Προς το περιεχόμενο

Στο Ηνωμένο βασίλειο μπορείς να μη πληρώσεις ασφάλιση άμα θες, γιατί όχι και στην Ελλάδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, BTL είπε

Η ασφάλιση στην Αγγλία είναι υποχρεωτική οπου επιβάλλεται 12% για το εισόδημα πάνω από το όριο φτώχειας - ΝΙ. Από εκεί και ύστερα η αντίστοιχη με τη δική μας επικουρική ασφάλιση είναι προαιρετική.

Για να μην καταντήσουμε κοινωνία ζούγκλας πρέπει κάποια πράγματα να υπάρχουν.

Εμένα πολύ λογική μου φαίνεται, εδώ΄δεν υπάρχει όριο όπου την γλιτώνεις το όποιο θα έκανε τρελή διαφορά για πολλούς και επίσης είναι ένα τεράστιο πάγιο έξοδο το όποιο είναι το ίδιο ανεξαρτήτως εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Εμένα πολύ λογική μου φαίνεται, εδώ΄δεν υπάρχει όριο όπου την γλιτώνεις το όποιο θα έκανε τρελή διαφορά για πολλούς και επίσης είναι ένα τεράστιο πάγιο έξοδο το όποιο είναι το ίδιο ανεξαρτήτως εισοδήματος.

Αν μπει όριο, θα δηλώνετε κάτω απ' το όριο. Αυτά που λες "μα είμαι υγιής, γιατί να πληρώνω ασφάλιση" δείχνουν άνθρωπο μικρόνοο, για να το πω περισσότερο ευγενικά απ' όσο θα έπρεπε.

 

Υπάρχει μέρα που να περνάει στη ζωή των ΕΕ που να μη σκέφτεστε νέους τρόπους να κλέψετε; Δεν το νομίζω.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ciyo είπε

τα χρονια που ολοι ηταν αφεντικα και επιχειρηματιες ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ, τοτε που ο καθενας ανοιγε το μαγαζακι του και το επαιζε μαγκας αφεντικο.

Μισθωτοι θα εισται μεχρι το τελος, μονο αυτος που εχει πολλα λεφτα θα γινεται αφεντικο-θα αντεχει να παρει το ρισκο.

Αυτο ακριβως. Το ονειρο του Ελληναρα,να γινει αφεντικο στο μαγαζι του.
Αυτο που δε σκεφτηκε κανεις,ειναι οτι δεν κανουν ολοι για μαγαζατορες.

Ανοιγουν καφε ή ψησταρια,κανουν οτι τους κατεβει,αφηνουν απληρωτο τον κοσμακη,και τελικα κλεινουν.

Γεματες οι αγγελιες απο εξοπλισμους καταστηματων.

Το κακο ειναι οτι παιρνουν κομματι απο την πιτα,με αποτελεσμα να ζοριζονται και επιχειρησεις που την κουτσοπαλευαν,και τελικα κλεινουν και εκεινες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, obby είπε

Αν μπει όριο, θα δηλώνετε κάτω απ' το όριο. Αυτά που λες "μα είμαι υγιής, γιατί να πληρώνω ασφάλιση" δείχνουν άνθρωπο μικρόνοο, για να το πω περισσότερο ευγενικά απ' όσο θα έπρεπε.

Υπάρχει μέρα που να περνάει στη ζωή των ΕΕ που να μη σκέφτεστε νέους τρόπους να κλέψετε; Δεν το νομίζω.

 

Δε ξέρω για τα νούμερα που λες αλλά στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά, ένας μισθωτός παίρνει παχουλό μισθό και έχει προοπτικές εξέλιξης, επίσης ο πληθυσμός και τα δημογραφικά είναι διαφορετικά. Είμαι σίγουρος πως κανένας Έλληνας δε θέλει να ζει ως τα γεράματα με 600Ε το μήνα για αυτό ίσως πολλοί προτιμάνε να ρισκάρουν ώστε να έχουν πρόσβαση σε καλύτερο εισόδημα, αυτό δε σημαίνει ότι το σύστημα είναι δίκαιο με τους ελέυθερους επαγγελματίες. Να τονίσω ελέυθερος επαγγελματίας είναι μία από τις μορφές ατομικής επιχείρησης, στο εξωτερικό υπάρχουν πολύ περισσότεροι επιχειρηματίες από ότι εδώ οι οποίοι μπορεί να έχουν ατομική επιχείρηση αλλά να μην είναι ελέυθεροι επαγγελματίες. Γενικά έξω στήνεις επιχείρηση πολύ πιο άνετα ακόμη και μη ατομική. Τέλος το νούμερο μπορεί να είναι αυξημένο γιατί άλλωστε πολλοί μισθωτοί δουλεύουν με μπλοκακι για να μη πληρώνει το αφεντικό.

 

Για όσους μιλάτε για αρρώστους τι μπορείτε να πείτε για όσους έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας που δεν τους επιτρέπει να εργαστούν ως μισθωτοί? αυτοί πρέπει να πεθάνουν? ή μήπως να πάρουν αναπηρική σύνταξη που βγαίνει του αγίου ποτέ και μπορεί να μη τη δικαιούνται? Η ελευθερία δίνει σε όλους τη δυνατότητα να πετύχουν ότι μπορούν με τους δικούς τους όρους, δεν είναι κάτι κακό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aizensama24 είπε

κλέψουμε τι οι ΕΕ?

Εντάξει μεγάλωσε πρώτα, άνοιξε δική σου επιχείρηση κ μετά έλα να ξαναμιλήσουμε.

Από τα γραφόμενα σου δεν έχεις ιδέα για το τι εστί ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα.

Κ μόνο ότι τους αφήνουν ακόμα να δέχονται πληρωμές σε μετρητά δείχνει πως τους προστατεύει το κράτος.

Όλοι οι ΕΕ δηλώνουν κάτω από 10.000 εκτός από κάποιους που αναγκαστικά χρησιμοποιούν pos.

Και πάντα θα ακούσεις τα ίδια παράπονα για την φορολογία κ την ασφάλεια.

Δεν μας είπες όμως πόσο ΦΠΑ παίρνεις πίσω κ τι φοροαπαλλαγές έχεις στα έξοδα....

6 ώρες πριν, aizensama24 είπε

 

 

 

  • Like 6
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εντάξει μεγάλωσε πρώτα, άνοιξε δική σου επιχείρηση κ μετά έλα να ξαναμιλήσουμε.

Από τα γραφόμενα σου δεν έχεις ιδέα για το τι εστί ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα.

Κ μόνο ότι τους αφήνουν ακόμα να δέχονται πληρωμές σε μετρητά δείχνει πως τους προστατεύει το κράτος.

Όλοι οι ΕΕ δηλώνουν κάτω από 10.000 εκτός από κάποιους που αναγκαστικά χρησιμοποιούν pos.

Και πάντα θα ακούσεις τα ίδια παράπονα για την φορολογία κ την ασφάλεια.

Δεν μας είπες όμως πόσο ΦΠΑ παίρνεις πίσω κ τι φοροαπαλλαγές έχεις στα έξοδα....

Συμφωνώ εν μέρει. Αν δεν γίνει καθολική εφαρμογή πλαστικού χρήματος + κατάργηση μετρητών για όλες τις συναλλαγές η φοροδιαφυγή δεν αντιμετωπίζεται.

Όσον αφορά τις δαπάνες αν μιλάμε για λειτουργικά έξοδα είναι λογικό και ορθό να εκπίπτουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BTL είπε

Όσον αφορά τις δαπάνες αν μιλάμε για λειτουργικά έξοδα είναι λογικό και ορθό να εκπίπτουν

Είναι λογικό κ ορθό, αλλά πόσες φορές γίνεται κατάχρηση;;;;

Όλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εντάξει μεγάλωσε πρώτα, άνοιξε δική σου επιχείρηση κ μετά έλα να ξαναμιλήσουμε.

Από τα γραφόμενα σου δεν έχεις ιδέα για το τι εστί ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα.

Κ μόνο ότι τους αφήνουν ακόμα να δέχονται πληρωμές σε μετρητά δείχνει πως τους προστατεύει το κράτος.

Όλοι οι ΕΕ δηλώνουν κάτω από 10.000 εκτός από κάποιους που αναγκαστικά χρησιμοποιούν pos.

Και πάντα θα ακούσεις τα ίδια παράπονα για την φορολογία κ την ασφάλεια.

Δεν μας είπες όμως πόσο ΦΠΑ παίρνεις πίσω κ τι φοροαπαλλαγές έχεις στα έξοδα....

Δηλαδή όποιος λέει την αλήθεια είναι συριζαιος;;; 

Δεν είναι όλοι κομπιναδόροι και όσοι κάνουν τέτοια μία μέρα τους πιάνουν και τους χρεώνουν τα κερατά τους. Δηλαδή εσύ έχεις ως κριτήριο το ότι επειδή υπάρχουν διάφορες κομπίνες και διάφοροι τις εκμεταλεύονται είναι καλή η αντιμετώπιση των ΕΕ στην Ελλάδα? δεν είναι παράλογο αυτό? 

Εγώ ξέρω διάφορους που δουλεύουν ίδιες ώρες με μισθωτό για το ίδιο εισόδημα αλλά έχουν τους φόρους που δεν έχει ο μισθωτός. Άμα οι ΕΕ ευνοούνται τόσο πολύ τότε γιατί οι εταιρίες προτιμάνε να προσλαμβάνουν εργαζομένους με μπλοκάκι αντί για ΙΚΑ? Σου προτείνω να καταργήσεις το ΙΚΑ και να δουλεύεις από εδώ και στο εξής με μπλοκάκι να δεις πόσο καλοπερνάει ο ΕΕ.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill999r είπε

Είναι λογικό κ ορθό, αλλά πόσες φορές γίνεται κατάχρηση;;;;

Όλες....

Από τη στιγμή που υπάρχει πλατφόρμα όπου καταχωρούνται οι δαπάνες μπορούν αυτά εύκολα να αντιμετωπιστούν. Είναι θέμα βούλησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

επειδή υπάρχουν διάφορες κομπίνες και διάφοροι τις εκμεταλεύονται είναι καλή η αντιμετώπιση των ΕΕ στην Ελλάδα?

Όπως σε όλες τις υποσαχαριες χώρες έτσι κ εδώ τα λαμόγια είναι που θα επιβιώσουν και δεν θα τους πιάσουν ποτέ.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν είναι καλή η αντιμετώπιση εδώ; Εδώ που μπορείς να δηλώσεις όσο χαμηλό εισόδημα θέλεις κ να πάρεις κ επιστροφή από πάνω.

Και να πληρώσεις ελάχιστη προκαταβολη φόρου;

Δεν λέω ότι τα πράγματα είναι καλά για τους ΕΕ, όπως δεν είναι για κανέναν πλέον, αλλά η μόνιμη γκρίνια των ΕΕ είναι αδικαιολόγητη βάσει των συνθηκών που τους επιτρέπεται κ δραστηριοποιούνται...

Το πρόβλημα είναι ένα.

Η μη είσπραξη των φόρων και η ατιμωρησία σε όλους τους τομείς.

Μόνο πλαστικό χρήμα, μόνιμο λουκέτο σε παράνομους κ θα σου έλεγα εγώ τι μειώσεις θα έβλεπες σε εισφορές κτλ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Να και η πραγματικότητα που δεν σου είπαν οι  "πολλοί ξένοι επιχειρηματίες" Παραμύθια με την ρίγανη κοινώς αστικοί μύθοι.

National Insurance (NI) is a tax system in the United Kingdom paid by workers and employers for funding state benefits. Initially, it was a contributory form of insurance against illness and unemployment, and eventually provided retirement pensions and other benefits.[1] Citizens pay National Insurance contributions to become eligible for State Pension and other benefits. Anyone 16 years old and above is mandated to pay National Insurance provided the employee earns more than £166 a week or the individual is self-employed and makes a profit of £6,205 or more annually. It is necessary to obtain a National Insurance number before starting to pay contributions.[2]

https://en.wikipedia.org/wiki/National_Insurance

Πράγματι δεν πληρώνουν αν κερδίζουν μέχρι 6.205 τον χρόνο δηλαδή μέχρι 6800 ευρώ...... 

Με 10.000 ευρώ πληρώνουν κανονικά . Αυτό δεν σου το είπαν ;  καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο.

Είναι το γνωστό.....μου το είπε ο θείος του κολλητού που το άκουσε από τον μπατζανάκη του ξαδέρφου του με την ανήψια που είχε περάσει από το Μάντσεστερ φοιτήτρια ......

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έχω μιλήσει με πολλούς ξένους επιχειρματίες/ελ. επαγγελματίες και όλοι μου λένε πόσο τρελό είναι το σύστημα στην Ελλάδα. Και έξω έχουν φόρους ανάλογα με τα κέρδη τους αλλά δεν έχουν τέτοια πάγια έξοδα, μάλιστα δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ασφάλιση. Γιατί να μη μπορεί κάποιος να αρνηθεί να ασφαλιστεί με ότι κόστος έχει αυτό για τον ίδιο?

Δεν έχουν όλες οι επιχειρήσεις τρελά κέρδη με το καλημέρα, κάποιες πρέπει να αναπτυχθούν πριν αρχίσουν να αποδίδουν καλά και με τέτοια πάγια έξοδα δε νομίζω πως είναι καν εφικτό για κάποιον να αρχίσει να κάνει κάτι χωρίς τεράστιο ρίσκο, θα χρειαστεί μεγάλη τύχη για να φτάσεις οπουδήποτε έτσι. Δε πιστεύω προσωπικά ότι αν ο συντελεστής πάει από 22% σε 9% θα σωθεί κανένας, δηλαδή για εισοδήματα έως 10000 πόσο να είναι αυτό? κανά 50αρακι το μήνα παραπάνω? μας δουλεύουν. Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτά τα πάγια έξοδα και δε βλέπω καν κανείς να νοιάζεται. Μάλιστα για αυτούς που βγάζουν έως 10000 το χρόνο αυτά τα έξοδα είναι σκέτος θάνατος, Μόνο κάποιος τρελός θα έκανε επιχείρηση με τόσο μικρό εισόδημα. 

Θα ήταν πολύ καλύτερο αν κόβανε από την ασφάλιση και ανεβάζαν τον συντελεστή, τουλάχιστον έτσι όλοι θα μπορούσαν να κάνουν έναρξη, τώρα κανείς δε μπορεί γιατί δε ξέρει τι τον περιμένει, ειδικά σε τόσο χαμηλά εισοδήματα. Αυτά είναι χαμένα λεφτά για το κράτος... αλλά μου φαίνεται θέλουν να τους εξαναγκάσουν όλους να γίνουν μισθωτοί. 

Πόσο καιρό θα πληρώνουμε συντάξεις άλλων?  Λίγο με νοιάζει το μηνιάτικο στα 70 μου, θα προτιμούσα να έχω τα λεφτά προσβάσιμα από τώρα. 

«Έχω μιλήσει με πολλούς ξένους επιχειρηματίες.....» εκεί ακριβώς σταμάτησα να διαβάζω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω δε  τον ενδιαφερει αν δε μπορεις να πληρωνεις αρκει να εχουν οι αλλοι δωρεαν περιθαλψη αυτο σου λενε κατα τη γνωμη μου . Το μοντελο Uk / Usa απο την αλλη που πεθαινουν αν δεν εχουν premium ειναι απεχθες . Στη Κυπρο τι γινεται ; Μη μου πεις οτι τους απειλουν με "μονο πλαστικο χρημα" για να αρμεγουν να τρωει το συστημα οπως το πιασανε εδω  .  Αφου ειμαστε μλκες και πληρωνουμε 600 για να παρουμε καποτε αν ζουμε 200 . Ζητω ο σοσιαλισμος .....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Δεν είναι όλοι κομπιναδόροι και όσοι κάνουν τέτοια μία μέρα τους πιάνουν και τους χρεώνουν τα κερατά τους. Δηλαδή εσύ έχεις ως κριτήριο το ότι επειδή υπάρχουν διάφορες κομπίνες και διάφοροι τις εκμεταλεύονται είναι καλή η αντιμετώπιση των ΕΕ στην Ελλάδα? δεν είναι παράλογο αυτό? 

Εγώ ξέρω διάφορους που δουλεύουν ίδιες ώρες με μισθωτό για το ίδιο εισόδημα αλλά έχουν τους φόρους που δεν έχει ο μισθωτός. Άμα οι ΕΕ ευνοούνται τόσο πολύ τότε γιατί οι εταιρίες προτιμάνε να προσλαμβάνουν εργαζομένους με μπλοκάκι αντί για ΙΚΑ? Σου προτείνω να καταργήσεις το ΙΚΑ και να δουλεύεις από εδώ και στο εξής με μπλοκάκι να δεις πόσο καλοπερνάει ο ΕΕ.

Γιατί δεν γίνεσαι μισθωτός τότε? 

(Τα περισσότερα από αυτά που λες δεν ισχύουν. Μια χαρά φόρους έχουν οι μισθωτοί, απλά ενσωματώνονται στις κρατήσεις τους. Εκεί, όχι μόνο είναι συγκρίσιμες με φόρους και εισφορές των ΕΕ, αλλά παίζει να είναι και μεγαλύτερες.

Όσο για τις επιχειρήσεις, που το έχεις δει να προτιμάνε ΕΕ? Μισθωτούς με τον βασικό θέλουν οι περισσότερες..)

Επεξ/σία από johnieXoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Εδω δε  τον ενδιαφερει αν δε μπορεις να πληρωνεις αρκει να εχουν οι αλλοι δωρεαν περιθαλψη αυτο σου λενε κατα τη γνωμη μου . Το μοντελο Uk / Usa απο την αλλη που πεθαινουν αν δεν εχουν premium ειναι απεχθες . Στη Κυπρο τι γινεται ; Μη μου πεις οτι τους απειλουν με "μονο πλαστικο χρημα" για να αρμεγουν να τρωει το συστημα οπως το πιασανε εδω  .  Αφου ειμαστε μλκες και πληρωνουμε 600 για να παρουμε καποτε αν ζουμε 200 . Ζητω ο σοσιαλισμος .....

Δε ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα ειμαστε στην Ε.Ε.  Το συστημα που υπαρχει ειναι καπιταλιστικο με καποιες μικρες στρευλωσεις βεβαια. Οποτε αυτο που ζουμε ειναι καπιταλισμος αλλα αν δε θες μπορεις να πιπιλας την ιδια καραμελα που μας δινουν. Οποτε παμε μαζι.. ζητω ο καπιταλισμος.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...