Προς το περιεχόμενο

Γαμος και φωτογραφος


mchrisober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην παρουσιαζετε κατι ως φυσιολογικο, ενω δε θα πρεπε να ειναι. Τι παει να πει ειναι καλλιτεχνης και με το εργο του κανει οτι θελει? Τον πληρωνεις για μια συγκεκρινη δουλεια/αποστολη και μονο. Αν θελει να κανει διαφημιση και Τεχνη με την φατσα σου και των παιδιων σου, ευχαριστως να σου πει παρε ενα χιλιαρικο για να σε βγαλω φωτογραφιες (αν θες να δεχτεις). Οτι θα τον πληρωσεις ΕΣΥ για να κανει αυτος διαφημιση τον εαυτο ΤΟΥ? Σε λιγο θα μας πειτε οτι ειναι και δικαιωμα του ξενοδοχου να βαζει καμερες στα δωματια ημιδιαμονης του για να διαφημιζει το χωρο του σε αναλογα σαιτ...

Περα απο αυτο, οπως ειπαν και τα παιδια προηγουμενως. Το διευκρινιζεις απο πριν (κλεισεις τη δουλεια) και εισαι κομπλε. Αν θελει να κρατησει το "εργο του" για δικους του σκοπους μετα, συμφωνειστε σε ενα ποσο να σου δωσει. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sosaid είπε

Όσον αφορά τα raw δεν υπάρχει περίπτωση ο ασφής πχ να δεχτεί.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο ασφής και αν υπάρχει ή δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί, παρά μόνο αν του το θέσω ως θέμα. Άρα, αφού έχω όρο που τον θεωρώ από την πλευρά μου απαράβατο, θα τον θέσω. Όπως και ο ασφής και ο κάθε ασφής θα θέσει τους δικούς του όρους (πχ τιμή, πόσες φωτο, τι ώρα θα έρθει και τι ώρα θα φύγει, πόσα άτομα θα είναι κλπ) και θα αρνηθεί τη δουλειά αν κι εγώ από την πλευρά μου δεν συμφωνήσω σε αυτά που θέτει ως όρους.

Αν, λοιπόν, θεωρεί κάποιος ότι δεν τον σέβομαι επειδή του είπα τι ζητώ, τότε αυτό είναι πρόβλημά του, όχι δικό μου.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, αλλά δυστυχώς η εμπειρία μου λέει ότι για παραδοτέα που δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο, ποτέ μα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα, όποιος και να είναι αυτός που θα το αναλάβει. Μπορείς μεν να αυξήσεις τις πιθανότητες, αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν δεν γίνει αυτό που με τα υποκειμενικά σου κριτήρια περίμενες. Για να το πω αλλιώς, ακόμα και ο "ασφής" του παραδείγματός σου μπορεί να σου δώσει φωτο που εσύ με τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια θεωρείς κουραφέξαλα.

Τουλάχιστο τα χειροπιαστά και τα μετρήσιμα σημεία μιας συμφωνίας πρέπει να είναι σαφή και ξεκάθαρα εξ αρχής, και απο τις 2 πλευρές.

TS: Η δική μου πρόταση είναι ότι εφόσον δεν αισθάνεσαι καλά με το να υπογράψεις το συγκεκριμένο όρο, μπορείς (και κατά τη γνώμη μου πρέπει) να ζητήσεις τη μεταβολή του. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, ψάχνεις αλλού ή αναθεωρείς. Δεν είσαι υποχρεωμένος από "ντροπή" ή επειδή "όλοι έτσι κάνουν" ή επειδή "μάλλον εννοεί ότι..." κλπ κλπ να συμβιβαστείς και μην ψάξεις αυτό που πραγματικά θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εννοείται ότι δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να το κάνει αυτό, εκτός αν έχεις συμφωνήσει εσύ εκ των προτέρων

Εμάς μας ρώτησαν, και υπογράψαμε ότι δε μπορούν να τις κάνουν τίποτα

εξηγησα για πιο λογο ζηταει να υπογραψει , το πως θα γινει η συνφωνια ειναι στο χερι του φωτογραφου αλλα και του πελατη

απο την αλλη αν δεν τον αφησεις εσυ και αλλοι 100 να βαλει της φωτογραφιες σαν δειγμα , δεν θα βρισκει πελατες , γιατι δεν θα εχει να δειξει τιποτα σαν δειγμα δουλειας

οσους ξερω εγω σου δινουν μια τιμη πχ 500 για την φωτογραφιση , να σου βγαλει 3ις εκτυπωσεις  και να φτιαξει ενα αλμπουμ

αν θελεις και τα αρχεια raw ειναι πχ +100 ευρω , αν τα θελεις χωρις κανενα υδατογραφημα +200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για να λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις απόσπασμα από αυτό το άρθρο (https://www.teleiosgamos.gr/fotografisigamoukaipnevmatikadikaiomatafotografou/). Ο νόμος είναι ξεκάθαρος, όλα τα άλλα είναι απλώς για συζήτηση.

Φίλε @mchrisober διάβασε το άρθρο προσεκτικά για να ξέρεις τι δικαιώματα έχεις εσύ αλλά και ο φωτογράφος πάνω στο έργο του.

Teleiosgamos.gr : Ο φωτογράφος δικαιούται (ακόμη και χωρίς να ζητήσει την άδεια των φωτογραφούμενων) να χρησιμοποιήσει φωτογραφίες από μυστήρια για διαφημιστικούς λόγους; Δικαιούται για παράδειγμα να τοποθετήσει φωτογραφίες του ζευγαριού στη βιτρίνα του καταστήματός του, στις σελίδες του site του ή στη διαφημιστική του καταχώρηση σε ένα περιοδικό; Και αν ναι, υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις;

Γιώργος Παπαθανασίου : Με το θέμα αυτό έχει ασχοληθεί η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, και έχει αποφανθεί (ομόφωνα):
 

«Σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (Ν. 2121/1913, άρθρα 2 παρ. 1 και 4 και 38 παρ. 4) οι φωτογραφίες προστατεύονται ως πνευματικά έργα, εφόσον έχουν πρωτότυπο χαρακτήρα. Σύμφωνα με την Οδηγία 93/98 της Ε.Ε. (άρθρο 6), πρωτότυπη είναι η φωτογραφία εφόσον είναι αποτέλεσμα της προσωπικής πνευματικής εργασίας του δημιουργού.

Με βάση τα παραπάνω, θα πρέπει να γίνει δεκτό ότι και οι φωτογραφίες γάμου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου, ο οποίος και δικαιούται να τηρεί στο αρχείο του τα αρνητικά.

Το δικαίωμα, όμως, αυτό του φωτογράφου συγκρούεται με το δικαίωμα της προσωπικότητας των εικονιζόμενων προσώπων (ΑΚ 57). Τα πρόσωπα αυτά δεν μπορούν να ζητήσουν τα αρνητικά –εκτός αν κάτι τέτοιο έχει συμφωνηθεί–  δικαιούνται ωστόσο να απαγορεύουν κάθε χρήση που παρά τη θέλησή τους προσβάλλει το δικαίωμα επί της ιδίας εικόνας, στοιχείο του γενικότερου δικαιώματος της προσωπικότητάς τους».
 
Με απλά λόγια λοιπόν, για να χρησιμοποιήσει κάποιος φωτογράφος φωτογραφίες για διαφημιστικούς λόγους (πχ ανάρτηση σε βιτρίνα, στην ιστοσελίδα ή σε περιοδικό) θα πρέπει να έχει λάβει σχετική άδεια από τους εικονιζόμενους. Αυτό θα μπορούσε ενδεχομένως να συμπεριληφθεί στο ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη.
Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

απο την αλλη αν δεν τον αφησεις εσυ και αλλοι 100 να βαλει της φωτογραφιες σαν δειγμα , δεν θα βρισκει πελατες , γιατι δεν θα εχει να δειξει τιποτα σαν δειγμα δουλειας

 

Ναι, λίγα ψώνια υπάρχουν που κάνουν κρα να βγαίνει η φάτσα τους στα social netwrorks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα Raw αρχεία πάντως λίγοι θα τα θέλουν,  στα των φωτογράφων.

Έχω κάνει γάμο και ο φωτογράφος μου έδωσε όλες τις φωτογραφίες σε στικάκι πέραν των συμφωνηθέντων έχω κάνει και βάπτιση στην πορεία που ο φωτογράφος μου τις έδωσε σε μικρότερη αλλά αποδεκτή ανάλυση κατόπιν συμφωνίας πάντα. Στην βάπτιση μάλιστα μου είχε πει ο φωτογράφος να πάμε με την σύζυγο να επιλέξουμε τις φωτογραφίες του άλμπουμ μαζί. Και του απάντησα ότι εγώ βάζω φωτογράφο και δεν θέλω να ασχοληθώ με κάτι, θέλω να δω ένα όμορφο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες κάποιον που να προσαρμοστεί στα θέλω σου.
Μην συμβιβάζεσαι .
Μπορείς !
Αλλιώς έρχομαι δωρεάν εγώ (ερασιτεχνικά) αν θες, με όλα τα αρχεία που έχουν τραβηχτεί, δικά σου ! 
Έτσι για να έχεις και ένα back up ... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valkon είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δίνουν λεφτά σε φωτογράφους. Πολύ μέτριες και αδιάφορες έως και cringe.

Αδικείς κάποιους. Υπάρχουν φωτογράφοι για μυστήρια απίστευτοι με φοβερές δουλειές. Απλώς κοστίζουν πολλά χρήματα. Οι περισσότεροι ρίχνουν τα χρήματα στο κτήμα, στο φαί κτλ. και πάνε και βρίσκουν έναν φωτογράφο της πλάκας που είναι και φθηνός και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν είναι καλές οι φωτογραφίες...

Το καλό κοστίζει τις περισσότερες φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1800 ευρω για φωτογραφιες που θα δεις μια οταν τις παραλαβεις κ μετα απο χρονια να δειξεις σε καμια θειτσα σου που εχασε τον γαμο και θα με κανει και κουμαντο?

Μπα.

Στον επομενο , ο οποιος θα ειναι συμφωνος με τις απαιτησεις σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε φωτογραφος δειχνει την δουλεια του και το ζευγαρι αποφαζισει. Και ναι, εχουν δει και μενα πολλα τα ματια μου οποτε παιζει ρολο ο φωτογραφος.

 

Φανταζομαι κανενας δεν θα ηθελε να εχει αρχειο απ τον γαμου του φωτο πυ εχουν τραβηχθει μονο απο φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερη αγορά είναι οπότε ο καθένας μπορεί να επιλέξει τον δρόμο του βάση των απαιτήσεων του. Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά ο μόνος λόγος που υπάρχει αυτός ο όρος μέσα στο συμφωνητικό είναι για να ανεβάσει μερικές φωτογραφίες σε Instagram & Facebook για να δείξει την δουλεία του, οι περισσότεροι το κάνουμε αυτό και το ότι έχει συντάξει ιδιωτικό συμφωνητικό ο φωτογράφος είναι ένα θέτικο όσον αφορά τον επαγγελματισμό του (τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι).

Τα συζητάτε και του λες τις ενστάσεις σου σε αυτο, εαν το δεχτεί συνεργάζεστε αν δεν το δεχτεί προχωράς στον επόμενο. Το θέμα είναι να υπάρχει θετική ενέργεια και διάθεση σε όλο αυτό μιας και είναι άτομα που θα περάσεις μια ολόκληρη μέρα μαζί και χρειάζεται την συνεργασία και των 2 για να βγει καλό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φωτογραφος εχει τα πνευματικα δικαιωματα των φωτογραφιων εξου και το συμφωνητικο που κανει για να μην τον παει καποιος δικαστικα μετα οτι πεζει με τις φτογραφιες του.

Οπως οταν πληρωνεις στο σινεμα να δεις μια ταινια δεν σημαινει οτι εχεις το δικαιωμα να την καταγραψεις και να την παρεις σπιτι σου.

Ενας λογος που επισης οι φωτογραφοι δεν δινουν τα RAW(πρωτοτυπα) ειναι γιατι ειναι εντελως ακατεργαστες φωτογραφιες και ο καθενας μπορει να τις επεξεργαστει καλα η κακα.

Αν εσυ παρεις τα RAW του Α φωτογραφου και τα δωσεις στον Χ φωτογραφο και τα επεξεργαστει χαλια δειχνωντας τις φωτο θα λες οτι τις τραβηξε ο Α και χαλαει το ονομα του.

Υπαρχουν πολλα περιστατικα στο εξωτερικο οπου φωτογραφος τραβαει μια συναυλια πχ την Jenifer Lopez και αυτες τις πουλαει σε ενα περιοδικο πχ η ιδια η J.Lo  δεν εχει δικαιωμα να τις ανεβασει στο Instagram της αν δεν τις αγορασει η ιδια.

Οποιος θελει κατι διαφορετικο απλα το συζηταει πριν υπογραψει και θετει τους ορους του αλιως παει σε αλλον.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ στο επαγγελμα αλλα χομπιστας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πνευματική ιδιοκτησία και κουραφέξαλα σου λένε! Άλλαξε φωτογράφο, ζητησέ του να μην χρησιμοποιήσει πουθενά τις φωτογραφίες σου! Αν είναι δυνατόν, να θεωρείται και δικό του έργο με την δική σου φάτσα μέσα! Τότε ας τις τραβήξει τσάμπα ή να σε πληρώσει άμα τις χρησιμοποιήσει! Μην δέχεσαι!

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας και ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων, καλύπτουν την ερώτηση του TS.

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι η καλύτερη επιλογή, το οποίο θα θέσει που θα κάτσει η μπίλια στα αντικρουόμενα αυτά συμφέροντα.

Φυσικά υπάρχει κ η δυνατότητα αναζήτησης του επαγγελματία που θα δεχθεί τους όρους.

ΥΓ H λήψη της φωτογραφίας είναι το 10% της δουλειάς. Το μανίκι είναι μετά (διαλογή, επεξεργασία, επίδειξη, διορθώσεις, 2η επεξεργασία, αποτέλεσμα).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...