Προς το περιεχόμενο

SUV τρίλλημα


tutuyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, telis είπε

Είσαι πάντα γαϊδούρι από φυσικού σου; 

Με εσένα θα παραμείνω άνθρωπος. Μην μολύνεις άλλο το τοπικ. Merci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι αλλά κασκάι ρε παιδιά, είναι το άτος του σήμερα, έχει βρωμίσει ο τόπος. 

Αν επιτρέπεται ts γιατί περιορίζεσαι σε αυτά τα 3; Έχει τόσα ωραία αμαξάκια η κατηγορία....c3 aircross, vitara, kona, t-cross και και και... 

Επειδή είμαι και γω σε αναζήτηση είναι μια κατηγορία με πολλές πολλές επιλογές. Προσωπικά έχω χαθεί με την γκάμα των suv b σε σημείο που λέω να καθυστερήσω λίγο και να ανέβω μια κατηγορία όπου εκεί οι προτιμήσεις μου πάνε καρφί σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το qq Έχει οντως θέματα συναρμογης. Υποτίθεται πως οι τριγμοί είναι λιγότεροι στο facelift αλλά και πάλι δεν... Βέβαια είναι ένα vfm αμάξι. 

Τώρα, το skoda είναι σχετικά συντηρητικό μέσα έξω, αλλα: έχει μεγαλύτερους χώρους επιβατών και αποσκευών, πολύ καλύτερη ποιοτητα-συναρμογη, top infotainment και πιο άνετο ταξίδι. 

Για εμένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ των 2. 

Για το opel δεν έχω προσωπική άποψη αλλά αυτό περί μετριότητας που έγραψες μάλλον το χαρακτηρίζει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chill είπε

Όχι αλλά κασκάι ρε παιδιά, είναι το άτος του σήμερα, έχει βρωμίσει ο τόπος. 

Αν επιτρέπεται ts γιατί περιορίζεσαι σε αυτά τα 3; Έχει τόσα ωραία αμαξάκια η κατηγορία....c3 aircross, vitara, kona, t-cross και και και... 

Επειδή είμαι και γω σε αναζήτηση είναι μια κατηγορία με πολλές πολλές επιλογές. Προσωπικά έχω χαθεί με την γκάμα των suv b σε σημείο που λέω να καθυστερήσω λίγο και να ανέβω μια κατηγορία όπου εκεί οι προτιμήσεις μου πάνε καρφί σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο. 

κοίτα από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν τα πιο μικρά SUV όπως crossland,Kona,c3 και τα αμέσως μεγαλύτερα που φτάνουν τα 4,5 μέτρα όπως τα 3 που ανέφερα. Η και το c5 aircross αλλά έχει πολύ ιδιαίτερο design.

Και μετά πας σε ακόμη μεγαλύτερα

το Vitara είναι το πιο φτηνό αλλά τα πλαστικά μέρη του είναι ελεινα. η δε οθόνη του (σε σχέση με τα άλλα) είναι αισχος

1 ώρα πριν, djcat είπε

Όταν τα οδήγησες πως σου φάνηκαν;

Ποιο σου κάθισε καλύτερα;

Αυτό πάρε.

αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το Peugeot 3008, εκπληκτικό αυτοκίνητο.αλλα και πανάκριβο,η πιο απλή έκδοση βγαίνει στα 24-25 χιλιάρικα. από τα 3 που γράφω περισσότερο qashqai και grandland,ίσως λίγο παραπάνω το 2ο λόγω μαλακής ανάρτησης

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Και το kia Sportage είναι καλή περίπτωση

εξαιρετικό και το μοναδικό με 7 χρόνια εγγύηση. αλλά ρε γμτ με ξενερώνει η μπροστινή γρίλια είναι απαίσια

είδα και το Tucson. πολύ ωραίο, στιβαρό αλλά ο 1600αρης βενζίνη που βγαίνει έχει 400€ τέλη

είδα και το Kuga. ενώ εξωτερικά με ενθουσίασε,εσωτερικά έχει μείνει στην προηγούμενη 5ετια.

 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το sportage ωραίο αλλά ακριβό. Δεν με νοιάζει αν Kia και Hyundai έκαναν στροφή 180 μοιρών και δεν είναι πια αυτοκίνητα του...."γύφτου" πρέπει να κρατήσουν την τιμή χαμηλά για να έχουν τύχη απέναντι στα άλλα ονόματα. 

Και το vitara έχει 7 χρόνια εγγύηση. Επειδή είναι το τελευταίο που είδα - μόλις την περασμένη Παρασκευή - δεν μου έκανε αρνητική εντύπωση η οθόνη του. 

Τα πλαστικά σε όσα αναφέραμε είναι σκληρά - εξαίρεση το C3 aircross το οποίο νομίζω έχει τα καλύτερα πλαστικά σε suv b (είδα την έκδοση shine δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφορες με τα χαμηλότερα) - και ειλικρινά δεν με χαλάνε. Παντού διαβάζω τα σκληρά πλαστικά σαν αρνητικό, εγώ δεν το βλέπω καθόλου έτσι. 

Γενικά στα του interior μου άρεσαν πολύ τα c3a κ το tcross για την μινιμαλιστικη του προσέγγιση. Το kona θα το δω από βδομάδα... Σε φωτός φαντάζει τρομερό μια φορά. Το vitara δεν είναι άσχημο απλά... Αδιάφορο. Το δε ρολόι στη μέση του ταμπλό... Απλά lol. 

Ο δικός μου στόχος υπέρβασης για το budget μου είναι το C5 aircross. Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε όλους τους τομείς. Αλλά είναι άλλη κατηγορία από αυτά που συζητάμε. 

Επεξ/σία από chill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και το suzuki s4 s cross, επισης 7 χρονια εγγυηση.,πιστευω λιγο καλυτερο απο το vitara. Οχι τοσο ομορφο οσο το qq,με καπως μικροτερους χωρους και ρεζερβουαρ,με κλασσικο χειροφρενο αντι ηλεκτρικο,αν δυσκολευεται η συζυγος👱‍♀️( η δικη μου αγχωνεται),καλη τιμη. 

Συμφωνω για 3008,ωραιο αλλα ακριβο. Στα χρηματα αυτα,νομιζω η πιο safe επιλογη ειναι το qq. Μια καλη συμφωνια θα ηταν να παρει δωρο καποιος την επεκταση εγγυησης σε 5 ή 6 χρονια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tutuyo είπε

1000% μαζι σου. αλλα εδω εχουμε περιπτωση απο εδω η γυναικα μου και απο δω το αισθημα μου😋

Και μια ερωτηση για τις οθονες. Αυτες οι οθονες που εχουν μεσα, εχουν καλα χρωματα και ευκρινεια κατω απο ηλιο?Γιατι φανταζομαι εκει που ειναι χωροταξικα,πεφτει πολυ φως απο το παρμπριζ, διαβαζονται?

Ανάλογα αν είναι ημέρα η βράδυ φωτίζονται ανάλογα.Την ημέρα είναι πολύ πιο έντονο το φως ενώ το βράδυ είναι σκουρο.Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ ευκρινές.Ολα αυτά στο Opel.Στα άλλα δύο δε γνωρίζω αλλά λογικά κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει.

8 ώρες πριν, tutuyo είπε

1000% μαζι σου. αλλα εδω εχουμε περιπτωση απο εδω η γυναικα μου και απο δω το αισθημα μου😋

Και μια ερωτηση για τις οθονες. Αυτες οι οθονες που εχουν μεσα, εχουν καλα χρωματα και ευκρινεια κατω απο ηλιο?Γιατι φανταζομαι εκει που ειναι χωροταξικα,πεφτει πολυ φως απο το παρμπριζ, διαβαζονται?

Ανάλογα αν είναι ημέρα η βράδυ φωτίζονται ανάλογα.Την ημέρα είναι πολύ πιο έντονο το φως ενώ το βράδυ είναι σκουρο.Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ ευκρινές.Ολα αυτά στο Opel.Στα άλλα δύο δε γνωρίζω αλλά λογικά κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει πρόσφατη έρευνα αγοράς και είδα, οδήγησα, έψαξα διάφορα μοντέλα, μεταξύ όσων αναφέρεις θα πρότεινα το Skoda Karoq. Δε θα σου πω να δεις το VW Tiguan, διότι αν και καλύτερο, θα ξεφύγει λίγα χιλιάρικα παραπάνω (τα οποία κατ' εμέ αξίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Πιθανώς μέσα στο budget σου θα είναι το καινούριο FORD PUMA που έρχεται γύρω στα Χριστούγεννα , ρίξε μια ματιά.

Απ'οσο το είδα νομίζω θα παίξει σε κατηγορία T-Cross, στα πολύ μικρά SUV. Λογικά αντικαταστάτης του ecosport

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Τσεκαρε και το suzuki s4 s cross, επισης 7 χρονια εγγυηση.,πιστευω λιγο καλυτερο απο το vitara. Οχι τοσο ομορφο οσο το qq,με καπως μικροτερους χωρους και ρεζερβουαρ,με κλασσικο χειροφρενο αντι ηλεκτρικο,αν δυσκολευεται η συζυγος👱‍♀️( η δικη μου αγχωνεται),καλη τιμη. 

Συμφωνω για 3008,ωραιο αλλα ακριβο. Στα χρηματα αυτα,νομιζω η πιο safe επιλογη ειναι το qq. Μια καλη συμφωνια θα ηταν να παρει δωρο καποιος την επεκταση εγγυησης σε 5 ή 6 χρονια

Δεν το ηξερα οτι μπορει να σου κανουν δωρο την επεκταση της εγγυησης. Στον Θεοχαρακη που πηγα ηταν απο αδιαφορος εως αγενης ο πωλητης, του στυλ να εδω αυτο ειναι αμα σου κανει παρτο, τοσο εχει πουλησει,ε δεν θα κατσω να αναλυσω ολα τα θετικα/αρνητικα του. Ουτε για δωρο μου ειπε ουτε τιποτα και τον ρωτησα κιολας - οχι πιεστικα ειναι η αληθεια - απλα αρκεστηκε να πει αφου τα εχει ολα. Νομιζω πως ο Θεοχαρακης εχει στοκαρει μια συγκεκριμενη εκδοση (acenta) και σου λεει να εδω ειναι,αμα σ΄αρεσει,δεν μπορεις να βαλεις/βγαλεις τιποτα

7 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Επειδή έχω κάνει πρόσφατη έρευνα αγοράς και είδα, οδήγησα, έψαξα διάφορα μοντέλα, μεταξύ όσων αναφέρεις θα πρότεινα το Skoda Karoq. Δε θα σου πω να δεις το VW Tiguan, διότι αν και καλύτερο, θα ξεφύγει λίγα χιλιάρικα παραπάνω (τα οποία κατ' εμέ αξίζει).

 Tiguan νομιζω υπερκοστολογημενο. Ασε που εμενα προσωπικα μετα το dieselgate με χαλαει να δωσω λεφτα στην VW παρ'ολο που οι θυγατρικες της οπως η SEAT εχουν αξιολογα μοντελα

 

8 ώρες πριν, chill είπε

Και το sportage ωραίο αλλά ακριβό. Δεν με νοιάζει αν Kia και Hyundai έκαναν στροφή 180 μοιρών και δεν είναι πια αυτοκίνητα του...."γύφτου" πρέπει να κρατήσουν την τιμή χαμηλά για να έχουν τύχη απέναντι στα άλλα ονόματα. 

Και το vitara έχει 7 χρόνια εγγύηση. Επειδή είναι το τελευταίο που είδα - μόλις την περασμένη Παρασκευή - δεν μου έκανε αρνητική εντύπωση η οθόνη του. 

Τα πλαστικά σε όσα αναφέραμε είναι σκληρά - εξαίρεση το C3 aircross το οποίο νομίζω έχει τα καλύτερα πλαστικά σε suv b (είδα την έκδοση shine δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφορες με τα χαμηλότερα) - και ειλικρινά δεν με χαλάνε. Παντού διαβάζω τα σκληρά πλαστικά σαν αρνητικό, εγώ δεν το βλέπω καθόλου έτσι. 

Γενικά στα του interior μου άρεσαν πολύ τα c3a κ το tcross για την μινιμαλιστικη του προσέγγιση. Το kona θα το δω από βδομάδα... Σε φωτός φαντάζει τρομερό μια φορά. Το vitara δεν είναι άσχημο απλά... Αδιάφορο. Το δε ρολόι στη μέση του ταμπλό... Απλά lol. 

Ο δικός μου στόχος υπέρβασης για το budget μου είναι το C5 aircross. Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε όλους τους τομείς. Αλλά είναι άλλη κατηγορία από αυτά που συζητάμε. 

 

Η Citroen απο αποψη design ειναι ηδη στο 3019 σε σχεση με τους αλλους. Και το C5 παροτι λιγο ιδιαιτερο ειναι πολυ ομορφο στον σχεδιασμο,το θεμα ειναι οτι με ολες τις αισθητικες πινελιες που βλεπεις στις διαφημισεις (διχρωμιες οροφης,περιγραμμα αεραγωγων) βγαινει σε ενα σεβαστο ποσο,αλλιως παιρνεις ενα "απλο" χρωμα

Το Kona το εχω δει στον δρομο μονο και σου δινει την εντυπωση του στιβαρου

Το Vitara δεν ειναι κακο οπως λες,απλα νομιζω αισθητικα το εσωτερικο του ειναι ξεπερασμενο. Ανοιξα πχ το πορτ μπαγκαζ,τα πλαστικα που εχει γυρω γυρω ειναι επιπεδου Yaris της προηγουμενης δεκαετιας

 

Ειδα/εκανα τεστ ντραιβ και το CHR φυσικα αποριφθηκε για προφανεις λογους ελλειψης χωρων,αν και το μπροστα εσωτερικο ειναι μαγικο. Καθομουν πισω (1.75) και εκτος του οτι χτυπουσα το κεφαλι μου,τα ματια μου ηταν στο υψος της χειρολαβης

Παντως απο την γυρα μου στις αντιπροσωπειες ειδα οτι οντως παιζουν διαφορες τιμης για το ιδιο μοντελο. 

Επισης σε καναδυο περιπτωσεις μου προσεφεραν τα εκθεσιακα/δημοσιογραφικα οπως θες πες τα που ειναι συνηθως οι φουλ εκδοσεις,σε φτηνοτερη τιμη. Δεν ξερω εαν θες να πας σε μια τετοια λυση για να ριξεις το κοστος. Σαν χιλιομετρα δεν εχουν πολλα αλλα εχουν μικροφθορες (στα λαστιχα των τζαμιων η στους μεντεσεδες απο τα ντουλαπακια) και κυριως δεν ξερω τι τεστ εχουν υποστει. Εαν  ο αλλος πχ το αφηνει να δουλευει μια βδομαδα συνεχομενα για να δει συμπεριφορα κινητηρα κτλ

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Μία ερώτηση το sportage το κοίταξες?

Ναι,το οδηγησα κιολας,ειναι πραγματικα καλο αυτοκινητο (και 7 χρονια εγγυηση)

Το απερριψα γιατι δεν μ'αρεσε η μουρη του μπροστα με την γριλια (μου θυμιζει στομα με σιδερακια) και η αναρτηση μου φανηκε λιιιιγο σκληρη - μην φανταστεις κατι ενοχλητικο

Οπως ειπα, δυσκολευομαι να βρω αρνητικες λεπτομερειες να απορριψω ενα αμαξι,αλλα δεν μπορω να τα αγορασω ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...