Προς το περιεχόμενο

Στο Ηνωμένο βασίλειο μπορείς να μη πληρώσεις ασφάλιση άμα θες, γιατί όχι και στην Ελλάδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μιλήσει με πολλούς ξένους επιχειρματίες/ελ. επαγγελματίες και όλοι μου λένε πόσο τρελό είναι το σύστημα στην Ελλάδα. Και έξω έχουν φόρους ανάλογα με τα κέρδη τους αλλά δεν έχουν τέτοια πάγια έξοδα, μάλιστα δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ασφάλιση. Γιατί να μη μπορεί κάποιος να αρνηθεί να ασφαλιστεί με ότι κόστος έχει αυτό για τον ίδιο?

Δεν έχουν όλες οι επιχειρήσεις τρελά κέρδη με το καλημέρα, κάποιες πρέπει να αναπτυχθούν πριν αρχίσουν να αποδίδουν καλά και με τέτοια πάγια έξοδα δε νομίζω πως είναι καν εφικτό για κάποιον να αρχίσει να κάνει κάτι χωρίς τεράστιο ρίσκο, θα χρειαστεί μεγάλη τύχη για να φτάσεις οπουδήποτε έτσι. Δε πιστεύω προσωπικά ότι αν ο συντελεστής πάει από 22% σε 9% θα σωθεί κανένας, δηλαδή για εισοδήματα έως 10000 πόσο να είναι αυτό? κανά 50αρακι το μήνα παραπάνω? μας δουλεύουν. Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτά τα πάγια έξοδα και δε βλέπω καν κανείς να νοιάζεται. Μάλιστα για αυτούς που βγάζουν έως 10000 το χρόνο αυτά τα έξοδα είναι σκέτος θάνατος, Μόνο κάποιος τρελός θα έκανε επιχείρηση με τόσο μικρό εισόδημα. 

Θα ήταν πολύ καλύτερο αν κόβανε από την ασφάλιση και ανεβάζαν τον συντελεστή, τουλάχιστον έτσι όλοι θα μπορούσαν να κάνουν έναρξη, τώρα κανείς δε μπορεί γιατί δε ξέρει τι τον περιμένει, ειδικά σε τόσο χαμηλά εισοδήματα. Αυτά είναι χαμένα λεφτά για το κράτος... αλλά μου φαίνεται θέλουν να τους εξαναγκάσουν όλους να γίνουν μισθωτοί. 

Πόσο καιρό θα πληρώνουμε συντάξεις άλλων?  Λίγο με νοιάζει το μηνιάτικο στα 70 μου, θα προτιμούσα να έχω τα λεφτά προσβάσιμα από τώρα. 

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά προτείνεις οι μισθωτοί να συνεχίσουν να πληρώνουν ασφάλιση αλλά όσοι βγάζουν λιγότερα από  10.000 να μην συμμετέχουν στην κοινωνική ασφάλιση αλλά το κράτος να τους δίνει δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη για να μην καταντήσουν μισθωτοί. 

Να σημειώσω ότι η πλειοψηφεί των μισθωτών λαμβάνει κάτω από 10.000 ευρώ... 

Ωραία λογική. 

Δούλευε βλάκα για να μην γίνω σαν  εσένα.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πόσο καιρό θα πληρώνουμε συντάξεις άλλων?  Λίγο με νοιάζει το μηνιάτικο στα 70 μου, θα προτιμούσα να έχω τα λεφτά προσβάσιμα από τώρα. 

Και όταν φτάσεις στην ηλικία συνταξιοδότησης θα κτυπάς το κεφάλι σου για τις βλακείες που έλεγες στα μικρά σου...

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και η πραγματικότητα που δεν σου είπαν οι  "πολλοί ξένοι επιχειρηματίες" Παραμύθια με την ρίγανη κοινώς αστικοί μύθοι.

National Insurance (NI) is a tax system in the United Kingdom paid by workers and employers for funding state benefits. Initially, it was a contributory form of insurance against illness and unemployment, and eventually provided retirement pensions and other benefits.[1] Citizens pay National Insurance contributions to become eligible for State Pension and other benefits. Anyone 16 years old and above is mandated to pay National Insurance provided the employee earns more than £166 a week or the individual is self-employed and makes a profit of £6,205 or more annually. It is necessary to obtain a National Insurance number before starting to pay contributions.[2]

https://en.wikipedia.org/wiki/National_Insurance

 

Πράγματι δεν πληρώνουν αν κερδίζουν μέχρι 6.205 τον χρόνο δηλαδή μέχρι 6800 ευρώ...... 

Με 10.000 ευρώ πληρώνουν κανονικά . Αυτό δεν σου το είπαν ;  καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο.

 

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι το κράτος υποχρεώνει την ασφάλιση,και φτάνεις να πληρώνεις μια ζωή ένα κάρο λεφτά  και να παίρνεις ψίχουλα στη σύνταξη ,ενώ αλλοι που έδωσαν ελάχιστα,παίρνουν πολύ παχυλές συντάξεις.ΔΕΗ,ΟΤΕ,κλπ.

Προσωπικά,σαν ελεύθερος επαγγελματίας,θα προτιμούσα την ΜΗ υποχρεωτική ασφάλιση,αλλά να να καθορισω εγώ την ασφάλιση μου.Ειτε δημόσια είτε ιδιωτική ή και τα δύο,εφοσων πληρώνω.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά προτείνεις οι μισθωτοί να συνεχίσουν να πληρώνουν ασφάλιση αλλά όσοι βγάζουν λιγότερα από  10.000 να μην συμμετέχουν στην κοινωνική ασφάλιση αλλά το κράτος να τους δίνει δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη για να μην καταντήσουν μισθωτοί. 

Να σημειώσω ότι η πλειοψηφεί των μισθωτών λαμβάνει κάτω από 10.000 ευρώ... 

Ωραία λογική. 

Δούλευε βλάκα για να μην γίνω σαν  εσένα.

Ας μην τους δίνει δωρεάν περίθαλψη και ας έχουν ίδια δικαιώματα και οι μισθωτοί. Να αρνηθούν να πληρώσουν ασφάλιση χάνοντας τα προνόμια. Είναι θέμα λογικής, έτσι και αλλιώς κανείς δε πρόκειται στα 10000ε εισόδημα να κάνει επιχείρηση οπότε δε πρόκειται να έχει και ασφάλιση. Είναι προτιμότερο έστω να μπορεί να βγάλει ένα μισθό χάνοντας κάποια από τα προνόμια παρά να μη μπορεί να κάνει τίποτα. Ειλικρινά πόσες φορές έχεις πάει στο γιατρό? πόσο χρήσιμη σου ήταν αυτή η περίθαλψη συγκριτικά με έναν μεγαλύτερο μισθό κάθε μήνα? Προσωπικά δε ξέρω από πότε έχω να πάω σε γιατρό και όταν έτυχε δε βοήθησε σε τίποτα αυτή η περίθαλψη. Δε λέω ότι δε μπορεί να τύχει κάτι αλλά ο άνθρωπος συνήθως περνάει πολύ περισσότερους μήνες υγιής παρά άρρωστος και αν σε αυτούς τους μήνες μάζευε όλα αυτά τα λεφτά τότε θα είχε άνετη περίθαλψη και για πολύ χειρότερες περιπτώσεις σε ιδιωτικές κλινικές.

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και όταν φτάσεις στην ηλικία συνταξιοδότησης θα κτυπάς το κεφάλι σου για τις βλακείες που έλεγες στα μικρά σου...

Μπορεί να έχω πεθάνει έως τότε ή έστω να μη με νοιάζει η ζωή το ίδιο και έτσι και αλλιώς αν κάποιος δε μπορεί να κάνει έναρξη  και πάλι δεν θα έχει τίποτα στα 70. Κάποιος που μπορεί να δουλέψει έξυπνα χωρίς αυτή την ασφάλιση μπορεί να αποθηκεύσει πολύ περισσότερα στην άκρη από όσα του δώσει η σύνταξη.

14 λεπτά πριν, ciyo είπε

τα χρονια που ολοι ηταν αφεντικα και επιχειρηματιες ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ, τοτε που ο καθενας ανοιγε το μαγαζακι του και το επαιζε μαγκας αφεντικο.

Μισθωτοι θα εισται μεχρι το τελος, μονο αυτος που εχει πολλα λεφτα θα γινεται αφεντικο θα αντεχει να παρει ρισκο.

Τραγική λογική διότι υπάρχουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι μικροπωλητές και μπορούν να προσφέρουν πολλά αν τους δοθεί χώρος να αναπτυχθούν. Όλο αυτό το σύστημα είναι τραγικό για όλους από τους πιο μικρούς έως τους πιο μεγάλους και καταστρέφει τη χώρα. Δε γίνεται να ποντάρεις στα γιρατιά αντί να ποντάρεις στους νέους και φιλόδοξους.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Ναι αλλά αν αρωστήσεις ; Να σε πετάξουν στο δρόμο γιατί δεν έχεις ασφάλιση; Το δέχεσαι; 

Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα μόνο το χρήμα σε σώζει,κακα τα ψέμματα,που σε κλείνουν ραντεβού μετά από μήνες,τα έχω ζήσει 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

aizensama24

 

Ναι στα 24 , έτσι σκεφτόμουν και εγώ.

Στα 40 μου όμως έβγαλα ζάχαρο.

Ξέρεις πόσα  με πληρώνουν από τώτε κα΄θε μήνα μόνο για τις ινσουλίνες ;

Στα 50 μου νοσηλεύτηκα στον Ευαγγελισμό με βαρύ μεταδοτικό νόσημα και ευτυχώς θεραπεύτηκα πλήρως..Σου εύχομαι να μην πάθεις τίποτα στην ζωή σου και να πεθάνεις υγιής όπως στα 24.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό φροντίζω να έχω ασφάλεια,το θέμα είναι ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση.Και αυτό για μένα,ταπεινή άποψη είναι λάθος.Επειδη τρώνε πολλοί κηφήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

aizensama24

Ναι στα 24 , έτσι σκεφτόμουν και εγώ.

Στα 40 μου όμως έβγαλα ζάχαρο.

Ξέρεις πόσα  με πληρώνουν από τώτε κα΄θε μήνα μόνο για τις ινσουλίνες ;

Στα 50 μου νοσηλεύτηκα στον Ευαγγελισμό με βαρύ μεταδοτικό νόσημα και ευτυχώς θεραπεύτηκα πλήρως..Σου εύχομαι να μην πάθεις τίποτα στην ζωή σου και να πεθάνεις υγιής όπως στα 24.

Η ζωή δεν έχει ένα σενάριο αλλά πολλά όπου τα ζυγίζεις μαζί. Μπορώ να σου πω για γνωστούς μου που έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα αλλά είναι άνεργοι και άμα δεν είχαν τέτοιους περιορισμούς θα μπορούσαν να βγάλουν ένα μικρό εισόδημα και να τα καταφέρουν. Και εν τέλι εφόσον εσύ πληρώνεις ας έχεις τα προνόμια, εγώ που δε θέλω ας τα χάσω, νομίζω είναι έντιμο. Αν πάθω κάτι (και δε ξέρεις αν έχω ήδη πάθει) τότε ας πληρώσω τις επιλογές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aizensama24

Μη συγκρίνεις ανόμοια πολιτικοοικονομικά συστήματα αλλα το βασικότερο μην προσπαθείς να τα ανακατέψεις. Είτε θα πας στο ενα ή ατο αλλο.

Επειδή εχω ζήσει και δουλέψει στο UK εχω προσωπική εικόνα

  • Αν αρρωστήσεις σιγουράκι θα πας σε γενικό ιατρό, αλλά για να πας σε ειδικευμένο (ωρλ, ουρο, κλπ) θα φτύσεις αιμα ή θα εισαι πολύ σοβαρα. 
  • Εσύ κοιτάς μονο το κόστος ιατρικής και συνταξιοδοτικής ασφάλισης ΑΛΛΑ δες (ή ρώτα στο uk) το συντελεστη φορολογίας στα εισοδήματα.
  • Πέρα απο αυτό υπάρχουν άλλα πολύ πιο ακριβά κοστη, πχ ασφάλιση αυτοκινήτου ή τελη κυκλοφορίας. Εχουν φθηνό internet αλλα το γκάζι και το ρεύμα ... καινε. 
  • Τέλος αν δεν έχεις savings (αποταμίευση) οταν βγεις στη συνταξη, τον ήπιες γιατί τα χρήματα ειναι αστεία. 
  • Οι ιδιωτικές κλινικές ειναι μια απο τα ίδια. Αμα πληρώνεις (και μαλιστα αδρα) θα σε περιθάλψουν πάντα μεχρι κάποια όρια. Αν δεν εχεις ασφάλιση απλά θα σε βγάλουν στο δρόμο κι ας κυριολεκτικά πεθαίνεις. Τέλος και εκεί τα πολύ βαριά ή επιφοβα περιστατικά δεν τα αναλαμβάνουν και σε παραπέμπουν στο δημοσιο νοσοκομέιο. 
  • Εννοείται βέβαια οι αποδοχές εκεί ειναι διαφορετικές και τα πραγματα αρκετά πιο αξιοκρατικά

Θέλω, συνοπτικά να σου πω, οτι μην κοιτάς μονο ενα δεντρο, αλλα προσπάθησε να δεις το δάσος. Και εκει, οπως και εδω εχουν γίνει στο παρελθον χοντρές αρπαχτές και μετά ερχεται ο λογαριασμός για όλους. Αν εσύ κρίνεις οτι εχεις την ικανοτητα να διαχειριστείς τα χρήματα σου, καλύτερα από τον μέσο συνελληνα σου (δεν το λεω αρνητικα, δεν αμφισβητω οτι μπορεις να το κάνεις), βάλε τα κάτω, υπολογισε τα ΟΛΑ και αν βλέπεις οτι θα εισαι κερδισμένος, απλά άλλαξε χώρα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jmmys είπε

Γι'αυτό φροντίζω να έχω ασφάλεια,το θέμα είναι ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση.Και αυτό για μένα,ταπεινή άποψη είναι λάθος.Επειδη τρώνε πολλοί κηφήνες.

Η ασφάλιση στην Αγγλία είναι υποχρεωτική οπου επιβάλλεται 12% για το εισόδημα πάνω από το όριο φτώχειας - ΝΙ. Από εκεί και ύστερα η αντίστοιχη με τη δική μας επικουρική ασφάλιση είναι προαιρετική.

Για να μην καταντήσουμε κοινωνία ζούγκλας πρέπει κάποια πράγματα να υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Μόνο κάποιος τρελός θα έκανε επιχείρηση με τόσο μικρό εισόδημα. 

Θα ήταν πολύ καλύτερο αν κόβανε από την ασφάλιση και ανεβάζαν τον συντελεστή, τουλάχιστον έτσι όλοι θα μπορούσαν να κάνουν έναρξη, τώρα κανείς δε μπορεί γιατί δε ξέρει τι τον περιμένει, ειδικά σε τόσο χαμηλά εισοδήματα. Αυτά είναι χαμένα λεφτά για το κράτος... αλλά μου φαίνεται θέλουν να τους εξαναγκάσουν όλους να γίνουν μισθωτοί. 

Πόσο καιρό θα πληρώνουμε συντάξεις άλλων?  Λίγο με νοιάζει το μηνιάτικο στα 70 μου, θα προτιμούσα να έχω τα λεφτά προσβάσιμα από τώρα. 

Υπό απόλυτο διωγμό τελούν οι ελεύθεροι επαγγελματίες στη χώρα μας, πραγματικά επιβιώνουν σε καθεστώς σκληρού πογκρόμ!

 

Βέβαια το πώς και συνεχίζουν να υπάρχουν σε τριτοκοσμικά νούμερα, τύπου 30% του εργατικού δυναμικού (και όχι 10% όπως σε σοβαρές, αναπτυγμένες, παραγωγικές οικονομίες που δεν στηρίζονται στη ζητιανιά), είναι άξιο απορίας. Σε κάθε περίπτωση ας τους ελαφρύνουμε λίγο τα βάρη, μην και χάσουμε αυτό το προνόμιο.

Επεξ/σία από obby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...