίγωμα, εξαγωγή νυχιών και δοντιών, σταύρωση, κάψιμο, βράσιμο, κρεβάτι Προκρούστη κ.α.

4 minutes ago, Dakonblackblade said:

Πχ ο μεγαλέμπορος ναρκωτικών είχε δύσκολη παιδική ηλικία άρα είναι θύμα. Αυτά είναι ωραίες και μοντέρνες απόψεις περί του θέματος αλλά μάλλον εκτός κοινής λογικής.

Δεν μας νοιάζει αν είναι μοντέρνες κι αν θα φορεθούν φέτος αλλά αν είναι λογικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις:

Δημόσιο μαστίγωμα, εξαγωγή νυχιών και δοντιών, σταύρωση, κάψιμο, βράσιμο, κρεβάτι Προκρούστη κ.α.

Δεν μας νοιάζει αν είναι μοντέρνες κι αν θα φορεθούν φέτος αλλά αν είναι λογικές.

Λογικές δεν είναι σίγουρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Dakonblackblade said:

 

Και εννοείται customized. Όσο πιο customized είναι κάτι τόσο το καλύτερο. Αν πχ εσυ είσαι εντάξει με το δολοφόνο της μητέρας σου να τον στείλεις ψυχιατρείο και εγώ να σκοτώσουν το δικό μου, εμείς δε θα είμαστε αυτοί που θα έπρεπε να αποφασίζουμε? 

Όχι, τί δουλειά έχουμε να αποφασίσουμε εμείς. Μιλάμε για κάποιον ψυχικά άρρωστο που έτυχε να σκοτώσει τον δικό μας άνθρωπο. Για την ποινή του θα έπρεπε να αποφασίζει η κοινωνία με τους κανόνες που έχει και όχι η τύχη.

9 minutes ago, Dakonblackblade said:

Και σε άλλα θέματα. Είναι καλύτερο να βγαίνει έξω αυτός που σκότωσε με αυτοκίνητο ένα πεζό? Δε θα έπρεπε να δικαιωθούν και λίγο οι γονείς πχ του πεζού? Εδώ δε θα.μιλαμε για θανατική ποινή αλλά να έχουν την επιλογή να διαλέξουν το εύρος της ποινής οι γονείς

Εξαρτάται τι θέλουμε. Αν θέλουμε εκδίκηση ναι. Αλλά γιατί να θέλουμε εκδίκηση; Είναι υγιές;

Το σύστημα θα έπρεπε να έχει σκοπό τον σωφρονισμό και την αποφυγή του να ξαναγίνει. Η εκδίκηση είναι κατώτερο συναίσθημα και μάλιστα μου ακούγεται τέλειως παράλογο να βαδίσουμε την νομοθεσία μας στο συναίσθημα της εκδίκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...