Προς το περιεχόμενο

SUV τρίλλημα


tutuyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο τεστ ντραιβ και ενημερωση απο reviews,εχω καταληξει στα Nissan Qashqai, Skoda Karoq και Opel Grandland X

Τα στανταρ μου ειναι κινητηρας βενζινης,η οθονη να ειναι ενσωματωμενη και οχι να στεκεται σαν ορθιο ταμπλετ,ανεση και χωροι.

Αυτα τα μοντελα που αναφερω κυμαινονται εκει μεταξυ 22-23 χιλιαρικα,στα ιδια επιπεδα εξοπλισμου

Για το Qashqai με προβληματιζουν τα 3 χρονια εγγυησης,ο μικρος χωρος αποσκευων καθως και 2 διαφορετικες μαρτυριες απο 2 διαφορετικους φιλους σχετικα με προβληματα συναρμολογησης και τριγμων. sad Επισης, η αισθηση που αποκομισα απο το εσωτερικο του ειναι οτι παρ'οτι εχει τα παντα,υστερει σε ποιοτητα σε σχεση με τα αλλα 2. Το μοτερ του μου φανηκε το πιο σπιρτοζικο απο τα 3. Επισης δεν εχει αεραγωγους για τους πισω επιβατες. Αλλα ειναι το πιο ομορφο απο τα 3

Για το Karoq με προβληματιζει το οτι εσωτερικα σαν σχεδιαση ειναι πολυ απλο αλλα και εξωτερικα ε δεν ειναι και οτι πιο ομορφο. Εχει ομως τους κορυφαιους χωρους και καλα υλικα. Βαθιες τσεπες στις πορτες και καλη ορατοτητα αλλα η κονσολα ειναι πολυ default.

Το Grandland φαινεται να ειναι μια χρυση μετριοτητα. Σχεδιαστικα δεν ειναι τοσο ομορφο σαν το Qashqai αλλα και ουτε τοσο ουδετερο σαν το Karoq. Εχει καλους χωρους και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (αν και λιγο ξεπερασμενη). Το μοτερ του ειναι ομως το πιο ησυχο απο το 3 και η αναρτηση του μου φανηκε πιο μαλακη/ανετη. Ειχε το χειροτερο τιμονι απο τα 3 σαν αισθηση. 

Τα επιπεδα εξοπλισμου ειναι πανω κατω τα ιδια,επι της ουσιας εχουν ολα τα ιδια πραγματα και οι πιο μεγαλες εκδοσεις  σου δινουν καλυτερη οθονη με ενσωματωμενο GPS (που δεν το χρειαζομαι),καμερα παρκαρισματος και αισθητικες πινελιες (χρωμιωμενα πλαισια κτλ) που ενταξει ειναι ομορφα αλλα οχι και απαραιτητα

Γενικα ψαχνω τωρα την λεπτομερεια (συμπεριφορα στην οδηγηση, after sales υποστηριξη,οτιδηποτε) που θα με κανει να αποκλεισω καποιο και να προκρινω καποιο αλλο και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Εάν πας για το karoq δώσε τη διαφορά και πάρε το virtual cockpit.

https://youtu.be/5QKWfZqJh7o

Το έχει φίλος σε diesel και με το Virtual cockpit και είναι πολύ όμορφο πραγματικά!!! Με χάλασε ο χώρος αποσκευών που ναι είναι βαθύς και δεν είναι φλατ με τον προφυλακτήρα. Επίσης προσοχή με την έκδοση που θα διαλέξεις γιατί αναλόγως κιλών αλλάζουν και οι ρύποι, λόγω της νέας μεθόδου μέτρησης, άρα και τα τέλη κυκλοφορίας. Του φίλου αν έβαζε τα πίσω καθίσματα που βγαίνουν εντελώς (δεν θυμάμαι πως λέγεται το σύστημα) αλλάζει το βάρος και ανεβαίνουν τα τέλη κυκλοφορίας!!!!!

Το qashqai ξανά σε diesel με ενόχλησαν οι 17αρες ζάντες που μεταφέρουν τον θόρυβο μέσα στην καμπίνα ίσως λόγω του χαμηλού προφίλ. Καλό ταξίδι και άνετο. Τρέιλερ με μηχανές το πήγαινε άνετα ανεβάζοντας την κατανάλωση σχεδόν 2 λίτρα/100 χλμ!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα θεμα με αυτα τα SUV που ηθελα να ρωτησω,εχετε παρατηρησει καποια ευπαθεια σε πλευρικους ανεμους?

Η αμα πχ προσπερνας ενα μεγαλο οχημα (νταλικα)?

Λογω του υψους του αμαξωματος,γι'άυτο ρωταω

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το virtual cockpit, ναι, το συστήνω κι εγώ. Κι όχι απλά το συστήνω, αλλά από 'κει που έλεγα ότι είναι ένα "απλά ενδιαφέρον gimmick", τώρα λέω ότι πρέπει να το βάλει ο καθένας στο καινούριο του αμάξι. Έχω το "active info display" στο T-ROC κι είναι απολαυστικό. Πήγα να κάνω το λάθος και να το παραγγείλω χωρίς αυτό, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο με το κλασικό καντράν με τις βελόνες στο συνδυασμό εξοπλισμού που ήθελα... κι είχε κάτι μήνες αναμονή. Έτσι κατέληξα με το απίστευτο ηλεκτρονικό καντράν. "Κάθε εμπόδιο για καλό" δε λένε; :)

Τα δύο μεγάλα "ατού" του virtual cockpit, είναι:

1) Customisability. Το φτιάχνεις όπως εσύ θέλεις, τι θα δείχνει, κλπ.

2) Upgradeability. Με software update, ενδεχομένως να μπορούν να προστεθούν νέες δυνατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ενα θεμα με αυτα τα SUV που ηθελα να ρωτησω,εχετε παρατηρησει καποια ευπαθεια σε πλευρικους ανεμους?

Η αμα πχ προσπερνας ενα μεγαλο οχημα (νταλικα)?

Λογω του υψους του αμαξωματος,γι'άυτο ρωταω

Ml350 και Touareg με πάνω από 200.000 χλμ σε εθνική οδό  δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ενα θεμα με αυτα τα SUV που ηθελα να ρωτησω,εχετε παρατηρησει καποια ευπαθεια σε πλευρικους ανεμους?

Η αμα πχ προσπερνας ενα μεγαλο οχημα (νταλικα)?

Λογω του υψους του αμαξωματος,γι'άυτο ρωταω

Ε ναι, φυσικά! Είναι θέμα φυσικής!

Όχι τίποτα φοβερό βέβαια ή επικίνδυνο, απλά νιώθεις περισσότερο τις πλευρικές δυνάμεις!

 

40 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ml350 και Touareg με πάνω από 200.000 χλμ σε εθνική οδό  δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Ρε φίλε, αυτά είναι κτήνη! Τι συγκρίνεις τώρα; Είναι 1-2 κατηγορίες πάνω!

 

2 ώρες πριν, tutuyo είπε

Γενικα ψαχνω τωρα την λεπτομερεια (συμπεριφορα στην οδηγηση, after sales υποστηριξη,οτιδηποτε) που θα με κανει να αποκλεισω καποιο και να προκρινω καποιο αλλο και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια

Για εμένα το πιο σημαντικό στην αγορά του αυτοκινήτου είναι να μου κάνει το κλικ, να το γουστάρω. 

Εσένα σου αρέσουν/ευχαριστούν εξίσου και τα 3; Δύσκολο μου φαίνεται. Για αυτό θα σου έλεγα να πάρεις εκείνο που σου αρέσει περισσότερο και θα ευχαριστηθείς περισσότερο (οδηγικά, οπτικά, τεχνολογικά ή όπως αλλιώς ευχαριστιέσαι εσύ) και ας έχει λιγότερη εγγύηση ή μικρότερο χώρο αποσκευών ή πιο "αναίσθητο" τιμόνι ή μεγαλύτερη κατανάλωση ή χειρότερο αφτερ σειλς κτλ. Άλλωστε οι όποιες διαφορές υπάρχουν είναι μικρές καθώς είναι και τα 3 πολύ καλά και καλοπουλημένα αυτοκίνητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sargus είπε

 

Εσένα σου αρέσουν/ευχαριστούν εξίσου και τα 3; Δύσκολο μου φαίνεται. Για αυτό θα σου έλεγα να πάρεις εκείνο που σου αρέσει περισσότερο και θα ευχαριστηθείς περισσότερο 

1000% μαζι σου. αλλα εδω εχουμε περιπτωση απο εδω η γυναικα μου και απο δω το αισθημα μου😋

Qashqai και Grandland  μου αρεσουν εξισου (αντε πες το Karoq το απορριπτω), αλλα επειδη δεν μπορω να τα παρω και τα 2 γι'αυτο ρωταω πιθανους κατοχους τις αρνητικες λεπτομερειες ωστε να βαρυνει η ζυγαρια.

Το Qashqai ειναι παλαιοτερο και ισως κουραζει το ποσα πολλα κυκλοφορουν αλλα απο την αλλη,δημοφιλια σημαινει αθφονια ανταλλακτικων και ενδεχομενως φτηνοτερες τιμες

Το Grandland ειναι πιο νεος παικτης στην αγορα,με  πιθανα προβληματα που δεν εχουν εμφανιστει ως τωρα,λιγοτερο δοκομασμενο

Και μια ερωτηση για τις οθονες. Αυτες οι οθονες που εχουν μεσα, εχουν καλα χρωματα και ευκρινεια κατω απο ηλιο?Γιατι φανταζομαι εκει που ειναι χωροταξικα,πεφτει πολυ φως απο το παρμπριζ, διαβαζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

Το Qashqai ειναι παλαιοτερο και ισως κουραζει το ποσα πολλα κυκλοφορουν αλλα απο την αλλη,δημοφιλια σημαινει αθφονια ανταλλακτικων και ενδεχομενως φτηνοτερες τιμες

 

Τα λες μόνος σου βρε...χαχαχα

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

Και μια ερωτηση για τις οθονες. Αυτες οι οθονες που εχουν μεσα, εχουν καλα χρωματα και ευκρινεια κατω απο ηλιο?Γιατι φανταζομαι εκει που ειναι χωροταξικα,πεφτει πολυ φως απο το παρμπριζ, διαβαζονται?

Φυσικά και διαβάζονται. Έχουν μελετηθεί για αυτό. Αν αμφιβάλλεις, πήγαινε τσέκαρε ιδίοις όμμασι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το ανανεωμένο Renault Kadjar με ίδια μηχανικά μέρη και καλύτερο εσωτερικό/συναρμολόγηση.

Για τα γερμανικά έχω τη χειρότερη γνώμη για την μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Μάθε π.χ. για τα προβλήματα του καινούργιου μοτέρ 1,5Tsi με τους δύο απενεργοποιουμενους κυλίνδρους https://www.honestjohn.co.uk/news/owning-1/2019-01/volkswagen-acknowledges-problem-with-15-tsi-evo-engine/

Εξίσου κακή γνώμη για Opel. Π.χ. το 1,6turbο του Insignia το έπαιρνες στο χέρι στις 30.000χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν καταλαβαίνω την αγορά των suv. Ότι τι προσφέρουν, ούτε γιατί τα προτιμά ο κόσμος από τα υπόλοιπα οικογενειακά σεντάν αυτοκίνητα. 

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, telis είπε

Δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν καταλαβαίνω την αγορά των suv. Ότι τι προσφέρουν, ούτε γιατί τα προτιμά ο κόσμος από τα υπόλοιπα οικογενειακά σεντάν αυτοκίνητα. 

Ο  TS ρώτησε για 3 μοντέλα SUV. Το offtopic σου και σε άλλη παραλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...